Bizimle iletişime geçiniz

Genel

9 aylık bebek üzerindeki dehşet verici deney: Korku doğuştan mı gelir, sonradan mı öğrenilir?

9 aylık bebekken "korku" deneyine maruz bırakılan Albert 6 yaşında hayatını kaybetmişti.

Herkesin bir korkusu vardır. Peki bu korkular doğuştan mı gelir, yoksa sonradan mı edinilmiştir? Bu soruya cevap arayan Amerikalı psikolog John B. Watson, tarihin en korkunç deneyini gerçekleştirmişti.

BOLD- Rus psikolog Ivan Pavlov, canlıların bazı şeylere karşı nasıl şartlandığını anlamak için bir deney gerçekleştirmişti. Bir köpeği odaya yerleştirdi, ona her yemek verişinden önce zili çaldı. Köpek yemeği her gördüğünde salyalar içerisinde kalıyordu.

Bir süre sonra zil çaldıktan hemen sonra yemek geldiğini anlamaya başladı. Zil onun için yemek demekti. Bir süre sonra ağzının sulanması, salyalar içinde kalması için zil sesini duyması yeterliydi.

IVAN PAVLOV’UN ŞARTLI REFLEKS DENEYİ İLHAM VERDİ

İşte bu aşamada köpeğin salya refleksi zil şartına bağlanmış oldu. Tıpkı Pavlov’un köpeğinde olduğu gibi insanların da gündelik hayatta şartlanmışlıkları var.

Amerikalı psikolog John B. Watson, Pavlov’un köpek üzerinde gerçekleştirdiği şartlanma deneyini bir adım ileriye taşımak istedi. 1920 yılında duygusal reaksiyonların da insanlar tarafından şartlandırılmış olabileceği konusunu araştırmaya başladı.

Deneyin başrolü Albert B. olarak bilinen 9 aylık bir bebekti. Bir bebek, psikoloji deneği olmuştu.

9 AYLIK BEBEĞE YETİŞKİNLERİN KORKTUĞU HAYVANLARI GÖSTERDİ

Psikolog Watson, küçük Albert’e yetişkin insanların korktukları ya da sakındıkları hayvanları ya da nesneleri göstermek istedi. Beyaz fare, tavşan, maymun, korkunç maskeler ve yanan gazeteler gibi objeleri 9 aylık bebeğe gösterip tepkilerini analiz etti.

Küçük Albert, kendisine gösterilen hiçbir şeye karşı herhangi bir korku belirtisi bile göstermedi.

Bunun Watson için büyük bir anlamı vardı. Korku, insanların sonradan edindiği bir duyguydu. Watson bu defa deneyde küçük bir düzenleme yaptı.

Albert’e bir daha fare gösteren doktor, aynı zamanda bir çekiçle metal bir boruya vurarak yüksek bir ses çıkardı. Küçük Albert, doğal olarak yüksek sesi duyduğu zaman ürküp ağlamaya başladı. Watson bu şartlanma prosedürünü yedi hafta boyunca tekrarladı.

BEBEK YÜKSEK SESİ DUYMADAN DA AĞLADI

Küçük Albert her seferinde gözyaşlarına boğuldu. Deneyin ilerleyen safhalarında Albert’in ağlaması için yüksek bir sese gerek kalmadı. Küçük çocuk, yalnızca fareyi görünce bile ağlamaya başlıyordu.

Watson, raporunda şunları yazdı: “Fare gösterildiği an bebek ağlamaya başladı. Ani bir şekilde soluna döndü ve sol tarafına düştü. Kendini kaldırdıktan sonra o kadar hızlı bir şekilde fareden uzaklaştı ki masadan düşmeden önce zor yakalayabildik.”

Küçük Albert, tüylü ve beyaz olan her şeyden korkmaya başlamıştı.

Deneyin sonucunda klasik şartlandırmanın korkuları oluşturabileceği ortaya çıktı. Yani korkulan çoğu obje veya havyandan şartlanma sebebiyle korkuluyor.

