Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Ağbaba: “Erdoğan’ın değil, emekçilerin beka sorunu var”

BOLD-CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Ülkemizde işçilerin, emekçilerin ve günden güne yoksullaşan dar gelirli yurttaşların beka sorunu vardır. Yurttaşlarımızın bekasını tehlikeye atan ise AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın kendi iktidar hırsı ve hevesinden başka bir şey değildir” dedi.

AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın, 31 Mart yerel seçimlerine kısa bir süre kala sürekli olarak ‘’beka’’ sorununu dile getirmeye başladığını ifade eden Ağbaba, “Erdoğan’a göre bu seçimler 24 Haziran seçiminin bir devamı olup, seçimin milletin bekası ile eş değer olduğudur. Oysaki Erdoğan’ın beka dediği şey kendi iktidarından başka bir şey değildir” ifadelerini kullandı.

İLK İŞ EMEKÇİLERİN YASAL HAKLARINA SALDIRI

Erdoğan’ın 24 Haziran seçimlerinin hemen ardından yayımladığı CBK’lar ile ülkede çalışan milyonlarca emekçiyi ilgilendiren birçok yasal mevzuatta değişikliğe giderek emekçilere ilk saldırıyı başlattığını belirten Ağbaba, “Asgari Ücret Tespit Komisyonu İş Kanunu’ndan çıkartılarak ilgisiz bir biçimde Cumhurbaşkanlığı teşkilat yapısı içine alındı. Ekonomik ve Sosyal Konsey’in yapısı ve işleyişini kendisine bağladı. Sendikaların Devlet Denetleme Kurulu tarafından denetlenmesine imkân tanıdı. Yeni ekonomik program kapsamında kıdem tazminatının gasbını gündeme alındı. Kamu personeline güvencesiz ve esnek çalıştırma gündeme alındı” dedi.

BİN 276 İŞÇİ İŞ CİNAYETLERİNDE YAŞAMINI YİTİRDİ

Ağbaba şunları dile getirdi: “Erdoğan işçi sağlığını ve güvenliğini görmezden gelerek, yandaş şirketlerini korumaya ve kollamaya devam etti. Temmuz ayından bugüne toplam bin 276 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Erdoğan’ın ve yandaş iş adamlarının rant ve kar hırsı Temmuz ayından bugüne bin 276 işçinin hayatına mal oldu.”

1 YILDA 1.3 MİLYON YENİ İŞSİZ

24 Haziran seçimlerinin hemen ardından ortaya çıkan ağır ekonomik krizin bedelini yine en çok çalışanların ödediğini dile getiren Ağbaba, şunları kaydetti: “İŞKUR işsizlik verilerine göre, 2019 itibariyle Türkiye’deki işsiz sayısı 3 milyon 775 bin olarak kayıtlara geçti. İşsiz sayısı Ocak 2018’de ise 2 milyon 457 bin kişi olarak açıklanmıştı. Bu da son 12 ayda 1 milyon 318 bin kişinin daha işsiz kaldığını bizlere gösterdi. Kayıtlı işsiz sayısı 24 Haziran 2018 genel seçimlerinden bugüne kadar 1 milyon 105 kişiye yükseldi. Temmuz 2018’de işsiz sayısı 2.67 milyon iken ekonomik krizin iyice belirgin hale geldiği ve döviz kurunda büyük dalgalanmaların yaşandığı Ağustos 2018’den bugüne kadar 1 milyon 105 bin yurttaş işsiz kaldı.”

9 BİN 779 ŞİRKET KAPANDI

Temmuz ayından bugüne TOBB verilerine göre 9 bin 779 orta ve küçük ölçekli şirketin kapandığını aktaran Ağbaba, “Kapanan iş yerlerinde binlerce kişi işsiz kaldı. Erdoğan’ın beka dediği şey yurttaşların yoksulluğa her gün daha fazla sürüklenmesidir. Erdoğan beka adına ülkenin kaynaklarını har vurup harman savurdukça ülkemiz de milyonlarca yurttaş açlık ve sefalet altında yaşamaya devam ediyor. 74 bin TL maaş, bin odalı saraylar, lüks makam araçları, örtülü ödenekler Erdoğan’ın emrinde iken, ülke de 7 milyondan fazla yurttaş asgari ücret ile geçimini sağlıyor” ifadelerini kullandı.

Karamollaoğlu: Ülkeyi yönetenlerin beka sorunu var

Politika

Öcalan’ın çağrısı sonrası açlık grevleri sonlandırıldı

Abdullah Öcalan’ın ikinci mektubunun yayınlanmasının ardından açlık grevleri sona erdi. Öcalan açıkça eylemin son bulmasını istemişti.

Abdullah Öcalan’la 22 Mayıs’ta bir kez daha bir araya gelen Öcalan’ın avukatları, görüşmeye ilişkin ayrıntıları İstanbul’da düzenledikleri basın toplantısında duyurdu. Toplantı sonrasında Asrın Hukuk Bürosu adına dağıtılan yazılı açıklamada Öcalan’ın açlık grevlerinin “amacına ulaştığını ve sonlandırılması yönündeki çağrısını ısrarla vurguladığı” belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bu çağrıdan sonra grevcilerin eylemi bırakacağına inanıyoruz. Esas olanın demokratik siyasal mücadele kültürü olduğunu, grevcilerin bedenen, ruhen ve zihnen sağlıklı olmalarının her şeyden önemli olduğunu ifade etti. Açlık grevleri konusunda Gandi’yi örnek vererek, Gandi’nin açlık grevini toplumsal mücadeleyle anlamlı kıldığını ifade etti.”

