Bizimle iletişime geçiniz

Teknoloji

Facebook’ta “hangi ünlüye benzediğini” test edenlerin kullanıcı bilgileri çalınmış olabilir

Facebook’ta karşılaşılan "Hangi ünlüye benziyorsun?", "Entellektüel yaşın kaç?" gibi testlerin, kullanıcıların bilgilerini çalma amacı taşıdığı ortaya çıktı.

Sosyal ağ Facebook’ta neredeyse her gün kullanıcıların karşılaştığı “Hangi ünlüye/tarihi karaktere/hayvana… benziyorsun? Entellektüel yaşın kaç? Göz rengin karakterin hakkında neler söylüyor?…” gibi testlerin gerçek yüzü ortaya çıktı.

Ukraynalı Gleb Sluchevsky ve Andrey Gorbachov’un bu alanda geliştirip kullanıcılara sunduğu “Supertest” ve “FQuiz” gibi dört test uygulamasının, Facebook kullanıcılarına ait bilgileri çaldığı iddia edildi.

Konuya ilişkin Facebook, test uygulamalarıyla sosyal ağ kullanıcılarının özel bilgilerini izinsiz alarak, bu bilgileri kullanıcıların Haber Kaynakları’nda reklam vermek için kullandığı gerekçesiyle dava açtı. Cuma günü açılan davada Gleb Sluchevsky ve Andrey Gorbachov, yıllarca süren bir hackleme planı yürütmekle suçlanıyor.

2016 ile 2018 yılları arasında Sluchevsky ve Gorbachov isimli iki Ukraynalı, yaklaşık 63 bin Facebook kullanıcısını burçlar, karakter, popülerlik ve benzeri birçok test içeren zararlı tarayıcı eklentileri kurmaya teşvik etti. Bu kişilerin, oluşturdukları testlerde kişisel sorular sorarak kullanıcıların verilerini çaldığı belirlendi.

KULLANICILARIN EKLENTİ İNDİRMESİ İSTENDİ

“Facebook hesabıyla bağlan/Facebook ile giriş” seçeneği bulunan test uygulamaları sadece kısıtlı miktar veriye erişeceğini belirtmesine karşın, kullanıcıların eklenti indirmesini isteyen uygulama bu sayede kişilerin Facebook ve diğer sosyal medya hesaplarındaki tüm bilgilere erişim sağlıyordu.

Ukraynalı bilgisayar korsanları, bu yöntemle internet kullanıcılarına Facebook’un resmi reklamları yerine kendi reklamlarını sunmalarının yanı sıra bu kişilerin herkese açık profil bilgilerini ve herkese açık olmayan arkadaş listelerini de izinsiz topladı.

Facebook’un 16 sayfalık dava dilekçesinde, Facebook verilerine erişerek Bilgisayar Dolandırıcılık ve İstismar Yasası’nı ihlal etmekle suçlanan Sluçevski ve Gorbachov’un “Facebook’a telafi edilemeyecek bir zarar vermesine neden olduğu” belirtildi.

“120 MİLYON FACEBOOK KULLANICISININ VERİLERİ ELİMİZDE”

Bu bilgilerin ele geçilmesinde kendilerinden kaynaklı bir ihmalin olmadığını vurgulayan Facebook, söz konusu olaydan kaç Facebook kullanıcısının etkilendiğiyle ilgili olarak ise henüz bir rakam vermedi.

Ukraynalı bilgisayar korsanları, toplamda 120 milyon Facebook kullanıcısının verilerini ellerinde bulundurduğunu iddia ediyor. Ancak eğer Facebook’un verdiği söz konusu eklentinin yüklendiği tarayıcı sayısı olan 63 binlik rakamın doğru olması durumunda, bilgi hırsızlığından etkilenen hesap sayının hacker’ların iddia ettiği gibi 120 milyonu bulmasının gerçek dışı olabileceği ifade ediliyor.

Teknoloji

BMW’nin 1970 model konsept otomobili yeniden tasarlandı

BMW, 1970 yılındaki konsept aracı Garmish’i, otomobilin o dönemki tasarımcısı Marcello Gandini'nin katkılarıyla yeniden tasarladı.

BMW’nin 1970’li yıllara dayanan konsept otomobili Garmish, otomobilin tasarımcısı Marcello Gandini’nin katkılarıyla yeniden tasarlandı ve 2019 modeli ile görücüye çıktı.

BMW, Concorso d’Eleganza Villa d’Este’deki otomobil etkinliğinde sık görülmemiş bir olaya imza attı. Şirket, 1970 yılındaki konsept aracı BMW Garmish’i yeniden tasarladı.

