Bizimle iletişime geçiniz

Medya

Tek celsede 39 gazeteciye 265 yıl hapis

Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi, TRT’den ihraç, KHK’lı 39 gazeteciye tek celsede 265 yıl hapis cezası verdi. Listeye göre verilen cezalarda delil değerlendirmesi dahi yapılmadı.

OHAL döneminde TRT’den ihraç edilen gazetecilerin yargılandığı Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde karar duruşması yapıldı. 2016 Ekim ayından beri tutuklu onlarca gazetecinin yargılandığı davada Mahkeme Başkanı Bahtiyar Çolak hükmü okudu.

ONLARCA YIL HAPİS CEZASI

Gazeteciler; Ahmet Özdemir, Ali Hancı, Ahmet Çat, Beşir Elmas, Abdullah Yeldan, Enes Bora, Evren Kara, Koray Demirci, Selçuk Çelik, Şaban Harman, Özkan Püsküllü, Hüseyin Arslan, Özgür Aksoy, Salih Üzer, Mehmet Kuş, Ali Suat Günek, Emrah Timuçun Yazıcı, Kubilay Süslü, Ertan Rıdha, Murat Karaca, Hamza Günerigök ve Ali Fuat Ayhan “silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçundan 6 yıl 3’er ay hapis cezasına çarptırıldı.

Gazeteciler Cumali Çaygeç, Ayhan Baykara, İbrahim Öztürk, Sinan Güneş, Sezai Yavaş, Tuğrul Çakır, Serkan Canbaz, Yunus Ayhan, Şefik Cürebal, Hakan Karaca, Nurdan Ayşe Coşkun aynı suçtan 6 yıl 10 ay 15’er gün, Eşref Üzüm, Orhan Tokmak, Osman Taha Sirkeci ve Niyazi Özkan aynı suçtan 7 yıl 6’şar ay, Mehmet Akif Öztürk ve Eyüp Keser ise 8 yıl 9’ar ay hapis cezasına mahkum edildi.

SADECE DÖRT KİŞİ TAHLİYE

Sanıklardan Sedat Turhan hakkındaki davanın ayrılmasına karar verilirken, tutuklu geçirdikleri süre dikkate alınan sanıklardan Cumali Çaygeç, Sezai Yavaş, Tuğrul Çakır ve Serkan Canbaz’ın her hafta karakola imza vermek suretiyle tahliyelerine karar verildi.

Safiye Tokgöz’ün ise beraatına hükmedildi.

Etkin pişmanlık hükümlerinden yararlandırılan sunucu Murat Kaban’a “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası verildi ve hakkındaki hükmün açıklanması geri bırakıldı.

DELİL DEĞERLENDİRMESİ YAPILMADI

Ceza yağdırılan 39 gazetecinin tüm duruşmalar boyunca haklarındaki delilleri görmek istedikleri yönündeki talepleri ise kabul görmedi. Gazetecilerin ceza almaları “kurum kanaati” ve “aleyhte verilen ifadeler”e dayandırıldı.

Türkiye’de 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü: 142 gazeteci cezaevinde, 4 bin gazeteci işsiz

Medya

Sabahattin Önkibar’ı darp eden şüpheliler yakalandı

Sabahattin Önkibar'a saldıran şüpheliler yakalandı

Gazeteci Sabahattin Önkibar’a Ankara’da evinin yakınlarında 3 kişi saldırmış ve çevredekilerin yardımıyla hastaneye kaldırılmıştı. Önkibar’a saldıran kişiler yakalandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Sabahattin Önkibar’ı darp eden 3 şüpheli ile bu şüphelilere aracı kiralayan ve olayla bağlantısı olma ihtimali değerlendirilen şüpheli şahıs Ankara Emniyet Müdürlüğü görevlilerince yakalanmış olup Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımızca bu 4 şüpheli hakkında gözaltı kararı verilmiştir.”

