Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Mültecilere adanmış bir sergi

Kezban Arca Batıbeki

Atıf Yılmaz’ın kızı Kezban Arca Batıbeki’nin “Vaad Edilmemiş Topraklar” sergisi 12 Şubat’ta açılacak.

Batıbeki kolaj çalışmalarıyla tanınıyor.

Kezban Arca Batıbeki, 1984’ten bu yana farklı platformlarda kadın ve popüler kültür üzerine yaptığı işlerle tanınıyor.

Yeni çalışmasında ise bambaşka bir alana yönelmiş sanatçı. Göçler çağında, mülteci üreten coğrafyalardan ayrılan ya da ayrılmak zorunda bırakılan insanların hikâyelerini, kolajlarında, duygusallığın sıradanlaştırıcı tuzağına düşmeden incelikli bir mesafeyle yansıtıyor.

Bu seri, Batıbeki’nin anlatım pratiğinde, insana dair olağan ya da olağan dışı durumları yansıttığı, yeni dünyalar olarak ortaya çıkıyor.

Batıbeki’nin, ‘Vaad Edilmemiş Topraklar’ isimli yeni kişisel sergisi ve sergi için hazırlanan kitap, 12 Şubat-24 Mart tarihleri arasında Pilevneli Mecidiyeköy’de sanatseverlerle buluşacak.

Selanik Belgesel Festivali’nde kalpler bu sene mülteciler için çarpacak

Okumaya devam et

Kültür

John Wick’le aynı otelde kalmak ister misiniz?

17 Mayıs’ta vizyona girecek serinin devam filmi John Wick: Chapter 3 — Parabellum’a gün sayarken filmin yapım şirketi Lionsgate, serinin takipçilerine küçük bir sürpriz hazırladı.

LİONSGATE’TEN TANITIM HAMLESİ
Serinin iki filminde de ana mekanlardan biri olan ve üçüncü filmde de önem derecesini koruyacak New York’taki Continental Hotel’in kapıları, bir haftalığına şanslı kişilere açılıyor. Brooklyn’deki One Hanson Place’i mekan olarak kullanan film, vizyon tarihinden bir önceki hafta kapılarını ziyaretçilere açacak ve hatta bu yeterince şanslı olan ziyaretçilere de otelde konaklama izni verecek.

Suç dünyasının merkezi olan ve kendi içinde değişik bir işleyişi otelde kalmak tabii ki kolay olmayacak. Şüphesiz çok sayıda başvurunun alınacağı ve elini çabuk tutacak şanslı kişilerin konaklamaya hak kazanacağı otelin rezervasyonların başladığı tarih için bildirim almak isterseniz müracaatınızı buradan yapabilirsiniz.

Okumaya devam et

Dünya

Japonya’da üniversitede Kürtçe eğitimi veriliyor

Yaşadığımız coğrafyadan 12 bin kilometre uzaklıktaki Japonya’da üniversitelerde Kürtçe seçmeli ders olarak verilmeye başlandı. Dünyada bir ilk olan Japon alfabesi ile hazırlanan Kürtçe gramer ve sözlük de yayımlandı.

Tokyo Yabancı Araştırmaları Üniversitesi Kürt Dili Bölümü

Ülkede hem Newroz kutlamaları yapılıyor hem de Kürt kültürü edebiyat, sinema ve anime (çizgi roman/film) alanlarında yer buluyor. Bu arada Japonya-Kürdistan Dostluk Derneği’nin katkılarıyla dünyada bir ilk olan Japonca-Kürtçe gramer ve sözlük Nûbihar Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı. Yeni Yaşam gazetesinden Neğşirvan Güner Tokyo Yabancı Araştırmaları Üniversitesi Kürt Dili Ögretim Görevlisi Vakkas Çolak ile bir röportaj gerçekleştirdi. İşte o röportajdan bir bölüm…

Kürtçe’ye olan bu ilgiyi neye bağlıyorsunuz?

Daha önceden sadece Ortadoğu ile ilgilenen insanların merakı vardı. Ama Kuzeydoğu Suriye’de IŞID’in yenilgiye uğratılması, kadınların savaşması, böyle bir mücadelenin aktörü olması elbette Japon halkının da dikkatini çekti. Bundan sonra temel sorularla, Kürtler kimdir, Kürt edebiyatı nedir gibi sorular etrafında bir arayışa girdiler diyebiliriz. Su anda ders verdiğim Tokyo Yabancı Araştırmaları Üniversitesi’nde en yoğun ilgi ve tercihin olduğu seçmeli ders Kürtçe. Bu da bize Japonya’daki diğer üniversitelerin de programına Kürtçe dersini almaya baslayacağını gösteriyor.

