Bizimle iletişime geçiniz

BOLD ÖZEL

Magnitsky Yasası nedir, kimlere uygulanır?

New York (BOLD)- ABD’de önce Rusya’da insan haklarını ihlal edenlere karşı çıkartılan ve daha sonra dünya geneline yayılan Magnitsky müeyyideleri bugünlerde Avrupa’nın da gündeminde.

“The Global Magnitsky Act” olarak bilinen müeyyideler, insan haklarını ihlal eden herkesi kapsıyor. Söz konusu yasanın müeyyideleri ile baskı altına alınan yatırımcı, şahıs ve kurumların ABD’deki bütün mal varlıkları ve hesapları donduruluyor.

ABD Başkanı, güçlü deliller çerçevesinde yabancı uyruklu kişilere karşı müeyyideleri imzalayıp yürürlüğe sokabiliyor.

MAGNISTKY’NİN HİKÂYESİ

Rus vergi denetmeni Sergei Magnistky’nin hikâyesi, 90’lı yıllarda, o gün adını bile bilmediği Amerikalı bir yatırımcının Rusya’ya gelmesiyle başladı.

Dedesi bir zamanlar ABD Komünist Partisi’nin genel sekreterliğini yapmış eski bir sosyalist olan Bill Browder, ülkenin en büyük kapitalisti olmak için gitmişti Rusya’ya. Bu hedefine de kısa sürede ulaştı ve en büyük yatırımcılardan biri oldu.

Browder için her şey yolunda görünüyordu. Ta ki Rusya’da yolsuzluklarla ilgili bir takım bilgileri basınla paylaşıp kamuoyu önünde dikkat çekmesinin bir sonucu olarak 2005 yılında ülkeden kovulana kadar. Rus devleti, onu “Rus halkına tehdit” ilan edip oturum iznini iptal etti. Browder, ülkeden gönderildi.

Sergei Magnistky, bu sırada Browder’ın Hermitage Capital isimli devasa şirketini temsil eden bir hukuk bürosunda çalışıyordu.

BILL BROWDER RUSYA’DAN KOVULDU

Browder ülkeden kovulduktan birkaç sene sonra, 2007 yılının ortalarında hâlâ Rusya’da faaliyet gösteren şirketlerinden biriyle ilgili soruşturma açıldı. Soruşturma bahanesiyle hem Browder’ın sahibi olduğu Hermitage Capital’ın hem de onu temsil eden hukuk bürosu Firestone Duncan’ın ofislerini basan Rus polisi, şirkete ait bütün dokümanları, imza sirküleri ve mühürleri aldı.

Bundan birkaç ay sonra da Browder’ın şirketlerinden biri hakkında devasa bir vergi yolsuzluğu davası açıldı. Sergei Magnitsky’yi ölüme götüren süreç böylece başlamış oldu.

RUSYA’DAKİ YOLSUZLUĞU ORTAYA ÇIKARAN SERGEI MAGNISTKY’İ CEZAEVİNDE ÖLÜ BULUNDU

Ne Browder’ın ne de hukuk firmasının böyle bir vergi hatasından haberi vardı. Hatta aksine bahse konu şirketin fazla vergi ödediğine dair ellerinde belgeler vardı.

Firestone Duncan firması vergi denetmeni Sergei Magnitsky’yi bu konuyu araştırması için görevlendirdi. Magnitsky kapsamlı bir araştırmadan sonra raporunu hazırladı. Buna göre Browder’ın ofisini basan polisler geniş çaplı bir yolsuzluk çetesinin parçasıydı.

Ofisten tüm evrakları alıp götüren yetkililer, Hermitage Capital’in şirketlerinden üçünü gizlice başka birinin üzerine geçirmiş ve sahte belgelerle şirketi zararda göstererek devletten 230 milyon dolar tutarında vergi iadesi almışlardı.  Magnitsky bunu ortaya çıkarınca kıyamet koptu.

Hermitage Capital hemen bu durumu yetkililere rapor etti, devlet kasasından çalınan bu paranın bulunmasını istedi.

YOLSUZLUKLARI ORTAYA ÇIKARDIĞI İÇİN 11 AYDAN FAZLA HAPİS YATTI

Beklenenin aksine ya da tam beklendiği gibi bir soruşturma açıldı, fakat sahte evrakla 230 milyon dolar çalan çeteye karşı değil, bunu ortaya çıkaran Sergei  Magnitsky’e karşı. Magnitsky tutuklandı. Hakkında bir soruşturma olmadan 11 aydan fazla hapis yattı. İşkence dahil bir çok kötü muamele gördü, ağır hastalıklara yakalandı, tedavisi reddedildi.