Marcelo Gandini tarafından 1970 Cenevre Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkan ilk Garmisch, 2019 modeliyle otomobil severlerin beğenisine sunuldu. Lamborghini Miura ve Countach, Lancia Stratos gibi efsanevi otomobillerde imzası bulunan Gandini, aracın tasarımında kilit rol oynadı.

Bu konsept aracı yeniden tasarlamak BMW için başlangıçta oldukça zor bir işti. Araç için eldeki tek kaynak birkaç siyah beyaz resimden oluşuyordu. Şimdi 80 yaşında olan Gandini, hafızasının derinliklerine indi ve aracın yeniden tasarlanması için önemli bir görev üstlendi. Gandini, aracın orijinalinden ayırt edilmesinin zor olduğunu söylüyor.

BMW Design’ın kıdemli başkan yardımcısı Adrian van Hooydonk, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Benim için Marcello Gandini, otomobil tasarımının büyük uzmanlarından biri ve otomobilleri yaptığım işler için her zaman önemli bir ilham kaynağı olmuştur. BMW Garmisch’i ikinci kez inşa etmek bize Gandini’ye saygı gösterme, daha az bilinen otomobillerinden birini hatırlama ve Bertone’nin BMW tasarımının evrimi üzerindeki stilistik etkisini vurgulama fırsatı verdi.”

Otomobilin en belirgin tasarım ögesi, BMW’nin imzası haline gelen böbrek tipi ızgarasına yapılan yeni yorum. Kare ve cam kaplı farlar da BMW için o zamanlarda oldukça yeni ve farklıydı. Gandini tasarımının en belirgin özelliklerinden biri olan arka camlardaki petek ağ tasarımı, yeni Garmisch’te kullanıldı. Garmisch, BMW 2002 aracının üzerine geliştirildi.

Konsept araçta dikey olarak yönlendirilmiş radyo, çekmeceye benzer torpido gözünde büyük bir katlanma aynası ve C sütununda bulunan örtüler gibi diğer ufak tasarım detayları da bulunuyor. Araç, 1936 Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapan üst sınıf bir Alman kayak köyü olan Garmisch’in adını alıyor.

Aracın bazı parçaları 3D baskı teknolojileri kullanılarak üretildi. Bütün parçalar İtalya’nın Torino şehrindeki bir usta tarafından toplandı. Orijinal Garmisch de 1970’teki Cenevre Otomobil Fuarı’ndan önce burada bir araya getirilmişti.

Okumaya devam et

Dünya

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın hack programı hack’lendi

Microsoft'un Windows işletim sistemine sahip bilgisayarların içerisine girebilmek için ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından kullanılan güvenlik yazılımının hackerlar tarafından ele geçirildiği öğrenildi.

Bilgisayarların şifrelerini kırmak için özel olarak tasarlanan yazılım, kötü amaçlı kişilerin ellerinde.

Microsoft’un Windows işletim sistemine sahip bilgisayarların içerisine girebilmek için ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından kullanılan güvenlik yazılımı EternalBlue’nun hackerlar tarafından ele geçirildiği ve ABD’de bulunan bazı şehirlere yönelik siber saldırılarda kullanıldığı ortaya çıktı.

NSA çalışanlarınca 5 yıl kadar önce Windows işletim sisteminde tespit edilen açıkları kullanarak sisteme giriş yapan EternalBlue, kurum tarafından istihbarat amaçlı kullanılıyordu. NSA dışına çıkan yazılım; Rusya, Çin ve hatta Kuzey Kore’deki kötü amaçlı kişilerin tehdit karşılığında para talebinde kullanılmak üzere eline geçti.

ABD’de bulunan hastaneler, havalimanları, demiryolları, gemicilik faaliyetleri ve ATM’lerin kullanım dışı kalmasına yol açan yazılım korsanları Baltimore, Maryland’de bulunan devlet dairelerini devre dışı bıraktı ve 100.000 dolar fidye istedi.

Hack’leme yazılımının çalındığını uzun zaman boyunca gizleyen NSA, Shadow Brokers adlı bir grubun EternalBlue’yu internet ortamında yayımlaması sonucunda zorunlu olarak Microsoft’a durumu bildirdi.

Microsoft çalışanlarının EternalBlue’nun kullanıyor olduğu güvenlik açıklarını kapatmak için derhal bir güncelleştirme yayımladığı ancak ABD’deki çoğu bilgisayarın yine de saldırıya açık durumda olduğu belirtiliyor.

