Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Beyinler göçmesin de ne yapsın: KPSS’de birinci oldu, mülakatta elendi

KPSS’de fizik öğretmenliği branşında Türkiye birincisi olan Deniz Eren Demir, mülakat sınavında 54,00 puan verilerek elendi. Demir, yaşadığı mağduriyeti anlattığı mektubunda “Cemaat okullarında” çalışmadığını anlatmak zorunda kaldı.

Yaşadığı süreci Evrensel Gazetesine bir mektup yazarak anlatan Deniz Eren Demir, güvelik soruşturmasından elenmiş olabileceğini söyledi ancak buna itiraz hakkının da bulunmadığını belirtti:

Deniz Eren Demir’in Evrensel’de yayımlanan mektubu şu şekilde;

“Ben 2018 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda 88,295750 puan aldım. ÖSYM’nin açıkladığı sıralamalara göre fizik öğretmenliği branşında Türkiye birincisi, fizik ve fizik öğretmenliği branşında ise Türkiye ikincisi oldum. Ardından 14 Aralık 2018 tarihinde yapılan mülakat sınavına katıldım. Mülakat sınavında tüm sorulara doğru cevap vermeme rağmen 54,00 puan alarak başarısız kabul edildim.

2016 yılında katıldığım KPSS sınavında da 90,02728 puan almıştım ve yine ÖSYM’nin açıkladığı sıralamada fizik öğretmeliği alanında Türkiye ikincisi, fizik öğretmenliği ve fizik alanında Türkiye dördüncüsü olmuştum. O sene ilk defa mülakat sistemi uygulanmıştı ve iki atama yapılmıştı. Ben de her iki mülakata da başvurdum. 2016 yılında katıldığım mülakatta 95,67, 2017 yılında katıldığım mülakatta 93,00 puan almıştım. 2017 yılında evlilik sürecine başlamıştım. Zorunlu hizmetin altı sene olmasından ve yaşadığım il olan İstanbul’a atama yapılmamasından dolayı atama isteyememiştim. Bu durum beni çok üzmüştü. Şartlarımı düzenleyip iki sene sonra tekrar sınava girdim. Bir yandan özel bir eğitim kurumunda öğretmenlik yaparken bir yandan da bu sınava çalışmamı gerektiren zorlu bir süreç geçirdim. Çok emek harcayarak ve birçok şeyden ödün vererek geçirdiğim bu sürecin sonunda sınav başarımın yüksek olması beni çok sevindirmişken böyle bir durumla karşılaşınca çok büyük bir hayal kırıklığı yaşadım.

Mülakatlarda, daha önceden hazırlanmış kapalı zarflarda sorular bulunuyor. Birini seçiyor ve soruları sözlü olarak yanıtlıyorsunuz. Girdiğim mülakatların hiçbirinde komisyon üyeleri tarafından zarfın içinde bulunanların dışında bir soru ile karşılaşmadım. 54 puan verilen son mülakatımda da sorulan soruları yanıtlarken puanımın düşük verilmesine neden olacak herhangi bir durum yoktu. Zaten MEB tarafından açıklanan mülakat yönetmeliğine göre ölçülen kriterler; ifade yeteneği, muhakeme gücü, iletişim becerileri, ikna gücü, bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklık ve eğitimcilik nitelikleri olarak belirtilmiş. Ben geçen bir yıllık süre içerisinde ne oldu da kendimi ifade edemez hale geldim ve bu kadar farklı mülakat puanları aldım anlamış değilim.

Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk, 13 Aralık 2018 tarihinde; “… adaylara, KPSS sınavındaki puanlarının aynısının verilmesi yönünde talimatı olduğunu, ilk öğretmenlik mülakatında adaylara kesinlikle fazladan puan verilmeyeceğini, güvenlik soruşturmasını geçen öğretmen adaylarına KPSS puanlarının aynısının verileceğini” açıkladı. Bu açıklamadan yola çıkarak, mülakat puanımın bir güvenlik soruşturması sonucunda verildiğini düşünmekteyim. Ancak verilen puan mülakat sonucu olduğundan hukuki olarak da sıkışmış bir durumdayım. Bildiğim kadarıyla mülakatlarda herhangi bir ses ya da görüntü kaydı alınmıyor, bu yüzden de mülakatımın iyi geçtiğini kanıtlamak gibi bir şansım yok. Bana güvenlik soruşturması sonucunda böyle bir karar verildiği de bayan edilmediğinden, buna karşı çıkma şansım da bulunmuyor. Bugüne kadar güvenlik soruşturmasından geçmeme engel olacak herhangi bir durumum bulunmuyor. Trafik cezası bile olmayan bir vatandaş olarak neden bu durumla karşı karşıya kaldığımı anlayamıyorum.

