Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

SPK’dan bankaları kurtarmak için yeni hamle: Para piyasası fonlarından 15 milyar TL bankalara kaydırılacak

SPK'nın yeni düzenlemesi, para piyasası fonlarının yüzde 50'sinin banka mevduatı olarak tutulmasını zorunlu kılıyor. Bu da bankalara zorunlu kaynak aktarılacağı anlamına geliyor.

Para piyasası fonları, yeni düzenleme ile birikimlerinin yüzde 50’sini banka mevduatı olarak tutmak zorunda kaldı. Para piyasası fonlarının yüzde 50’si olan yaklaşık 15 milyar TL bankalara aktarılacak.

Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) ilginç adımlar gelmeye devam ediyor. Yatırım fonlarının kurucular tarafından geri alınabilme sınırını kaldıran ve Varlık Finansman Fonuna sınırsız yatırıma imkan veren düzenlemenin ardından dünkü bültende yer alan ilke kararı ile likit fonlar olarak bilinen para piyasası fonlarında asgari yüzde 50 banka mevduatı zorunluluğu getirildi.

Daha önce yatırım fonlarında azami yüzde 10 olarak uygulanan bu oran para piyasası fonlarında artık portföyünün en az yarısının mevduata yatırılması şeklinde uygulanacak. Bu fonlar son zamanlarda repo ve Takasbank piyasalarında gecelik faizlerin TCMB faizine yakın yüzde 23-24 civarında seyretmesi nedeni ile buralarda işlem yapıyordu. Banka mevduat oranları ise daha düşük.

BANKALARA 15 MİLYAR TL ZORUNLU KAYNAK AKTARILACAK

Hükümet de bir yandan mevduat diğer taraftan kredi faizlerini düşürmek istiyor. Şimdi fonların repo ve Takasbank Para Piyasasından bankalara kaynak aktarması zorunlu olacak.

Son dönemde TL mevduattan para piyasası fonlarına doğru bir kaçış görülüyordu. Bu düzenleme ile 29,5 milyar TL olan para piyasası fonlarının yüzde 50’si olan yaklaşık 15 milyar TL’nin banka mevduatlarına kaydırılması söz konusu olacak. Ancak uzmanlar bunun faizi düşürmek için hükümetin bulduğu ve etkisinin kısıtlı olacağı yöntemlerden bir diğeri olduğunu düşünüyor.

Diğer bir düzenleme ise portföy yönetim şirketlerince para piyasası fonlarına uygulanan yönetim ücretlerinin yarıya indirilmesi oldu. Her kurum halihazırda ne alıyorsa yarısını alacak.

Para piyasası fonlarında yıllık yüzde 1,1 civarında bulunan yönetim ücretleri, portföy yönetim şirketi ile fon dağıtımını yapan banka arasında paylaştırılıyordu. Para Piyasaları fonları sektörünün büyüklüğü 29,5 milyar TL olduğu düşünüldüğünde banka ve şirketler için yıllık 147 milyon TL gelir kaybı olacak.

Kamu portföy yönetim şirketi Ziraat Portföy’ün 6,5 milyar TL büyüklük ile yüzde 22 pazar payına sahip olduğu para piyasası fonlarında bu değişikliğin maliyeti Ziraat dolayısı ile kamu için yıllık 32,5 milyon TL olarak hesaplanıyor. Değişiklik 15 Mart itibariyle uygulamaya konacak.

Ekonomi

Banka hisselerindeki satış dalgası devam ediyor, kayıp yüzde 11’i aştı

Döviz kurlarının sert yükseldiği, borsanın ise sert düştüğü Cuma gününün ardından bankacılık endeksindeki satış baskısı bugün de devam ediyor.

Cuma gününün ardından bankacılık endeksindeki satış baskısı bugün de devam ediyor. Endekste son iki işlem günündeki toplam kayıp yüzde 11’i geçerken, uzmanlar BDDK ve SPK soruşturmalarının baskıyı artırdığını belirtiyor.

Bir bankacılık analisti, “Bankacılık endeksindeki hareketleri 22 Mart Cuma gününün uzantısı olarak değerlendirebiliriz. Buna ek olarak BDDK ve SPK’dan yapılan açıklamalar da endeks üzerinde baskı yarattı. Şu anda belirsizlik yüksek. Belirsizliğin yüksek olduğu zamanlarda bu hareketleri görüyoruz” değerlendirmesini yaptı.

BDDK, TL’nin dolar karşısında Cuma günü sert değer yitirmesinin ardından ABD merkezli uluslararası banka JP Morgan hakkında yayınladığı bir raporla ilgili inceleme ve soruşturma başlatmıştı.

