Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

James Bond Yönetmensiz Kaldı

Danny Boyle 25’incisi çekilecek James Bond filminin yönetmen koltuğuna oturmaktan vazgeçti. Gerekçe, yapımcıların James Bond karakterini öldürmesine izin vermemesi.

Danny Boyle 2008 yapımı Slumdog Millionaire filmi ile Oscar başta olmak üzere sekiz ayrı organizasyonda en iyi yönetmen ödülünü almıştı

KİMSE BOND’U ÖLDÜREMEZ
Danny Boyle, 25’incisi çekilecek James Bond filmini yönetmekten vazgeçti.62 yaşındaki yönetmenin filmden çekilme nedeninin, yeni filmde James Bond karakterini öldürmek istemesi, ancak yapımcıların buna izin vermemesi olduğu öne sürüldü.

25. Bond filminin daha önce bu role 4 kez hayat veren Daniel Craig’in son filmi olması bekleniyor

İddiaya göre Boyle, 25’inci filmde, 007 kod adıyla bilinen gizli ajan James Bond karakterini Bond kızı Lea Seydoux’nun kollarında öldürmeyi planlıyordu. Boyle’un, yeni filmde 007’nin hayatına son vererek, seyirciyi yeni bir Bond karakteriyle tanıştırmanın adımını atmak istediği iddia edildi.

Başarılı Fransız oyuncu Lea Seydoux Bond filminde kiralık katil Madeleine Swann karakterine hayat veriyor.

Bond filmi yapımcısı Barbara Broccoli’nin ise yönetmenin bu fikrinden etkilenmediği ve karşı çıktığı öne sürüldü. 2020’de vizyona girmesi beklenen filmi Danny Boyle’un yerine True Detective filminin yönetmeni Cary Fukunaga yönetecek.

Filmde James Bond’u canlandıracak Daniel Craig’in yanı sıra Naomie Harris ve Ralph Feinnes de rol alacak. Bohemian Rhapsody filmindeki performansıyla bu yıl Oscar’da En İyi Erkek Oyuncu seçilen Rami Malek’in de filmde kötü karakteri canlandırma ihtimali var.

Kültür

Vatandaşta tutuklanma korkusu zirvede

Türkiye, tam bir diktatörlüğe dönüştü. Onbinlerce masum kadın, çocuk hapishanelerde çürürken, vatandaşla da artık herhangi bir basit nedenden dolayı hapse atılmaktan korkuyor. Bunun son örneği de Erzurum’da yaşandı. Tarla sürerken tarihi eserler bulan çiftçi, tutuklanma korkusu nedeniyle eserleri evinde bir süre sakladı.

Erzurum’un merkez Aziziye ilçesine bağlı Söğütlü köyünde Mesut Küçük traktörle tarlasını sürerken, pulluğa tarihi eser takıldı. Küçük’ün bulduğu 2 çömlek, taş ocak, 1 ağırlık ve 2 çömlek parçasının 5 bin yıllık olduğu belirlendi. Tutuklama korkusu ile eserleri evinde saklayan Küçük, daha sonra ikna edilince eserleri müzeye teslim etti.

Tarlasını sürerken eserleri bulduğunu belirten Küçük, “Eserleri evime götürdüm. Çünkü içimde ‘tutuklanır mıyım?’ diye korku vardı. Durumu köyleri gezen ve bizim köye de sık sık gelen Aziziye Belediyesi Taş Eserleri Müzesi Koordinatörü Oğuzhan Türk’e anlattım. O da beni hemen müzeye gönderdi. İyi ki de buraya gelmişim. Eserler için bana ödül de verileceği söylendi” diye konuştu.

Eserlerin Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da, özellikle de Erzurum ve çevresinde rastlanan, ülkemizde Karaz (Kura-Aras) kültürü olarak bilinen kültüre ait olduğu belirlendi. Bu eserlerin 2 adeti günlük yaşantıda kullanılan çömlek, bir tanesi ise dini ritüellerde kullanılan ve bu kültür için önem atfeden kutsal ocak. Bir adet ağırlık ve iki adet çömlek parçası.

Okumaya devam et

Kültür

Eşref Kolçak hayatını kaybetti

Yeşilçam’ın sembol isimlerinden Eşref Kolçak hayatını kaybetti. Usta oyunca geçtiğimiz günlerde hastaneye kaldırılmıştı.

Yeşilçam’ın usta oyuncusu 92 yaşındaki Eşref Kolçak, tedavi gördüğü Bursa’nın Gemlilk ilçesi Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

Usta sanatçı, geçtiğimiz ocak ayında akciğerlerinin su toplaması nedeni ile hastaneye kaldırılmıştı.

Ünlü sanatçının cenazesi salı günü Gemlik’te toprağa verilecek.

EŞREF KOLÇAK KİMDİR?

Babası İspir Gaziler köyünden Harun Kolçakoğlu, annesi ise daha sonra Hateme adını alan, Rus kökenli Katya’dır. 1941 yılında İstanbul’a geldi. Sultanahmet Sanat Enstitüsü’ne girdi ancak bitiremedi. Marangozluk ve ayakkabı tamirciliği gibi işlerde çalıştı. 1944 yılında Atilla Revüsü’nde, 1945 yılında Ses Opereti’nde sahneye çıktı. 1947 yılında ilk filmini çevirdi.

Sanat hayatı boyunca 180 sinema filmi ve televizyon dizisinde rol aldı.