16 Kasım 2009’da yasal gözaltı süresinin dolmasına bir hafta kala hücresinde ölü bulundu.

OHAL bitti, öğretmen fişlemeleri devam ediyor

AMERİKALI İŞADAMI BROWDER, MAGNISTKY YASASI İÇİN ÖNEMLİ LOBİ ÇALIŞMALARI YAPTI

Magnitsky’nin ölümü hem Rusya’da hem dünyada büyük ses getirdi. Hermitage Capital’ın sahibi Bill Browder, Magnistky’nin ölümünden kendini sorumlu hissederek hayatını, bu genç vergi denetmeninin ölümüne sebep olanların cezalandırılmasına adadı.

Ünlü bir yatırımcıdan ünlü bir aktiviste dönüştü. Ülke ülke, kapı kapı gezdi, Magnistky’nin ölümüne bir şekilde müdahil olan 60 kişinin Batı ülkelerine girişini engelleyecek, bu ülkelerdeki mal varlıklarını donduracak ve bankacılık sistemlerini kullanamamalarını sağlayacak yasaların çıkarılmasına ön ayak oldu.

ABD’de Magnitsky Yasası adıyla bilinen tasarı önce Kongre’nin alt kolu olan komiteden geçti. Daha sonra komiteden geçen yasa tasarısı, eski Senatör John McCain ve Senatör Ben Cardin tarafından hazırlandı. 2012 yılı haziran ayında Senato Dış İlişkiler Komitesi’nden geçen tasarı, aynı yılın aralık ayında dönemin ABD Başkanı Barack Obama tarafından imzalanarak yürürlüğe girdi.

AVRUPA KONSEYİ MAGNITSKY’I KABUL ETTİ

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) önceki günlerde Magnitsky Raporu’nu 3’e karşı 95 oyla kabul etti.

AKPM, söz konusu raporu kabul ederek üyelerine “insan haklarını ihlal edenlere karşı Magnitsky müeyyidelerini kullanın” çağrısında bulundu. Avrupa ülkeleri de Magnitsky’i yasa olarak kabul etmeleri halinde insan haklarını ihlal edenlerin Avrupa’daki mal varlıklarına el konulabilecek.

Amerikalı birçok senatör, İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı için Magnitsky yasasının harekete geçirmek istemişti. Kaşıkçı’nın ölümünde adı geçenlere Magnitsky müeyyidelerinin uygulanması gündeme gelmişti.

Haksız tutukluluk için BM’ye nasıl başvurulur?

BOLD ÖZEL

AKP adayı Mustafa Şentop 3’üncü turda seçilebilecek

Binali Yıldırım’ın istifası ile boşalan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) başkanlığı koltuğu için Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve İyi Parti adayları belli oldu.

MHP ise aday çıkarmayarak AKP’nin adayını destekleyecek. Meclis aritmetiğine göre bir sürpriz olmaz ise AKP adayı 3’üncü turda seçilerek Meclis Başkanı olacak.

BOLD- İstanbul Büyükşehir belediye başkan adayı olan Binali Yıldırım’dan boşalan koltuk için AKP, Meclis Başkanvekili Mustafa Şentop’u, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’ı, HDP eski eş genel başkan Serpil Kemalbay’ı, İyi Parti ise Gaziantep Milletvekili İmam Hüseyin Filiz’i aday gösterdi.

Aday çıkarmayan tek parti MHP oldu.

AKP-MHP KOLTUK SAYISI İLK İKİ TUR İÇİN YETERSİZ

TBMM Genel Kurulu, 24 Şubat Pazar günü yeni meclis başkanını seçecek. TBMM’de AKP 291, CHP 142, HDP 65, MHP 49, İyi Parti 39, SP 2, Türkiye İşçi Partisi 1, DP 1, BBP 1 ve bağımsız 3 milletvekili olmak üzere 595 milletvekili görev yapıyor.

AKP’nin koltuk sayısı MHP’nin desteği ise 340’a ulaşıyor. Ancak bu sayı ilk iki turda aranan niteliklik çoğunluk olan 400 rakamı için yeterli olmuyor. Bu nedenle AKP adayı Şentop’un 3’üncü turda aranan salt çoğunluk olan 301 sayısına ulaşıp seçilmesi bekleniyor.

