Bizimle iletişime geçiniz

Teknoloji

Microsoft’tan uyarı: Artık Internet Explorer kullanmayın

Microsoft’un ilk versiyonunu 24 yıl önce çıkardığı Internet Explorer'a ilişkin bizzat Microsoft’tan uyarı geldi.

İnternet denilince ilk akla gelenlerden biri olan Internet Explorer ile ilgili kritik bir uyarı geldi. Microsoft’un ilk olarak 1995 yılında çıkardığı ve 2015 yılında geliştirilmesine son verdiği Internet Explorer’ın güvenlik sebebiyle artık kullanılmaması uyarısı yapıldı.

Microsoft’un siber güvenlik alanındaki yazılım uzmanı Chris Jackson, Windows’un resmi bloğunda “Internet Explorer’ı varsayılan tarayıcınız olarak kullanmanın tehlikeleri” başlıklı bir yazı yayımladı.

“SİTELER ARTIK YENİLİKLERİ INTERNET EXPLORER ÜZERİNDE TEST ETMİYOR”

Kullanıcıların Microsoft’un resmi olarak ürettiği bir web tarayıcısı olan Internet Explorer’ı kullanmayı bırakması gerektiğini belirten Jackson, “Artık Internet Explorer’a bir web tarayıcısı demeyi bırakmanın vakti geldi” dedi.

Jackson, şu ifadeleri kullandı: “Yeni internet standartlarını destekleyecek güncellemeleri Internet Explorer’a getirmiyoruz. Çoğu site hâlâ sorunsuz şekilde çalışsa bile geliştiriciler artık yenilikleri Internet Explorer üzerinde test etmiyor. Yeni ve modern tarayıcıları tercih ediyorlar.”

KULLANICILARIN YÜZDE 10.5’İ INTERNET EXPLORER’I TERCİH EDİYOR

Microsoft’un Windows 10’u piyasaya sürmesiyle birlikte 2015 yılında Internet Explorer’ın yerini şirketin yeni web tarayıcısı Microsoft Edge almıştı. Ancak global ölçekte web tarayıcı pazarına bakıldığında işler Microsoft açısından pek de bekleneni veremedi.

Araştırma şirketi Net Market Share’in Ocak 2019 verilerine göre masaüstü ve dizüstü bilgisayarlardaki web tarayıcı kullanımında Google’ın Chrome’u yüzde 65’lik pay ile pazarda açık ara lider konumda.

İkinci sırada ise yüzde 10,5’lik payla Microsoft’un ‘artık kullanmayın’ uyarısı yaptığı Internet Explorer bulunuyor.

Web tarayıcı kullanımında Firefox’un yüzde 9,8, Edge’in yüzde 4,3 ve Apple’ın Safari’sinin ise yüzde 3,8’lik payı var.

Okumaya devam et
Reklamlar

Teknoloji

Elektrikli bisiklet kervanına General Motors da dahil oldu

General Motors, 2019 yılının ikinci yarısında elektrikli bisiklet satmaya başlayacak.

Elektrikli bisiklet üretmek için kolları sıvayan General Motors (GM) 2019 yılının ikinci yarısında satışa başlayacak.

Otomobil üreticileri motosiklet, bisiklet ve scooter gibi araçların elektrikli modellerine yöneliyor. BMW, elektrikli bisiklet ve motosiklet imal ediyor. AUDI elektrikli dağ bisikletlerini piyasaya sürdü. Ford da elektrikli scooter projesine yöneldi.

GENERAL MOTORS İKİ BİSİKLET MODELİ ÜZERİNDE ÇALIŞIYOR

General Motors da “Ariv” markası altında iki elektrikli bisiklet modeli çıkarabileceğini duyurdu. Kompakt bir e-bisiklet olan Meld ve bir de katlanır e-bisiklet olan Merge, General Motors markasının yeni gözdeleri olacak.

General Motors elektrikli bisiklete “Ariv” ismini verdi. Ariv saatte 25 km hıza ulaşabilecek.

SAATTE 25 KİLOMETRE HIZ

Dört adet pedal destekli güçle 25 km/h (15,5 mph) hıza çıkabileceği bilgisi paylaşılan elektrikli bisiklet önemli bir sınırı da aştı. Ayrıca bu model tek şarjla 64 kilometre yol gidebilecek.

Belçika ve Hollanda’da modelin fiyatları 3 bin 200 ila 3 bin 800 dolar arasında olacak. General Motors tüm bu modelleri müşterilere yılın ikinci yarısında göndermeyi planlıyor.

GM’nin elektrikli bisikletlerinini diğer ülkelerde satışa çıkıp çıkmayacağına dair herhangi bir açıklama yapılmadı.

SUV ligine ilk adımı atan Bentley sınıfının en hızlısını üretti: Bentayga Speed

Okumaya devam et

Teknoloji

Uykusunu alınca kapasitesi 7 kat artan yapay zekâ

Yapay zekâların da tıpkı insanlar gibi uykunun nimetlerinden faydalanabileceklerine teyit eden yeni bir makale yayımlandı.

