Bizimle iletişime geçiniz

Teknoloji

Eskisi gibi Facebook kullananlar yüzde 91 azaldı

Facebook kullanımı üzerine yapılan bir anket, sosyal medya alışkanlıklarının nasıl değiştiğine dair önemli ipuçları ortaya koydu.

Webtekno’nun Facebook kullanımı üzerine yaptığı anketin sonuçları, insanların neredeyse yarısının Facebook kullanmayı tamamen bıraktığını gösterdi. Bunun haricinde sosyal medya alışkanlıklarının nasıl değiştiğine dair ilginç detaylar da ortaya çıktı.

Facebook artık 15 yaşını dolduran bir mecra. Bağlı olduğu küresel şirketin bünyesinde Instagram, WhatsApp ve Oculus gibi markalar da var. Her birisi sosyal medya mecralarının farklı bir boyutunu temsil ediyor. Bir şirket olarak geleceğe fazlasıyla kafasını takan Facebook, bunun için gerekli önlemleri alıyor.

ANKETE 14 BİN 704 KİŞİ KATILDI

Facebook’u kendisi yapan o mavi arayüzlü ana hizmetin trafiği gün geçtikçe azalıyor. Kullanıcıların birer birer platformu terk edip farklı mecralara geçtikleri görülüyor.

Mark Zuckerberg’in kullanıcı verilerinin güvenliğine ilişkin samimiyetsiz tavrı, çoğu insanı soğutmuş durumda. Görünüşe göre #DeleteFacebook gibi kampanyalar da dünya çapında işe yaradı.

8 Şubat’ta açılan ankete 14 bin 704 kişi katıldı.

“Facebook kullanıyor musunuz?” sorusuna verilen cevapların dağılımı şu şekilde gerçekleşti:

  • Hayır, tamamen bıraktım. Artık Facebook kullanmıyorum: Yüzde 49 (7 bin 154 kişi)
  • Zaman zaman kullanıyorum: Yüzde 31 (4 bin 538 kişi)
  • Evet, hâlâ eski günlerdeki gibi kullanıyorum: Yüzde 9 (1.349 kişi)
  • Facebook’u bırakmayı düşünüyorum: Yüzde 7 (1.037 kişi)
  • Sosyal medya kullanmıyorum: Yüzde 4 (625 kişi)

Genelleme yapmak güç, ancak sonuçlara göre teknoloji medyasını takip eden insanların neredeyse yarısı Facebook platformunu tamamen terk etmiş durumda.

İKİ CEVABA OY VERENLERİN ORANI YÜZDE 80

Yüzde 31 ile “Zaman zaman kullanıyorum.” diyenler de ikinci sırada yer alıyor. İki cevaba oy verenlerin oranı ise yüzde 80’i buluyor ki bu Facebook’un itibarı için acı bir tabloyu gün yüzüne çıkarıyor.

Kalan yüzde 20’lik oyların yüzde 7’si de Facebook’u bırakmayı düşünenlere ait. Yani potansiyel olarak yüzde 80’in içerisine dahil olmayı bekleyen kişiler de var. Sosyal medyada hiç bulunmadığını söyleyenlerin oranı ise yüzde 4.

Facebook’u eski günlerdeki gibi kullanmaya devam edenlerin oranı yüzde 9 olarak karşımıza çıkıyor. Bu da her 10 kişiden birinin sadık bir Facebook kullanıcı olduğunu gösteriyor.

Diğer kişiler ya platformu çoktan terk etmiş ya da terk etmek üzere olanlar.

Peki insanların Facebook kullanmalarını sağlayan şey ne? Ankete katılanlar şu etmenleri sıraladı:

  • Aktif gruplar (AOG vb.)
  • Çeşitli sitelerde ya da oyunlarda hızlı giriş imkanı

Kullanmama sebepleri arasında en çok göze çarpan şey ise yükselen yaş oranı oldu. Ayrıca reklam sayılarının artması ve etkileşim oranlarının düşmesi de platformu terk etmek için sebep olarak gösteriliyor.

