Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Vizyonda 7 Yeni Film Var

Bu hafta Türkiye’deki sinemalarda 7 yeni film izleyiciyle buluşuyor. Hemen her yaş için film var. İşte fragmanları ve afişleriyle haftanın filmleri…

CAPTAIN MARVEL

Eski savaş uçağı pilotu Carol Danvers (Brie Larson), edindiği süper güçler sayesinde Captain Marvel olur ve Starforce’a katılır. Dünyayı işgal etmek isteyen 2 uzaylı ırkına karşı dünyayı savunmaya çalışacaktır.

Avengers: Infinity War’dan sonra daha da merakla beklenen, Marvel Sinematik Evreni’nin yeni süper kahramanı Captain Marvel’ın solo filmi Captain Marvel’in başrolünde Brie Larson yer alırken; filmin kötü karakteri Yon-Rogg’aysa Jude Law hayat veriyor. 21. Marvel filmi olma özelliğine de sahip olan Captain Marvel, Infinity War’daki birçok düğümü çözecek ve seyirciyi Marvel Sinematik Evreni’nin bir sonraki halkası olacak olan Avengers: Endgame’e hazırlayacak!

PAPİLLON-KELEBEK

Daha önce küçük suçlara bulaşmış Henri ‘Papillon’ Charriere, haksız yere cinayetten hüküm giymiş ve Fransa’nın kötü ünyle nam salmış Şeytan Adası’ndaki yüksek güvenlikli hapishaneye sevk edilmiştir. Papillon, hapishanede zengin ve savunmasız bir adam olan Louis Dega ile tanışır. Dega, korunma karşılığında hapisten kaçışlarını finanse etmeyi kabul eder ve ikili arasında firar planıyla birlikte ilginç bir arkadaşlık başlar.1973 tarihli orijinal filmde başrollerde Dustin Hoffman ve Seteve McQueen yer alırken bu gün gösterime giren yeniden çevrimde Rami Malek ve Charlie Hunnam’ı izleyeceğiz.

TODOS LO SABEN- HERKES BİLİYOR

Çocukları ve eşiyle birlikte Buenos Aires’te yaşayan Laura (Penelope Cruz), kız kardeşi Ana’nın (Inma Cuesta) düğünü sebebiyle memleketi İspanya’ya gelmiştir. Burada yıllar sonra gördüğü ailesi ve sevdikleriyle tekrar bir araya gelmenin mutluluğunu yaşamaktadır. Fakat düğün gecesi kızı Irene’nin (Carla Campra) aniden ortadan kaybolması, her şeyi alt üst eder. Laura’ya kızını araması için yardım eden kişi, gençlik aşkı Paco’dur (Javier Bardem). O gece ve sonrasında yaşananlar, Laura ve Paco’nun hayatını geri dönülmeyecek şekilde değiştirecektir. İranlı yönetmen Ashgar Farhadi’nin İspanyolca çektiği ilk film olan Herkes Biliyor, Cannes Film Festivali’nin açılış filmi olarak prömiyer yapmıştı.

Dİ NAVBERE DE-ARADA

Ana dili Kürtçeyi konuşamayıp anlayan, ikinci dili Türkçeyi anlayamayıp konuşan Osman; zamanla bu özelliği nedeniyle iki işi aynı anda yapamamaya başlar. Çalışırken müşterilere cevap veremez, arkadaşlarının sohbetlerine katılmayı başaramaz ve hatta görüştüğü kadınlarla kalıcı ilişkiler kuramaz biri olan Osman, bir müşterisi onu bu özelliğinden kurtarabileceğini söylemesiyle hayatının değiştiğini görecektir.

WOMAN AT WAR

Sakin ve bağımsız bir kadın ile tutkulu bir aktivist arasında gidip gelen bir yaşamı olan Halla, içindeki tutkulu gözü kara aktivisti dinler ve bir gün gizlice yerel alüminyum endüstrisine savaş açmaya karar verir. Eylemleri ses getirmişken ve en etkili operasyonuna başlamaya hazırlanırken, aldığı bir mektupla her şey tepe taklak olur; evlat edinmek için yaptığı başvuru kabul edilmiştir. Fakat anne olacağı yeni hayatına hazırlanırken, alüminyum endüstrisine son bir darbe vurmaya kararlıdır.

