Bizimle iletişime geçiniz

Videohaber

Afrika’da gözleri görmeyen çocukları ameliyat ederken darbeci oldu

Doktor Umut, 15 Temmuz 2016’da Afrika’da gözleri görmeyen çocukları ameliyat ederken darbeci oldu. Sonrasında yaşadıklarıyla hazin bir 15 Temmuz hikâyesi.

BOLD- 15 Temmuz’dan sonra 5 binden fazla sağlık çalışanı Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile mesleklerinden edildi. Özel sektörde çalışan pek çok doktor da çalıştıkları hastanelerin kapatılması sonucu işsiz kaldı. Tutuklanan doktor ve sağlık çalışanı sayısı binlerle ifade ediliyor.

Onlardan biri de Afrika’da gözleri görmeyen çocukları ücretsiz ameliyat eden doktor Umut’tu. Hizmet Hareketi’ne bağlı organizasyonlar çerçevesinde 15 Temmuz günü Afrika’da ameliyattaydı. Ancak yine de “darbeci” olmakla suçlandı ve Türkiye’yi terk etmek mecburiyetinde kaldı.

Genel

23 Nisan canlı yayınında “Alman vatandaşı olmak istiyorum” dedi NTV sunucusu şoka girdi

Canlı yayında akademik planları sorulan lise öğrencisi Almanya’da tıp okumak istediğini belki bu sayede Alman vatandaşı olabileceğini söyleyince sunucu neye uğradığına şaşırdı.

Ntv de katıldığı 23 Nisan Coşkusu adlı programda lise öğrencisi Arife Vildan Bakar Almanya Köln Üniversitesi’nde tıp okumak istediğini belki bu sayede Alman vatandaşı olabileceğini söyleyince program sunucusu Simge Fıstıkoğlu’na zor anlar yaşattı.

Genç Kıza ‘hayır’ diye tepki veren sunucu daha sonra gülerek durumu geçiştirmeye çalıştı.

Okumaya devam et

Medya

Dünya Julian Assange sayesinde neler öğrendi

İngiltere, Wikileaks’ın kurucusu Assange’ı ABD’ye iade etmek için uygun zamanı bekliyor. Kamuoyu da Assange’ı unuttu. Ancak Assange’ın dünyanın iyiliği için yaptığı unutulmaz şeyler var.

BOLD-WikiLeaks, ABD, Tayvan, Avrupa, Avustralya ve Güney Afrikalı gazeteciler, Çinli muhalifler, matematikçiler ve şirket teknologları tarafından, kamuoyunu bağımsız biçimde bilgilendirmek için kuruldu. Avustralyalı gazeteci ve internet aktivisti Julian Assange, Wikileaks organizasyonunun görünen yüzü oldu.

4 Ekim 2006 tarihinde yayına başlayan wikileaks.org’un veritabanında 1 milyondan fazla doküman bulunuyor.

İpotek Cinayeti videosu, bugüne dek en çok aranan ve izlenen sızdırması oldu.

WikiLeaks yayınladığı raporlarla çok sayıda yeni medya ödülü kazanmıştır.

Assange’ın genç bir gazeteci olarak dünyayı sarsan sızıntıları yayınladığı ilk günlere ait bir fotoğraf.

WİKİLEAKS’IN DÜNYAYI SARSAN SIZINTILARI

WikiLeaks 26 Temmuz 2010’da Amerikan ordusunun 2004-2009 yılları arasında Afganistan Savaşı’nda tutmuş olduğu 92.000 belgeyi, dünyanın en prestijli gazeteleri The Guardian, The New York Times ve Der Spiegel dergisiyle birlikte açıkladı.

Wikileaks’in yayınladığı Körfez Savaşı belgeleri ise Amerika’nın, Julian Assange’ı hedefe koymasına neden oldu.

Amerikan askerlerinin sivil katliamlarını gözler önüne seren belgelerde, örneğin; 2 Reuters haber ajansı çalışanının da bulunduğu 15 sivilin öldürülmesi görüntüleri vardı. Apache helikopterinin kamerası tarafından tespit edilen bu görüntülerde, Amerikan askerinin vurduktan sonraki sevinçlerini de içeriyordu.