Johns Hopkins Üniversitesi siber güvenlik uzmanı Thomas Rid, konuya ilişkin, “Çalınan yazılım dünyanın gelmiş geçmiş en yıkıcı ve en pahalı NSA ihlali” dedi.

Okumaya devam et

Teknoloji

Yavaşlayan iPhone’un önbelleği nasıl temizlenir?

Önbellekleme teknolojisi, iPhone'larda zaman zaman gereksiz şekilde fazla dosyayı saklayabiliyor ve cihazın yavaşlamasına yol açabiliyor.

Apple’ın kendi mobil işletim sistemi iOS ile çalışan iPhone’lar, diğer üreticilerin akıllı telefonlarına göre çok daha stabil ve hızlı bir kullanım deneyimini sunuyor.

Ancak bazı durumlarda cihazın yaşı veya internet hızı ile alakalı olmaksızın yavaş yüklemeler gözlemlenebiliyor. Bunun en büyük sebebi ise iPhone’da biriken ve artık kullanılmayan gereksiz dosyalar olarak gösteriliyor.

Girilen internet sitelerinin, şifrelerin, küçük fotoğrafların, dosyaların saklanmasına ve ileride tekrar lazım olması durumunda aynı verilerin edinilmesini beklemeden hızlı bir şekilde tekrar kullanılmasına olanak tanıyan önbellekleme teknolojisi uzun yıllardır mevcut. iPhone’larda da kullanılan bu teknoloji zaman zaman gereksiz şekilde fazla dosyayı saklayabiliyor ve cihazın yavaşlamasına yol açabiliyor.

Telefonun tam kapasitede çalışmasına olanak tanımak için önbelleği temizlemeyi alışkanlık hâline getirmek çok mantıklı bir çözüm olarak görülüyor. Önbelleği temizleme işleminin çok kısa ve kolay olması ise bunu daha da yapılabilir kılıyor.

iPhone’da önbellek temizleme şu şekilde yapılıyor:

1. Safari önbelleğini temizleyin

Bu işlemi gerçekleştirmeden önce bütün hesapların, kullanıcı adlarının ve şifrelerin not alındığından emin olunması gerekiyor zira işlemden sonra bütün hesaplardan çıkış yapılacak.

Ayarlar > Safari yolunu takip edin.

Açılan pencereyi aşağıya kaydırarak “Tarihçeyi ve Web Sitesi Verilerini Sil​” seçeneğini bulun ve üzerine tıklayın.

Çıkan uyarıda “Tarihçeyi ve Verileri Sil” seçeneğine tıklayın.

2. Üçüncü parti uygulamaların önbelleğini temizleyin

Facebook, Instagram, Snapchat gibi App Store’dan indirdiğiniz tüm uygulamaların önbelleğini kontrol edebilirsiniz.

Bunu gerçekleştirmek için ilk olarak Ayarlar > Genel > iPhone Saklama Alanı yolunu takip edin. Burada, iPhone’unuzda hangi uygulamanın ne kadar yer kapladığını göreceksiniz.

Temizlemek istediğiniz uygulamanın üzerine tıkladığınızda “Belgeler ve Veriler” bilgisi, uygulamanın kendisi dışında ne kadar veriyi sakladığını gösterir.

Kullanmadığınız uygulamaları “verileriyle beraber” tamamen cihazınızdan kaldırmak için kırmızıyla yazılı olan “Uygulamayı Sil” seçeneğine tıklayın.

Gelecek olan uyarıda tekrar “Uygulamayı Sil”i seçerek cihazınızdaki gereksiz verilerden kurtarabilirsiniz.

3. Uygulamaları silip tekrar yükleyin

Eğer bir uygulama gereğinden çok fazla yer kaplıyorsa (örneğin Instagram, akıştaki fotoğrafları yedekte tutar) bir önceki maddeyi uygulayarak bu uygulamayı silin.

Uygulamayı sildikten sonra App Store aracılığı ile uygulamayı tekrar indirin.

Silmiş olduğunuz uygulama ücretli bir uygulama ise tekrar ücret ödemek zorunda kalmayacağınızı unutmayın.

Yukarıdaki adımları uyguladığınızda iPhone’unuzdaki yavaşlama sorununun büyük ölçüde azalacağını, uygulamaların yüklemeleri gereken daha az veri olacağı için çok daha kısa sürede açılacaklarını göreceksiniz.

Eğer ki cihazın sorunu hâlâ çözülmediyse bir Apple Yetkili Servisi’ne başvurmanızda fayda var.

Okumaya devam et

Öne çıkanlar