Ben öğretmen olmayı küçük yaşlarımdan itibaren istedim. 2000 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Fizik Mühendisliği bölümünde eğitimime başladım. Fakat öğretmen olma arzum nedeni ile mühendislik eğitimimi bıraktım ve yeniden sınava girerek 2003 yılında Marmara Üniversitesi Fizik Öğretmenliği bölümünü kazandım. Öğretmen olabilmem için geçmem gereken bir sınav olan KPSS’yi kazanmak için de olağanüstü çaba sarf ettim. Sonuçta okulumu iyi bir ortalama ile bitirerek ve KPSS’de yüksek puan alarak öğretmen olabilmek için yeterliliğim olduğunu gösterdim. Senelerdir harcadığım emeklerin bir anda bir kenara atılıp mesleğimi yapmamı engelleyen bu durumu üzüntü içinde yaşamaktayım. Yedi senedir “FETÖ” ile hiçbir bağlantısı bulunmayan özel eğitim kurumlarında öğretmen olarak çalışıyorum. Öğrencilerime faydalı olmak adına özverili bir çalışma yürütüyorum. Birçok öğrencimin tıp fakültelerine ve ülkemizin iyi okullarının mühendislik bölümlerine yerleşmesinde katkımın olmasından dolayı çok mutluyum. İstiyorum ki, bu dönemde kazandığım tecrübelerimle devlet okullarında öğretmenlik yaparak hem öğrencilerime hem de ülkeme faydalı biri olabileyim.”

Okumaya devam et
Reklamlar

Genel

İşadamı Hazım Sesli’ye “Hayır işlerinden” 15 yıl hapis

Türkiye’nin önde gelen tekstil firmalarından Sesli Tekstil’in sahibi Hazım Sesli, Uşak’ta yargılandığı davada 15 yıl hapse mahkûm edildi. Uşak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hizmet hareketine yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 22 Ekim 2015’te tutuklanan Hazım Sesli’nin yargılandığı dava 3yıl 3 ay sonra tamamlandı.

İşadamı Hazım Sesli, 22 Ekim 2015’te tutuklandı.

Hazım Sesli ile eski Uşak Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yıldırım’ın da bulunduğu 9’u tutuklu 36 sanığın yargılandığı davada, karar çıktı. İş adamı Hazım Sesli, hayır kurumlarına yaptığı yardımlar gerekçe gösterilerek 15 yıl hapis cezasına çaptırıldı.

HAZIM SESLİ: HAYIR İŞİ YAPTIĞIMIZ DOĞRU

Mahkemenin karar duruşmasında hakkındaki iddiaların asılsız olduğu belirten Hazım Sesli, “Hiçbir terör örgütünün üyesi değilim. Hayır, işleri yaptığımız doğru, öğrencileri okuttuk ama bunların hepsini dini inançlarımızdan dolayı yaptık. 15 Temmuz darbe girişimini gerçekleştirenlerin Allah belasını versin, hepsini lanetliyorum.” dedi.

Bir dönem Uşak Sanayi ve Ticaret Odası başkanlığı görevinde bulunan İşadamı Hazım Sesli, iş dünyasının yakından tanıdığı bir isim. Aslen Nevşehirli olan Sesli ailesi, tekstil sektörüne yönelik ilk yatırımlarını 1967 yılında Uşak’ta attı. Aile ilk olarak yün iplik üretimi yaptı.

SESLİ TEKSTİL AVRUPA’NIN EN BÜYÜKLERİNDENDİ

Zamanla işleri büyüyen Sesli Tekstil 50 bin metrekarelik 3 tesiste 400’e yakın çalışanı ile faaliyet gösteriyordu. Sesli Ailesi’nin battaniye fabrikası kendi alanında Avrupa’nın en büyüklerinden biri konumundaydı.

3 Şubat 2017’de Uşak 1. Ağır Ceza Mahkemesi kararıyla Hazım Sesli’nin yönetim kurulu başkanlığını yaptığı Sesli Tekstil’e kayyım atanmıştı. Daha sonra şirket Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredildi. TMSF, şirketi girdiği ekonomik dar boğazdan çıkartamayınca 25 Temmuz 2018’de 28 adet gayrimenkulünü satışa çıkartmıştı.