Pop müzik sanatçısı Harun Kolçak’ın babasıdır. Aldığı ödüller ise şöyle:

2003 Antalya Altın Portakal Film Festivali, Yıldırım Önal Anı Ödülü
2000 Antalya Altın Portakal Film Festivali, “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” Ödülü, Güle Güle
1961 Türk Filmleri Yarışması, “En İyi Erkek Oyuncu” Ödülü, Namus Uğruna

Okumaya devam et

Kültür

Bir hafta sonunda izlemelik en güzel mini diziler

Bir diziyi yıllarca takip edecek kadar sabırlı değilseniz sizin için en iyisi mini diziler. Bir hafta sonunda tamamı izlenebilecek mini seriler artık birçok kişi içi iyi bir alternatif. Yaklaşan bayram tatili öncesinde izlenebilecek en iyi mini serilerden bazılarını hatırlatalım istedik.

11.22.63 / 2016 / IMDB 8.3

James Franco ile “Geleceğe Dönüş” tadında bir zaman yolculuk isterseniz sizi 22 Kasım 1963 tarihine gönderebilir bu dizi. Kennedy’nin öldürüldüğü tarihe… Stephen King romanında uyarlanan dizide kahramanın görevi suikaste engel olmaktır ama kaderin çarkları bunu pek de kolaylaştırmaz.

WACO/ 2018/ IMDB 8.0

1993 yılında Teksas’ın Waco şehrinde geçen dizide Alkol, Tütün ve Ateşli Silahlar Bürosu (ATF), mahkeme kararı ile Branch Davidian tarikatına ait olan çiftliğe aramaya yapmaya gider. Fakat aramanın gerçekleşmesine müsaade edilmez ve ATF ile tarikat üyeleri arasında çatışma başlar. Birçok insanın hayatını kaybettiği ve FBI’ın da devreye girdiği çatışma 51 gün sürdü. Gerçek bir olaydan esinle uyarlanan dizinin oyuncu kadrosunda Taylor Kitsch, Michael Shannon, John Leguizamo, Andrea Riseborough, Rory Culkin, Melissa Benoist, Paul Sparks, Shea Whigham, Camryn Manheim ve Julia Garner gibi isimler yer alıyor.

KARDEŞLER TAKIMI / BAND OF BROTHERS /2001 IMDb 9.6

2001 yılında çekilen bu mini dizi, türünün en iyilerinden birisi olarak kabul edilir. Stephen Ambrose’un romanından uyarlanan ve 2. Dünya savaşını konu alan filmlerin yapımcıları arasında benzer tarzdaki “Er Ryan’ı Kurtarmak” filminde birlikte çalışan Tom Hanks ve Steven Speilberg yer alıyor.

THE NIGHT MANAGER/2006/ IMDB 8.2

Gerilimi bol bir casusluk dizisi olan The Night Manager, aslında casus olmayan bir adamın, kurtların arasında casusluk yapmak zorunda kalmasını konu alıyor.

THE NIGHT OF/2016/ IMDB 8.4

New York’ta taksicilik yapan Nasir, geceyi arabasında tanıştığı genç bir kadınla geçirir. Ancak sabah uyandığında, yanındaki kadının ölmüş olduğunu görür. Herkes cinayeti işleyenin o olduğunu düşünür. Müslümanlar için toptan terörist propagandası yapılan bir ülkede, masum olduğunu ispatlamak onun için daha zor olacaktır. Acaba ona inanan birileri çıkacak mı?

GENERATION KILL/ 2008/ IMDB 8.7

Bir savaş muhabirinin, Amerikan ordusuna ait bir birlikle geçirdiği 3 haftalık süreci tüm çıplaklığıyla anlatan dizi bir roman uyarlamasıdır. Olayların politik yönlerinden ziyade askerlerin yaşadıkları ve içinde bulundukları ortamla ilgili kişisel düşüncelerine değiniliyor.

UTOPIA/ 2013–2014/ IMDB 8.5

“Ütopya Deneyimleri” isimli gizemli bir romanın elden ele dolaşmasıyla başlayan olaylar ve Network isimli acımasız organizasyonundan kaçmak zorunda kalan 5 arkadaş…

THE PACIFIC/2010 / IMDB 8.3

Yine İkinci Dünya Savaşı temalı bir mini dizi, yine yapımcılar arasında Tom Hanks ve Steven Spielberg var. İlk yapımın biraz gölgesinde kalmış da olsa, türü sevenlerin kesinlikle kaçırmaması gereken bir film.

THE PRISONER/ 2009/ IMDB 7.4

1967’de TV tarihinde çığır açan The Prisoner’da Patrick McGoohan, dizinin hem yaratıcı yönetmenliğini hem de başrol oyunculuğunu üstlenerek bir efsanenin doğuşunu mümkün kılmıştı. 2009 tarihli bu yeniden çevrimde Ian McKellen ve Jim Cavaziel baş rolde.

Kendini “Köy” adı verilen bir tür açık hapishanede bulan ve geçmişini hatırlamayan bir adamın, aynı kaderi paylaştığı insanlarla birlikte verdiği kaçış mücadelesini anlatıyor. Seneler içinde The Truman Show, The Matrix ve Lost gibi pek çok yapıma ilham olan The Prisoner, unutulmayacak bir dizi deneyimi sunuyor.

Okumaya devam et

Öne çıkanlar