Abdullah Öcalan’ın tecridinin sona ermesi için açlık grevi ve ölüm orucu eylemi yapanlara yönelik Öcalan’ın bir mektup yazdığı da açıklandı. 22 Mayıs tarihli mektupta Öcalan’ın “Başta açlık grevi ve ölüm orucuna kendini yatırmış arkadaşlar olmak üzere iki avukatımın yapacağı geniş açıklamalar ışığında eyleminizin sona ermesini bekliyorum” ifadesi yer alıyor.

Öcalan’ın çağrısının ardından açlık grevi ve orucundaki eylemcilerin sözcüsü tarafından yapılan açıklamada eylemlerin sona erdiği belirtildi.

Abdullah Öcalan’dan yeni mektup: Açlık grevlerini sona erdirin

Okumaya devam et

Politika

Saadet Partisi adayı Necdet Gökçınar: Deniz bitti Erdoğan gidiyor

Oğlu Borsa İstanbul’daki işinden atılan Saadet Partisi İstanbul Büyükşehir adayı Necdet Gökçınar, “deniz bitti” dedi.

Saadet Partisi İstanbul İl Başkanlığı’nın düzenlediği iftar programının ardından gazetecilerle bir sohbet toplantısına katılan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan Adayı Necdet Gökçınar, “Biz iki kişi olsak birimiz aday olur, diğerimiz ona oy verir. Çünkü biz kadro hareketiyiz. Herhangi bir aday lehine çekilmemiz söz konusu olmaz” diye konuştu.

’31 MART’TAN ÖNCEKİ SÖYLEMLER BİTTİ’

Gazete Duvar’dan Barış Avşar’ın haberine göre; Saadet adayı Gökçınar, AKP İBB Başkan Adayı Binali Yıldırım’ın partisinin oylarına talip olduğu açıklaması ile ilgili olarak, “31 Mart’tan önce bize Saadetçik deniyordu. Şimdi Saadetçikler bitti. Bize terörist bile dediler. Ama deniz bitti Erdoğan gidiyor” dedi.

BABASI SAADET ADAYI DİYE OĞLU İŞTEN ÇIKARTILDI

Gökçınar, geçtiğimiz günlerde kendisine bir telefon geldiğini, “Erbakan hocanın kabri başındayız davaya büyük zarar veriyorsun” dendiğini, yine Hac’da vefat eden babası Necati Gökçınar’ın kemiklerini sızlattığının söylendiğini aktardı.

Necdet Gökçınar, “Böyle siyaset mi olur?” diye sordu. Oğlunun Borsa İstanbul’daki işinden atılması ile ilgili soruya da yanıt veren Gökçınar, “Oğlum askerden gelip işe gittiği gün artık hizmetine ihtiyaç duyulmadığı söylendi. Babası Saadet adayı olduğu içindir diyemem ama 3 yıldır çalışıyordu şimdi işten çıkarıldı.” dedi.

Okumaya devam et

Politika

MHP’lilerin eşleri de üst düzey konumlara atanmaya başladı

Bahçeli’nin özel kalem müdürünün eşi RTÜK’e daire başkanı yapıldı. Ankara belediyesinde görevden alınanlar da tek tek üst düzey devlet konumlarına getiriliyor.

Bu kez, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanlığı, aralarında MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin Özel Kalem Müdürü’nün eşinin ve Mansur Yavaş’ın görevden aldığı eski Ankara Büyükşehir Belediyesi bürokratının da bulunduğu bazı tartışmalı isimleri çeşitli başkanlıklara atadı. RTÜK’ün tartışmalı atamalarından ilki, Devlet Bahçeli’nin Özel Kalem Müdürü Murat Çeliker’in eşi Fatma Çeliker’in görevlendirilmesi oldu. Karara göre Fatma Çeliker, RTÜK Strateji Dairesi Başkanı oldu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş’ın göreve gelmesinin ardından Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı görevinden alınan Orhan Özdemir de RTÜK’te daire başkanı oldu. Görevine son verildikten sonra Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin AKP Başkanvekili Fatih Ünal’ın, “Evine ekmek götürmenin peşinde olan çalışanın ‘mübarek günlerde’ işine son verilmesi bizi derinden üzmüştür” dediği Özdemir, RTÜK İzin ve Tahsisler Dairesi Başkanlığı’na atandı.

Birgün’den Hüseyin Şimşek’in aktardığına göre, RTÜK’ün bazı muhalif üyelerinin, “Kurumda başkanlık görevlerine atanabilecek uzun yıllardır görev yapmış 30 personel var” uyarısına karşın yapılan üçüncü dışarıdan atama Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı’na oldu. Ulaştırma Bakanlığı’nda görev yapan Olcay Çiçeklitaş, RTÜK Bilgi Teknolojileri Daire Başkanı oldu.

YARDIMCILAR GÖNDERİLİYOR

RTÜK Başkanlığı, yeni atamaların yanı sıra dikkat çeken “görevden alma” kararlarına da imza atıyor. İlk olarak RTÜK Üst Kurulu Başkan Yardımcısı Hikmet İnce’nin geçtiğimiz günlerde görevden alındığı bildirildi. Bir diğer Üst Kurul Başkan Yardımcısı İlker Ilgın’ın da bu görevden alınarak başka bir dairede görevlendirileceği ifade edildi.

Okumaya devam et

Öne çıkanlar