Bizimle iletişime geçiniz

Teknoloji

Tesla bu rakamları görünce Türkiye’ye gelmekten vazgeçti

Türkiye’de geçen yıl sadece 155 adet elektrikli otomobil satıldı.

Türkiye’de 2018 yılında sadece 155 adet elektrikli otomobil satıldı. Elektrikli otomobil sayısının toplamı 657’ye yükseldi.

Tesla’nın Genel Müdür (CEO) Elon Musk elektrikli otomobil satış rakamlarının çok düşük kalması sebebiyle Türkiye’de bayi açma kararını askıya aldı. Yüzde 100 elektrikli otomobil satışlarının dünyada yükselişe geçmesine rağmen Türkiye’de herhangi bir talep artışı gözlenmiyor.

TESLA BAYİ AÇMAKTAN VAZGEÇTİ

2018’in ilk yarısında Tesla, Türkiye’de satış ağı kurmak için çalışmalara başlamıştı. İstanbul’da açılacak bir mağaza ve teknik servisle birlikte firmanın Türkiye’nin farklı şehirlerinde şarj istasyonları kuracağı kaydedilmişti.

Ancak ilerleyen aylarda kararını değiştiren şirket, Türkiye’ye dair yatırım planlarını bir süreliğine erteledi. Şimdilik sadece Tesla’nın kuracağı şarj istasyonları için çalışmalar devam ediyor.

Tesla, Türkiye’de şimdilik şarj istasyonları kuracak.

Tesla’nın Türkiye’den vazgeçmesinde otomobil alım gücünün ve elektrikli araç satışlarının çok düşük seviyelerde kalmasının etkili olduğu belirtiliyor. Verilere göre 2013 yılına kadar Türkiye’de sadece 184 tam elektrikli otomobil satışı yapıldı.

SON 6 YILDA TÜRKİYE’DE ELEKTRİKLİ OTOMOBİL SATIŞLARI:

2013: 31 satış, toplam 215

2014: 47 satış, toplam 262 

2015: 120 satış, toplam 382

2016: 44 satış, toplam 426 

2017: 76 satış, toplam 502

2018: 155 satış, toplam 657 

2015 yılında Çin’de 200 bin elektrikli otomobil satışı gerçekleştirilmişti. Aynı yıl ABD’de elektrikli araç satışı 110 bin adet olarak gerçekeşmişti.

11,5 MİLYON OTOMOBİL VAR

Yerli imkânlarla üretilen elektrik enerjisinin yüzde 100 elektrikli araçlarda kullanılması halinde daha ucuza yolculuk yapmak mümkün.

Enerji Atlası’nın verilerine göre Türkiye’de 11,5 milyon binek otomobil var. Her bir aracın yılda ortalama 10 bin kilometre yol yaptığı düşünüldüğünde harcanan fosil yakıt miktarının ne kadar yüksek olduğu görülebiliyor.

Araçların tamamı elektrikli olsaydı, gereken enerji miktarını karşılamak için Atatürk Barajı’nın yarısı kadar alanı kaplayacak (396 kilometre kare) güneş enerjisi santrali yeterli olacaktı.

50 yıl önce Ay’dan kaya örnekleri getirilen fermuarlı torba mahkemelik!

Dünya

Mars’a bilet alanlar, NASA’dan çok yüksek miktarlarda uçuş puanı kazanıyor

2020 Mars görevi için yeni bir tanıtım kampanyası başlatan NASA, yolcu biletleri düzenliyor ve kampanyaya dahil olanlara uçuş puanı hediye ediyor.

NASA, 2020 Mars görevi için yeni bir tanıtım kampanyası başlattı. Kampanya kapsamında yolcu biletleri düzenleyen NASA, kampanyaya dahil olan kişilere de NASA uçuşlarında kullanabileceği uçuş puanı hediye ediyor.

2020 Mars görevi için çalışmalarını hız kesmeden sürdüren NASA, bilimsel çalışmaların yanında Mars görevinin de tanıtımını yapmaktan geri kalmıyor. NASA tarafından başlatılan yeni tanıtım kampanyasına isteyen herkes katılabiliyor ve dijital bir ‘biniş kartı’na sahip oluyor. 30 Eylül 2019’a kadar dileyen herkes bu kampanyaya katılabilir.