Watson deneye başlamadan önce şartlanma kriterleri şöyleydi:

  • Nötr uyarı: Beyaz fare
  • Şartlı uyarıcı: Yüksek ses
  • Şartsız tepki: Korku
Deneyin ardından şartlar şöyle değişti:
  • Şartlı uyarıcı: Beyaz fare
  • Şartlı tepki: Korku
KÜÇÜK ALBERT KİMDİ, DENEYDEN SONRA BEBEĞE NE OLDU?

Üzerinde korku deneyi yapılan Albert 6 yaşında hayatını kaybetti.

Deney psikoloji alanında büyük gelişmelerle sonuçlansa da fazlasıyla eleştirildi. Deney Albert’in hayatını tamamen değiştirdi. Deney sırasında acı çektiği net bir şekilde görülebilen küçük Albert, bu süreci yedi hafta boyunca tekrar etti.

Küçük Albert olarak bilinen bebeğin gerçek kimliği sonradan ortaya çıktı. Douglass Merritte isimli bebek, 10 Mayıs 1925 tarihinde hidrosefalus (beyinde su toplaması) sebebiyle altı yaşında hayatını kaybetmişti.

Psikoloji deneylerine ilişkin en büyük tartışmalardan bazıları küçük Albert deneyi üzerine döndü.

Genel

İşadamı Hazım Sesli’ye “Hayır işlerinden” 15 yıl hapis

Türkiye’nin önde gelen tekstil firmalarından Sesli Tekstil’in sahibi Hazım Sesli, Uşak’ta yargılandığı davada 15 yıl hapse mahkûm edildi. Uşak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hizmet hareketine yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 22 Ekim 2015’te tutuklanan Hazım Sesli’nin yargılandığı dava 3yıl 3 ay sonra tamamlandı.

İşadamı Hazım Sesli, 22 Ekim 2015’te tutuklandı.

Hazım Sesli ile eski Uşak Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yıldırım’ın da bulunduğu 9’u tutuklu 36 sanığın yargılandığı davada, karar çıktı. İş adamı Hazım Sesli, hayır kurumlarına yaptığı yardımlar gerekçe gösterilerek 15 yıl hapis cezasına çaptırıldı.

HAZIM SESLİ: HAYIR İŞİ YAPTIĞIMIZ DOĞRU

Mahkemenin karar duruşmasında hakkındaki iddiaların asılsız olduğu belirten Hazım Sesli, “Hiçbir terör örgütünün üyesi değilim. Hayır, işleri yaptığımız doğru, öğrencileri okuttuk ama bunların hepsini dini inançlarımızdan dolayı yaptık. 15 Temmuz darbe girişimini gerçekleştirenlerin Allah belasını versin, hepsini lanetliyorum.” dedi.

Bir dönem Uşak Sanayi ve Ticaret Odası başkanlığı görevinde bulunan İşadamı Hazım Sesli, iş dünyasının yakından tanıdığı bir isim. Aslen Nevşehirli olan Sesli ailesi, tekstil sektörüne yönelik ilk yatırımlarını 1967 yılında Uşak’ta attı. Aile ilk olarak yün iplik üretimi yaptı.

SESLİ TEKSTİL AVRUPA’NIN EN BÜYÜKLERİNDENDİ

Zamanla işleri büyüyen Sesli Tekstil 50 bin metrekarelik 3 tesiste 400’e yakın çalışanı ile faaliyet gösteriyordu. Sesli Ailesi’nin battaniye fabrikası kendi alanında Avrupa’nın en büyüklerinden biri konumundaydı.

3 Şubat 2017’de Uşak 1. Ağır Ceza Mahkemesi kararıyla Hazım Sesli’nin yönetim kurulu başkanlığını yaptığı Sesli Tekstil’e kayyım atanmıştı. Daha sonra şirket Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredildi. TMSF, şirketi girdiği ekonomik dar boğazdan çıkartamayınca 25 Temmuz 2018’de 28 adet gayrimenkulünü satışa çıkartmıştı.

Türkiye’deki işkencecilere duyurulur: Suriyeli iki işkenceci Almanya’da tutuklandı

Okumaya devam et

Genel

Eyfel Kulesi önünde Türkiye’deki insan hakları ihlallerini anlattılar

Fransa’nın başkenti Paris’te kurulan LA VİE Derneği, Türkiye’de Hizmet Hareketi mensuplarının maruz kaldığı insan hakları ihlallerine dikkat çekmek için bir etkinlik düzenledi.