Japon kültüründe Kürtlerle ilgili neler var?

1975 yılında yazar araştırmacı ve is insanı kimlği ile Japonya’nın en büyük inşaat firması olan Taisei’de üst düzey yöneticilik yapmış yazar Suguru Igarashi’nin yazdığı “Kürt Çiçeği” isimli roman var. Yazar kelebekler üzerine araştırma yapan bir akademisyen. Roman tema olarak bir Japon araştırmacı akademisyen ile Asuri bir kızın ask hikayesi üzerine kurulmuştur. Japon edebiyatında Kürtleri ve Kürdistan coğrafyasını konu edinen ilk roman olması münasebetiyle çok önemli bir eserdir ve ayrıca yazarın da ilk romanıdır. Kürtler üzerine yazılan ikinci çalışma ise Japon edebiyatının meşhur macera romanı yazarı Funado Yoichi tarafından 1991 yılında yazılan Kum Kronolojisi (The Sand Chronicle) isimli romandır. Yazar bu romanı yazmak için Iran ve Kürdistan’a seyahat etmiştir.

ÇİZGİ ROMANLARDA KÜRTLER

“Mobile Suit Gundam 00” Japonya’nın meshur çizgi film yönetmeni Seiji Mizushima tarafından yönetilen ve Yosuke Kuroda tarafından yazılan dünyaca meşhur Japon çizgi filmidir. Türkçe’ye de çevrilip televizyonda yayınlanmıştır.

Çizgi romana 24. yüzyılda bir Kürt devleti olan Krugis cumhuriyetinde geçiyor

Filmin ilk bölümü 24. yüzyılda Kürdistan (Krugis) Cumhuriyeti’nde bir savaş ile baslar ve elli bölümlük dizi halinde devam eder. Filmin kahramanı Setsuna 2008 yılında en iyi ikinci anime kahramanı seçilmiştir. “Kawa ve 7 oğlu, Kürtlerin hikayesi” 2015 yılında Etsuko Nosaka ve Armanc Shakuli tarafından yazılan çizgi roman Newroz destanını konu alan ilkokul çocukları için yazılmış resimli hikayedir. “İpek Yolu, Kürt Sorunu” ve “ Tokyo Kürtleri” isimli çekilmiş iki belgesel var. Bir de sinema filmi çekilecek onun da senaryosu yazım aşamasında. Genç bir Japon yönetmenle ortak çalışıyoruz üzerine. “Kürt Çiçeği” romanını da Kürtçe’ye çevirmeyi düşünüyoruz ileri ki zamanlarda. Benim Kürtçe’ye çevirdiğim Japon Masalları var, eğer yayınlayabilirsek devamı da gelecektir

Okumaya devam et

Kültür

Vizyona günler kala Avengers: Endgame’den iki yeni fragman

Avengers: Endgame’in vizyona girmesine günler kala, heyecanla beklenen filmden iki yeni tanıtım fragmanı daha yayınlandı.

SON YILLARIN EN BEKLENEN FİLMİ
Bu yılın en heyecanla beklenen filmleri arasında yer alan Endgame için son yılların en pahalı tanıtım kampanyalarından birini yürüten Disney, vizyon tarihinin yaklaşması ile birlikte filmin tanıtım çalışmalarına hız verdi. Son iki hafta boyunca neredeyse her gün filmden kısa tanıtım fragmanları yayınlayan stüdyo, bu stratejisini bu hafta da sürdürdü ve filmden iki yeni tanıtım fragmanı yayınladı. Merakla beklenen Endgame hakkında fazla bilgi paylaşmaktan kaçınan stüdyo, tanıtım çalışmaları boyunca paylaştığı fragmanlarda az sayıda sahneden görüntüler kullanarak bir yandan filmin tanıtımını yaparken bir yandan da merak edilen detayları gizli tutmayı başardı.

25 NİSAN’DA VİZYONA GİRECEK

Avengers: Endgame, 2008 yılında vizyona giren Iron Man ile başlayan ve kısa süre önce 10. yılını geride bırakan Marvel Sinematik Evreni için bir dönemin sonu olacak. Geçtiğimiz günlerde verdiği bir röportajda sinematik evrende yaşanacak bu değişimi doğrulayan Kevin Feige, Iron Man ile başlayıp Endgame ile biten bu dönemin Infinity Saga olarak adlandırıldığını açıkladı.

Okumaya devam et

Öne çıkanlar