Türkiye’deki işkencecilere duyurulur: Suriyeli iki işkenceci Almanya’da tutuklandı

Okumaya devam et

Genel

Eyfel Kulesi önünde Türkiye’deki insan hakları ihlallerini anlattılar

Fransa’nın başkenti Paris’te kurulan LA VİE Derneği, Türkiye’de Hizmet Hareketi mensuplarının maruz kaldığı insan hakları ihlallerine dikkat çekmek için bir etkinlik düzenledi.

Dernek üyeleri, Eyfel Kulesi’nin önünde “sevdiklerimiz Türkiye zindanlarında” sloganıyla Türkiye’deki hukuksuzlukları ve yaşanan mağduriyetleri anlattı.

YÜZBİNLERCE MAĞDURUN SESSİZ FERYADI

Gönüllüler, Fransızca ve İngilizce broşürler eşliğinde Dünya turizminin merkezlerinden biri sayılan Paris’te dünyanın dört bir yanından gelen insanlara güller hediye etti.

Güllerin yanında broşür de dağıtan gönüllüler, Türkiye’de sevdiklerinden mahrum edilen yüz binlerce insanın sessiz feryadını duyurmaya çalıştı.

TÜRKİYE’NİN TEK ADAM REJİMİNE EVRİLMESİ HAYRET VERİCİ

Fransa’da yaşayan veya turist olarak Paris’e gelmiş bir çok insan, Türkiye’de son yıllarda yaşanan adaletsizliklerin geldiği noktaya çok şaşırdıklarını ifade etti.

21’inci yüzyılın başında geniş bir coğrafyada dikta rejimleri yıkılırken, Türkiye’nin demokrasiden tek adam rejimine evrilmesini “hayret verici” olduğu vurgulandı.

“BÜTÜN DİKTATÖRLER KENDİLERİNİ EMSALSİZ LİDER OLARAK GÖRÜR”

Arap baharının başladığı Tunus’tan gelen akademisyenlerin broşürleri inceledikten sonra, “Ne ilginçtir ki bizlerin kurtulmak için nice bedel ödediğimiz antidemokratik bir döneme girmişsiniz.” değerlendirmesinde bulundu. Akademisyerler, “Tüm diktatörler kendilerini emsalsiz lider olarak görüyorlar. Ama ne ironi ki her biri birbirlerini taklit etmekten öteye gidemiyorlar.” ifadelerini kullandı.

SEVGİLİLER GÜNÜ’NDE SEVDİKLERİNDEN AYRI KALANLAR

İngilizce ve Fransızca Broşürler de ise şu sözlere yer verildi:

“Sevgililer Günü’nde sevgilerini sevdiklerine ifade etmekten mahrum bırakılmış Türkiye’deki yüz binlerce insanın ıstıraplarını duyurmak istiyoruz.

700 BEBEK, HAMİLE KADINLAR CEZAEVLERİNDE

Bugün en zorba rejimlerde dahi rastlanmayan bir şekilde ev kadınlarından, yeni doğum yapmış annelerle birlikte 700’ü aşkın bebeğe, hamile kadınlardan, çok yaşlı insanlara, öğretmen, işadamı ve gazetecilere kadar çok sayıda sivil oldukça basit nedenlerle uzun süredir hapishanelerde tutulmaktalar.

Bu sevgililer gününde de içeride ve dışarıda bulunan sayısız insan, sevdiklerinin hasreti ile her gün gözyaşları dökmekteler.

Duyurumuz kalbi sevgi ile dolu tüm insanlaradır:

Sevenlerin ayrılık gözyaşlarının dindirilmesi için gelin hep birlikte o kırık kalplerin birer çığlığı olalım, duyuralım acılarını tüm dünyaya.”

VİCDANİ EYLEMLERE DEVAM EDECEĞİZ

Kuruluş amacı yaşadıkları mağduriyetten dolayı Türkiye’yi terk etmek zorunda kalan insanlara yardım etmek ve yaşanan hukuksuzlukları Avrupa’ya kamuoyuna duyurmak olan LA VİE Derneği yetkilileri bu tarz vicdani eylemlere devam edeceklerini söyledi.