SEÇİMİN ARDINDAN ÇALIŞMALARA ARA VERİLECEK

Genel Kurul, seçimin ardından çalışmalara ara verecek. TBMM Genel Kurulunda kabul edilen Danışma Kurulu önerisine göre, Genel Kurul 24 Şubat Pazar günü TBMM başkanı seçimi için toplanacak.

Seçimin ardından TBMM Genel Kurul çalışmalarına ara verecek; 26 Şubat-7 Mart tarihleri arasında toplanmayacak.

MECLİS BAŞKANLIĞI SEÇİMİ NASIL YAPILACAK?

TBMM başkan adayları Meclis üyeleri arasından 5 gün içinde Başkanlık Divanı’na bildirilir. İlk 2 turda üye tam sayısının üçte ikisi olan (400) ve 3’üncü turda üye tam sayısının salt çoğunluğu olan (301) aranacak.

3’üncü turda salt çoğunluk sağlanamadığı takdirde bu oylamada en çok oy alan iki aday dördüncü tura kalacak. Dördüncü turda en fazla oy alan üye Meclis başkanı seçilecek. Başkan seçimi işlemleri aday gösterme süresinin bitiminden itibaren 5 gün içinde tamamlanıyor.

MUSTAFA ŞENTOP KİMDİR?

Mustafa Şentop, 1968 yılında Tekirdağ’da dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Yüksek lisans ve doktorasını Marmara Üniversitesi’nde kamu hukuku alanında yaptı.

1993 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. 2002’de doktor, 2005’te doçent, 2011’de profesör oldu. Marmara Üniversitesi dışında birçok üniversitede lisans ve lisans üstü seviyesinde dersler verdi.

Öğrencilik yıllarından itibaren çeşitli dergilerde yazarlık, yöneticilik ve editörlük; akademik dergilerde yayın kurulu üyeliği, editörlük ve hakemlik yaptı. Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezinin (ESAM) İstanbul Başkanlığı görevini yürüttü.

4’üncü ve 5’inci olağan kongrelerde AKP MKYK üyeliğine seçildi ve 2012-2015 yılları arasında genel başkan yardımcısı olarak görev yaptı.

24’üncü, 25’inci ve 26’ncı dönemlerde İstanbul milletvekili seçildi. Anayasa Komisyonu Başkanvekilliği yaptı.

Arınç: Affetmeyeceğim tek şey parti kurmaları olur

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Baro’nun avukatı “bu liste eksik” deyip savcıya yeni gözaltılar yaptırttı

Avukat Mehmet Ali Kaymakçıoğlu, Konya'da fişlediği meslektaşlarının isimlerini savcıya teslim etti.

Konya’da avukatlara karşı yapılan operasyonlarda aramalara katılması için Konya Barosu’nun görevlendirdiği temsilci, savcıya “Bu liste eksik.” deyip yeni avukatları gözaltına aldırdı.

Cevheri Güven | BOLD ÖZEL

21 Temmuz 2016’da Konya’da avukatlara ve hukuk bürolarına yönelik operasyon yapıldı. Operasyonun avukatları hedef alması sebebiyle Konya Barosu, Mehmet Ali Kaymakçıoğlu isimli baroya bağlı avukatı, “aramalara katılması, avukatların haklarının ihlal edilmemesi” için kanuni yetki çerçevesinde görevlendirdi.

Ancak Konya Barosu’nun görevlendirdiği avukat Mehmet Ali Kaymakçıoğlu, gözaltı listesindeki avukatları gördükten sonra “Bu liste eksik.” diyerek, savcılığa gitti ve listeyi genişleterek yeni avukatların isimlerini de gözaltı listesine ekletti.

“VATANPERVER BİR İNSAN OLARAK”

Meslektaşlarını korumak için görevlendirilen ancak yeni meslektaşlarını gözaltına aldırtan avukat Mehmet Ali Kaymakçıoğlu, savcılıktaki ifadesinde bu tutumunu “vatanperverlikle” açıkladı.

“Ben Konya Barosu’na kayıtlı olarak serbest avukatlık yapmaktayım. Bugün Konya C. Başsavcılığı Terör ve Organize Suçlar Bürosu’nun F..ö terör örgütü ve darbe girişimi kapsamında yapmış olduğu avukat aramalarında Baro temsilcisi olarak görev yaptım, C. Savcısı arkadaşımızın elindeki belgeden görmüş olduğum avukatlar listesine istinaden kendi bildiklerimi vatanperver bir insan ve yurttaş olarak beyan etmeye karar verdim. Nevzat Sargın isimli C. Savcımıza listenin eksik olduğunu belirttim. Bu kapsamda şunları söyleyebilirim..”