Gazeteci Sabahattin Önkibar’a evinin yakınlarında saldırı gerçekleşti

Okumaya devam et

Medya

İslamcılardan itiraflar: “Yola çıkarken buraya geleceğimize hiçbirimiz ihtimal vermemiştik”

Yeni Şafak gazetesi yazarı İsmail Kılıçarslan köşesinde, iktidarın açtığı alanda büyüyen ve zenginleşen “muhafazakar orta sınıfın nasıl yozlaştığını” anlattı.

Çukurambar’da, Başakşehir’de başlayan yaşam kültürünün bugün Fatih, Üsküdar, Çankırı ve Samsun dahil her yere sirayet ettiğini belirten Kılıçarslan, muhafazakar kültürsüzlüğün gelişimini “Nargile kafelerden babyshower partilerine, instagram tesettürcülerinden çay romantizmine kadar bir dünya ‘garabet’ tam bu boşluktan sızdı hayatımıza” ifadeleri ile anlattı.

Din anlatımlarının da bu kültüre entegre olduğunu söyleyen Kılıçarslan, medyayı da sert bir dille eleştirdi. Kılıçarslan’ın yazısında öne çıkan kısımlar şöyle:

“Bir pay da medyaya elbet… ‘Burası cephe, mevzi, kavga yeri’ diyerek başlayan cümleler giderek ‘böyle inceliklere burada yer yok’ durağına uğrayıp şöyle finalledi kendini: Sen şimdi eleştiriyorsun ama bu eleştirin kime yarıyor bir düşün?

Daraldı, daraldıkça salt gündelik politika dilinin içine hapsoldu, hapsolma durumu sürdükçe çölleşmeye benzer bir durumun ortaya çıkmasını sağladı medya. Bugün, gündelik politika konuşmak dışında hiçbir şey yapmadığı için beyni süngerleşmiş milyonlara sahibiz. Çarpılmış, hatta çarpıtılmış bir zihinsel düzleme geldik oturduk. Asıl meselenin ne olduğundan habersiz, herhangi birini her an ‘hain’ ilan etmeye hazır, hakikatin tek sahibinin kendisi olduğunu düşünen milyonlar.

Liste daha uzun aslında… ‘Abi kariyer havuzunuza cvmi attım’ cümlesini kurabilmek için STK’cılık yapan gençlik STK’larımızdan bugüne mesaj vermekten başkaca numarasını görmediğimiz tarih dizilerimize, düşünür olacak derken sosyal medya fenomeni olan adamlarımızdan mizah yapıyorum adı altında kanalizasyon ifrazatı üreten yapılarımıza, trol çalıştırmayı marifet zanneden bakanlarımızdan kültür ihale etmeyi iş sayan belediyelerimize kadar herkes bu delirmeye ufak-büyük katkılar sağladı.

Başımıza geleni konuşmanın bile ‘risk almak’ anlamına geldiği tuhaf bir yere geldik. Şundan eminim: Yola çıkarken buraya geleceğimize hiçbirimiz ihtimal vermemiştik.”

Okumaya devam et

Medya

Sosyal medya Şahan Gökbakar’ın “utanma” sorusuna cevap arıyor

Oyuncu Şahan Gökbakar sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarla gündeme yönelik göndermeler yapmayı sürdürüyor.

KİME GÖNDERME YAPTIĞI MERAK KONUSU OLDU

İlk olarak Ekrem İmamoğlu’na verdiği destekle dikkat çeken Şahan Gökbakar sonrasında, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz’un taklidiyle gündem olmuştu.

O günden bu yana zaman zaman yaptığı çıkışlarla siyasi gündemi yakından takip ettiğini gösteren Şahan şimdi de “Utanmak” üzerine bir video paylaştı. Şahan, videoyu paylaşırken şu satırları kullandı: “Utanmak… Utanma duygusu… Neden bazı insanlarda var bazılarında yok? Bakalım sizler ne düşünüyorsunuz?” Şahan’ın bu sözlerle kime imada bulunduğu ise takipçileri tarafından merak konusu oldu. Gökbakar’ın bu paylaşımının altına yorum yağdı.

 

Okumaya devam et

Öne çıkanlar