Gözaltında mide kanaması geçirdi, durumu ağır

Okumaya devam et

Genel

18 milyon liralık tesis, Bilal Erdoğan’ın Okçular Vakfı’na bedelsiz verildi

İstanbul’un ilçesi Beykoz Belediyesi, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan kiraladığı ve 18 milyon lira harcadığı mesire alanının kullanım hakkını 2043 yılına kadar “bedelsiz bir şekilde” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın mütevelli heyetinde yer aldığı Okçular Vakfı’na verdiği ortaya çıktı.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın başkanvekili olduğu Okçular Vakfı, mesire alanını amatör okçuluk alanı, spor tesisleri, lokanta ve tesisler yaparak kullanacak. Beykoz Belediyesi’nin Cumhuriyet Halk Partili (CHP) meclis üyesi Aydın Habil, vakıf ile belediye arasında yapılan protokolün talep ettikleri halde kendilerine gösterilmediğine dikkat çekerek, “Gelin görün ki daha protokol meclisten geçmeden alana tabela asmışlar” şeklinde konuştu.

Beykoz Alibahadır C Tipi Mesire Yeri

BELEDİYE 2014’TE KİRALADI

Beykoz Belediyesi Meclisi’nin şubat ayı oturumları gündemine Okçular Vakfı’na ilişkin bir “ortak hizmet protokolü” düzenlemesi teklifi geldi. Cumhuriyet’te yer alan habere göre, teklifte belediyenin Orman ve Su İşleri Bakanlığı tasarrufunda bulunan Beykoz Alibahadır C Tipi Mesire Yeri’ni 29 yıllığına 12 Mayıs 2014 tarihinde kiraladığı anlatıldı.

Belediye meclisinin gündemine getirilen teklifte, Alibahadır C Tipi Mesire Alanı Gelişim Projesi kapsamında 2 adet kır kahvesi, 2 adet kır lokantası, 1 adet büfe, 10 adet yöresel satış ünitelerinin yapımnın Beykoz Belediyesi tarafından tamamlandığı vurgulandı. Ayırca mesire alanına Okçular Vakfı’nın talip olduğuna dair dilekçenin beyan edildiği ifade edildi.

Okçular Vakfı, 4 Mayıs 2018 tarihinde verdiği dilekçede 12 Mayıs 2043 yılına kadar mesire alanı ve içerisindeki tesislerin kullanım hakkının kamu yararı da gözetilerek kendilerine verilmesini, işletme hakkının ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) verilmesini talep etmiş.

BELEDİYE BÜTÇESİNDEN 18 MİLYON LİRA HARCANDI

Beykoz Belediyesi’nin CHP’li meclis üyesi Aydın Habil, teklifin CHP’li meclis üyelerinin “ret” oyuna karşın AKP’li meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildiğini söyledi. Habil, belediyenin Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan kiraladığı bu mesire alanı için 2016 yılında düzenleme ihalesi açtığını ve 12 milyon 480 bin liraya ihale ettiğini belirterek, “Her şey 2016 yılında siyah beyaz bir film gibi başladı. Mesire alanına ilişkin ihale 1 harf eksik yazıldığı için yaklaşık 2 milyon fazladan ihale edildi. Beykoz Belediyesi bütçesindeki artışlarla yaklaşık 18 milyona yapılan mesire alanı Okçular Vakfı’na devrediliyor” dedi.

Teklifin görüşülme esnasında talep ettikleri halde konuyla ilgili hiçbir ekin ve protokolün kendilerine gösterilmediğini vurgulayan Habil, “Ama gelin görün ki tabelalar bile meclisten protokol geçmeden yerlerine asılmış” dedi.

BEYKOZ BELEDİYE BAŞKANI İLE BİLAL ERDOĞAN MESAİ ARKADAŞI

Okçular Vakfı’na 18 milyon lira harcadıkları mesire alanını bedelsiz veren Beykoz Belediyesi’nin Başkanı Yücel Çelikbilek, aynı zamanda İlim Yayma Vakfı’nında başkanlığını yürütüyor. Okçular Vakfı Mütevelli Heyeti’nde yer alan Bilal Erdoğan’da, İlim Yayma Vakfı’nın Başkanvekili olarak görev yapıyor. Başkan Çelikbilek ile Bilal Erdoğan, vakıf işlerinde birlikte mesai yapıyor.

İstanbul Büyükşehir, Bilal Erdoğan’ın vakıflarına çalışmış: Bir yıllık ödeme 847,5 milyon TL

Okumaya devam et

Öne çıkanlar