Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

17 kişilik İTÜ araştırma ekibi Antartktika’ya ulaştı

29 Ocak'ta yola çıkan 17 Türk bilim insanı, bugün beyaz kıta Antarktika'ya ulaştı.

29 Ocak’ta törenle uğurlanan 17 kişilik araştırma ekibi, beyaz kıta Antarktika’ya ilk adımı attı.

Aylar süren eğitim sürecinin ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Kutup Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin ortak çalışmasıyla Antarktika’ya hareket eden ekip kıtaya ayak bastı.

AYAKLARINI DEZENFAKTAN SUYLA TEMİZLEDİLER

İlk olarak Brezilya’nın başkenti Sao Paulo’ya iniş yapan ekip daha sonra Şili’nin başkenti Santiago’ya geçti.

Daha sonra ülkenin güneyindeki Punta Arenas’a, oradan da Puerto Williams’a ulaştılar. Buraya gelirken yaklaşık 30 saat süren bir yolculuk yapan ekip, 46 parçalık yaklaşık 1,5 ton ağırlığındaki yükü de beraberinde taşıdı.

Puerto Williams’ta geçen 2 gecenin ardından Antarktika’ya varmak için son bir uçak yolculuğu daha yapan ekip, 2 saatin ardından King George Adası’na ulaştı.

Antartkika Anlaşmalar Sistemi’nin kurallarına uyan bilim insanları, varış anında ayaklarını dezenfektan suyla temizleyerek canlı organizmaların ölmesini sağladı.

3’üncü Ulusal Antarktika Bilim Seferi Lideri Doç. Dr. Burcu Özsoy, tarihi anlarla ilgili şunları söyledi: “Antarktika’ya uçaktan bakış özellikle ilk kez gelenler için çok heyecanlıydı. Burada birçok bilim insanı ve hepsinin farklı araştırmaları var. Öncelikle onlarla olmak, bu bilim çalışmasının bir parçası olmak benim için çok büyük bir gurur.”

Gündem

Çocuk istismarlarını protesto eden mahalleliye polis müdahalesi

Küçükçekmece’de yaşana çocuk istismarlarını protesto eden Kanarya mahallesi sakinlerine polis TOMA’larla müdahale etti

İlçede ardada yaşanan çocuk istismarları mahalle sakinlerini sokağa döktü. Failllerin biran önce yakalanıp cezalandırılmasını isteyen mahalle sakinleri akşam saatlerinde de eylemine devam etti. Mahalleliler, “Hak, hukuk, adalet”, “Susma haykır istismara hayır” sloganları ile sokaklarda yürüdü.

İlçede gerçekleşen olayların faillerinin bulunması için protesto yapan mahalleliye polis TOMA ile müdahale etti.

Okumaya devam et

Gündem

AKP’lilerin uyuşturucuyla mücadeleyi reddetmesini yandaş yorumcu böyle savundu

Kanal A Haber’in yorumcusu Prof.dr. Bünyamin Bezci ‘CHP uyuşturucu ile mücadele derken uyuşturucuyu teşvik ediyor’ dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi meclis toplantısında CHP’li üyelerin verdiği uyuşturucu ile mücadele komisyonu kurulması yönündeki tasarı AKP ve MHP’li üyelerin red oyu vermesiyle kabul edilmedi. Tasarının reddedilmesi sosyal medyada dün gecenin en çok konuşulan gündemlerinden oldu. Televizyon programlarında da tartışılan konuyla ilgili en enterasan yorum yandaş haber kanalı A Haber’de yorumcu Prof.Dr. Bünyamin Bezci’den geldi. Bezci CHP’nin aslında uyuşturucu ile mücadele diyerek uyuşturucuyu teşvik ettiğini söyledi.

Okumaya devam et

Gündem

Ensar Vakfı, Süleyman Soylu’ya sahip çıktı: Her zamankinden daha fazla arkasındayız

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara Çubuk’taki şehit cenazesinde linç girişiminde, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun CHP’lilerin şehit cenazelerine alınmaması yönündeki açıklamalarının neden olduğu iddia edilmişti.

Kılıçdaroğlu’nun linç girişimi esnasında sığındığı evin ve makam aracının taşlanmasında Süleyman Soylu’nun toplum üzerinde oluşturduğu algının neden olduğu gerekçesiyle CHP’liler İçişleri Bakanı Soylu’yu istifaya davet etmişti.

Süleyman Soylu’ya yönelik istifa açıklamalarının ardından yurtlarında çocuk istismarı ile anılan Ensar Vakfı, Soylu’ya destek mesajı geldi. Ensar Vakfı Trabzon Şube Başkanı Ömer Topaloğlu, “Sayın Bakanımız Süleyman Soylu aleyhine bir algı oluşturulması, hem çirkin bir yakıştırma hem de anlamsız bir tutumdur.” dedi.

Süleyman Soylu hakkında ülke için verdiği ölümcül mücadele verdiğini anlatan Topaloğlu, “CHP mensupları için sarf ettiği sözlerinin, bugünkü saldırının dayanağı olarak gösterilmesi ve Sayın Bakanımızın istifasının istenilmesi kabul edilemez bir durumdur. Vatandaşın cenaze anındaki doğal tepkisini siyasi kazanıma dönüştürme gayretleri geçmişte olduğu gibi yine sonuçsuz kalacaktır.” ifadelerini kullandı.

Her zamankinden daha fazla birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyulan bir dönemde, Bakan Süleyman Soylu’nun istifasını istemenin yanlışların en büyüğü olduğunu belirten Topaloğlu, “Trabzon’daki sivil toplum kuruluşları ve dernekler olarak, Sayın Bakanımız Süleyman Soylu’nun her zamankinden daha fazla arkasında olduğumuzun bilinmesini istiyor ve bunu tüm Türkiye’ye ilan ediyoruz.” dedi.

İstanbul halkının parası yıllarca Bilal’in vakıflarına aktarılmış

Okumaya devam et

Öne çıkanlar