HÜDDAM 2

Yeğeni tarafından tecavüze uğrayan bedensel ve zihinsel engelli Fatma, bir süre sonra hamile olduğunu fark eder. Annesiyle babasını doğumunda kaybeden Fatma için bu bebek bir umut olur. Fakat Fatma’nın amcası Recep bebeğin doğmasını istemez ve Fatma’ya şiddet uygulayarak bebeğin düşmesini sağlar. Bu olayla yıkılan Fatma ebesi Songül’den yardım ister ve Songül kendi canı pahasına Hüddam daveti ile bir ritüel gerçekleştirerek bebeği geri getirir. Bebek Fatma’nın yalnızlığının sonu, ona kötülük yapmış olanların laneti olacaktır.

KAPAN

Çocuklarına oldukça düşkün olan Antalya’nın sayılı zenginlerinden Süleyman’ın hayatı, oğlu Tarık’ın kız arkadaşının trajik ölümü ardından yaşadığı travmayla alt üst olmuştur. Zengin bir iş insanı olan Süleyman, ailesinden habersiz, içinde kızının aşık olduğu adamın da bulunduğu 100 milyon dolar ödüllü, ucunda ölüm olan “Doğruluk mu cesaret mi?” temalı bir yarışma düzenler. Dürüst olmaktan başka kurtuluş yolu olmayan bu yarışmayı öğrenen Süleyman’ın kızı Aslı, gerçekleri ortaya çıkarmaya ve babasıyla yüzleşmeye kararlıdır.

Kültür

İşsizlik zirvede, meslekler ise tükenmekte

Türkiye tarihinin en yüksek işsizlik günleri yaşanıyor. İşsizler bir taraftan çalışacak bir iş bulmakta zorlanırken diğer taraftan da sayıları yüzü geçen meslek yok oluyor.

MESLEKLE BİRLİKTE KÜLTÜR YOK OLUYOR

Kaybolmaya yüz tutmuş onlarca meslek olduğunu hatırlatan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Ahşap, cam, deri, iplik, maden, taş, toprak vs. hammaddesine göre 10 farklı kategoride 119 geleneksel, kültürel veya sanatsal değeri olan kaybolmaya yüz tutmuş mesleğimiz var. Keten dokuma, urgancılık, çömlekçilik, şerbetçilik, semercilik, yorgancılık, vitray yapımı gibi onlarca meslek artık neredeyse hiç yapılmıyor ya da tamamen yok olmak üzere. Bu mesleklerin birçoğu gelişen teknolojiye yenik düşse de, hepsi bizim kültürümüzü yansıtan, emek sonucu ortaya çıkan işler. Ayakta kalmaya çalışan, bu mesleklerin erbapları da faizsiz kredi imkânlarına rağmen zorluklar yaşıyor” diye konuştu.

“DİZİ VE FİLMLERE ÜLKE TANITIMI İÇİN ÇOK BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR”

Dizi ve filmlerle kaybolmakta olan mesleklerin dünyaya tanıtılması gerektiğini vurgulayan Palandöken, “Kaybolmaya yüz tutmuş mesleklere sahip çıkmamız Osmanlı ve öncesinden beri süregelen kültürümüze de sahip çıkmamız anlamına geliyor. Bu mesleklere sahip çıkmamız için çevremizde gördüğümüz duyduğumuz zaman onlara destek olup alışveriş yapmamız ve tamamen yok olmalarına engel olmamız lazım. Daha önemli bir destek de dizi ve filmlerle bu mesleklerimizi dünyaya tanıtmak. Ülkemiz ihraç ettiği dizi filmlerde çok yüksek rakamlara ulaştı. 350 milyon dolar gibi bir bütçe ile Amerika’dan sonra ikinci sıradayız. Bu sıralamamızı ülkemizin, mesleklerimizin tanıtımı için verimli kullanmalıyız” şeklinde söyledi.