İfadesinde bu beyanlarla başlayan Kaymakçıoğlu devamında çok sayıda meslektaşının ismini verdi ve gözaltına alınmalarını sağladı.

FACEBOOK’TAN MESLEKTAŞLARI ALEYHİNE DELİL TOPLAMIŞ

Kendisini “ülkücü” olarak tanımlayan ve savcılıkta uzun uzun yeni isimler veren Kaymakçıoğlu’nun ifadesinde meslektaşlarının Facebook hesapları üzerine çalıştığı da görülüyor.

Savcılığa meslektaşlarının Facebook’ta yazdıkları yorumları “suç unsuru” olarak sunan Kaymakçıoğlu, ifadesinin sonunda ise bu konuda çalışmaya devam ettiğini, savcılığa yeni bilgiler de getireceğini belirtiyor.

Kaymakçıoğlu, şunları kaydediyor: “…şu an için aklıma gelenler bunlardır. Yarın avukatlık görevim çerçevesinde İstanbul’a gideceğim, İstanbul’dan döndükten sonra ortağım Ömer Faruk Erdoğan ile birlikte değerlendirme yapıp her hangi bir bilgi ve katkım olur ise yargıya yardımca olmaya hazırım.”

BARO BAŞKANI İSTİFA ETTİRİLİP TUTUKLANDI

Konya Baro Başkanı Fevzi Kayacan da gözaltına alınan isimlerdendi. Kayacan, 16 Temmuz’da Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni (TBMM) ziyaret edip darbeye karşı duran isimlerden biriydi. Meclis ziyaretinin ardından baskıyla istifa ettirilip gözaltına alındı.

595 AVUKAT TUTUKLU

Olağanüstü Hal (OHAL) döneminde Türkiye’de hedef olan mesleklerden biri de avukatlardı. Savunma makamına yönelik operasyonlar sonucu, özellikle “terör suçu” davalarını pek çok avukat üstlenmekten kaçındı. Bu sebeple bu davalara bakan avukatlar astronomik ücretler istemeye başladı.

Güncel rakamlara göre Türkiye’de 594 avukat tutuklu durumda ve 34 hukuk derneği kapatıldı. Aynı şekilde onlarca hukuk bürosu da kapatılmış durumda.

BARO AVUKATLARI İTİRAFÇILIĞA YÖNLENDİRİYOR

OHAL döneminde Hizmet Hareketi’ne yönelik operasyonlarda İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre 500 bin kişi gözaltına alındı.

Bu kişilerin çoğu avukat bulamadıkları için barolar tarafından atanan avukatlarla savunma yapmak durumunda kaldı. Baro avukatlarının “itirafçılığa yönlendirmesi”, müvekkillerine yönelik işkence ve kötü muameleyi kayıt altına almamaları, polis ve savcılık makamlarıyla bütünleşik olarak müvekkilleri üzerine gitmeleri gibi pek çok durum OHAL döneminde sıradan hale geldi.

Bu uygulamalara direnen baro avukatları ise polis şiddetine ve baskısına maruz kalıyorlar. İstanbul Bayrampaşa İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde görevli bir komiserin, müvekkilinin ifadesine katılmak isteyen kadın avukatı önce sopayla dövdüğu, ardından silah doğrulttuğu görüntüler medyaya yansımıştı.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, avukat tutuklamalarına tepki göstermediği gibi, avukatlara yönelik kötü muameleler ve işkence iddialarıyla ilgili de kayıtsız kalmıştı. Feyzioğlu, “Türkiye’de işkence ve kötü muamele yok.” demişti.

Yasin Ugan ve Özgür Kaya için polis tutanak tutmuş, dosya numarası vermiş: 2017/69394

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Ankara’da kirli siyaset devrede: Yavaş’a karşı operasyon başladı

CHP'nin Ankara Büyükşehir belediye başkan adayı Mansur Yavaş anketlerde en yakın rakibi Mehmet Özhaseki'nin yüzde 10 önünde.

Anketlerde Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) adayı Mansur Yavaş’ın önde çıkması üzerine Ankara’da kirli siyaset devreye girdi. Duvar yazıları ile yapılan provokasyon sosyal medyaya sıçradı. Yavaş terör örgütleri ile işbirliği içerisinde gösterilmek isteniyor.

