Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Mustafa Sönmez: TÜİK, milli gelirdeki erimeyi az göstermek için dolar kurunu 10 kuruş düşük hesapladı

İktisatçı Mustafa Sönmez, TÜİK'in dün açıkladığı büyüme verilerinin, dolar kurunun 10 kuruş düşük hesaplanması nedeniyle 16 milyar dolar hatalı olduğunu ortaya koydu.

İktisatçı Mustafa Sönmez, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı büyüme rakamlarının hatalı olduğunu bildirdi. Sönmez, TÜİK’in Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’yı (GSYİH) hesaplarken 2018 dolar kurunu 10 kuruş eksik olarak dikkate aldığını ifade etti.

Sönmez’in açıklamalarına göre, Merkez Bankası’nın 2018 dolar kuru olarak açıkladığı 4.82 TL, TÜİK tarafından 10 kuruş eksik alınarak 4.72 TL’den hesaplandı ve böylece GSYİH’deki düşüş 16 milyar dolar eksik gösterildi.

Bunun “hata” mı yoksa “damat müdahalesi” mi olduğunun TÜİK tarafından açıklanmasını isteyen Sönmez, kişi başına gelirin bu durumda 270 dolar abartılı gösterildiğini belirtti.

“Merkez Bankası’nın ortalama dolar kuru neden dikkate alınmadı?” diye soran Sönmez’in Twitter paylaşımları şöyle:

Sönmez son olarak, TÜİK’in açıkladığı 2018’in 4. çeyreğindeki yüzde 3’lük daralmanın da manipülasyon olabileceğini, Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) ve TÜSİAD’in bile iyimser olarak yüzde 3.8 küçülme beklediklerini anımsattı.

Ekonomi

Son 2 yılda 20 milyon elektrik ve doğalgaz abonesi borcunu ödeyemedi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, son 2 yılda borcunu ödeyemeyen 20 milyon abonenin elektrik ve doğalgazının kesildiğini açıkladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın verilerine göre, son 2 yılda borcunu ödeyemeyen 20 milyon abonenin elektrik ve doğalgazı kesildi.

Bakanlık, CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi’nin Bilgi Edinme Yasası kapsamında yönelttiği soruları yanıtladı.

Bakanlıktan gelen yanıt, vatandaşın fatura derdini bir kez daha ortaya koydu. Buna göre, son iki yılda 14 milyon 314 bin abonenin elektriği, 5.4 milyon abonenin de doğalgazı kesildi.

“BİR YIL İÇİNDE ELEKTRİĞE YÜZDE 45, DOĞALGAZA YÜZDE 37 ZAM GELDİ”

Verileri değerlendiren Hakverdi, “Bir yıl içinde elektriğe yüzde 45 ve doğalgaza yüzde 37 zam geldi. Vatandaş kesilen elektriğini açtırmak için de bedel ödüyor. Elektrik için 33 lira 80 kuruş açma kapama bedeli ve yüzde 2 gecikme faizi veriyor. Doğalgazda da açma kapama bedeli 28 lira 32 kuruş ve yüzde 2 de gecikme faizi var” dedi

Okumaya devam et

Ekonomi

Berat Albayrak: Türkiye güçlü performansıyla yine birilerini üzmeye ve şaşırtmaya devam edecek

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, dengelenme sürecinde beklentilerden daha kısa sürede normalleşmenin başladığını iddia ederek, “Türkiye güçlü performansıyla yine birilerini üzmeye ve şaşırtmaya devam edecek” dedi.

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) tarafından bu yıl 9’uncusu düzenlenen Otomotiv Kongresi’nde konuşan Albayrak, “Bırakın 4 çeyrek küçülmeyi 2019’un ilk çeyreğinde beklenenden daha hızlı bir toparlanma ile belki de pozitif performans sergileyeceğiz.

Kredi büyümesi, tüketim alışkanlıkları, faizlerdeki iyileşme, piyasadaki likidite ve iç talebe baktığımızda ocak-şubat ayları ile ilk 15 günlük mart rakamlarının hızlı bir toparlanma sürecine girdiğini görüyoruz. 2.5 ayda çok olumlu yönde seyreden ciddi bir istihdam artışı var. Yüzbinlerle ifade edeceğimiz kadar…” diye konuştu.

Albayrak, Türkiye ekonomisinin dengelenme sürecinde birçok uzmanın, ekonomistin, akademisyenin, yerli ve yabancı yatırımcının beklentisinin aksine çok daha hızlı bir şekilde normalleşme sürecine girdiğini öne sürdü.