NASA’nın Mars projesiyle birlikte gezegene gönderilecek olan insanlar, Mars üzerinde araştırmalar yapıp bu gezegende yaşam belirtisi arayacak. İnsanlığın başka bir gezegene gidişinin ilk kez yaşanacağı bu tarihi olaya tüm insanların bir şekilde dahil olmasını isteyen NASA, böyle bir kampanya düzenlemiş durumda.

Bu tanıtım kampanyasında NASA, bazı bilgiler istiyor. Bu bilgiler isim, soyisim, posta kodu ve mail adresi gibi basit bilgiler. Hemen ardından da özel olarak kodlanmış bir biniş kartı oluşturuyor. Bu biniş kartı, tıpkı uçaklardakine benzer bir şekilde tasarlanıyor.

Olaya espri de katmak isteyen NASA, biniş kartı oluşturan yolculara özel ‘puan’ veriyor. Bu puanlar tıpkı havayolu şirketlerinin uçuş başına verdiği mil puanlar gibi tasarlanmış. Ancak gidilen mesafe çok uzak olduğu için gündelik yaşamda kazanılan puanlara oranla ciddi anlamda yüksek.

Bu kampanyanın sadece tanıtım amaçlı yapılıyor. Verilen biniş kartının ve puanın bir geçerliliği yok.

Okumaya devam et

Gündem

İstanbul Havalimanı’nda uçak aydınlatma direğine çarptı: Direğin orada ne işi var?

İstanbul Havalimanı'nda Türk Hava Yolları'na ait bir yolcu uçağı, İstanbul-Ankara seferi için kalkış yapacağı piste doğru taksi yaparken sağ kanadını bir aydınlatma direğine çarptı.

İstanbul- Ankara uçuşunu yapmakta olan TK2108 sefer sayılı Boeing 777-300 uçağı, pist başı için taksi yaparken elektrik direğine çarptı. Uçağın sağ kanadı hasar alıp sefer dışı kalırken, faciadan dönüldü. Çarpmanın etkisiyle elektrik direği iki büklüm oldu.

Yolcular çarpma anına ilişkin görüntüleri uçaktan paylaşırken, uçağın kullanım dışı kalması nedeniyle başka bir uçak yolcuları taşımak için getirildi.

İstanbul Havalimanı açıldığı günden beri farklı skandallarla gündeme geliyor. Hafta başında da rüzgar nedeniyle havalimanına uçaklar inememişti. Uzmanlar havalimanının proje aşamasında bölgenin hava, iklim ve kuşların göç güzergahı nedeniyle uygun olmadığını belirtmişlerdi.

Yaşanan kazadan sonra başka bir uçağa alınmak için uçaktan indirilen yolcular, başka bir Boeing 777-300 ER uçağına transfer edildi. 2.5 saatlik gecikmenin ardından gerçekleşen uçuş ile ilgili THY’den yapılan resmi açıklamada yaşanan kaza doğrulanırken, kazanın neden kaynaklandığı ile ilgili herhangi bir bilgi verilmedi.

64 metre kanat uzunluğuna sahip Boeing 777-300 ER uçağının kullanmakta olduğu taksi yolunda böyle bir direğin bulunması havacılık kuralları gereği mümkün değil. Yaşanan bu kazanın pilot hatasından mı yoksa İstanbul Havalimanı’nın yer hizmetleri kulesinden mi kaynaklandığı henüz bilinmiyor.

Okumaya devam et

Ekonomi

Z kuşağı para saymayı bilmiyor, para üstü hesaplayamıyor

Yeni bir araştırma, 2000 sonrası doğan çocukları kapsayan Z kuşağının nakit para ile ilişkisi olmadığından para üstü hesaplamayı bilmediğini ortaya koydu.

Yeni bir araştırmaya göre 2000 sonrası doğan çocukları kapsayan Z kuşağı, nakit para ile ilişkisi olmadığından para üstü hesaplamayı bilmiyor.

İngiltere’deki University College London’da yapılan bir araştırmaya göre ebeveynlerinin sürekli olarak kredi ya da banka kartı ile ödeme yaptığını gören 2000 sonrası doğan çocukları içine alan Z kuşağı, para üstü hesaplamada son derece başarısız durumda.

Araştırma sonuçlarına göre Z kuşağı, nakit paraya tamamen yabancı. Araştırmacılar, çocukların para hesapları konusunda bu kadar yetersiz olmalarının nedenini, cep harçlığı kültürünün bitmesine bağlıyor.

Bilim insansarı, çocukların nakit paradan uzaklaşmasının finansal okuryazarlığı da etkilediğini dile getiriyor.

Okumaya devam et

Öne çıkanlar