BDDK, diğer bir açıklamasında da başka bankaların müşterilerini “yanıltıcı ve manipülatif” şekilde döviz alımına yönlendirdikleri şikayetleri sonucu bu konuda inceleme ve soruşturma başlattığını belirtmiş, ancak bankaların adı veya menşeini belirtmemişti.

Öte yandan SPK da JP Morgan raporunun “yanıltıcı içeriği nedeniyle başta bankacılık hisseleri olmak üzere” hisse senedi piyasası üzerinde “spekülatif” etki yarattığı şikayetleri üzerine inceleme başlattığını bildirmişti.

Bankacılık endeksi saat 11:26’da yüzde 3.8 kayıpla hareket ederken, BIST 100 endeksi ise yüzde 0.6 satıcılı. Endekste en fazla değer kaybeden hisselerden Akbank yüzde 5, Vakıfbank yüzde 4, Yapı Kredi Bankası yüzde 4 düşüşte.

Bankacılık endeksi cuma günü de yüzde 6.64 gerilemişti. Yoğun satışların başladığı Cuma gününden bu yana bankacılık endeksindeki toplam kayıp yüzde 11’i geçti.

Tayyip Erdoğan’ın Golan tepelerine ilişkin Cuma günü yaptığı açıklamaların ardından ABD ile ilişkilerin daha da kötüye gidebileceği endişeleriyle kur ve faiz sert yükselirken, borsada da bankacılık hisseleri öncülüğünde sert satış gözlenmişti.

Okumaya devam et

Ekonomi

Geçen hafta 13 kuruş zamlanan benzine 17 kuruşluk yeni zam geliyor

Geçen hafta 13 kuruş zam yapılan benzin fiyatlarına bu gece yarısından itibaren 17 kuruş daha zam yapılacak.

Sektör yetkililerinden alınana bilgiye göre, benzinin litre fiyatına bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere 17 kuruş zam bekleniyor.

Yetkililer, söz konusu zammın gelmesi durumunda eşel mobil sisteminin tekrar devreye girebileceğini, 13-14 kuruşun pompaya yansıyacağını, geri kalan kısmın ise eşel mobilden karşılanacağını belirtiyor.

Brent petrol, dolar kuru ve uluslararası piyasalarda benzin fiyatı yükseliyor. Sektör yetkililerinin yaptığı açıklamada, “Dövizin yükseliş hareketine karşın ürün piyasalarındaki düşüş oluşumu yerel fiyatlamalarımızda fren görevi gördü” denildi.

Benzin şu an İstanbul’da 6.71’den, Ankara’da 6.77’den satılıyor.

Okumaya devam et

Ekonomi

İmalat sanayisinde kapasite kullanımı yüzde 4.5 düştü

TCMB'nin aylık bazda "arttı" diye açıkladığı imalat sanayisinde kapasite kullanım oranı yıllık yüzde 4.5 azaldı. Söz konusu oran, Nisan 2018'den bu yana gerilemeye devam ediyor.

İmalat sanayisi genelinde kapasite kullanım oranı (KKO), mart ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4.5 azaldı. Mart 2018’de 77.8 olan KKO, bu ay 74.3’e geriledi.

“KKO bir önceki aya göre 0,3 puan artış gösterdi” şeklinde açıklama yapan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yıllık bazda herhangi bir veriye yer vermedi.

Aylık rakamlara bakıldığında küçük miktarlarda artmış olarak görünen KKO’nun, iktisadi verilerde ana gösterge olan yıllık bazda değişim dikkate alındığında düştüğü görülüyor.

KKO, Nisan 2018’den bu yana aralıksız geriliyor. Rekor düşüş, Kasım 2018’de yüzde 7.3 olarak gerçekleşmişti.

Söz konusu verileri aylık bazda dikkate alan ve hepsinin arttığını belirten TCMB açıklaması şöyle:

İmalat sanayisi genelinde kapasite kullanım oranı, martta bir önceki aya göre 0,3 puan artarak yüzde 74,3’e yükseldi.

Mart ayında, imalat sanayisinde faaliyet gösteren 1.738 iş yeri tarafından İktisadi Yönelim Anketi’ne verilen yanıtlar toplulaştırılarak değerlendirildi.

İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı, martta bir önceki aya göre 0,3 puan artarak yüzde 74,3 seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı, bir önceki aya göre 0,6 puan artışla yüzde 74,7’ye çıktı.

Tüketici güven endeksi yüzde 17 düştü ama aylık rakamları öne çıkaran TÜİK “arttı” diye açıkladı

Okumaya devam et

Öne çıkanlar