Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Temelli’den Erdoğan’a: Merminin fiyatını bilmeyiz, sen bize domatesten haber ver

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, AKP hükümetinin halkı sebze çadırlarının önünde kuyruklarına mahkûm ettiğini söyledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Cemal Süreyya’nın “Kan var tüm kelimelerinin ardında” sözleri ile seslendi.

BOLD- HDP Eş Başkanı Sezai Temelli domates fiyatının bile asgari ücret yerine mermi fiyatı ile açıklandığını dile getirerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugünlerde kafayı patlıcana taktığını söyledi.

SEBZE DEPOLARINI HEDEF GÖSTERİYOR

Temelli, “Her şeye yüzde 300 zam gelmesine itiraz ediyor. Sebze depolarını hedef gösteriyor. Ya da mermi fiyatını dile getiriyor. Tanzim satışları ile büyük bir algı yönetimi yandaş medya tarafından sürdürülüyor. Pazarcıları hedef haline getiriyor. Şimdi sırada temizlik malzemeleri varmış.” dedi.

TEMELLİ: BİZ MERMİNİN FİYATINI BİLMİYORUZ

Şair Cemal Süreyya’nın “kan var tüm kelimelerinin ardında” sözüne dikkati çeken Temelli, “Bunların tüm kelimelerinin altında kan var, savaş var, mermi var. Domatesin fiyatı bile asgari ücretle değil, mermi fiyatıyla açıklanıyor. Sayın Erdoğan, biz kurşunun, merminin fiyatını bilmiyoruz, bizim gözümüz savaşta değil, kimsenin toprağında canında değil.” şeklinde konuştu.

BİZİM İÇİN ÖNEMLİ OLAN DOMATESİN FİYATI

Temelli şunları dile getirdi: “Biz kurşunun fiyatını bilmiyoruz, çünkü biz barış sevdalısıyız. Bizim için önemli olan ekmeğin, domatesin fiyatı. Ülke her gün biraz daha batıyor. Halka yoksulluk ve savaştan başka bir şey vadetmiyor. Ağzını her açtığında nefret siyasetiyle ülkeyi terörize ediyor.”

İNSANLARI SEBZE KUYRUKLARINA MAHKUM ETTİLER

Şeker fabrikalarının satılarak pancarın çürümeye terk edildiğini, zeytinliklerin imara açıldığını belirten Temelli şunları dile getirdi: “Et Balık Kurumu’nu satarken ‘devlet kasaplık mı yapar?’ diyerek tüm kaynakları üç kuruşa sattı. Bugün kalkmış insanları sebze kuyruğa mahkum ederek tanzim satışları yapıyor. Emekçiler iş talebinde bulunuyor, onlara ‘provokatör’ diyor.”

Temelli, “Bu ceberrut anlayışa son vermenin zamanı gelmiştir. Kısa çöpün uzun çöpten hakkını alma zamanı gelmiştir. 31 Mart’ta bu zihniyeti sandığa gömmenin zamanı geldi.” dedi.

GÜVEN: BİRİNİ ADAMLIKTAN ÇIKARDINIZ

HDP grup toplantısı, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in gönderdiği görüntülü mesajla başladı.

Güven mesajında açlık grevinin ülkenin duymazlıktan gelenlerini de rahatsız ettiğini belirtti. “Bu anlamda dün sizin İstanbul’da gerçekleştirdiğiniz etkinlik çok anlamlıydı. Gerçekten birisini adamlıktan çıkardınız. Artık onun ‘ben şunu yaptırmayacağım’ deme şansı yok.” ifadelerini kullandı.

JANDARMA GRUP TOPLANTISINA GELENLERİ ENGELLEDİ

Açlık grevine devam eden tutukluların ailelerinin HDP grup toplantısına gelmesi jandarma tarafından engellendi.

Sezai Temelli, Ankara’nın Haymana ilçesinde bekletilen bir otobüsün fotoğrafını göstererek, “Bu direnişin, aynı zamanda devletin içine düştüğü aczin fotoğrafıdır.” dedi. Jandarmaların durdurdukları ailelere, “Bugün Ankara’ya gidemezsiniz.” dediğini aktaran Temelli, “Korku bu denli büyümüştür. Korkunun ecele faydası yoktur.” diye konuştu.

