Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Sanatçılar Girişimi’nden 1,5 yıl hapse mahkûm edilen Nazlı Masatçı’ya destek

Oyuncu Nazlı Masatçı

Sanatçılar Girişimi, “Halkı askerlikten soğutmak” suçlamasıyla tutuklanan tiyatro sanatçısı Nazlı Masatçı’ya İzmir Şakran Kadın Cezaevi önünde yaptıkları basın açıklamasıyla destek verdi.

Sahnelediği bir oyun gerekçe gösterilerek hakkında soruşturma başlatılan Masatçı, 30 Ocak’ta görülen duruşmada “halkı askerlikten soğutmak” iddiasıyla 1 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılarak tutuklanmıştı.

Oyuncu Masatçı’ya destek veren sanatçılar adına açıklamayı yazar Ataol Behramoğlu yaptı.

Meslektaşları, oyuncu Nazlı Masatçı’ya destek vermek için tutuklu bulunduğu İzmir Şakran Cezaevi önünde açıklama yaptı.

Tiyatro Sanatçısı Orhan Aydın da sanatın insanlık tarihi boyunca boyun eğmediğini vurguladı. “Sanatçıları suçlu saymak gayri insanidir.” diyen Aydın, “Bilinmelidir ki ne dün ne de yarın bu tür suçlamalarla anılabilecek bir siyasi anlayışın yaşalma şansı olabilir.” dedi.

Basın açıklamasına Ataol Behramoğlu ve Orhan Aydın’ın yanı sıra, Nazlı Masatçı’nın kadrosunda yer aldığı ve Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Yenikapı Tiyatrosu oyuncuları da katıldı.

Tiyatrocu Nazlı Masatçı’nın tutukluluğuna tepki

Genel

YSK, “İstanbul” toplantısı sona erdi

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin iptali ve yenilenmesi istemiyle yaptığı olağanüstü itirazını gündemine alındı. 

YSK’nın İstanbul seçimleri için yaptığı 5.5 süren toplantısı sona erdi. Kurulun yarın saat 11.00’de yeniden toplanacağı belirtildi.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin iptali ve yenilenmesi istemiyle yaptığı olağanüstü itirazını gündemine alındı.

İstanbul’da 31 Mart yerel seçimlerinin hemen ardından başlayan olağan itiraz süreci 17 gün sonra tamamlanabildi. Son olarak Maltepe’de yeniden sayım işlemlerinin tamamlanmasının ardından nihai seçim sonuç belgesi olan İl Birleştirme Tutanağı’nın tanzim edilmesinin ardından yarışı önde bitirdiği tescil edilen Ekrem İmamoğlu mazbatasını alarak, İBB Başkanlığı görevine resmen başladı. 

YSK, İstanbul seçimlerinin iptal edilmesi ve yenilenmesine yönelik itirazı bugünkü gündemine aldı.

Başvurunun kurul gündemine alınmasından önce itiraz dilekçelerinin tüm kurul üyelerine dağıtıldığı, Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğü’nün sistem üzerinden yaptığı ön çalışmanın da tamamlandığı öğrenildi.

AKP, seçimlerin iptali için KHK’lıların oy kullanmasını gerekçe gösterdi

Okumaya devam et

Genel

Kılıçdaroğlu’na kim, neden saldırdı? Adem Yavuz Arslan yorumladı

Okumaya devam et

Genel

Erdoğan’dan ilk açıklama: ‘Protestolar şiddete dönmüştür’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçdaroğlu’na yönelik linç girişimi ile ilgili ilk açıklamalarını olaydan bir gün sonra sosyal medya üzerinden yaptı; “Kılıçdaroğlu’na yönelik protestolar şiddet eylemine dönüşmüştür.” dedi.

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik şehit cenazesindeki linç girişimi ile ilgili ilk açıklamasını sosyal medya üzerinden yaptı.

Erdoğan açıklamasında “Ne yazık ki dün Çubuk’ta bir şehidimizin cenaze töreninde istenmeyen bir olay meydana gelmiş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik protestolar şiddet eylemine dönüşmüştür. Olay tüm boyutlarıyla soruşturulmaktadır. Şiddeti asla tasvip edemeyiz. Şiddetin ve terörün her türüne karşıyız. Kimsenin Türkiye’nin huzur iklimine zarar vermesine müsaade etmeyiz” dedi.

Okumaya devam et

Öne çıkanlar