Teknoloji

Tesla, 1.9 saniyede 100 km hıza ulaşabilen Roadster için 4 saniyelik tanıtım videosu yayınladı

Gelecek yıl 200.000 dolarlık satış fiyatıyla piyasaya çıkması beklenen ve 1.9 saniyede 100 km hıza ulaşabilen Tesla Roadster için yeni bir tanıtım videosu paylaşıldı.

Roadster için fazlasıyla iddialı olan Tesla, yeni videoda kullanılan başlıkla dikkatleri üzerine çekti.

200.000 dolarlık satış fiyatıyla gelmesi beklenen ve 1.9 saniyede 100 KM hıza ulaşabilen Roadster, Tesla’nın en iddialı otomobilleri arasında yer alıyor.

Yüksek torku ve dört tekerli çekiş sistemiyle otomobilseverlerin karşısına çıkan Roadster, Tesla tarafından üretilmiş tüm araçlarda bulunan otomatik pilot özelliğinin artırılmış bir versiyonuna sahip olacak. Roadster, bu özelliğiyle adından fazlasıyla söz ettireceğe benziyor.

Tesla’nın resmi Twitter hesabı üzerinden yayınlanan videoda, Roadster’in yüksek ivmesi açıkça gösterilmeye çalışılmış.

Video başlığının ise “Sizin bu başlığı okumanızdan daha hızlı” şeklinde seçilmiş olması, Tesla’nın ne kadar iddialı olduğunu gözler önüne seriyor.

Roadster’in bu videosu takipçiler tarafından fazlaca beğenildi ancak bir kullanıcı hızlı okuduğunu ve videonun bitmesini beklediğini belirtince Tesla tarafından yanıt gecikmedi.

Yayınlanan 4 saniyelik videonun yarısında Roadster’in 100 KM hızı geçtiği belirtildi. 2020 yılında piyasaya çıkacak Roadster için geri sayım sürüyor.

Okumaya devam et

Teknoloji

Aynı fiyata ve özelliklere sahip elektrikli ve benzinli araçtan hangisini seçersiniz?

Aynı fiyata, aynı performansa, aynı markaya ve aynı konfora sahip benzinli ve elektrikli araçtan hangisini seçecekleri sorulan tüketicilerin yüzde 76'sı elektrikliyi tercih etti.

Otomotiv dünyasındaki en büyük dönüşümlerden biri olan elektrikli motorlar, iyiden iyiye yaygınlaşmaya başladı. Peki benzinli otomobillere bağlı olan alışkanlıklar, elektrikli otomobillerin yükselişinden ne kadar etkileniyor?

Kullanıcılarına bu soruları yönelten ve bir tercih yapmalarını isteyen Webtekno, yüzde 76 ile elektrikli aracı seçenlerin çoğunlukta olduğunu aktardı.

Benzinli ya da diğer petrol türevli yakıtlarla enerji elde eden motorlara sahip araçlar, yavaş yavaş da olsa yeryüzünden siliniyor. Bu dönüşüm sırasında petrol üreticileri köşeye sıkışırken, güçlü otomotiv markaları üretim standartlarında değişime gidiyor.

2030’lu yılların sonuna kadar Volkswagen ve Ford gibi dev markalar, bugün Tesla’nın yaptığı gibi sadece elektrikli araç üretmeye başlayacak. Bu kaçınılmaz, ancak bir o kadar da gerekli bir adım. İklim değişikliği, radikal bir şekilde insanların hayat standartlarını değiştirmesini beklemiyor. Uzmanlar da ne kadar çabuk vazgeçilirse o kadar iyi sonuç alınacağı görüşünde.

Dünyadaki tüm karayollarında yapılan karbon salınımı, insanlığın yapmış olduğu toplam karbon salınımının %16’sını oluşturuyor. Toplam karbon salınımının %43,9’u ise elektrik üretiminden kaynaklanıyor.

Peki elektrik üretmek doğaya benzinli araçlardan daha çok zarar veriyorsa neden elektrikli araçlar bu kadar “çevreci” gösteriliyor?

