Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Der Spiegel: Erdoğan, Kürtlere karşı Esad ile anlaşabilir

Alman Der Spiegel dergisi, Erdoğan'ın "katil" dediği Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile yeniden el sıkışabileceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye’de Şam rejimi ile alt seviyede temaslar kurulduğunu açıklaması Türkiye’nin Suriye politikasının iflas ettiğini tescil ederken, Almanya’nın muteber haber dergilerinden Der Spiegel yeni bir iddiada bulundu.

Der Spiegel , “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kürtlere karşı bir harekâta geçit verilmesi karşılığında Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile barış yapabilir.” ifadelerini kullandı. Dergi, Suriye’nin kuzeyinde güç kazanan Kürtlerin ABD’nin desteğini kaybedebileceğini kaydetti.

ERDOĞAN VE ESAD BİR ZAMANLAR ÇOK İYİ İKİ DOSTTU

Erdoğan ve Esad’ın geçmişte dost olduğuna işaret eden Der Spiegel’in haberi şöyle devam etti: “Bu dostluk, her iki tarafa da fayda sağlıyordu. Suriye ve Türkiye, serbest ticaret anlaşması imzaladı, Suriyeliler Türkiye’ye vizesiz giriş hakkı elde etti, Türk iş insanları da Suriye’de temsilcilik açtı. Esed için Erdoğan Avrupa’ya açılan kapıydı. Ankara’yla iyi ilişkiler, AB ülkelerinden ziyaretçilerin Esad’ı ziyaret etmesinin önünü açtı. Erdoğan da kendisini Avrupa ve Arap dünyası arasında arabulucu olarak konumlandırdı.”

“ERDOĞAN, ESAD’IN GİTMESİNİ İSTİYORDU”

Suriye krizinin patlak vermesiyle iki lider arasındaki dostluktan eser kalmadığını kaydeden dergi, krizin tırmandığı dönemde Türkiye’nin Esad’ın koltuktan inmesinde ısrarcı olduğunu vurguladı.

Erdoğan’ın son aylarda Esad’ı eleştirmeyi ve iktidar değişikliği hakkında konuşmayı azalttığı belirtilen haberde, “Bunun sebebi Erdoğan’ın birden tutumunu değiştirmesi değil, YPG’nin güç kazanması. Esad’ın görevden ayrılmasına yoğunlaşan Erdoğan’ın yeni önceliği, Suriye’de YPG öncülüğünde bir Kürt özerk bölgesinin kurulmasını önlemek.” denildi.

Der Spiegel, bir Kürt yetkilinin Kürt öz savunma güçlerinin Suriye ordusuna katılabileceğini söylediğini aktardı.

ŞAM REJİMİ İLE İMZALANAN ADANA MUTABAKATI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 23 Ocak’ta Erdoğan’la görüşmesi sırasında Türkiye ve Suriye arasındaki Adana Mutabakatı’nı gündeme getirdiğine atıf yapan dergi, “Adana Mutabakatı yeniden uygulanırsa, Türkiye YPG’yi vurma imkânına sahip olur. Bunun karşılığında Türk hükümeti Esad’ı Suriye’nin meşru lideri olarak tanımak durumunda kalacak. Görünen o ki, Erdoğan bu adımı atmaya giderek daha hazır hale geliyor.” ifadelerini kullandı.

İbrahim Kalın’dan IMF çıkışı: Muhtelif rivayetler dolanıyor

Dünya

Erdoğan’a yakın iş adamı Korkmaz hakkında ABD’de “şantaj” davası

TARİH: 2017 yılı eylül ayı. OLAY: ABD'de 511 milyon dolar vergi kaçırmaklas uçlanan Washakie Enerji'nin Genel Müdür Jacob Ortell Kingston (sol başta) ile SBK Holding Başkanı Sezgin Baran Korkmaz (soldan 2'nci), Mega Varlık'ın Başkanı Çağlar Şendil (sağda), Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a en yakın işadamlarından biri olan Sezgin Baran Korkmaz’ın Borajet’i Yalçın Ayaslı’nın elinden almak için nasıl tuzak kurulduğu, hükümete yakın Takvim gazetesi üzerinden nasıl karalama ve iftira kampanyası düzenlediği ABD’de açılan bir dava ile gözler önüne serildi.

BOLD- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakınlığı ile bilinen SBK Holding Kurucusu ve Genel Müdürü (CEO) Sezgin Baran Korkmaz hakkında ABD’de “şantaj davası” açıldı.

ABD’nin New Hampshire eyaletinde açılan davada Korkmaz’ın Borajet’i satın alırken kullandığı yöntemleri ve şirketin kurucusu-eski sahibi Yalçın Ayaslı’yı nasıl tehdit ettiği detaylı bir şekilde anlatılıyor.