Türkiye ekonomisine yönelik negatif algı oluşturulmaya çalışıldığını ifade eden Albayrak, bunlara rağmen ekonominin ciddi bir iyileşme içinde olduğunu savundu. Albayrak, şöyle konuştu:

“Türkiye uyguladığı sıkı para ve maliye politikası ile enflasyon ve faiz dengesinde birilerinin yüzde 30’ları, 40’ları, 50’leri kötücül bir üslupla empoze etmeye çalıştığı bir iklimden ciddi bir iyileşme sürecine girdi ve bunu dengeleyecek.

Özellikle iç talepte, iç tüketimdeki, alt kırılımdaki, kılcal damarlardaki hususlara çok ince dokunuşlarla süreci dengeleyerek yürüteceğiz. Ne bütçe disiplininden ne de ekonomideki dengelenmeden taviz vereceğiz.
Algıyı birilerinin kirletmeye çalışmasına da izin vermeyeceğiz.”

“EKONOMİ, MATEMATİKTEN ÇOK PSİKOLOJİYLE İLGİLİ”

Cari açıktaki dengelenmenin hiçbir dönem bu kadar güçlü olmadığını ileri süren Albayrak, ekonominin matematikten çok psikolojiyle ilgili olduğunu söyledi.

“ELİNDE DOLAR OLANLAR ‘EYVAH EYVAH’ DİYOR”

Albayrak, “‘Kötü olacak, 5, 8, 10, 15 olacak’. Hadi ya 15 lira mı olacak? Acaba sen ağustos, eylül, ekim ayında 8, 10 lira olacak diye 6-7 liradan dolar toplayıp da şimdi düştüğü ve bundan rahatsızlık duyduğun için mi söylüyorsun bunu… Çok beklersiniz. Fed kararları sonrası elinde döviz olanlar ‘eyvah eyvah’ diyor. 2015’te Rusya’nın maruz kaldığı döviz atağı 3 yılda atlatıldı, biz kısa sürede atlattık” ifadelerini kullandı.

Albayrak, kamu bilançosu açısından Türkiye’nin dünyanın en düşük borçluluğa sahip ülkelerden biri olduğunu öne sürerek, “Türkiye’nin bilançosunda borç sorunu yok” iddiasında bulundu.

“Konut kredisi faizleri yüzde 1.28’lere geldi” diyen Albayrak, “Konutta mart itibarıyla günlük takip ettiğim rakamlar çok güçlü bir toparlanmaya işaret ediyor. Tahminim mayıs gibi yüzde 1’in altını, yüzde 0.98’i görünce sektördeki süreç daha da hızlanacak” dedi.

Albayrak, “‘Türkiye beton oldu’ diyenler var. Bunlara cevabım, Türkiye ulaşım, iletişim ve enerji altyapısı gibi bir ülkenin sahip olması gereken üç kritik alanda çalışmalarını tamamladı. Bu sayede New York’ta çekmeyen telefon Türkiye’de sorunsuz çekiyor” diye konuştu.

Okumaya devam et

Ekonomi

Erdoğan doların ateşini yine yükseltti

Tayyip Erdoğan'ın Golan Tepeleri'ne yönelik konuşması sonrası dolar/TL 5.57'nin üzerine yükseldi.

FED kararıyla önceki gün 5.40’a gerileyen dolar/TL kuru, ABD ile gerilim endişesiyle yükselişe geçti. Kur, Tayyip Erdoğan’ın açıklaması sonrası 5.57’yi geçti.

S-400 geriliminin ardından ABD Başkanı Donald Trump’ın Golan Tepeleri çıkışıyla artan risk algısı TL’yi baskı altında bırakıyor.

Dolar/TL, Erdoğan’ın açıklamaları sonrası 5.57 seviyesini geride bıraktı.

Kur, önceki gün ABD Merkez Bankası Fed’in yılın kalanı boyunca faiz artırmama kararıyla 5.4850’lerden 5.40 seviyesine düşmüştü. Daha sonra Türkiye’ye F-35 teslimatlarının askıya alınabileceği haberiyle dün yükselişe geçerek günü 5.46’nın hemen üzerinde tamamlamıştı.

Erdoğan, “Amerika Başkanı’nın Golan Tepeleri’yle ilgili talihsiz açıklaması bölgeyi yeni bir krizin, yeni bir gerilimin eşiğine getirmiştir. Golan Tepeleri’nin işgalinin meşrulaştırılmasına asla izin vermeyiz” diye konuştu.

Bankacılar, S-400 kaynaklı endişelerin sürdüğü bir ortamda Golan Tepeleri’ne yönelik egemenlik tartışmalarının ABD ile ilişkileri daha kötü bir noktaya götürebilecek yeni bir gelişme olarak yorumluyor.

Okumaya devam et

Öne çıkanlar