Dernek üyeleri, Eyfel Kulesi’nin önünde “sevdiklerimiz Türkiye zindanlarında” sloganıyla Türkiye’deki hukuksuzlukları ve yaşanan mağduriyetleri anlattı.

YÜZBİNLERCE MAĞDURUN SESSİZ FERYADI

Gönüllüler, Fransızca ve İngilizce broşürler eşliğinde Dünya turizminin merkezlerinden biri sayılan Paris’te dünyanın dört bir yanından gelen insanlara güller hediye etti.

Güllerin yanında broşür de dağıtan gönüllüler, Türkiye’de sevdiklerinden mahrum edilen yüz binlerce insanın sessiz feryadını duyurmaya çalıştı.

TÜRKİYE’NİN TEK ADAM REJİMİNE EVRİLMESİ HAYRET VERİCİ

Fransa’da yaşayan veya turist olarak Paris’e gelmiş bir çok insan, Türkiye’de son yıllarda yaşanan adaletsizliklerin geldiği noktaya çok şaşırdıklarını ifade etti.

21’inci yüzyılın başında geniş bir coğrafyada dikta rejimleri yıkılırken, Türkiye’nin demokrasiden tek adam rejimine evrilmesini “hayret verici” olduğu vurgulandı.

“BÜTÜN DİKTATÖRLER KENDİLERİNİ EMSALSİZ LİDER OLARAK GÖRÜR”

Arap baharının başladığı Tunus’tan gelen akademisyenlerin broşürleri inceledikten sonra, “Ne ilginçtir ki bizlerin kurtulmak için nice bedel ödediğimiz antidemokratik bir döneme girmişsiniz.” değerlendirmesinde bulundu. Akademisyerler, “Tüm diktatörler kendilerini emsalsiz lider olarak görüyorlar. Ama ne ironi ki her biri birbirlerini taklit etmekten öteye gidemiyorlar.” ifadelerini kullandı.

SEVGİLİLER GÜNÜ’NDE SEVDİKLERİNDEN AYRI KALANLAR

İngilizce ve Fransızca Broşürler de ise şu sözlere yer verildi:

“Sevgililer Günü’nde sevgilerini sevdiklerine ifade etmekten mahrum bırakılmış Türkiye’deki yüz binlerce insanın ıstıraplarını duyurmak istiyoruz.

700 BEBEK, HAMİLE KADINLAR CEZAEVLERİNDE

Bugün en zorba rejimlerde dahi rastlanmayan bir şekilde ev kadınlarından, yeni doğum yapmış annelerle birlikte 700’ü aşkın bebeğe, hamile kadınlardan, çok yaşlı insanlara, öğretmen, işadamı ve gazetecilere kadar çok sayıda sivil oldukça basit nedenlerle uzun süredir hapishanelerde tutulmaktalar.

Bu sevgililer gününde de içeride ve dışarıda bulunan sayısız insan, sevdiklerinin hasreti ile her gün gözyaşları dökmekteler.

Duyurumuz kalbi sevgi ile dolu tüm insanlaradır:

Sevenlerin ayrılık gözyaşlarının dindirilmesi için gelin hep birlikte o kırık kalplerin birer çığlığı olalım, duyuralım acılarını tüm dünyaya.”

VİCDANİ EYLEMLERE DEVAM EDECEĞİZ

Kuruluş amacı yaşadıkları mağduriyetten dolayı Türkiye’yi terk etmek zorunda kalan insanlara yardım etmek ve yaşanan hukuksuzlukları Avrupa’ya kamuoyuna duyurmak olan LA VİE Derneği yetkilileri bu tarz vicdani eylemlere devam edeceklerini söyledi.