Burada Tesla ve benzeri şirketlerin markalarını nasıl konumlandırdıklarını tartışmak gerek. Bilindiği üzere Tesla, çevreci olmak üzerine kurulu bir üretici. Firmanın tüm söylemlerinde daha iyi bir dünya için Tesla otomobillerini kullanmak gerektiği mesajı var.

Nitekim aracı şarj edecek elektriğin termik santral kaynaklı bir prizden gelmesinin hiç anlamı yok. Zaten bu nedenle Tesla’ya destek olabilecek yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik üretim ve depolama sistemleri satılıyor (SolarCity kiremitleri ve ev tipi Tesla bataryaları).

Elbette doğru bir kıyaslama için benzinli ve elektrikli araçları ele almak gerekiyor. Benzin üretimi ile elektrik üretimi arasındaki çevrecilik standartlarına ilişkin farklılara dikkat etmek gerekiyor.

Diğer bir nokta ise alışkanlıklar. Motor sporları ve kişisel hazların doruk noktası olan benzinli araçların nasıl terk edileceği merak konusu.

McLaren gibi devler, Formula-1’in yerini alacak elektrikli araçların olduğu E-Formula ve elektrikli pist yarışları üzerine uzun süredir çalışmalar yürütüyor.

Her ne kadar çok fark edilmese de motor sporlarının kişisel tutkular üzerinde büyük bir etkisi var. Orası dönüşürse, insanların elektrikli otomobillere bakış açısı da değişir, bir tutkuya dönüşür.

Tesla gibi üreticilerin motor yapısının avantajını kullanarak benzinli rakiplerinden daha ucuz ve daha yüksek performanslı otomobiller ürettikleri görülüyor. Bu sistemlerin yaygınlaşması için de insanların daha uygun fiyatlı, daha geniş dağıtım ağına sahip firmalara ihtiyacı var.

Webtekno’nun geçen hafta sonu yaptığı ankette yer alan “Aynı fiyata, aynı performansa, aynı markaya, aynı konfora sahip olan biri benzinli diğeri elektrikli 2 araçtan hangisini satın alırsınız?” sorusuna toplamda 8.800 katılımcı yanıt verdi.

Katılımcıların yüzde 76’sı elektrikli, yüzde 24’ü ise benzinli aracı satın alacağını ifade etti.

Aynı fiyata sahip elektrikli ve benzinli iki araç arasında dağlar kadar fark olabiliyor. Nitekim bu soruda olayı tamamen enerji tüketimine odaklamak için diğer şartları eşitlemek gerekiyordu.

Görünüşe göre insanlar elektrikli araçlar için fazlasıyla ikna olmuş durumda. Bu sonuçlar, insanların önemli bir kısmının iki özdeş araçtan elektrikliyi tercih edeceklerini gösteriyor. Diğer taraftan katılımcıların 4’te 1’inin benzinli aracı tercih edecekleri görülüyor.

Benzinli aracı satın almak isteyen katılımcıların büyük çoğunluğu bunun için “altyapı yetersizliğini” sebep gösteriyor. Altyapı yetersizliğine ilişkin Tesla gibi firmaların otomobilleriyle sattıkları ev tipi çözümler var. Elbette değişmeyen alışkanlıklar da bu katılımcıların benzinli araçları seçmesine neden oldu.

Okumaya devam et

Teknoloji

Satışlarını yüzde 39 artıran Huawei, 3 ayda 59 milyon telefon sattı

Bu yılın ilk 3 ayında satışları yüzde 39 artan Huawei, söz konusu dönemde 59 milyon adetlik telefon satış rakamını yakaladı.

Huawei’nin satışları yüzde 39 arttı. Şirket ilk çeyrekte 59 milyon adet telefonun satışını gerçekleştirdi.

Dünyanın önde gelen telekomünikasyon ekipmanları üreticisi Huawei, ilk çeyrekte satışlarının yüzde 39 arttığını duyurdu.

Çinli teknoloji şirketi, ocak-mart döneminde 179,7 milyar yuan yani yaklaşık 26,8 milyar dolar gelir elde etti. Huawei bu dönemde 59 milyon adet akıllı telefon sattı.

Okumaya devam et

Öne çıkanlar