Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Son 3 yılda 431 sağlık çalışanı intihar etti

Türkiye Tabipler Birliği (TTB) 14 Mart Tıp Bayramı vesilesiyle sağlık çalışanlarının durumunu ve taleplerini gözler önüne serdiği bir basın açıklaması yayımladı. Açıklamaya göre son üç yılda 431 sağlık çalışanı intihar etti. Her gün 60’ın üzerinde sağlık çalışanı şiddet görüyor.

BOLD- Her sene 14 Mart’ta kutlanan Tıp Bayramı’nın 100. yılında TTB, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası, Devrimci Sağlık İş Sendikası, Tüm Radyoloji Teknisyenler ve Teknikerler Derneği, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği ve Türkiye Psikologlar Derneği 14 Mart tıp haftasında sağlık çalışanlarının durumu hakkında ortak basın açıklaması hazırladı.

KHK ile ihraç edilenlerin istihdam sorunu 

Sağlık çalışanlarının üzerinde durduğu sorunlardan bazıları güvencesiz ve gelecek teminatı olmadan çalışmak, olağanüstü hal döneminde ihraç edilen çalışanların istihdam sorunları, tek taraflı yürütülen ücret politikalarının maaşları eritmesi ve enflasyon-zam dengesinin sağlanamaması. Açıklamada sağlık çalışanlarını ve emeklilerin ücretlerinin yeniden düzenlenmesi talep ediliyor.

Bunun yanında sağlık çalışanları, sağlık alanında döner sermaye ve performans uygulamalarının kaldırılması gerekliliğinin altını çiziyor. Bu uygulamaların sağlık sisteminin iyileştirilmesinden ziyade döner sermaye gelirlerinin artmasını amaçladığı ifade ediliyor.

Sağlık çalışanları ayrıca çalışma saatlerinin yeniden düzenlenmesini ve ücret eşitliğinin sağlanmasını istiyor.

Sağlıkta şiddeti önleme yasası

Basın açıklamasında bütün bu sorunların hastaların hastalıklarına çözüm bulunarak fiziksel ve ruhsal iyilik haline ulaşmasının engellediği ve sağlıkta şiddete neden olduğu vurgusu yapılıyor. Sağlıkta şiddete karşı talepleriyse, meclise sunulan “sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti önleme yasasının” derhal çıkarılması ve yasa tasarısının Türk Ceza Kanunu’na eklenmesi.

2018 yılı, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet eylemlerinin gündeme geldiği bir yıl olmuştu. Türkiye’de her yıl on binlerce sağlık çalışanı sözlü ya da fiziksel şiddete maruz kalıyor. Son üç yılda 431 sağlık çalışanı intihar etti. Her gün 60’ın üzerinde sağlık çalışanı şiddet görüyor.

Okumaya devam et

Genel

Kavrulacağız! Çöl sıcakları geliyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan son değerlendirmelere göre, Afrika üzerinden gelen sıcak havayla ülkede sıcaklıkların 5-10 derece artması bekleniyor.

Sıcaklıkların özellikle salı gününden itibaren iç kesimlerde mayıs ayı ekstrem değerlerine ulaşacağı öngörülüyor.

Bazı illerde beklenen en yüksek hava sıcaklıklarının Ankara’da 34, İstanbul’da 31, İzmir’de 35, Şanlıurfa’da 39, Kahramanmaraş, Gaziantep, Kilis ve Osmaniye’de 38, Denizli, Düzce ve Malatya’da 36, Bursa, Konya, Adana ve Diyarbakır’da 35, Kayseri ve Isparta’da 33 dereceye ulaşması bekleniyor.

Beklenen sıcak havayla güneş ışınlarının dik geldiği 10.00-16.00 saatlerinde başta kronik rahatsızlıkları olanlar, çocuklar ve yaşlılar olmak üzere vatandaşların güneş ışına doğrudan maruz kalmamaları, sıcaktan korunmak için önlem almaları uyarısında bulunuldu.

Okumaya devam et

Genel

Çocuklara en çok saldıran köpek cinsi belirlendi!

ABD’nin Ohio eylatinde bulunan Wxner Sağlık Merkezi’nden kulak burun boğaz uzmanı Garth Essig’in, Virginia Üniversitesi ve Ulusal Çocuk Hastaneleri’nden gelen 15 yıllık verileri inceleyerek yaptığı çalışmaya göre beş ve dokuz yaş arasındaki çocukları ısırma ihtimali en yüksek olan köpek cinsinin pitbull olduğunu söyledi.

Ebeveynler için hangi köpek cinsini alacaklarına dair bir kılavuz oluşturmak isteyen Essig, ayrıca 1970 yılından kalan ‘köpek ısırığı yaralanmaları evraklarını’ da kontrol ederek cins, ebat ve kafa yapısı olarak ısırıkların vereceği zararı inceledi.

Araştırma sonucunda beş ila dokuz yaş arası çocukları yaralama ihtimali en yüksek olan; aynı zamanda en yüksek hasarı veren köpek cinsleri pitbullar ve kırma köpek olduğu ortaya kondu.

Kırma köpek yaralamalarının oldukça sık görüldüğünü belirten Essig, “Kırma köpeklerin yaralamalarında elimizde cins hakkında yeterli veri olmadığı için araştırmamızda köpeğin ebatlarını ve kafa yapısını da dikkate aldık” dedi.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi verilerine göre, ülkede her yıl 4.7 milyon köpek ısırma vakası görülüyor. ABD’de 2018 yılında yapılan bir araştırma köepk ısırmalarının sebebi olarak iklim değişikliğini göstermişti.

Okumaya devam et

Genel

”Kafa kesmek istiyorum” diyen Suriyeli gence tepki çığ gibi

Bursa’nın yerel kanalı B Gazete’de yer alan habere göre; Kent Meydanı’nda Suriyeli bir kadının yanındaki 3 yaşlarındaki çocuğu dövmesi üzerine yoldan geçen bir Türk “Burası Suriye değil Türkiye bu ülkede çocuğunuzu dövemezsiniz” dedi.

Bunun üzerine çevredeki Suriyeliler Türk gencinin üzerine yürüyerek kovalamaya başladı. Tepki gösteren Türk vatandaşı koşarak olay yerinden kaçarken Suriyeli bir genç ise “Kafa keserim şerefsiz” dedi.

Sosyal medyada yayılan bir sokak röportajında Bursa’da yaşayan Suriyeli bir sığınmacının sarf ettiği “Kafa keseceğim” sözleri tepki çekti.

Röportaj sırasında bazı vatandaşlar Suriyeli gence “Burası Türkiye Cumhuriyeti. Sen burada kafa kesemezsin” şeklinde yanıt verdi.

Suriyeli sığınmacı, gelen tepkiler sonrasında “Ben 6 senedir Türkiye’deyim. Bir şey yok. Çalışıyorum, hayat çok güzel” dedi.

Suriyeli genç bu sabah polis tarafından gözaltına alındı.

Okumaya devam et

Öne çıkanlar