Bizimle iletişime geçiniz

Teknoloji

Tesla bu rakamları görünce Türkiye’ye gelmekten vazgeçti

Türkiye’de geçen yıl sadece 155 adet elektrikli otomobil satıldı.

Türkiye’de 2018 yılında sadece 155 adet elektrikli otomobil satıldı. Elektrikli otomobil sayısının toplamı 657’ye yükseldi.

Tesla’nın Genel Müdür (CEO) Elon Musk elektrikli otomobil satış rakamlarının çok düşük kalması sebebiyle Türkiye’de bayi açma kararını askıya aldı. Yüzde 100 elektrikli otomobil satışlarının dünyada yükselişe geçmesine rağmen Türkiye’de herhangi bir talep artışı gözlenmiyor.

TESLA BAYİ AÇMAKTAN VAZGEÇTİ

2018’in ilk yarısında Tesla, Türkiye’de satış ağı kurmak için çalışmalara başlamıştı. İstanbul’da açılacak bir mağaza ve teknik servisle birlikte firmanın Türkiye’nin farklı şehirlerinde şarj istasyonları kuracağı kaydedilmişti.

Ancak ilerleyen aylarda kararını değiştiren şirket, Türkiye’ye dair yatırım planlarını bir süreliğine erteledi. Şimdilik sadece Tesla’nın kuracağı şarj istasyonları için çalışmalar devam ediyor.

Tesla, Türkiye’de şimdilik şarj istasyonları kuracak.

Tesla’nın Türkiye’den vazgeçmesinde otomobil alım gücünün ve elektrikli araç satışlarının çok düşük seviyelerde kalmasının etkili olduğu belirtiliyor. Verilere göre 2013 yılına kadar Türkiye’de sadece 184 tam elektrikli otomobil satışı yapıldı.

SON 6 YILDA TÜRKİYE’DE ELEKTRİKLİ OTOMOBİL SATIŞLARI:

2013: 31 satış, toplam 215

2014: 47 satış, toplam 262 

2015: 120 satış, toplam 382

2016: 44 satış, toplam 426 

2017: 76 satış, toplam 502

2018: 155 satış, toplam 657 

2015 yılında Çin’de 200 bin elektrikli otomobil satışı gerçekleştirilmişti. Aynı yıl ABD’de elektrikli araç satışı 110 bin adet olarak gerçekeşmişti.

11,5 MİLYON OTOMOBİL VAR

Yerli imkânlarla üretilen elektrik enerjisinin yüzde 100 elektrikli araçlarda kullanılması halinde daha ucuza yolculuk yapmak mümkün.

Enerji Atlası’nın verilerine göre Türkiye’de 11,5 milyon binek otomobil var. Her bir aracın yılda ortalama 10 bin kilometre yol yaptığı düşünüldüğünde harcanan fosil yakıt miktarının ne kadar yüksek olduğu görülebiliyor.

Araçların tamamı elektrikli olsaydı, gereken enerji miktarını karşılamak için Atatürk Barajı’nın yarısı kadar alanı kaplayacak (396 kilometre kare) güneş enerjisi santrali yeterli olacaktı.

50 yıl önce Ay’dan kaya örnekleri getirilen fermuarlı torba mahkemelik!

Teknoloji

İnsanlar yaşlandıkça neden zamanın daha hızlı aktığını düşünür?

Nöronlar yaşlandıkça ve olgunlaştıkça beynin içinde daha uzun yollar oluşturduğu ve böylece beynin gençlik dönemine göre bir gün içinde daha az görsel kaydedebildiği belirtildi.

Duke Üniversitesi’nden bir makine mühendisi, insanların zaman algılamasının zamanla neden değiştiğini açıkladı.

İnsanlar gittikçe yaşlanıyor ve yaş aldıkça zamanın hızla akıp gittiğini, her geçen an daha da hızlandığını düşünüyor. Duke Üniversitesi’nden makine mühendisi Adrian Bejan, neden böyle olduğunu çözdüğünü ve bunun evrensel ve kaçınılmaz olduğunu düşünüyor.

Bejan, evrime ve yaşamın fizik kurallarına bağlı olarak gözlerin yorulduğunu, beynin daha yavaş büyüğünü ve bu yüzden insanların zamanı yitiriyormuş gibi hissetmesinin doğal olduğunu söylüyor.

Bejan, “Senin algıladığın zamanla bir başkasının algıladığı zaman aynı değil. Çünkü genç beyinler yaşlı beyinlere göre bir gün içerisinde daha fazla görsel kaydedebiliyor” diyor.

Bejan’ın hipotezi, beynin gözlerden aldığı bilgiyi nasıl yorumladığına göre temelleniyor. Görsel bilgiyi işleme süreci yolu başlangıçta kısa oluyor ancak nöronlar yaşlandıkça ve olgunlaştıkça beynin içinde daha uzun yollar oluşturuyor.

