Bizimle iletişime geçiniz

Teknoloji

Facebook’ta “hangi ünlüye benzediğini” test edenlerin kullanıcı bilgileri çalınmış olabilir

Facebook’ta karşılaşılan "Hangi ünlüye benziyorsun?", "Entellektüel yaşın kaç?" gibi testlerin, kullanıcıların bilgilerini çalma amacı taşıdığı ortaya çıktı.

Sosyal ağ Facebook’ta neredeyse her gün kullanıcıların karşılaştığı “Hangi ünlüye/tarihi karaktere/hayvana… benziyorsun? Entellektüel yaşın kaç? Göz rengin karakterin hakkında neler söylüyor?…” gibi testlerin gerçek yüzü ortaya çıktı.

Ukraynalı Gleb Sluchevsky ve Andrey Gorbachov’un bu alanda geliştirip kullanıcılara sunduğu “Supertest” ve “FQuiz” gibi dört test uygulamasının, Facebook kullanıcılarına ait bilgileri çaldığı iddia edildi.

Konuya ilişkin Facebook, test uygulamalarıyla sosyal ağ kullanıcılarının özel bilgilerini izinsiz alarak, bu bilgileri kullanıcıların Haber Kaynakları’nda reklam vermek için kullandığı gerekçesiyle dava açtı. Cuma günü açılan davada Gleb Sluchevsky ve Andrey Gorbachov, yıllarca süren bir hackleme planı yürütmekle suçlanıyor.

2016 ile 2018 yılları arasında Sluchevsky ve Gorbachov isimli iki Ukraynalı, yaklaşık 63 bin Facebook kullanıcısını burçlar, karakter, popülerlik ve benzeri birçok test içeren zararlı tarayıcı eklentileri kurmaya teşvik etti. Bu kişilerin, oluşturdukları testlerde kişisel sorular sorarak kullanıcıların verilerini çaldığı belirlendi.

KULLANICILARIN EKLENTİ İNDİRMESİ İSTENDİ

“Facebook hesabıyla bağlan/Facebook ile giriş” seçeneği bulunan test uygulamaları sadece kısıtlı miktar veriye erişeceğini belirtmesine karşın, kullanıcıların eklenti indirmesini isteyen uygulama bu sayede kişilerin Facebook ve diğer sosyal medya hesaplarındaki tüm bilgilere erişim sağlıyordu.

Ukraynalı bilgisayar korsanları, bu yöntemle internet kullanıcılarına Facebook’un resmi reklamları yerine kendi reklamlarını sunmalarının yanı sıra bu kişilerin herkese açık profil bilgilerini ve herkese açık olmayan arkadaş listelerini de izinsiz topladı.

Facebook’un 16 sayfalık dava dilekçesinde, Facebook verilerine erişerek Bilgisayar Dolandırıcılık ve İstismar Yasası’nı ihlal etmekle suçlanan Sluçevski ve Gorbachov’un “Facebook’a telafi edilemeyecek bir zarar vermesine neden olduğu” belirtildi.

“120 MİLYON FACEBOOK KULLANICISININ VERİLERİ ELİMİZDE”

Bu bilgilerin ele geçilmesinde kendilerinden kaynaklı bir ihmalin olmadığını vurgulayan Facebook, söz konusu olaydan kaç Facebook kullanıcısının etkilendiğiyle ilgili olarak ise henüz bir rakam vermedi.

Ukraynalı bilgisayar korsanları, toplamda 120 milyon Facebook kullanıcısının verilerini ellerinde bulundurduğunu iddia ediyor. Ancak eğer Facebook’un verdiği söz konusu eklentinin yüklendiği tarayıcı sayısı olan 63 binlik rakamın doğru olması durumunda, bilgi hırsızlığından etkilenen hesap sayının hacker’ların iddia ettiği gibi 120 milyonu bulmasının gerçek dışı olabileceği ifade ediliyor.

Teknoloji

İnsanlar yaşlandıkça neden zamanın daha hızlı aktığını düşünür?

Nöronlar yaşlandıkça ve olgunlaştıkça beynin içinde daha uzun yollar oluşturduğu ve böylece beynin gençlik dönemine göre bir gün içinde daha az görsel kaydedebildiği belirtildi.

Duke Üniversitesi’nden bir makine mühendisi, insanların zaman algılamasının zamanla neden değiştiğini açıkladı.

İnsanlar gittikçe yaşlanıyor ve yaş aldıkça zamanın hızla akıp gittiğini, her geçen an daha da hızlandığını düşünüyor. Duke Üniversitesi’nden makine mühendisi Adrian Bejan, neden böyle olduğunu çözdüğünü ve bunun evrensel ve kaçınılmaz olduğunu düşünüyor.

Bejan, evrime ve yaşamın fizik kurallarına bağlı olarak gözlerin yorulduğunu, beynin daha yavaş büyüğünü ve bu yüzden insanların zamanı yitiriyormuş gibi hissetmesinin doğal olduğunu söylüyor.

Bejan, “Senin algıladığın zamanla bir başkasının algıladığı zaman aynı değil. Çünkü genç beyinler yaşlı beyinlere göre bir gün içerisinde daha fazla görsel kaydedebiliyor” diyor.

