Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Erdoğan bu sefer kabzımallara “terörist” dedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan fiyatları inceleyen müfettişleri sebze halinde dövme girişiminde bulunulduğunu belirterek, “Devlet nasıl teröristlerin Cudi’de, Gabar’da, Tendürek’te mağaraların içinde işini bitirdiyse halde terör estirenlerin işini de biz en kısa zamanda bitiririz.” dedi.

BOLD- Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşmanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Sinan Erdem Spor Salonu’nu yanında kurulan çadırda partisinin İstanbul sandık başkanları buluşmasına katıldı.

Konuşmasında sözü yine sebze fiyatlarına getiren Erdoğan, sebze-meyve hallerindeki komisyoculara (kabzımal) meydan okudu.

AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu defa kabzımalları tehdit etti.

Erdoğan, “Hazine, Maliye, Gıda, Tarım bunun yanında Ticaret bakanlıklarımız hep birlikte el ele verdik. Siz böyle mi yapıyorsunuz? Peki. Biz de şimdi sizlere satış mağazalarıyla, tanzim satışlarla illere giriyoruz. Bu illere inşallah yarından itibaren buralar kuruluyor. Buralarda adeta maliyetine bunu vatandaşımıza satacağız.” dedi.

Cumhurbaşkanı, Ticaret Bakanlığı müfettişlerinin fiyatlarla ilgili rapor tutmak üzere gittikleri halde dövmeye kalkışanlar olduğunu aktardı.

Erdoğan şöyle devam etti: “Eğer kendini devletten güçlü zannedenler varsa şunu bilsinler ki; devlet nasıl teröristlerin Cudi’de, Gabar’da, Tendürek’te mağaraların içinde işini bitirdiyse halde terör estirenlerin  işini de biz en kısa zamanda bitiririz.”

Ankara’nın ardından İstabul’da da ilk tanzim satış noktası olarak Aksaray Meydanı seçildi. Tanzim satış noktasında Büyükşehir Belediyesi’nin şirketi Beltur’un görevlileri çalışacak.

BELEDİYE, İSTANBUL’DA 50 TANZİM SATIŞ NOKTASINDA UCUZ SEBZE-MEYVE SATACAK

Aksaray Meydanı’ndaki tanzim noktası yarın (11 Şubat 2019) satışa başlayacak. İstanbul’da toplamda 50 tanzim satış noktası olacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreteri Hayri Baraçlı 50 farklı noktadaki satışların büyük çadırlar kurularak yapılacağını dile getirdi.

AKP’nin “tanzim satış mağazası” dediği, çadırda pazar tezgahı çıktı

Okumaya devam et

Ekonomi

İstanbul Havalimanı’na ikram tesisi yapmayı unutmuşlar

Yeni havalimanına ikram tesisi yapılması unutulduğu için, ikram malzemeleri 43 kilometre uzaklıktan TIR’larla taşınıyor.

AirportHaber yazarlarından Çetin Özbey’in köşesinde aktardığı bilgilere göre yeni havalimanında ikram tesisi yok ve ikram malzemeleri 43 kilometre uzaktan TIR’lar ile taşınıyor.

Özbey yazısında bu konuyla ilgili şu satırları kaleme aldı: “İnternetten baktım. Atatürk Havalimanı ile İstanbul Havalimanı arasının kaç kilometre olduğunu anlayamadım. Mesafeyi 24 kilometre olarak da veren var 43 kilometre olarak da veren mevcut. Başka biri ise 61 kilometre diyor. Hangisine rağbet edeceğimi şaşırdım. Ortalamalarını aldım ve 42.7 kilometre, 43 kilometre olduğunu varsaydım.

Anlayamadığım diğer bir husus daha var. O da İstanbul Havalimanında Türk Hava Yolları’nın ortağı Turkısh DO&CO’nın ikram tesislerinin yapılmamış olması ve de İstanbul Havalimanı çıkışlı yolculara uçuş esnasında sunulacak olan ikramın Atatürk Havalimanındaki tesislerden 10-12  TIR ile her gün İstanbul Havalimanına taşınması.”

MESCİTLE DE GÜNDEME GELDİ

Yeni Havalimanı Cuma namazında oluşan görüntülerle de gündemde. Koridorlarda kılınan cuma namazı görüntüleri, mescit alanının devasa havalimanı için çok küçük tutulduğunu ortaya çıkarmış, havalimanının farklı yerine yapılması gereken mescidin ise unutulduğu dile getirilmişti.

Okumaya devam et

Ekonomi

Her gün üzerine koyan dolar/TL’de hareket bugün de yukarı yönlü

Dün 5.89'u aşarak Ekim 2018'den beri en yüksek gün içi seviyeyi gören dolar/TL, yeni günün ilk saatlerinde 5.89 seviyesinin üzerinde seyrediyor.

