Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Yeşilyurt Apartmanı faciasında acı tablo: Ölü sayısı 21

İstanbul Kartal’da 6 Şubat Çarşamba günü çöken Yeşilyurt Apartmanı’nın enkazında yapılan arama-kurtarma çalışmaları 4’üncü gününde devam ediyor.

Saatler ilerledikçe enkaz altında kalanları sağ kurtarma ümitleri giderek azalıyor. Şu ana kadar enkazdan 21 kişinin cansız bedeni çıkarıldı.

Kartal’da çöken binanın enkazında çalışmalarını devam ettiren Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) ekibi gece 05:30 civarında bir kişinin daha cansız bedenine ulaştı.

ÖLÜ SAYISI AKŞAM SAATLERİNDE 21’E ÇIKTI

Yeşilyurt Apartmanı’ndaki arama-kurtarma çalışmalarına dair bilgi veren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, acı bekleyişin devam ettiği enkazdan şu ana kadar 17 kişinin cansız bedeninin çıkarıldığını açıkladı.

Ölü sayısı akşam saatlerinde 21’e çıktı. Binada 35 kişinin olduğunu belirten Soylu, 14 vatandaşın hastanedeki tedavilerinin devam ettiğini aktardı.

Çöken binanın 1’inci ve 2’nci katlarına ulaşıldığını belirten Soylu, “1’inci kattaki çalışmalar da iyi gidiyor. Şöyle bir zorluğu var çalışmaların. Alınmak istendiği zaman bazı tablaları alabiliyoruz ama bazı tablalar, inşaatın kalitesinden dolayı yukarı çekilmek istendiğinde dağılarak kendini aşağıya bırakıyor. Tek bir zorluk o ama onu da arkadaşlarımız büyük bir gayretle aşmaya çalışıyor.” diye konuştu.

Güvenlik barikatının gerisinde bekleyen yüzlerce kişinin acı bekleyişi devam ediyor.

Yeşilyurt Apartmanı’nın hemen yanındaki binada sismik hareketlilik fark ettiklerini belirten Süleyman Soylu, “40 saat önce bir sismik hareket gözlenmişti. Onun üzerine bir sismik hareket daha oldu. Aşağıya bir takım denge çubukları konuldu, onlara bakıldı. Takip devam ediyor, çalışmalar devam edecek.” şeklinde konuştu.

ENKAZDAN YARALI KURTULANLARIN İSİMLERİ VE SAĞLIK BİLGİLERİ:
 • Adem Alemdar: 42 yaşında genel durumu iyi.
 • Leyla Yaman: Yoğun bakımda genel durumu iyi.
 • Mert Aydın: 19 yaşındaki yoğun bakımda durumu takip ediliyor.
 • Havva Tekgöz: 6 yaşında enkazdan 20 saat sonra kurtarılmıştı. Acil yoğun bakımda tedavisi devam ediyor.
 • Hatice Efendioğlu: 81 yaşında genel durumu orta ile kötü arasında.
 • Tayyip Mahmut Alemdar: Genel durumu iyi.
 • Gürel Yılmaz: 57 yaşında ciddi bir sorunu yok.
 • Hüsniye Yaman: 59 yaşında genel durumu iyi.
 • Ali Efendioğlu: 81 yaşında. Genel durumu orta ile kötü arasında.
 • Bahriye Aytar: Acil yoğun bakımında.
 • Nazan Tekgöz: Havva’nın annesi, genel durumu iyi.
 • Adile Oral: 77 yaşında genel durumu iyi.
 • Güler Yılmaz: 57 yaşında sağlık durumu iyi.

16 yaşındaki genç 45 saat sonra kurtarıldı, faciada ölenlerin sayısı 15’e yükseldi

Genel

YSK, “İstanbul” toplantısı sona erdi

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin iptali ve yenilenmesi istemiyle yaptığı olağanüstü itirazını gündemine alındı. 

YSK’nın İstanbul seçimleri için yaptığı 5.5 süren toplantısı sona erdi. Kurulun yarın saat 11.00’de yeniden toplanacağı belirtildi.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin iptali ve yenilenmesi istemiyle yaptığı olağanüstü itirazını gündemine alındı.

İstanbul’da 31 Mart yerel seçimlerinin hemen ardından başlayan olağan itiraz süreci 17 gün sonra tamamlanabildi. Son olarak Maltepe’de yeniden sayım işlemlerinin tamamlanmasının ardından nihai seçim sonuç belgesi olan İl Birleştirme Tutanağı’nın tanzim edilmesinin ardından yarışı önde bitirdiği tescil edilen Ekrem İmamoğlu mazbatasını alarak, İBB Başkanlığı görevine resmen başladı. 

YSK, İstanbul seçimlerinin iptal edilmesi ve yenilenmesine yönelik itirazı bugünkü gündemine aldı.

Başvurunun kurul gündemine alınmasından önce itiraz dilekçelerinin tüm kurul üyelerine dağıtıldığı, Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğü’nün sistem üzerinden yaptığı ön çalışmanın da tamamlandığı öğrenildi.

AKP, seçimlerin iptali için KHK’lıların oy kullanmasını gerekçe gösterdi

Okumaya devam et

Genel

Kılıçdaroğlu’na kim, neden saldırdı? Adem Yavuz Arslan yorumladı

Okumaya devam et

Genel

Erdoğan’dan ilk açıklama: ‘Protestolar şiddete dönmüştür’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçdaroğlu’na yönelik linç girişimi ile ilgili ilk açıklamalarını olaydan bir gün sonra sosyal medya üzerinden yaptı; “Kılıçdaroğlu’na yönelik protestolar şiddet eylemine dönüşmüştür.” dedi.

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik şehit cenazesindeki linç girişimi ile ilgili ilk açıklamasını sosyal medya üzerinden yaptı.

Erdoğan açıklamasında “Ne yazık ki dün Çubuk’ta bir şehidimizin cenaze töreninde istenmeyen bir olay meydana gelmiş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik protestolar şiddet eylemine dönüşmüştür. Olay tüm boyutlarıyla soruşturulmaktadır. Şiddeti asla tasvip edemeyiz. Şiddetin ve terörün her türüne karşıyız. Kimsenin Türkiye’nin huzur iklimine zarar vermesine müsaade etmeyiz” dedi.

Okumaya devam et

Öne çıkanlar