Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

“Oscar”lı Üç Filmi Sadece 18 Bin Kişi İzledi

‘Yeşil Rehber’, ‘Bohemian Rhapsody’ ve ‘Bir Yıldız Doğuyor’, Oscar kazandıktan sonra yeniden gösterime girdi. İzleyici, toplam 8 Oscar kazanan 3 filme ilgi göstermedi. 3 filmin toplam izleyici sayısı hafta sonunda sadece 18.570 kişi oldu.

OSCARLI FİLMLERE İLGİ YOK
İzleyiciyle önceki aylarda buluşan ‘Yeşil Rehber’, ‘Bohemian Rhapsody’ ve ‘Bir Yıldız Doğuyor’ Oscar ödülleri kazandıktan sonra izleyicinin ilgisini çekebileceği düşüncesiyle hafta sonunda ikinci kez gösterime girdi. Ne var ki toplamda 8 Oscar kazanan 3 filmi hafta sonunda sadece 18.570 kişi izledi. 3 filmin toplam hasılatı ise 261.325 TL oldu.

Habertürk’ten Mehmet Çalışkan’ın haberine göre söz konusu üç filmin Oscar’dan önceki ve sonraki izlenme rakamları şöyle.

Green Book 2019’da en iyi film Oscar’ını kazandı.

GREEN BOOK

Oscar’dan Önce

İzleyici Sayısı: 18.737
Hasılat: 328.406 TL

Oscar’dan Sonra

İzleyici Sayısı: 11.784
Hasılat: 172.312 TL

Kazandığı Oscar Ödülleri
En İyi Film
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Mahershala Ali)
En İyi Özgün Senaryo (Peter Farrelly – Nick Vallelonga)

Bohemian Rhapsody 4 Oscar almayı başardı.

BOHEMİAN RHAPSODY

Oscar’dan Önce

İzleyici Sayısı: 620.277
Hasılat: 10.529.164 TL

Oscar’dan Sonra

İzleyici Sayısı: 4.441
Hasılat: 59.327 TL

Kazandığı Oscar Ödülleri
En İyi Erkek Oyuncu (Rami Malek)
En İyi Ses Miksajı (John Casali – Tim Cavagin – Paul Massey)
En İyi Film Kurgusu (John Ottman)
En İyi Ses Kurgusu (Nina Hartstone – John Warhurst)

Lady Gaga’lı A Star is Born “en iyi film şarkısı” ödülünü aldı.

A STAR IS BORN

Oscar’dan Önce

İzleyici Sayısı: 59.362
Hasılat: 1.067.305 TL

Oscar’dan Sonra

İzleyici Sayısı: 2.345
Hasılat: 29.686 TL

Kazandığı Oscar Ödülü
En İyi Film Şarkısı (Shallow)

Oscarlı üç filmin sadece 18 bin seyirci çekebildiği hafta sonunda en çok izlenen film ise 132.134 izleyiciyle ‘Öldür Beni Sevgilim’ oldu.

Kültür

İşsizlik zirvede, meslekler ise tükenmekte

Türkiye tarihinin en yüksek işsizlik günleri yaşanıyor. İşsizler bir taraftan çalışacak bir iş bulmakta zorlanırken diğer taraftan da sayıları yüzü geçen meslek yok oluyor.

MESLEKLE BİRLİKTE KÜLTÜR YOK OLUYOR

Kaybolmaya yüz tutmuş onlarca meslek olduğunu hatırlatan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Ahşap, cam, deri, iplik, maden, taş, toprak vs. hammaddesine göre 10 farklı kategoride 119 geleneksel, kültürel veya sanatsal değeri olan kaybolmaya yüz tutmuş mesleğimiz var. Keten dokuma, urgancılık, çömlekçilik, şerbetçilik, semercilik, yorgancılık, vitray yapımı gibi onlarca meslek artık neredeyse hiç yapılmıyor ya da tamamen yok olmak üzere. Bu mesleklerin birçoğu gelişen teknolojiye yenik düşse de, hepsi bizim kültürümüzü yansıtan, emek sonucu ortaya çıkan işler. Ayakta kalmaya çalışan, bu mesleklerin erbapları da faizsiz kredi imkânlarına rağmen zorluklar yaşıyor” diye konuştu.

