Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Yurdun dört bir yanından, 6 aylık umut kuyruğu manzaraları

İşsizler ordusu, sadece 6 aylığına iş sahibi olabilmek için, yurdun dört bir yanında günlerce kuyruk bekliyor.

Seçimlerin yaklaşmasıyla İşkur’un “geçici işçi” alımları hızlandı. İşsizler ordusu, sadece 6 aylığına iş sahibi olabilmek için, yurdun dört bir yanında günlerce kuyruk bekliyor. Tek hedef İşkur’a kaydolup, kura çekimine hak kazanabilmek.

BOLD – Türkiye İş Kurumu’nun, (İşkur) Toplum Yararına Çalışma (TYP) programları kapsamında işçi alımları bütün hızıyla devam ediyor.

AKP hükümetinin en fazla önem verdiği seçim yatırımları arasında yer alan geçici işçi alımları, yurdun dört bir yanında uzun “umut kuyruklarına” yol açıyor. TYP programları ile kamudaki çeşitli pozisyonlarda görevlendirmek üzere, 6 aylık geçici süreyle işçi alınıyor. TYP programına kabul edilenlere asgari ücret veriliyor ve sağlık sigortasından faydalanma hakkı tanınıyor.

KUYRUKLAR 1 HAFTA SÜRÜYOR

Toplum Yararına Çalışma (TYP) programlarına katılmak isteyenler, sabahtan akşama kadar İşkur il müdürlüklerinde kuyrukta bekliyor. Talebin çok fazla olması sebebiyle, bazen kayıt süreleri bile 1 haftayı buluyor.

Bu kapsamda sadece ocak ayı içerisinde farklı illerden İşkur bürolarına onbinlerce başvuru yapıldı.

YURDUN DÖRT YANINDAN İŞSİZLİK MANZARALARI

Diyarbakır’da, 6 ay süreyle işe alınacak 2 bin kişi için, 3 günde 10 binden fazla kişi başvuru yaptı. İş başvuruları 5 gün boyunca devam etti. Başvuru için binlerce kişi kurumun önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Afyonkarahisar’da 6 aylığına 38 kişinin alınacağı geçici işe 1.200 kişi başvuru yaptı.

Batman’da, TYP kapsamında 6 aylığına çalıştırmak 2 bin geçici işçi alınacağını öğrenen binlerce işsiz, İşkur bürosu önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

İŞE ALIMDA ADALETLİ DAVRANILMIYOR

Karaman’da TYP kapsamında, 6 ay süreyle çalıştırılacak 500 kişilik geçici iş için çok sayıda kişi, İşkur İl Müdürlüğü´nde kuyruk oluşturdu.

Kilis’te, İşkur tarafından kamu kurumlarında 6 ay süreyle istihdam edilmek üzere 1.500 kişinin işe alınacağı duyuruldu. Duyurunun ardından sabahın erken saatlerinden itibaren İşkur il müdürlüğü önünde uzun kuyruklar oluştu. Kuyrukta bekleyen yurttaşlar işe alımda adaletli davranılmadığını söyleyerek işsizlik sorununun çözülmesini istedi.

İşsizler ordusu stadyuma sığmadı

 

 

Ekonomi

Trump 2 Mayıs’ta bitecek İran muafiyetlerini uzatmama kararı aldı

ABD Başkanı Donald Trump, İran'dan petrol ithal eden 8 ülkeye 2 Mayıs'a kadar tanınan muafiyetleri uzatmama kararı aldı. Söz konusu 8 ülke arasında Türkiye de var.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu İran’dan petrol ithal eden ülkelere yönelik tanınan ve 2 Mayıs’ta sona erecek olan muafiyetlerin uzatılmayacağını açıkladı.

Bloomberg ajansının haberine göre Trump, mayısta bitecek İran muafiyetlerini uzatmama kararı aldı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise “Kararın fiyatlar üzerinde etkisini azaltmak için üreticilerle çalışıyoruz” dedi.

Pompeo ayrıca, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirliklerinin petrolde yeterli arzı taahhüt edeceğini söyledi.

Suudi Enerji Bakanı El Falih de “Yeterli petrol arzı için diğer ülkelerle çalışacağız” ifadesini kullandı.

Trump, 2015 yılında İran ile 6 büyük devlet arasında yapılan nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmiş, kısa süre sonra söz konusu anlaşmayla yürürlükten kalkan ABD’nin Tahran’a yönelik yaptırımları kasım ayında tekrar başlamıştı.