Bejan’ın hipotezi, beynin gözlerden aldığı bilgiyi nasıl yorumladığına göre temelleniyor. Görsel bilgiyi işleme süreci yolu başlangıçta kısa oluyor ancak nöronlar yaşlandıkça ve olgunlaştıkça beynin içinde daha uzun yollar oluşturuyor.

Bununla birlikte elektriksel mesajlar bu yol boyunca çok daha fazla engelle karşılaşmaya başlıyor. Bejan, zaman algısıyla ilgili olarak, “Şimdiki zaman, geçmişe göre daha farklı. Çünkü mental görüntüleme değişti” diyor.

Okumaya devam et

Teknoloji

Tesla Model 3’ü hackleyenlere Tesla Model 3 hediye edildi

Tesla, Pwn2Own adlı etkinlikte Model 3'ün bilgi eğlence sistemini hackleyen ekibe 35.000 dolar nakit paranın yanı sıra bir adet Model 3 hediye etti.

Pwn2Own adlı yarışmaya birçok dev şirketin yanı sıra dahil olan Tesla, Model 3’ün bilgi eğlence sistemini hackleyen ekibe 35.000 dolar nakit para ve bir adet Model 3 hediye etti.

Her yıl düzenlenen ve bu yıl da Kanada’da gerçekleştirilen yarışma, ilginç bir olaya sahne oldu. Model 3 adlı otomobili hackleyebilene ödül vadeden Tesla, çok geçmeden sözünü yerine getirmek zorunda kaldı.

Yarışmada Amat Cama ve Richard Zhu’nun oluşturduğu Team Fluoroacetate isimli takım, Model 3’ün bilgi eğlence sistemini hedef alarak hacklemeyi başardı. Tesla, Team Fluoroacetate’e 35.000 dolar nakit para ödülüne ek olarak bir adet Tesla Model 3 hediye etti.

Ekibin bulduğu güvenlik açığı hakkında konuşan Tesla sözcüsü, “Önümüzdeki günlerde bu güvenlik açığını ele aldığımız bir güncelleme yayınlayacağız” dedi.

Bahsi geçen güvenlik açığını bulan ekibe de teşekkür eden sözcü, “Bu gösterinin büyük bir çaba ve yetenekle ortaya çıktığını biliyoruz. Takımın üyelerine otomobillerimizin yollarda daha güvenli hareket etmesine yardımcı oldukları için teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

YARIŞMADA TOPLAM 545.000 DOLAR KAZANDILAR

Tesla’nın ve yarışmanın gündemine oturan Team Fluoroacetate, Model 3’ü hacklemek dışında da oldukça verimli bir yarışma geçirdi. Birçok popüler uygulamada da açıklar bulan takım, Tesla’dan kazandığı para ödülü de dahil olmak üzere toplamda 545.000 dolar elde etti.

Okumaya devam et

Genel

Facebook’un yapay zekâsı Yeni Zelanda’daki terörün canlı yayınını yakalayamamış

Sosyal medya platformu Facebook’un geliştirdiği yapay zekâlı algoritmasının Yeni Zelanda’da iki camiye yönelik yapılan terör saldırısının canlı yayınını yakalayamadığı ortaya çıktı.

Facebook yaşanan terör olayının ardından yaptığı yazı açıklamada, 15 Mart günü Christchurch kentinde 50 kişinin yaşamını kaybettiği terör saldırısı anlarının sosyal medyadan yayımlandığı anımsatılarak, 17 dakikalık canlı yayın esnasında Facebook’un yapay zekâsının bu konuda harekete geçmediği belirtildi.

Açıklamada terör saldırısı videosunun Facebook’un otomatik tespit sistemlerini uyarmadığını çünkü yapay zekânın bu tür videolar için yeterince eğitilmediği vurgulandı.

50 kişinin hayatını kaybettiği katliam terörist Brenton Tarrant tarafından Facebook’tan canlı yayınlanmıştı.

KATLİAMI 200 KİŞİ CANLI İZLEMİŞ

Facebook önceki gün yaptığı açıklamada da 17 dakikalık canlı yayın süresince 200 kişinin videoyu görüntülediği ancak bu sürede kendilerine hiçbir şikâyet gelmediğini duyurmuştu.

Canlı yayın bittikten 12 dakika sonra Yeni Zelanda polisinin Facebook ile irtibata geçtiğine işaret edilen açıklamada, bu ihbarın hemen ardından videonun yayından kaldırıldığı kaydedilmişti.

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde, cuma namazı sırasında 10 dakika arayla iki camiye düzenlenen terör saldırılarında 50 kişi yaşamını yitirmişti. Terör saldırıları Facebook, YouTube ve Twitter gibi sosyal platformlarda paylaşılmıştı.

Facebook, saldırılardan sonraki ilk 24 saatte dünya çapında 1,5 milyon videoyu platformdan kaldırdığını, 1,2 milyonun ise yüklendiği sırada bloke edildiğini açıklamıştı.

Cuma namazı öncesi Başbakan Ardern sözüne Hadisi Şerif ile başladı

Okumaya devam et

Öne çıkanlar