BOLD- Ankara yerel seçimleri geçen dönem olduğu gibi sancılı geçiyor. Anket şirketlerinin yaptığı saha çalışmaları Mansur Yavaş’ın yüzde 2 ila 10 puan aralığında daha önde olduğunu gösteriyor. Bu sebeple Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ankara’da ilçe mitingleri düzenliyor.

PROVOKASYON DUVAR YAZILARI İLE BAŞLADI

CHP adayı olmasına rağmen milliyetçi muhafazakâr kesimlerden oy aldığı görülen Yavaş’ın önünün kesmek için karalama kampanyası yürütülüyor. Önce Ankara’nın çeşitli noktalarında duvarlara “Yavaş yavaş devrim, devrim Ankara’dan başlayacak” gibi yazılar yazıldı.

PKK İLE İŞBİRLİĞİ İFTİRASI

Ardından AKP’nin Ankara Büyükşehir belediye başkan adayı Mehmet Özhaseki, “HDP ile ortaklık yapıyorlar diyorum. Kandil uzantısı lanet PKK’lılarla ortaklık yapıyorlar diyorum. Bunları belgeleri ile beraber götürüp mahkemeye teslim edeceğim. Hodri Meydan!” ifadelerini kullandı.

2014’TE DE MHP İÇİN SÖYLÜYORLARDI

Aynı söylemi Cumhurbaşkanı Erdoğan da dillendirirken, Mansur Yavaş’tan cevap geldi. Yavaş, “HDP’nin bana oy vermeyeceklerine dair bir açıklaması oldu. Sayın Erdoğan, 2014 referandumunda da HDP ile MHP’yi yan yana getirerek şimdi CHP-İyi Parti için söylediklerini söylüyordu. Saadet Partisi-Demokrat Parti gibi yanına geçen partiler temizleniyor muhalefete gelse tu kaka oluyor.” dedi.

Yavaş, “Bize bunların hiçbirisi yapışmaz. Herkesin oyuna talibim. Siyasetin dili bu olmamalı.” ifadelerini kullandı.

“90 KİŞİLİK EKİP BENİ SABOTE EDECEKMİŞ”

Suç duyurusunda bulundukları duvar yazılarına da değinen Yavaş, benzeri bir provokasyonun da sosyal medya üzerinden yürütüleceğini söyledi.

Yavaş, “İsmi bildirdiler, savcılığa şikâyet ettik. Belediyede bir şahıs yaptı. ‘HDP, Ankara’da Yavaş’ı destekleyecek’ diye propaganda yaptılar. Belediye çalışanlarını aleyhine paylaşımlar yaptırıyorlar. 90 kişilik bir ekip kurulmuş. Belediye ait ANFA şirketinde kurulan bu ekip beni sosyal medya üzerinden sabote edecekmiş.” dedi.

ÖZHASEKİ HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Mansur Yavaş, rakibi AKP’li Mehmet Özhaseki’nin katıldığı televizyon programında hakkında söylediği, terör örgütü ile işbirliği, bilerek yardım iddialarına ilişkin sözleri sebebiyle “iftira”, “suç uydurma” ve “hakaret” iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

YAVAŞ: HİÇBİR SEÇİM İFTİRA ATMA HAKKINI VERMEZ

Yavaş, “Hiçbir seçim çalışması hiç kimseye, ülkesini seven bir politikacıya terör örgütü mensuplarını desteklediği şekilde bir iftira atma hakkını vermez, yasanın böyle bir davranışı korumadığı ortadadır. Bu sebeple şüpheli hakkında soruşturmanın yürütülerek ilgili maddeler uyarınca cezalandırılması talep olunur.” ifadeleri kullandı.

GÖKÇEK DE SAHAYA İNMİŞTİ

Ankara’nın kaybedilmesi durumunda belediyenin eski defterlerinin açılması endişesi eski belediye başkanı Melih Gökçek’in de sahaya inmesine sebep olmuştu.

Gökçek, Mansur Yavaş’ı kökeni üzerinden eleştirerek, Hizmet Hareketi ile bağlantı iddialarını gündeme getirmişti. Özhaseki, Gökçek’in bu çıkışının kendisine oy kaybettireceği düşüncesi ile “Melih Gökçek bizim seçim kampanyamızın bir parçası değil.” ifadelerini kullanmıştı.

Davutoğlu, “Yeni bir parti mi kuruyorsunuz?” sorusuna “Hayır” diyemedi

Okumaya devam et

Öne çıkanlar