ABD’nin kasım ayında tekrar başlattığı İran yaptırımlarından 6 ay süreyle muafiyet alan 8 ülke arasında Türkiye de bulunuyor. ABD’nin muafiyet süresini bazı ülkeler için uzatacağı tahmin ediliyordu.

Türkiye’den başka Yunanistan, Çin, Hindistan, İtalya, Japonya, Güney Kore ve Tayvan’ı içeren muafiyet kararının son günü 2 Mayıs olarak belirlenmişti.

Aralarında Türkiye de var: ABD’nin İran’dan petrol alan 8 ülkeye tanıdığı muafiyet uzatılmayacak

Okumaya devam et

Ekonomi

ABD’nin yaptırım muafiyeti 2 Mayıs’ta sona erecek: Türkiye İran’dan ne kadar petrol ithal ediyor?

ABD, İran’dan petrol ithal eden Türkiye dahil 6 ülkenin muafiyetini uzatmayacak. Türkiye’nin İran’dan ithal ettiği petrol miktarları aylara göre değişiyor.

ABD’nin İran’dan petrol ithal eden ülkelere tanıdığı yaptırım muafiyetine son verdiğini bugün açıklaması bekleniyor. Buna göre aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkeler ithalatı kısa süre içinde durdurmamaları halinde yaptırımlarla karşı karşıya kalacak.

ABD’nin kasım ayında tekrar başlattığı İran yaptırımlarından 6 ay süreyle muafiyet alan 8 ülke arasında Türkiye de bulunuyor. ABD’nin muafiyet süresini bazı ülkeler için uzatacağı tahmin ediliyordu.

ABD’de yayımlanan Washington Post gazetesinin bir köşe yazarı, geçen yıl verilen muafiyetlerin uzatılmayacağını bildirdi. Konu hakkında bilgi sahibi bir kaynak da haberi teyit etti.

Brent petrolün varil fiyatı, muafiyetin uzatılmayacağı haberi üzerine küresel arzın gerileyeceği endişesiyle Asya piyasalarındaki işlemlerde yüzde 3.2 değer kazanarak 74.3 dolara kadar yükseldi.

Türkiye, ABD’nin İran yaptırımlarına muafiyet tanıdığı kasım ayından Ocak sonuna kadar toplam 485 bin 214 ton ham petrol ithal etti.

EPDK verilerine göre Türkiye İran’dan Kasım’da ham petrol ithal etmedi. Aralık ayında 104 bin ton, Ocak’ta 381 bin 214 ton ham petrol ithal etti. Şubat verisi ise henüz yayımlanmadı.

ABD Başkanı Donald Trump, 2015 yılında İran ile 6 büyük devlet arasında yapılan nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmiş, kısa süre sonra söz konusu anlaşmayla yürürlükten kalkan ABD’nin Tahran’a yönelik yaptırımları kasım ayında tekrar başlamıştı.

Okumaya devam et

Ekonomi

Yurt dışı üretici fiyat endeksi yüzde 32 arttı

Ülke sınırları içinde üretimi yapılarak yurt dışına ihraç edilen malların üretici fiyatlarındaki değişimi ölçen yurt dışı üretici fiyat endeksi, Mart 2019'da yüzde 32.24 arttı.

Ülke sınırları içinde üretimi yapılarak yurt dışına ihraç edilen malların üretici fiyatlarındaki değişimi ölçen yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE), bu yılın mart ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32.24 artış gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mart 2019 dönemine ilişkin Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi verilerini açıkladı.

Buna göre söz konusu endeks, bu yılın mart ayında bir önceki aya göre yüzde 3.44, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 3.45 ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 39.82 arttı.

Sanayinin iki sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 5.24, imalat sanayi sektöründe ise yüzde 3.40 artış olarak gerçekleşti.

Bir önceki aya göre en fazla artış; yüzde 11.34 ile kok ve rafine petrol ürünleri, yüzde 6.89 ile metal cevherleri, yüzde 4.63 ile bilgisayarlar ile elektronik ve optik ürünler sektöründe gerçekleşti.

Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2019 yılı Mart ayında en fazla aylık artış enerji mallarında, en fazla yıllık artış ise dayanıklı tüketim mallarında oldu.

Okumaya devam et

Öne çıkanlar