Savaşta işkencenin sistematik olarak uygulandığı da bu belgelerle kanıtlandı. Dünya Guantanamo cezaevinde gerçekte neler yaşandığını ilk kez bu belgelerde gördü.

Afganistan’da ABD’nin öncülüğündeki koalisyonun yüzlerce sivili öldürdüğünü ve bunları gizlediğini de Wikileaks duyurdu dünyaya.

Hillary Clinton’ın e-maillerini ABD başkanlık seçimleri sırasında yayınlayan Wikileaks, dünyada işlerin nasıl yürüdüğünü ifşa etti. IŞİD’in Irak’taki Kürt ve Ezidilere giriştiği katliamın 1 hafta sonrasına ait bir yazışmalarda, “IŞİD’e ve bölgedeki diğer radikal gruplara gizlice finansal ve lojistik destek sağlayan Katar ve Suudi Arabistan hükümetlerine baskı uygulamak için diplomatik ve geleneksel istihbarat kaynaklarımızı kullanmalıyız.” deniyordu. IŞİD’ı kimlerin destekleyip büyüttüğünü herkesin bildiğini gösteriyordu bu belgeler.

Panama Papers belgelerinde ise Wikileaks politikacılar, devlet adamları, işadamları ve yeraltı dünyasının isimlerinin vergi cenneti adalara gönderdikleri milyarlarca doların dökümleri ve ayrıntıları yeralıyordu. Tayyip Erdoğan, ailesi ve AKP’li işadamlarının vergi cenneti adalardaki paraları da bu belgelerde yeralıyordu.

Wikileaks’ın Türkiye’yi ilgilendiren en önemli sızıntılarından biri de Berat Box oldu. Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın e-mail kutusunun tamamı yayınlandı. Çok sayıda suç, yolsuzluk, entrika bu maillerle ifşa oldu. Albayrak’ın doktora tezini kendisinin yazmadığı, bir grup akademisyene yazdırdığı da bu yazışmalarla kamuoyuna yansıdı.

Wikileaks, Batılı ülkelerin yanında Ortadoğu diktatörlükleriyle de mücadele etti. 2015 tarihinde The Saudi Cables kod adıyla, “çok gizli” olarak tasnif edilmiş 500.000 Suudi Arabistan dokümanı paylaşıldı.

Assange, Ekvator Elçiliği’ne sığındığı ilk günlerde balkondan bir basın toplantısı düzenlemişti. Sonrasında bu fırsat da verilmedi.

YAPTIKLARI UNUTULDU

Wikileaks’ı destekleyen gazetecilere göre tüm bu paylaşım ve ifşalarla dünya daha kötü bir yöne gitmekten kurtuldu. Ancak şu an Assange’ın ve Wikileaks’ın kamuoyunu bilgilendirme adına risk alarak yaptıkları unutulmuş durumda.

Assange yıllardır zorunlu olarak sığındığı Ekvator Büyükelçiliği’nden yaka paça çıkartıldı ve İngiltere’de gözaltında.

İngiltere’nin muhafazakâr hükümeti Assange’ı ABD’ye iade etmeye hazırlanıyor. Tek cılız ses ise İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn’dan geliyor. “Afganistan ve Irak gerçeğini Wikileaks sayesinde öğrendik” diyerek iadeye karşı çıkıyor.

Avustralya Yeşillerinin lideri Richard Di Natale ise Assange’a destek veren ülkesindeki tek politikacı. “Assange hakkında ne düşünürseniz düşünün önemli olan ilkedir. Assange, Irak’ta işlenen savaş suçlarını ortaya çıkarmıştır, bu da kamu yararı ve açık, saydam demokrasi için yaşamsal önemdedir” diyerek Assange’ın ülkesine yani Avustralya’ya iadesini istiyor.

Kamuoyunu bilgilendirmek için çok büyük riskler alan Assange, kamuoyundan yeterince tepki yükselmezse İngiltere tarafından ABD’ye iade edilecek.