“DİZİ VE FİLMLERE ÜLKE TANITIMI İÇİN ÇOK BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR”

Dizi ve filmlerle kaybolmakta olan mesleklerin dünyaya tanıtılması gerektiğini vurgulayan Palandöken, “Kaybolmaya yüz tutmuş mesleklere sahip çıkmamız Osmanlı ve öncesinden beri süregelen kültürümüze de sahip çıkmamız anlamına geliyor. Bu mesleklere sahip çıkmamız için çevremizde gördüğümüz duyduğumuz zaman onlara destek olup alışveriş yapmamız ve tamamen yok olmalarına engel olmamız lazım. Daha önemli bir destek de dizi ve filmlerle bu mesleklerimizi dünyaya tanıtmak. Ülkemiz ihraç ettiği dizi filmlerde çok yüksek rakamlara ulaştı. 350 milyon dolar gibi bir bütçe ile Amerika’dan sonra ikinci sıradayız. Bu sıralamamızı ülkemizin, mesleklerimizin tanıtımı için verimli kullanmalıyız” şeklinde söyledi.

Okumaya devam et

Kültür

İstanbul Müzik Festivali 11 Haziran’da başlıyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından E.C.A. sponsorluğunda düzenlenen 47. İstanbul Müzik Festivali 11 Haziran Salı günü başlıyor.

Festival bu yıl “Var Olmanın Karanlığı, Var Olmanın Aydınlığı” teması üzerine yoğunlaşıyor.30 Haziran’a kadar devam edecek olan festivalde dört filarmoni orkestrasının katılımıyla beş filarmoni konseri yer alıyor. İşte festival programı ve katılımcılar…

Genç müzisyen Seong-Jın Cho Türkiye’de ilk kez sahne alacak

Tekfen Filarmoni Orkestrası & Seong-Jın Cho
11 Haziran Salı Lütfü Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı 20.00

Tekfen Filarmoni, festivalin 2019-2022 yılları arasındaki açılış orkestrası olarak yer alıyor. Orkestraya bu yıl Türkiye’de ilk kez sahne alacak olan genç piyanist Seong-Jin Cho eşlik ediyor.

Seong-Jin Cho, 17. Uluslararası Fryderyk Chopin Piyano Yarışması’nda kazandığı birincilik ödülüyle adından çok söz edilen bir genç yetenek olarak dikkat çekiyor. Cho, Carnegie Hall ve Amsterdam Concertgebouw gibi dünyaca ünlü sahnelerde ve Liverpool Filarmoni, Santa Cecilia Orkestrası, St. Petersburg Filarmoni gibi dünyaca ünlü orkestralarla sahne aldı.

Yuja Wang

Lüksemburg Filarmoni Orkestrası & Yuja Wang

15 Haziran Cumartesi Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı 20.00

Festivalin yıldız konserlerinden Lüksemburg Filarmoni Orkestrası eşliğinde ilk kez festivalde yer alacak. Orkestraya piyanist Yuja Wang eşlik edecek.

Daniel Müller-Schott

Tekfen Filarmoni Orkestrası & Daniel Müller-Schott

17 Haziran Pazartesi Aya İrini Müzesi 20.00

New York Times’ın ‘’yakıcı tekniğe sahip korkusuz icracı’’ olarak adlandırdığı, Daniel Müller-Schott, günümüzün en revaçta sanatçıları arasında yer alıyor.

Borusan Filarmoni Orkestrası

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası: Sokolov & Hakhnazaryan & Avdeeva

22 Haziran Cumartesi Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı 20.00

Beethoven’ın birden fazla solo çalgı için yazdığı tek konçerto olan Üçlü Konçerto Valeriy Sokolov, Narek Hakhnazaryan ve Yulianna Avdeeva’nın yorumuyla müzikseverlerle buluşacak.

Ünlü Müzisyen Fazıl Say

Şanghay Filarmoni Orkestrası & Fazıl Say

30 Haziran Pazar I Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı I 20.00

47. İstanbul Müzik Festivali’nin kapanışında, Türkiye’de ilk kez konser verecek Şanghay Filarmoni Orkestrası, 2008 yılından bu yana daimi şefi olan Liang Zhang yönetiminde ve Fazıl Say solistliğinde sahneye çıkacak.

Okumaya devam et

Kültür

Haftanın kısa filmi: Freedom Is Mine

İnsanlık var oldukça özgürlük tutkusu da var olmaya devam edecek. Esaretten kaçış belki bazen başka bir çeşit esarete dönüşecek ama mücadele etmenin bir yolu her zaman var olacak. Ne diyordu Namık Kemal kendi çağının diktatörlerine: “Ne mümkün zulm ile bîdâd ile imha-yı hürriyet!/ Çalış, idraki kaldır muktedirsen âdemiyetten.”

FREEDOM IS MINE

Yazan ve yöneten: Mahmoud Salameh

Okumaya devam et

Öne çıkanlar