Bununla birlikte elektriksel mesajlar bu yol boyunca çok daha fazla engelle karşılaşmaya başlıyor. Bejan, zaman algısıyla ilgili olarak, “Şimdiki zaman, geçmişe göre daha farklı. Çünkü mental görüntüleme değişti” diyor.

Okumaya devam et

Teknoloji

Tesla Model 3’ü hackleyenlere Tesla Model 3 hediye edildi

Tesla, Pwn2Own adlı etkinlikte Model 3'ün bilgi eğlence sistemini hackleyen ekibe 35.000 dolar nakit paranın yanı sıra bir adet Model 3 hediye etti.

Pwn2Own adlı yarışmaya birçok dev şirketin yanı sıra dahil olan Tesla, Model 3’ün bilgi eğlence sistemini hackleyen ekibe 35.000 dolar nakit para ve bir adet Model 3 hediye etti.

Her yıl düzenlenen ve bu yıl da Kanada’da gerçekleştirilen yarışma, ilginç bir olaya sahne oldu. Model 3 adlı otomobili hackleyebilene ödül vadeden Tesla, çok geçmeden sözünü yerine getirmek zorunda kaldı.

Yarışmada Amat Cama ve Richard Zhu’nun oluşturduğu Team Fluoroacetate isimli takım, Model 3’ün bilgi eğlence sistemini hedef alarak hacklemeyi başardı. Tesla, Team Fluoroacetate’e 35.000 dolar nakit para ödülüne ek olarak bir adet Tesla Model 3 hediye etti.

Ekibin bulduğu güvenlik açığı hakkında konuşan Tesla sözcüsü, “Önümüzdeki günlerde bu güvenlik açığını ele aldığımız bir güncelleme yayınlayacağız” dedi.

Bahsi geçen güvenlik açığını bulan ekibe de teşekkür eden sözcü, “Bu gösterinin büyük bir çaba ve yetenekle ortaya çıktığını biliyoruz. Takımın üyelerine otomobillerimizin yollarda daha güvenli hareket etmesine yardımcı oldukları için teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

YARIŞMADA TOPLAM 545.000 DOLAR KAZANDILAR

Tesla’nın ve yarışmanın gündemine oturan Team Fluoroacetate, Model 3’ü hacklemek dışında da oldukça verimli bir yarışma geçirdi. Birçok popüler uygulamada da açıklar bulan takım, Tesla’dan kazandığı para ödülü de dahil olmak üzere toplamda 545.000 dolar elde etti.

Okumaya devam et

Genel

Facebook’un yapay zekâsı Yeni Zelanda’daki terörün canlı yayınını yakalayamamış

Sosyal medya platformu Facebook’un geliştirdiği yapay zekâlı algoritmasının Yeni Zelanda’da iki camiye yönelik yapılan terör saldırısının canlı yayınını yakalayamadığı ortaya çıktı.

Facebook yaşanan terör olayının ardından yaptığı yazı açıklamada, 15 Mart günü Christchurch kentinde 50 kişinin yaşamını kaybettiği terör saldırısı anlarının sosyal medyadan yayımlandığı anımsatılarak, 17 dakikalık canlı yayın esnasında Facebook’un yapay zekâsının bu konuda harekete geçmediği belirtildi.

Açıklamada terör saldırısı videosunun Facebook’un otomatik tespit sistemlerini uyarmadığını çünkü yapay zekânın bu tür videolar için yeterince eğitilmediği vurgulandı.

50 kişinin hayatını kaybettiği katliam terörist Brenton Tarrant tarafından Facebook’tan canlı yayınlanmıştı.

KATLİAMI 200 KİŞİ CANLI İZLEMİŞ

Facebook önceki gün yaptığı açıklamada da 17 dakikalık canlı yayın süresince 200 kişinin videoyu görüntülediği ancak bu sürede kendilerine hiçbir şikâyet gelmediğini duyurmuştu.

Canlı yayın bittikten 12 dakika sonra Yeni Zelanda polisinin Facebook ile irtibata geçtiğine işaret edilen açıklamada, bu ihbarın hemen ardından videonun yayından kaldırıldığı kaydedilmişti.

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde, cuma namazı sırasında 10 dakika arayla iki camiye düzenlenen terör saldırılarında 50 kişi yaşamını yitirmişti. Terör saldırıları Facebook, YouTube ve Twitter gibi sosyal platformlarda paylaşılmıştı.

Facebook, saldırılardan sonraki ilk 24 saatte dünya çapında 1,5 milyon videoyu platformdan kaldırdığını, 1,2 milyonun ise yüklendiği sırada bloke edildiğini açıklamıştı.

Cuma namazı öncesi Başbakan Ardern sözüne Hadisi Şerif ile başladı

Okumaya devam et

Öne çıkanlar