Okumaya devam et

Kültür

İstanbul Müzik Festivali 11 Haziran’da başlıyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından E.C.A. sponsorluğunda düzenlenen 47. İstanbul Müzik Festivali 11 Haziran Salı günü başlıyor.

Festival bu yıl “Var Olmanın Karanlığı, Var Olmanın Aydınlığı” teması üzerine yoğunlaşıyor.30 Haziran’a kadar devam edecek olan festivalde dört filarmoni orkestrasının katılımıyla beş filarmoni konseri yer alıyor. İşte festival programı ve katılımcılar…

Genç müzisyen Seong-Jın Cho Türkiye’de ilk kez sahne alacak

Tekfen Filarmoni Orkestrası & Seong-Jın Cho
11 Haziran Salı Lütfü Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı 20.00

Tekfen Filarmoni, festivalin 2019-2022 yılları arasındaki açılış orkestrası olarak yer alıyor. Orkestraya bu yıl Türkiye’de ilk kez sahne alacak olan genç piyanist Seong-Jin Cho eşlik ediyor.

Seong-Jin Cho, 17. Uluslararası Fryderyk Chopin Piyano Yarışması’nda kazandığı birincilik ödülüyle adından çok söz edilen bir genç yetenek olarak dikkat çekiyor. Cho, Carnegie Hall ve Amsterdam Concertgebouw gibi dünyaca ünlü sahnelerde ve Liverpool Filarmoni, Santa Cecilia Orkestrası, St. Petersburg Filarmoni gibi dünyaca ünlü orkestralarla sahne aldı.

Yuja Wang

Lüksemburg Filarmoni Orkestrası & Yuja Wang

15 Haziran Cumartesi Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı 20.00

Festivalin yıldız konserlerinden Lüksemburg Filarmoni Orkestrası eşliğinde ilk kez festivalde yer alacak. Orkestraya piyanist Yuja Wang eşlik edecek.

Daniel Müller-Schott

Tekfen Filarmoni Orkestrası & Daniel Müller-Schott

17 Haziran Pazartesi Aya İrini Müzesi 20.00

New York Times’ın ‘’yakıcı tekniğe sahip korkusuz icracı’’ olarak adlandırdığı, Daniel Müller-Schott, günümüzün en revaçta sanatçıları arasında yer alıyor.

Borusan Filarmoni Orkestrası

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası: Sokolov & Hakhnazaryan & Avdeeva

22 Haziran Cumartesi Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı 20.00

Beethoven’ın birden fazla solo çalgı için yazdığı tek konçerto olan Üçlü Konçerto Valeriy Sokolov, Narek Hakhnazaryan ve Yulianna Avdeeva’nın yorumuyla müzikseverlerle buluşacak.

Ünlü Müzisyen Fazıl Say

Şanghay Filarmoni Orkestrası & Fazıl Say

30 Haziran Pazar I Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı I 20.00

47. İstanbul Müzik Festivali’nin kapanışında, Türkiye’de ilk kez konser verecek Şanghay Filarmoni Orkestrası, 2008 yılından bu yana daimi şefi olan Liang Zhang yönetiminde ve Fazıl Say solistliğinde sahneye çıkacak.

Okumaya devam et

Kültür

Haftanın kısa filmi: Freedom Is Mine

İnsanlık var oldukça özgürlük tutkusu da var olmaya devam edecek. Esaretten kaçış belki bazen başka bir çeşit esarete dönüşecek ama mücadele etmenin bir yolu her zaman var olacak. Ne diyordu Namık Kemal kendi çağının diktatörlerine: “Ne mümkün zulm ile bîdâd ile imha-yı hürriyet!/ Çalış, idraki kaldır muktedirsen âdemiyetten.”

FREEDOM IS MINE

Yazan ve yöneten: Mahmoud Salameh

Okumaya devam et

Öne çıkanlar