Döviz kurları yeni günde de yükselişini sürdürüyor, radarda Merkez Bankası’nın faiz kararı var.

Dün 5.89’u aşarak Ekim 2018’den beri en yüksek gün içi seviyeyi gören dolar/TL, yeni güne 5.89 civarında başladı.

Euro/TL 6.58’de, sepet kur da 6.23’te seyrediyor.

ABD’nin Türkiye’nin de bulunduğu ülkelere İran’dan petrol ithalatı muafiyetini kaldırmasıyla petrol fiyatlarında yaşanan yükseliş, ABD ile yaşanan S-400 krizi, Merkez Bankası’nın rezervlerine dair endişeler, seçim belirsizliğinin henüz sona ermemesi ve dolar endeksinde yükseliş gibi faktörler TL’de baskıya neden olan ana unsurlar olarak öne çıkıyor.

Piyasalarda bugün Merkez Bankası’nın faiz kararı takip edilecek. Bloomberg HT anketine göre faizlerde bir değişiklik olması beklenmiyor. Merkez Bankası’nın vereceği mesajlar takip edilecek.

“DOLAR/TL’DE 5.85 KRİTİK EŞİKTİ. AŞILDI VE YUKARI YÖNLÜ HAREKET SÜRÜYOR”

QNB Finansinvest Yatırım Danışmanlığı Birim Yöneticisi Tolga Kudaloğlu TL’nin benzer para birimlerine kıyasla negatif ayrıştığına dikkati çekerek, “Özellikle 5.85 seviyesi kritikti. O seviyenin aşılmasıyla yukarı yönlü hareket sürüyor. ABD ile son dönemde artan gerilim ve YSK’nın hala seçimleri sonuçlandırmamasının yarattığı belirsizlik TL’de kan kaybına neden oluyor” yorumunu yaptı.

“GELİŞEN ÜLKE PARALARINDAN NEGATİF AYRIŞAN TL, YÜZDE 10 DEĞER KAYBETTİ”

Türk lirası şubat sonu itibariyle gelişen ülke para birimlerinden negatif ayrıştı. Yılbaşından bu yana gelişen ülke kurları dolar karşısında yatay seyrederken, TL yüzde 10 kadar değer kaybetti.

Dolar/TL’de yükseliş trendi devam ediyor: 5.87’nin üzerinde

Okumaya devam et

Ekonomi

Dünyaca ünlü gıda üreticisi Nutella tehdit ediliyor: Ürünlere ‘zehirli madde’ katarız

Dünyaca ünlü gıda üreticisi firmalar, son günlerde aldıkları tehdit mektupları ile başları dertte. Aralarında Nutella’nın üreticisi Ferrero’nun da bulunduğu İtalyan ve Danimarkalı köklü gıda şirketlerinin, bir süredir kimliği belirlenemeyen kişilerden tehdit mektupları aldığı açıklandı.

Bu kişilerin firmalardan para istediği, eğer göndermezlerse ürünlerine “zehirli madde katacaklarını” söyledikleri belirtildi.

Sputnik’te yer alan habere göre, Danimarka ve İtalyan medyasında yer alan haberlere göre, gelen mektuplarda şirketlerden 30 bin Euro isteniyor ve firmalar gıdalarına zehir katılmasıyla tehdit ediliyor.

Danimarka polisi, konuyla ilgili yaptığı açıklamada mektupların Belçika’dan gönderildiğini açıkladı. Danimarka’da yer alan ve Avrupa’nın en büyük et üreticilerinden olan Danish Crown, tehdit mektubu aldıklarını teyit ederken, müşterilerin risk altında olmadığını açıkladı.

Danish Crown’un ardından İtalya’daki ünlü kahve firması Lavazza, Caffe Vergnano ve Nutella’nın üreticisi Ferrero da benzer mektuplar aldıklarını duyurdu.

Danimarka haber kanalı DR’nin haberine göre, mektuplar Belçika, Almanya, Avusturya ve İngiltere’deki firmalara da gönderildi. İsveç haber kanalı SVT ise ülkedeki dondurulmuş gıda üreticisi Findus’un benzer tehditler aldığını belirtti.

Ünlü kahveciler Lavazza ve Caffe Vergnano’nun Türkiye’de de mağazaları bulunuyor. Nutella da Türkiye’de sık tüketilen gıdalar arasında bulunuyor.

Yetkililer, mektupların birbirleriyle bağlantılı olduğunun kesinleştiğini açıkladı. Konuyla ilgili soruşturmalar devam ediyor.

Trafikte çok hata yapan daha fazla prim ödeyecek

Okumaya devam et

Öne çıkanlar