AYASLI, SEZGİN KORKMAZ VE ORTAKLARININ KARALAMA KAMPANYASINI ANLATTI

Federal savcılar tarafından hazırlanan iddianamede Yalçın Ayaslı, Sezgin Baran Korkmaz ve ABD Hazine Bakanlığı’ndan 511 milyon dolarlık vergi indiriminden yararlanmakla suçlanan ortakları tarafından kendisi hakkında karalama kampanyası başlattığını detaylı bir şekilde anlatıyor.

İddianamede Korkmaz’ın, Ayaslı hakkında “terör örgütü üyesi” olduğu iddiası ile karalama kampanyası başlatarak tehdit ve sahte belgelerle Türkiye’deki mallarına haciz koydurduğuna dikkat çekiliyor.

ABD’de yaşayan işadamı Yalçın Ayaslı tarafından kurulan Borajet, 30 Aralık 2016’da Korkmaz’a ait SBK Holding’e satıldı. Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) yapılan açıklamada şirketin tüm hisselerinin Baran Korkmaz’a geçtiği ifade edilmişti.

24 Nisan 2017’de ise “teknik zorunluluklar” gerekçe gösterilerek şirketin uçuşları durdurulmuştu.

ABD’de kara para aklamakla suçlanan SBK Holding’in patronu Sezgin Baran Korkmaz (solda), ABD ziyaretlerinde başabaş görüşme yapabilecek kadar Erdoğan’a yakın bir isim.

KORKMAZ’A “KARA PARA AKLAMA” SUÇLAMASI

ABD’de hakkında suç duyurusu bulunan ve Erdoğan’a yakın olan işadamı Ekim Alptekin ile de yakın ilişkide olduğu belirtilen Korkmaz, SBK Holding aracılığıyla hileli olarak elde edilen parayı aklamak ve ABD’deki bir takım yatırımları finanse etmek için aklanmış parayı kullanmakla suçlanıyor.

İş adamı Korkmaz’ın, Yalçın Ayaslı hakkında Türkiye’de sahte deliller üreterek soruşturma başlatılmasına ön ayak olduğu ve bunlarla şantaj yaptığı iddia ediliyor.

Korkmaz’ın, Borajet’in eski finans sorumlusu Zahide Üner’i de “tecavüz ve ölümle tehdit ettiği” iddia ettiği belirtildi. Korkmaz’ın Hürriyet gazetesinin New York Temsilcisi Razi Canikoğlu’nu da tehdit ettiği ifade edildi.

ABD’de özel yetkili Savcı Robert Mueller, Korkmaz’ın Rusya’nın ABD seçimlerine müdahalesi  soruşturması kapsamında ifade vermesini istemişti.

KORKMAZ, RUSYA SORUŞTURMASINDA İSMİ GEÇEN FLYNN’İ LOBİ İÇİN TUTMUŞTU

Korkmaz, ABD Başkanı Donald Trump’ın Milli Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’ı Türkiye için lobi faaliyetleri yapmak için tuttuğu belirtilmişti.

Amerikan medyası, ABD Hazine Bakanlığı’nı 511 milyon dolar dolandırdıktan sonra Türkiye’ye kaçmaya çalışırken yakalanan Amerikalı Jacop Kingston ile Rusya soruşturması kapsamında ifade vermesi için çağrılan Sezgin Baran Korkmaz’ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile çekilmiş bir fotoğrafını yayınlamıştı.

Salt Lake Tribune gazetesinin haberine göre, Erdoğan’ın görüştüğü Jacob Ortell Kingston, şirketinin biyoyakıt ürettiğine dair sahte belgeler düzenleyerek ABD Hazine Bakanlığı’na karşı 511 milyon dolarlık vergi indiriminden yararlanmakla suçlanan iki kardeşten biri.

Flynn davası Ankara’ya uzanıyor: Ekim Alptekin’in suç ortağı Türk yetkililerin ismi açıklansın

Okumaya devam et

Dünya

Bişkek Büyükelçiliği, “MEB okulunda taciz” iddiasını teyit etti

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı ilköğretim okulunun müdürü Ömer Aydın’ın öğrencilere tacizde bulunduğu iddiası üzerine Türkiye’nin Bişkek Büyükelçiliği resmi açıklama yaptı.

Bişkek Büyükelçiliği’nin resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, taciz iddiaları teyit edilirken, okul müdürünün ve yönetiminin görevden alındığı kaydedildi.