HDP’den İçişleri Bakanı Soylu’ya “yürüdük” mesajı

Politika

HDP’nin olaylı Leyla Güven yürüyüşü sona erdi

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) “100’üncü gününde Leyla’ya, tecridi kırmaya” sloganıyla 15 şehirden başlattığı yürüyüş milletvekillerinin bugün Leyla Güven’in evinin bulunduğu caddede açıklama yapmasıyla sona erdi.

Hakkari, Van, Kars, Iğdır, Bitlis, Ağrı, Muş, Şırnak, Mardin, Siirt, Batman, Dersim, Bingöl, Gaziantep ve Şanlıurfa’dan Diyarbakır’a yapılan yürüyüş öncesinde Diyarbakır adeta ablukaya alındı.

HDP milletvekilleri yollarda engellenip darp edilirken, Leyla Güven’in evinin bulunduğu Bağcılar Mahallesi ise polis bariyerleriyle çevrildi.

TOPLU YÜRÜYÜŞE İZİN VERİLMEDİ

Şehirde toplu halde yürümelerine izin verilmeyen HDP milletvekilleri, farklı güzergâhlardan araçları ile Leyla Güven’in evinin bulunduğu Bağcılar Mahallesi’ne geçti. Milletvekillerinin mahalleye girmesi ile birlikte bariyerin bulunduğu caddeye çok sayıda çevik kuvvet ekipleri sevk edildi.

HDP’Lİ VEKİL POLİS ÇELMESİ İLE YARALANDI

HDP Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz, polisin çelme takması sonucu yere düşerek yaralandı. Yaralanan Aydeniz, tekerlekli sandalye ile hastaneye kaldırıldı. Müşade altında tutulan Aydeniz’in sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

VEKİLLER POLİS ABLUKASINA ALINDI

Milletvekilleri, Güven’in evinin bulunduğu cadde üzerinde polis ablukasına alındı. Burada basın açıklaması yapmak isteyen vekillerin gazeteciler tarafından görüntülenmesine izin verilmedi. Gazeteciler engeli protesto ederek geri çekildi.

TECRİD BİR İKTİDAR PRATİĞİNE DÖNÜŞTÜ

Polis ablukası altında bulunan vekiller adına, HDP Kadın Meclisi sözcüsü ve Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir açıklama yaptı.

Taşdemir, tecrit denilen olgunun sadece Abdullah Öcalan’a uygulanan bir durum olmaktan çıkıp, özellikle 2015 yılında barış ve müzakere süreci sonlandırıldıktan sonra bütün topluma uygulanan bir iktidar pratiğine dönüştüğünü söyledi.

Taşdemir, “Tecridin kaldırılması demek ülkede çözümün ve barışın tekrar gündemleşmesi demektir.” ifadelerini kullandı.

“AKP-MHP BLOĞU ÜLKEYİ CEHENNEME ÇEVİRDİ”

Tandemir şunları dile getirdi: “Ülkeyi boydan boya bir cehenneme çeviren AKP-MHP iktidar bloğunun geriletilmesi için tarihsel bir eşik olan yerel seçim çalışmaları açlık grevleri etkinlikleri ile belli bir eşgüdüm içinde ilerleyecektir. Kazananlar kendi bekaları için ülkeyi çatışmaya, yoksulluğa ve eşitsizliğe mahkûm edenler değil demokrasi ve barış yolunda bir adım geri atmayan ve inatla direnen halklarımız olacaktır.”

HDP’nin Leyla Güven yürüyüşü olaylı başladı

Okumaya devam et

Politika

AKP’ye kalesinde büyük tepki: Yuhalayıp konuşturmadılar

24 Haziran 2018’de yapılan Partili Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Genel Seçimi’nde Cumhur İttifakı’nın yüzde 82,2 oranında oy aldığı Konya’nın Sarayönü ilçesinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) mitinginde yuhalanma gerginliği yaşandı.

