Bizimle iletişime geçiniz

Teknoloji

Eskisi gibi Facebook kullananlar yüzde 91 azaldı

Facebook kullanımı üzerine yapılan bir anket, sosyal medya alışkanlıklarının nasıl değiştiğine dair önemli ipuçları ortaya koydu.

Webtekno’nun Facebook kullanımı üzerine yaptığı anketin sonuçları, insanların neredeyse yarısının Facebook kullanmayı tamamen bıraktığını gösterdi. Bunun haricinde sosyal medya alışkanlıklarının nasıl değiştiğine dair ilginç detaylar da ortaya çıktı.

Facebook artık 15 yaşını dolduran bir mecra. Bağlı olduğu küresel şirketin bünyesinde Instagram, WhatsApp ve Oculus gibi markalar da var. Her birisi sosyal medya mecralarının farklı bir boyutunu temsil ediyor. Bir şirket olarak geleceğe fazlasıyla kafasını takan Facebook, bunun için gerekli önlemleri alıyor.

ANKETE 14 BİN 704 KİŞİ KATILDI

Facebook’u kendisi yapan o mavi arayüzlü ana hizmetin trafiği gün geçtikçe azalıyor. Kullanıcıların birer birer platformu terk edip farklı mecralara geçtikleri görülüyor.

Mark Zuckerberg’in kullanıcı verilerinin güvenliğine ilişkin samimiyetsiz tavrı, çoğu insanı soğutmuş durumda. Görünüşe göre #DeleteFacebook gibi kampanyalar da dünya çapında işe yaradı.

8 Şubat’ta açılan ankete 14 bin 704 kişi katıldı.

“Facebook kullanıyor musunuz?” sorusuna verilen cevapların dağılımı şu şekilde gerçekleşti:

  • Hayır, tamamen bıraktım. Artık Facebook kullanmıyorum: Yüzde 49 (7 bin 154 kişi)
  • Zaman zaman kullanıyorum: Yüzde 31 (4 bin 538 kişi)
  • Evet, hâlâ eski günlerdeki gibi kullanıyorum: Yüzde 9 (1.349 kişi)
  • Facebook’u bırakmayı düşünüyorum: Yüzde 7 (1.037 kişi)
  • Sosyal medya kullanmıyorum: Yüzde 4 (625 kişi)

Genelleme yapmak güç, ancak sonuçlara göre teknoloji medyasını takip eden insanların neredeyse yarısı Facebook platformunu tamamen terk etmiş durumda.

İKİ CEVABA OY VERENLERİN ORANI YÜZDE 80

Yüzde 31 ile “Zaman zaman kullanıyorum.” diyenler de ikinci sırada yer alıyor. İki cevaba oy verenlerin oranı ise yüzde 80’i buluyor ki bu Facebook’un itibarı için acı bir tabloyu gün yüzüne çıkarıyor.

Kalan yüzde 20’lik oyların yüzde 7’si de Facebook’u bırakmayı düşünenlere ait. Yani potansiyel olarak yüzde 80’in içerisine dahil olmayı bekleyen kişiler de var. Sosyal medyada hiç bulunmadığını söyleyenlerin oranı ise yüzde 4.

Facebook’u eski günlerdeki gibi kullanmaya devam edenlerin oranı yüzde 9 olarak karşımıza çıkıyor. Bu da her 10 kişiden birinin sadık bir Facebook kullanıcı olduğunu gösteriyor.

Diğer kişiler ya platformu çoktan terk etmiş ya da terk etmek üzere olanlar.

Peki insanların Facebook kullanmalarını sağlayan şey ne? Ankete katılanlar şu etmenleri sıraladı:

  • Aktif gruplar (AOG vb.)
  • Çeşitli sitelerde ya da oyunlarda hızlı giriş imkanı

Kullanmama sebepleri arasında en çok göze çarpan şey ise yükselen yaş oranı oldu. Ayrıca reklam sayılarının artması ve etkileşim oranlarının düşmesi de platformu terk etmek için sebep olarak gösteriliyor.

Teknoloji

Elektrikli bisiklet kervanına General Motors da dahil oldu

General Motors, 2019 yılının ikinci yarısında elektrikli bisiklet satmaya başlayacak.

Elektrikli bisiklet üretmek için kolları sıvayan General Motors (GM) 2019 yılının ikinci yarısında satışa başlayacak.

Otomobil üreticileri motosiklet, bisiklet ve scooter gibi araçların elektrikli modellerine yöneliyor. BMW, elektrikli bisiklet ve motosiklet imal ediyor. AUDI elektrikli dağ bisikletlerini piyasaya sürdü. Ford da elektrikli scooter projesine yöneldi.

GENERAL MOTORS İKİ BİSİKLET MODELİ ÜZERİNDE ÇALIŞIYOR

General Motors da “Ariv” markası altında iki elektrikli bisiklet modeli çıkarabileceğini duyurdu. Kompakt bir e-bisiklet olan Meld ve bir de katlanır e-bisiklet olan Merge, General Motors markasının yeni gözdeleri olacak.

General Motors elektrikli bisiklete “Ariv” ismini verdi. Ariv saatte 25 km hıza ulaşabilecek.

SAATTE 25 KİLOMETRE HIZ

Dört adet pedal destekli güçle 25 km/h (15,5 mph) hıza çıkabileceği bilgisi paylaşılan elektrikli bisiklet önemli bir sınırı da aştı. Ayrıca bu model tek şarjla 64 kilometre yol gidebilecek.

Belçika ve Hollanda’da modelin fiyatları 3 bin 200 ila 3 bin 800 dolar arasında olacak. General Motors tüm bu modelleri müşterilere yılın ikinci yarısında göndermeyi planlıyor.

