Bizimle iletişime geçiniz

Genel

KHK’lıların Anayasal “eğitim hakkı” ellerinden alındı

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın her Türk vatandaşına sağladığı temel hak ve hürriyetlerden biri olan eğitim hakkı resmi bir açıklamayla KHK’lıların elinden alındı.

Açıklama, Türkiye’nin köklü geçmişine sahip olan Ege Üniversitesi tarafından yapıldı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Ege Üniversitesi’nin lisansüstü eğitim programına başvurularda Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen vatandaşların kabul edilmeyeceğini duyurduğunu söyledi.

Ege Üniversitesi’nin bu kararına tepki gösteren KHK’lı Akademisyen Cenk Yiğiter, “Anayasa diyor ki temel hak ve hürriyetler ancak kanunla sınırlanır. Eğitim hakkı temel haktır. Bu konuda Anayasa’ya aykırı olmamak üzere ancak TBMM sınırlama getirebilir. Ege Üniversitesi yönetimi diyor ki ancak TBMM’nin yapabileceği bir işlemi ben yaparım. İşte bu darbeciliktir.” açıklamasında bulundu.

Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun paylaşımının altına yorum yapan başka bir sosyal medya kullanıcısı ise,Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan kızının başına gelenleri anlattı. Tıpta Uzmanlık Sınavı’na (TUS) giren kızının, Denizli Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatri Bölümü’nü kazandığını vurguladı.

Fakat kızının bölümü kazanmasına rağmen üniversite tarafından eğitimine başlatılmadığını belirtti. Üniversite’nin keyfi uygulamasını idare mahkemesine taşıdıklarını anlatan baba, mahkemenin kızını haksız bulduğunu ifade etti. “Kızım da ne bir soruşturma ne de KHK vardı.” diyen baba,  “Sadece benim kızım olmasıydı galiba suçu. Ve gitti, gelmemek üzere!” şeklinde paylaşımda bulundu.

OHAL raporu: KHK’lılar cadı avına maruz kaldı, sivil ölüme mahkûm edildi

Genel

Parklar uyuşturucu merkezlerine dönüştü

Türkiye’de uyuşturucu yaşı her geçen gün düşüyor. Uyuşturucu batağına saplanan gençlerin sayısı ise hızla artıyor. Parklar ise bu süreçte uyuşturucu bataklıklarına dönüştü. Yetkililer ise parklarda sürekli denetim yaparak bu soruna çözüm bulmaya çalışıyor.

Ankara’nın sorunlu bölgelerinden birisi de Mamak. Mamak’ta parklarda denetim ve kontroller aralıksız devam ediyor. Gündüz denetimlerinin yanı sıra geceleri olabilecek olumsuzlukların önüne geçmek için parklarda sıkı denetimler yapılıyor. Bu şekilde çocuk, genç ve ailelerin her türlü tehlikeden korunması amaçlanıyor.

GENÇLERİ KÖTÜ ALIŞKANLIKLARDAN KORUMAK İSTİYORUZ

Uygulama ve denetimlerin nihai amaçlarından birinin gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tutmak olduğunun altını çizen Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, “Yapılan tüm parklar Mamaklı vatandaşlarımızın ortak kullanımı için yapılıyor. Denetlemek ve güvenliği sağlamak ne kadar bizim görevimizse, vatandaşımızın da bu güzel alanlara zarar vermeden koruması, sahip çıkması görevidir. Mamak hepimizin, bu bilinçle ilçemize sahip çıkmalıyız” dedi.

Okumaya devam et

Genel

İşlenmiş gıdalardan uzak durun, kuru meyve tüketin

Ünlü kalp doktoru Mehmet Öz, sağlıklı bir yaşam için işlenmiş gıdalardan uzak durulması ve kuru meyve tüketilmesi tavsiyesinde bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenen Dünya Kuru ve Kabuklu Meyveler Kongresi’nde konuşan Öz, sağlıklı bir yaşam için insanın kendisi sevmesi ve kendine iyi bakması, egzersiz yapması, yeterli uyuması ve işlenmiş gıdalardan uzak durması gerektiğini ifade etti. Dr. Öz, katılımcılara sağlıklı kuru meyveler tüketmeleri tavsiyesinde bulundu.