Gözaltında mide kanaması geçirdi, durumu ağır

Okumaya devam et

Genel

18 milyon liralık tesis, Bilal Erdoğan’ın Okçular Vakfı’na bedelsiz verildi

İstanbul’un ilçesi Beykoz Belediyesi, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan kiraladığı ve 18 milyon lira harcadığı mesire alanının kullanım hakkını 2043 yılına kadar “bedelsiz bir şekilde” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın mütevelli heyetinde yer aldığı Okçular Vakfı’na verdiği ortaya çıktı.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın başkanvekili olduğu Okçular Vakfı, mesire alanını amatör okçuluk alanı, spor tesisleri, lokanta ve tesisler yaparak kullanacak. Beykoz Belediyesi’nin Cumhuriyet Halk Partili (CHP) meclis üyesi Aydın Habil, vakıf ile belediye arasında yapılan protokolün talep ettikleri halde kendilerine gösterilmediğine dikkat çekerek, “Gelin görün ki daha protokol meclisten geçmeden alana tabela asmışlar” şeklinde konuştu.

Beykoz Alibahadır C Tipi Mesire Yeri

BELEDİYE 2014’TE KİRALADI

Beykoz Belediyesi Meclisi’nin şubat ayı oturumları gündemine Okçular Vakfı’na ilişkin bir “ortak hizmet protokolü” düzenlemesi teklifi geldi. Cumhuriyet’te yer alan habere göre, teklifte belediyenin Orman ve Su İşleri Bakanlığı tasarrufunda bulunan Beykoz Alibahadır C Tipi Mesire Yeri’ni 29 yıllığına 12 Mayıs 2014 tarihinde kiraladığı anlatıldı.

Belediye meclisinin gündemine getirilen teklifte, Alibahadır C Tipi Mesire Alanı Gelişim Projesi kapsamında 2 adet kır kahvesi, 2 adet kır lokantası, 1 adet büfe, 10 adet yöresel satış ünitelerinin yapımnın Beykoz Belediyesi tarafından tamamlandığı vurgulandı. Ayırca mesire alanına Okçular Vakfı’nın talip olduğuna dair dilekçenin beyan edildiği ifade edildi.

Okçular Vakfı, 4 Mayıs 2018 tarihinde verdiği dilekçede 12 Mayıs 2043 yılına kadar mesire alanı ve içerisindeki tesislerin kullanım hakkının kamu yararı da gözetilerek kendilerine verilmesini, işletme hakkının ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) verilmesini talep etmiş.

BELEDİYE BÜTÇESİNDEN 18 MİLYON LİRA HARCANDI

Beykoz Belediyesi’nin CHP’li meclis üyesi Aydın Habil, teklifin CHP’li meclis üyelerinin “ret” oyuna karşın AKP’li meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildiğini söyledi. Habil, belediyenin Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan kiraladığı bu mesire alanı için 2016 yılında düzenleme ihalesi açtığını ve 12 milyon 480 bin liraya ihale ettiğini belirterek, “Her şey 2016 yılında siyah beyaz bir film gibi başladı. Mesire alanına ilişkin ihale 1 harf eksik yazıldığı için yaklaşık 2 milyon fazladan ihale edildi. Beykoz Belediyesi bütçesindeki artışlarla yaklaşık 18 milyona yapılan mesire alanı Okçular Vakfı’na devrediliyor” dedi.

Teklifin görüşülme esnasında talep ettikleri halde konuyla ilgili hiçbir ekin ve protokolün kendilerine gösterilmediğini vurgulayan Habil, “Ama gelin görün ki tabelalar bile meclisten protokol geçmeden yerlerine asılmış” dedi.

BEYKOZ BELEDİYE BAŞKANI İLE BİLAL ERDOĞAN MESAİ ARKADAŞI

Okçular Vakfı’na 18 milyon lira harcadıkları mesire alanını bedelsiz veren Beykoz Belediyesi’nin Başkanı Yücel Çelikbilek, aynı zamanda İlim Yayma Vakfı’nında başkanlığını yürütüyor. Okçular Vakfı Mütevelli Heyeti’nde yer alan Bilal Erdoğan’da, İlim Yayma Vakfı’nın Başkanvekili olarak görev yapıyor. Başkan Çelikbilek ile Bilal Erdoğan, vakıf işlerinde birlikte mesai yapıyor.

İstanbul Büyükşehir, Bilal Erdoğan’ın vakıflarına çalışmış: Bir yıllık ödeme 847,5 milyon TL

Okumaya devam et

Öne çıkanlar