GM’nin elektrikli bisikletlerinini diğer ülkelerde satışa çıkıp çıkmayacağına dair herhangi bir açıklama yapılmadı.

SUV ligine ilk adımı atan Bentley sınıfının en hızlısını üretti: Bentayga Speed

Okumaya devam et

Teknoloji

Uykusunu alınca kapasitesi 7 kat artan yapay zekâ

Yapay zekâların da tıpkı insanlar gibi uykunun nimetlerinden faydalanabileceklerine teyit eden yeni bir makale yayımlandı.

Yapay zekâların da tıpkı insanlar gibi uyuyabileceği ve bu sayede bilgi depolama kapasitesini artırabileceği ortaya çıktı.

Neural Networks dergisinde yayımlanan makalede memelilerin uyumasından ve rüya görmesinden ilham aldıklarını belirterek, yeni yapay zekâda bir standart “uyanık” öğrenme mekanizması, bir de “uyku” unutma-bilgileri konsolide etme mekanizması bulunduğunu kaydetti.

HATIRALARI ÖNEM SIRASINA GÖRE SIRALIYOR

Özetle yapay zekâ uyanıkken bir şeyler öğreniyor, ancak öğrenme ve bilgi saklama kapasitesi sınırlı kalıyor. Bu yüzden ekip, insanların uyku düzenini matematiksel olarak sisteme aktardı.

Yapay zekâ da tıpkı insanların uykusundaki hızlı göz hareketi evresinde yaptıkları gibi önce gereksiz bilgileri siliyor, ardından da derin dalga uykuyu taklit ederek geriye kalan önemli hatıraları sıralıyor.

UYKUSUNU ALINCA KAPASİTESİ 7 KATINA ÇIKIYOR

Yapay nöral ağlar (artificial neural networks-ANN) insanlar gibi uykuya dalıp rüya görmüyor. İtalyan matematikçiler bu yüzden uyuyabilen yeni ANN olan Hopfield ağını tasarladı.

ANN’nin maksimum kapasitesi, uyuyup uyumadığına göre ciddi şekilde fark ediyor. Maksimum kapasitesi uykusunu aldığında 7 katına kadar çıkıyor.

Araştırma sonuçlarına göre yapay zekâların arada bir doğru algoritma ile bir uyku çekmelerine izin vermek performans artışı sağlayabiliyor.

İtalya’nın Salento Üniversitesi’nden Adriano Barra, uykunun yapay zekâlar için -tıpkı biyolojik olanlar gibi- önemli bir ihtiyaç olduğunu söylüyor.

Yapay zekâ ile çizen ressam açık artırmada

Okumaya devam et

Dünya

SUV ligine ilk adımı atan Bentley sınıfının en hızlısını üretti: Bentayga Speed

İngiliz otomobil üreticisi Bentley, dünyanın en hızlısı olarak duyurduğu Bentayga Speed ile SUV segmentine giriş yaptı.

Elegant otomobiller denince akla ilk gelen markalardan biri olan İngiliz Bentley, SUV segmentine giriş yaptı. Lüksün simgesi olan otomobil üreticisi, dünyanın en hızlı SUV’unu üretti.

Bentley, asilliği kadar lüks ve şıklığı da bir arada buluşturan, otomobil dünyasının ağır toplarından biri olarak tanınıyor. Ürettiği her otomobili en ince detaylarına kadar düşünüp tasarlayan İngiliz şirket gözünü şimdilerde SUV segmentine çevirdi.

BENTLEY KALİTESİ VE HIZ BİRLEŞTİ

Yüksek kaliteyi spor ve agresif bir ruhla birleştiren Bentley, sonuç olarak dünyanın en hızlı SUV’una hayat üfledi.

Bentley, Bentayga Speed ismini verdiği yeni SUV modelini dünyanın en hızlısı olarak lanse etti. Otomobil, saatte 305 km hıza çıkabiliyor ve bu değer, Lamborghini Urus’tan 1,6 km/h daha yüksek.

Aracın 0-100 km hızlanması ise 3,9 saniyede gerçekleşiyor. Bu da onu hızlanma konusunda, 100 km/h hıza 3,6 saniyede erişebilen rakibi Lamborghini Urus’un gerisinde bırakıyor.

Bentayga Speed, 6,0 litrelik motor hacmi ile 626 beygir güç üretiyor. Sürekli dört çeker özelliği ile sunulan bu süper hızlı aracın şanzımanı ise 8 ileri otomatik olarak sunuluyor.

Adından da anlaşıldığı gibi SUV segmentinde olmasına rağmen sportifliğin ön planda tutulduğu otomobil, içerdiği lüks detaylarla bir Bentley olduğunu hemen fark ettiriyor. Döşemelerinden göğüs kaplamalarına, göstergelerinden dikişlerine kadar her bir ayrıntının özenle tasarlandığı aracın fiyat bilgisi henüz belli değil.

İngiliz otomobil üreticisi Bentley, dünyanın en hızlısı olarak duyurduğu Bentayga Speed ile SUV segmentine giriş yaptı.

Önümüzdeki ay gerçekleşecek (İsviçre) Cenevre Otomobil Fuarı’nda hakkında çok daha fazla bilginin ortaya çıkacağı Bentley Bentayga Speed’in, karbon-seramik frenlerin de içinde bulunduğu çok geniş bir opsiyon listesine sahip olacağı tahmin ediliyor.

Şirketler İngiltere’den kaçıyor: Ford 2 motor fabrikasını kapatacak

Okumaya devam et

Öne çıkanlar