KURU MEYVELERİN FAYDALARI ÇOK

Ünlü Doktor Mehmet Öz, 21. yüzyıl insanının yaşlanmayı geciktirmek istediğini ve 100 yaşın üzerinde yaşamak istediğini, gıda tüketiminde tercihini buna göre yaptığını dile getirdi. Kuru meyvelerin faydalarını anlatan Öz, “Kuru meyve şeker muhteviyatını dengeliyor, kuru yemiş diyetleri obeziteyi minimize edebiliyor, kolestorole iyi geliyor, kemik gelişimlerinde çok faydalı, kuru meyveyi doğru zaman planlayıp tüketirsen zayıflarsın, kalori değeri tatmin duygusu daha az yiyerek zayıflamış oluyorsun. Ben yaşlı değilim ve de yaşlanmak istemiyorum diyor bu yüzyılın tüketicileri daha uzun yaşamak için neler yiyoruz diye bakıyor insanlar. Kayası, kuru üzüm, incir burada öne çıkıyor. Kuru meyveler ve Tabiki sürdürülebilirlik çok önemli” şeklinde konuştu.

İNSANLAR TEMİZ ÜRÜNLER YEMEK İSTİYOR

Kuru meyve üreticilerine ve ihracatçılarına da tavsiyelerde bulunan Doktor Öz, “Kuru meyve tanıtımlarımızı duygularımızı da katarak anlatıp tanıtmak tüketimi arttırmalıyız. İnsanlar insan sağlığına uygun, ilaç kalıntısız temiz ürünler yemek istiyorlar ve etiketlerine bakıyorlar. Sosyal medya ile insanları tüketim toplumu haline getirmeliyiz. Üretim yaparken, yaşadığımız dünyayı da temiz tutmamız gerektiğini unutmamalıyız” diye konuştu.

Okumaya devam et

Genel

138 yıllık köklü bir gelenek rant uğruna yokedildi

Ankara’da 138 yıldır faaliyet gösteren Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi, yeni açılan dev şehir hastanesine verilen hasta garantisinin karşılanabilmesi kapatıldı. Hastalar apar topar taburcu edildi.

Ankara’nın şehir merkezinde yer alan ulaşımı kolay ve köklü Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Bilkent Şehir Hastanesi’nin devreye girmesi nedeniyle kapatıldı. 1881 yılında Gureba Hastanesi ismiyle hizmete başlayan Numune Hastanesi’nin hastaları, kilometrelerce uzaktaki Bilkent Şehir Hastanesi’ne taşınmaya başlandı.

13 KÖKLÜ DEVLET HASTANESİ KAPATILDI

Bilkent Şehir Hastanesi için şehir merkezindeki 13 köklü devlet hastanesi feda edildi. Ankara’nın mimarisi ve tarihiyle kent belleğine işlemiş hastaneler arasında yer alan Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi de dün resmen “çalışmalarını sonlandırdığını” duyurdu.

Şehir hastanesi uğruna birçok tarihi hastanenin faaliyetlere son vermesinin, “yanlış sağlık politikası” olduğunu vurgulayan CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, konuyu Meclis gündemine taşıdı. Tedavi gören hastaların “Kendi isteğimle hastaneden ayrılıyorum” yazılı kağıtlara imza atmak zorunda bırakıldığı iddialarını gündeme getiren Emir, “Hastalara bir şey olursa, sorumlusu kim olacak?” diye sordu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na önerge sunan Emir, Numune Hastanesi’nin bazı bölümlerinin, 7 Şubat’ta “erkenden” açılışı yapılan Bilkent Şehir Hastanesi’ne taşındığını ve orada hizmet vermeye başladığını hatırlattı. Emir, “Bazı hastaların aynı bölüm Bilkent Şehir Hastanesi’nde olmadığı için Numune Hastanesi’nden tedavileri sürerken apar topar çıkarıldığı iddia edilmektedir. Bu iddia doğru mudur? Hangi bölümlerdeki hastalar, hastaneden çıkarılmıştır? Bu bölümlerde toplam kaç hasta tedavi görmektedir?” diye sordu.

ZARAR BÜYÜK

Şehir hastanelerine verilen hasta garantisi nedeniyle kamu her yıl açığı hazineden kapatıyor. Şehir hastanelerinin çok büyük olmaları nedeniyle işletme giderleri de çok yüksek.

Öte yandan şehir hastaneleri nedeniyle kapatılan köklü hastanelerin arsaları da yeni bir rant kapısı oldu. Şehir mimarisine işlemiş binaların yıkılarak yerlerine AVM tarzı binalar yapılması planlanıyor.

Okumaya devam et

Öne çıkanlar