Yapay zekâların da tıpkı insanlar gibi uyuyabileceği ve bu sayede bilgi depolama kapasitesini artırabileceği ortaya çıktı.

Neural Networks dergisinde yayımlanan makalede memelilerin uyumasından ve rüya görmesinden ilham aldıklarını belirterek, yeni yapay zekâda bir standart “uyanık” öğrenme mekanizması, bir de “uyku” unutma-bilgileri konsolide etme mekanizması bulunduğunu kaydetti.

HATIRALARI ÖNEM SIRASINA GÖRE SIRALIYOR

Özetle yapay zekâ uyanıkken bir şeyler öğreniyor, ancak öğrenme ve bilgi saklama kapasitesi sınırlı kalıyor. Bu yüzden ekip, insanların uyku düzenini matematiksel olarak sisteme aktardı.

Yapay zekâ da tıpkı insanların uykusundaki hızlı göz hareketi evresinde yaptıkları gibi önce gereksiz bilgileri siliyor, ardından da derin dalga uykuyu taklit ederek geriye kalan önemli hatıraları sıralıyor.

UYKUSUNU ALINCA KAPASİTESİ 7 KATINA ÇIKIYOR

Yapay nöral ağlar (artificial neural networks-ANN) insanlar gibi uykuya dalıp rüya görmüyor. İtalyan matematikçiler bu yüzden uyuyabilen yeni ANN olan Hopfield ağını tasarladı.

ANN’nin maksimum kapasitesi, uyuyup uyumadığına göre ciddi şekilde fark ediyor. Maksimum kapasitesi uykusunu aldığında 7 katına kadar çıkıyor.

Araştırma sonuçlarına göre yapay zekâların arada bir doğru algoritma ile bir uyku çekmelerine izin vermek performans artışı sağlayabiliyor.

İtalya’nın Salento Üniversitesi’nden Adriano Barra, uykunun yapay zekâlar için -tıpkı biyolojik olanlar gibi- önemli bir ihtiyaç olduğunu söylüyor.

Yapay zekâ ile çizen ressam açık artırmada

Okumaya devam et

Dünya

SUV ligine ilk adımı atan Bentley sınıfının en hızlısını üretti: Bentayga Speed

İngiliz otomobil üreticisi Bentley, dünyanın en hızlısı olarak duyurduğu Bentayga Speed ile SUV segmentine giriş yaptı.

Elegant otomobiller denince akla ilk gelen markalardan biri olan İngiliz Bentley, SUV segmentine giriş yaptı. Lüksün simgesi olan otomobil üreticisi, dünyanın en hızlı SUV’unu üretti.

Bentley, asilliği kadar lüks ve şıklığı da bir arada buluşturan, otomobil dünyasının ağır toplarından biri olarak tanınıyor. Ürettiği her otomobili en ince detaylarına kadar düşünüp tasarlayan İngiliz şirket gözünü şimdilerde SUV segmentine çevirdi.

BENTLEY KALİTESİ VE HIZ BİRLEŞTİ

Yüksek kaliteyi spor ve agresif bir ruhla birleştiren Bentley, sonuç olarak dünyanın en hızlı SUV’una hayat üfledi.

Bentley, Bentayga Speed ismini verdiği yeni SUV modelini dünyanın en hızlısı olarak lanse etti. Otomobil, saatte 305 km hıza çıkabiliyor ve bu değer, Lamborghini Urus’tan 1,6 km/h daha yüksek.

Aracın 0-100 km hızlanması ise 3,9 saniyede gerçekleşiyor. Bu da onu hızlanma konusunda, 100 km/h hıza 3,6 saniyede erişebilen rakibi Lamborghini Urus’un gerisinde bırakıyor.

Bentayga Speed, 6,0 litrelik motor hacmi ile 626 beygir güç üretiyor. Sürekli dört çeker özelliği ile sunulan bu süper hızlı aracın şanzımanı ise 8 ileri otomatik olarak sunuluyor.

Adından da anlaşıldığı gibi SUV segmentinde olmasına rağmen sportifliğin ön planda tutulduğu otomobil, içerdiği lüks detaylarla bir Bentley olduğunu hemen fark ettiriyor. Döşemelerinden göğüs kaplamalarına, göstergelerinden dikişlerine kadar her bir ayrıntının özenle tasarlandığı aracın fiyat bilgisi henüz belli değil.

İngiliz otomobil üreticisi Bentley, dünyanın en hızlısı olarak duyurduğu Bentayga Speed ile SUV segmentine giriş yaptı.

Önümüzdeki ay gerçekleşecek (İsviçre) Cenevre Otomobil Fuarı’nda hakkında çok daha fazla bilginin ortaya çıkacağı Bentley Bentayga Speed’in, karbon-seramik frenlerin de içinde bulunduğu çok geniş bir opsiyon listesine sahip olacağı tahmin ediliyor.

Şirketler İngiltere’den kaçıyor: Ford 2 motor fabrikasını kapatacak

Okumaya devam et

Öne çıkanlar