Kırgızistan’da geniş yankı uyandıran taciz iddiaları üzerine inceleme başlattıklarını belirten Bişkek Büyükelçiliği, “Okul müdürü ve yardımcıları görevden uzaklaştırılmış ve yeni bir geçici yönetim atanmıştır.” açıklamasında bulundu.

TÜRKİYE’DEN MÜFETTİŞ GELECEK

“Türkiye’den gelecek müfettişler tarafından gerekli teftiş yapılacaktır.” denilen açıklamada, “Ayrıca konu hakkında Kırgız makamları ile yakın işbirliği sürdürülmekte, gerekli tüm bilgi ve belge desteği sağlanmaktadır.” ifadesi kullanıldı.

TACİZ İDDİALARI KIRGIZ MECLİSİ’NİN GÜNDEMİNDE

Kırgızistan’ın önde gelen gazetelerinden Veçerniy Bişkek’te yer alan habere göre, Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ilköğretim okulunda okul müdürü tarafından öğrencilere tacizde bulunduğu iddia edilmişti.

Kırgızistan’ın iktidar partisi Milletvekili İrina Karamuşkina, taciz iddialarını Kırgız Meclisi’ne taşımış ve ilgili makamların konu hakkında inceleme başlatmasını talep etmişti.

Kırgızistan, “MEB okulunda taciz” iddiası ile çalkalanıyor

Okumaya devam et

Dünya

Enflasyon farkı: Türkiye’de yüzde 20,3, Almanya’da yüzde 1,4

Almanya'nın enflasyon oranı ocakta düşüşe geçerek, yüzde 1,4'e geriledi.

Türkiye yüzde 300’ü bulan sebze enflasyonu ile boğuşurken Almanya’da enflasyon ocakta yüzde 1,4’e geriledi. Enflasyonun düşmesinde gıda ve enerji maddelerinin ucuzlaması etkili oldu.

BOLD- Gıda maddesi ve akaryakıt fiyatlarındaki artışın durması Almanya’nın enflasyon oranını aşağı çekti. Tüketici fiyatlarındaki artış ocak ayında son sekiz ayın en düşük oranı olan yüzde 1,4’e geriledi. 2018 yılı aralık ayında enflasyon yüzde 1,6 olmuştu.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) yüzde 2’lik enflasyonu ekonomik konjonktür için “ideal” buluyor.

GIDA UCUZLADI, BENZİN YÜZDE 0,3 ARTTI

DW Türkçe’nin haberine göre, Federal İstatistik Dairesi uzmanlarının enflasyon grafiğindeki gelişmeyle ilgili açıklamalarında, fiyat artışının frenlenmesinde öncelikle enerjinin ucuzlamasının etkili olduğu belirtildi.

Ocak ayında enerji bir yıl öncesine kıyasla sadece yüzde 2,3 oranında pahalandı. Artış oranı aralık ayında yüzde 4,9, kasımda ise yüzde 8,7 olmuştu.

Benzindeki artış sadece yüzde 0,3 olarak belirlendi. Gıda maddelerindeki fiyat artışı da ortalamanın altında kaldı.

Fiyatlar sadece yüzde 0,8 oranında arttı. Sebze yüzde 6,3 oranında pahalanırken balık ile et ve su ürünlerindeki artış da enflasyon ortalamasının üzerinde oldu.

Süt ve süt ürünleri yüzde 1,3, meyve ise yüzde 5,1 oranında ucuzlarken, ekmek fiyatlarında yüzde 1,7’lik artış kaydedildi.

ENFLASYON DÜŞÜNCE TÜKETİM ARTACAK

Enflasyonun düşmesi milyonlarca tüketicinin satın alma gücünü arttırdığından, Alman ekonomisine olumlu yansıyor. Ekonomi uzmanları özel tüketim harcamalarında hissedilir artış olacağını tahmin ediyor.

Dünya ekonomisinin yavaşlama belirtileri göstermesi, ABD ille olan ticari anlaşmazlık ve Brexit’in taşıdığı riskler ise ihracatçı şirketleri temkinli olmaya zorluyor. Federal hükümet 2018 yılında yüzde 1,4 olan Gayrı Safi Yurtiçi Hâsıla artışının bu yıl yüzde 1’de kalacağını tahmin ediyor.

TÜRKİYE’DE GIDA ENFLASYONU YÜZDE 30

Türkiye’de ocak ayı itibarıyla Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) yüzde 20,34 arttı. Gıda fiyatlarında yıllık enflasyon yüzde 30’u bulurken, sebzede fiyat artışı yüzde 300’e kadar tırmandı.

IMF’den Almanya’ya “cimrilik” iması: Maaşları arttır, fazla parayı harca

Okumaya devam et

Öne çıkanlar