Aynı yerde 24 Haziran öncesi Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) adayı Abdulatif Şener yuhalanmıştı.

“CUMHURBAŞKANI’NIN ADAYI” SÖZÜ YUHALANDI

Sarayönü seçim koordinasyon merkezi açılışı yapan AKP Konya Büyükşehir belediye başkan adayı Uğur İbrahim Altay, Sarayönü belediye başkan adayı Nafiz Solak ve AKP il başkan yardımcısı Hasan Çiftçi, Ladik Mahallesi’nde vatandaşlara hitap etmek istedi.

Sözcü’de yer alan habere göre, bazı vatandaşlar yeniden AKP’nin Sarayönü belediye başkan adayı olarak gösterilen Belediye Başkanı Nafiz Solak’a tepki gösterdi.

Mevcut belediye başkanının kendilerinin değil Cumhurbaşkanı’nın adayı olduğunu belirten İl Başkan Yardımcısı Hasan Çiftçi’ye vatandaşlar yuhalayarak karşılık verdi.

“HİZMET ALAMAZSINIZ” DİYE TEHDİT ETTİ

Bunun ardından Çiftçi, “Yapılmak istenen tam da bu, Ladik’i bölüp karşı karşıya getirmek. Eğer AK Partili bir belediye olmazsa, küçük bir hizmet alamaz.” ifadelerini kullandı.

TEPKİLER DURMAYINCA JANDARMA ÇAĞRILDI

Vatandaşların tepkilerinin artması üzerine meydanda konuşmaya başlayan partililer, ilçe seçim bürosuna geçti. Olay yerine de ilçe jandarma ekipleri gelerek önlem aldı.

24 Haziran’da yapılan genel seçimlerde; Sarayönü ilçesinde kullanılan oyların yüzde 67,95’ini AKP, yüzde 13,18’ini ise Cumhur İttifakı’nın diğer ortağı Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) almıştı.

Davutoğlu, “Yeni bir parti mi kuruyorsunuz?” sorusuna “Hayır” diyemedi

Okumaya devam et

Politika

Eren Erdem’e uygulanan tecride son verildi

CHP Parti Meclisi üyesi Eren Erdem’e uygulanan tecride son verildi. Erdem, Silivri Cezaevi’nde tek başına kaldığı hücreden 3 kişilik koğuşa alındı.

Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan CHP İstanbul eski milletvekili Eren Erdem’in hücresi değiştirildi. Erdem ayrıca pasaport engeli kaldırılan eşi Nuray Erdem ile de görüşebildi. Haberi, CHP İstanbul eski milletvekili ve gazeteci Barış Yarkadaş, sosyal medyadan duyurdu.

MUHARREM İNCE’YE TEŞEKKÜR

Yarkadaş twitter hesabından, “Arkadaşımız Eren Erdem’in tecridi sona erdi. Eren hücresinde artık üç kişiyle kalıyor, onlarla sohbet edebiliyor, spora birlikte çıkıyor. Yemeğini de arkadaşlarıyla yiyebiliyor. Eren, konunun yakın takipçisi olan Muharrem İnce ve kamuoyuna teşekkür etti, selamlarını iletti” dedi.

EŞİ İLE DE GÖRÜŞEBİLDİ

Yarkadaş, “Eren bugün ayrıca, pasaport engeli kaldırılan eşi Nuray’la da cezaevinde yeniden görüşebildi. Yeni kitabı İÇ’i okurlarla buluşturan Eren Erdem, 1 Mart’ta yapılacak olan duruşmaya hazırlanıyor ve hepinize ‘bol selam – sevgi’ yolluyor” mesajını paylaştı.

ADALET ORUCU EYLEMİ YAPMIŞTI

Eren Erdem, kendisine yapılan haksızlıkları duyurabilmek için adına, Adalet Orucu dediği açlık grevi eylemine başlamıştı. Ancak ailesi ve CHP’den gelen son verme çağrıları üzerine eylemini sonlandırmıştı.

Okumaya devam et

Öne çıkanlar