Okumaya devam et

Genel

Erdoğan İstanbul’da seçimleri yenilerse Türkiye’nin rejimi tamamen değişir

31 Mart’ın tartışmaları son bulmak bilmiyor. YSK ve İmamoğlu’ndan flaş açıklamalar geldi. İmamoğlu, “İstanbul’da başkan benim” vurgusu yaptı. Büyükçekmece’de ise seçmene operasyon var.

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI EKREM İMAMOĞLU, HENÜZ AÇIKLANMAYAN FAKAT SONUCU BELLİ OLAN İSTANBUL SEÇİM SONUÇLARIYLA İLGİLİ SON BİR AÇIKLAMA YAPTI VE YSK’YA SESLENDİ.

İMAMOĞLU; “16 MİLYON İSTANBULLU ÇOK ZAMAN KAYBETTİ, ŞEHRİN ÇÖZÜM BEKLEYEN BİRÇOK SORUNU VAR. BİZ DE BİR AN ÖNCE GÖREVİ DEVRALIP ŞEHRİN SORUNLARINA ODAKLANMAK İÇİN ACELE EDİYORUZ. TEK DERDİMİZ BU ŞEHRİN İNSANLARINA HİZMET ETMEK. ARTIK PARTİZANLIK DÖNEMİ BİTMİŞTİR, BİZİMLE BİRLİKTE İNSANA HİZMET DÖNEMİ BAŞLAMIŞTIR” DEDİ. AKP’NİN SEÇİMİ İPTAL ETTİRME OPERASYONU POLİS BASKINLARIYLA BAŞLADI. YENİDEN SAYIMLARDAN SONUÇ ÇIKMADI, İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU’NUN TALİMATIYLA SANDIĞA YÖNELİK POLİS BASKINLARI BÜYÜKÇEKMECE’DEN BAŞLADI. YSK, AKP’NİN “BÜTÜN İSTANBUL OYLARI YENİDEN SAYILSIN” TALEBİNİ REDDETTİ. BUNUN ÜZERİNE AKP, ‘SONDAJ USULÜ’YLE 51 SANDIK BELİRLEDİ… PLANA GÖRE SANDIKLARIN BİRKAÇINDA ANORMAL OY DAĞILIMI ÇIKARSA AKP, OLAĞANÜSTÜ İTİRAZDA BULUNACAK… PROF. DR. AHMET İNSEL, AKP-MHP BLOĞUNUN DİKTATÖRLÜK İÇİN SON HAMLESİNE HAZIRLANDIĞINI SÖYLEDİ. “BUNDAN SONRAKİ HERHANGİ BİR SEÇİMDE, SEÇİMİ KAYBETMEYİ KABUL ETMEYEBİLECEĞİNİ SOMUT OLARAK GÖSTERDİLER” DEDİ. İL SEÇİM KURULU’NA MAZBATALARI ALMAK İÇİN BAŞVURUDA BULUNAN, HDP’NİN DİYARBAKIR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ VE 4 MERKEZ İLÇENİN SEÇİLMİŞ BELEDİYE EŞBAŞKANLARINA, MAZBATALARI VERİLMEDİ. 17-25 ARALIK RÜŞVET VE YOLSUZLUK SORUŞTURMASINDA GÖREV ALAN ESKİ EMNİYET MÜDÜRLERİNİN EŞLERİ VE KARDEŞLERİNİN YARGILANDIĞI DAVADA 12 İSME 6 YIL 3’ER AY HAPİS CEZASI VERİLDİ. DOLAR ALAN YİNE YAYA KALMADI. TÜİK VERİLERİ, YILLIK BAZDA EN FAZLA KAZANCI SAĞLAYAN YATIRIM ARACININ YÜZDE 42 İLE DOLAR OLDUĞUNU ORTAYA KOYDU.

KANALIMIZA ABONE OLUN: https://bit.ly/2zC7pON

BOLD Medya yayınlarına destek için: https://www.patreon.com/BOLDmedya

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Twitter: https://twitter.com/BOLDmedya

Instagram: https://www.instagram.com/boldmedya/

Facebook: www.facebook.com/MedyaBold/

Okumaya devam et

Öne çıkanlar