Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Yabancı sayısı 10’a iniyor; Türk futbolcunun değeri artacak

TFF yabancı oyuncu kuralını değiştiriyor. Yeni uygulamanın 6+2+2 olması planlanıyor.

Türkiye Futbol Federasyonu(TFF) 2019-20 sezonundan itibaren yabancı sınırlamasında değişikliğe gitmeye hazırlanıyor.

Federasyonun üzerinde çalıştığı yeni yabancı oyuncu statüsünün daha öncede uygulanmış olan 6+2+2’lik sisteme yakın olduğu belirtiliyor. Bu sistem 2007-08 sezonunda uygulamaya konulmuştu. Sahada 6 yabancı bulunurken 5 yerli isminde ilk 11’de çıkması isteniyordu. Bu zorunluluk Türk oyuncuların bonservis değerini astronomik rakamlara çekmişti.

EN FAZLA 10 YABANCI

Şuanda uygulanan 14 yabancılı sistem değişecek. Yeni kurala göre kulüpler 10 yabancı futbolcuyla sözleşme imzalayabilecekler. Bu yabancılardan sadece 6’sı aynı anda ilk 11’de sahaya çıkabilecek. 2 futbolcu yedek kulübesinde oturacak. 2 futbolcu ise tribünde olacak yani maç kadrosuna dahil olmayacak.

Hali hazırda kulüpler kadrolarında 14 yabancı futbolcuyu bulundurabiliyor. Kulüpler, sahaya 11 yabancı futbolcuyla çıkabiliyorlar.

Galatasaray, bir maça 11 yabancı oyuncu ile çıkmış ve kamuoyundan ‘İstiklal marşını okuyacak kimse yok’ eleştirisi gelmişti. .

KULÜPLER 4 YABANCISINI GÖNDERECEK

Mecvut sistemde bütün kulüplerin 14 yabancı hakkı bulunsa da hepsi bu kontenjanı doldurmuş değil. Kontenjanı dolu olanlar ve yabancı sayısı 10’un üzerinde bulunan kulüpler önümüzdeki sezon için sayıyı maksimum 10’a indirmek zorunda.

Kulüpler Birliği yabancı sayısı için 21 Mart Perşembe günü İstanbul’da toplanacak. Ve kulüp başkanlarının düşünceleri alınacak. Yeni yabancı kuralının önümüzdeki sezon uygulanması planlanıyor. 1 Haziran’da yapılacak TFF Başkanlık seçiminden önce kuralın çıkıp çıkmayacağı şimdilik belirsiz.

DEMİRKOL: TÜRK FUTBOLUNA ZARARI OLUR

Yeni sezon için düşünülen yabancı kuralı için spor yazarı Mehmet Demirkol, 6+2+2 kuralının Türk futboluna zararı olacağını söyledi. Demirkol, yayıncı kuruluşa yaptığı açıklamada, “Bu tip değişiklikler iki yıldan evvel yapılamaz! Yeni TFF Başkanı seçilecek, bu karar seçimden önce mi alınacak sonra mı?” ifadelerini kullandı.

Demirkol, “Türk oyuncu eskiden yetişmiyordu, şimdi yetişiyor. Artık Türk oyuncular gelişiyor. Allah rızası için yapmayın, bu doğru değil. Faydası olmayacak, zararı olacak. Zararı olacağından hiçbir şüphem yok.” kararı eleştirdi.

Süper Lig’de oynanan Galatasaray-Trabzon maçında çekilen fotoğraf karesinde sadece hakemin Türk olması dikkatlerden kaçmadı.

TÜRKİYE’DE YABANCI KURALININ DEĞİŞİMİ

Türkiye ve Avrupa’da uygulanan yabancı kuralı ülkeye göre değişiklik gösterse de önde gelen futbol ülkelerinde yabancı oyuncu serbestliği bulunuyor.

2015-2019

Türkiye’de halen uygulanan kural 2015 yılında karara bağlandı. Kulüplerin belirleyeceği 28 kişilik kadrolarda 14 yerli oyuncu bulunmasını zorunluluk haline getirdi. 18 kişilik maç kadrolarında en az 7 yerli oyuncu bulundurulacaktı. Takımlar isterlerse kadrodaki 11 yabancının tamamını ilk 11’de oynatabilecekti.

2017-18 sezonu başında maç kadrosundaki oyuncu sayısı 18’den 21’e çıkarıldı. 21 kişilik kadrolarda 12 yabancı bulundurulabiliyor. Kadro 20 ve daha az sayıda oyuncudan oluşursa, listede maksimum 11 yabancı oyuncu yer alabiliyor.

2014 – 2015

 TFF önceden 5+0+3 şeklinde aldığını duyurduğu kararı sezon başında 5+3 olarak değiştirdi. Kulüpler 8 yabancı transfer edebilecek ve 5’i sahada 3’ü tribünde olacaktı. Artı 3 kısmındaki 3 yabancının da kulübede olmasına izin verildi.

2013 – 2014

6+0+4 olarak adlandırılan sistemde kulüpler en fazla 10 yabancı transfer edebilecekti. Maç kadrosunda ise en fazla 6 futbolcu bulundurabilecekti.

2011 – 2012

Kulüplerin transfer edebileceği yabancı oyuncudaki sınır kalkarken, maç kadrolarında 6+2 yabancı kuralı devam etti.

2010 – 2011

6+2+2 sistemi uygulanmaya başlandı. Yeni kurala göre, kulüpler 10 yabancı transfer etme hakkına sahip oldu. Ancak son eklenen artı 2’deki yabancılar maç kadrosuna giremiyordu.

2009 – 2010

6+2 sistemine geçildi. Takımlar, 6’sı ilk 11’de, 2’si yedek kulübesinde olmak üzere toplam 8 futbolcuyu maç kadrolarına alma hakkına sahip oldu.

2007 – 2008

Sezon başında yabancı kontenjanında “6 artı 1” sistemine geçilirken, devre arasında “6 artı 2” kuralı ve son olarak da “6+2+2” kabul edildi. Kurala göre en fazla 6 yabancı sahada, 2 yabancı yedek kulübesinde, diğer 2 si ise tribünde oturabilirdi. Yeni getirilmesi düşünülen sistem bu sezonki uygulamaya yakın olduğu belirtiliyor.

İspanya’da Avrupa Birliği dışından sadece 3 oyuncu transferi yapılabiliyor. Lionel Messi de o yabancılardan birisi.

AVRUPA’DA YABANCI UYGULAMASI

İingiltere: Premier Lig: İngiltere Premier Ligi’nde yabancı sınırlaması bulunmuyor. Kadroda bulunacak yabancı sayısında da bir sınırlama yok. Sadece kulüplerin transfer edeceği oyuncuların milli takımlarında oynama sayıları kriter olarak belirleniyor.

İspanya La Liga: İspanya’da Avrupa Birliğive aday ülkelerinden gelen oyuncular için bir sınırlama yok. Avrupa Birliği pasaportu bulunmayan futbolcular için ise 3 oyuncu ile sınırlandırılmış durumda. Bu oyuncular kadroda ve sahada bulunabiliyor.

ALMANYA ALTYAPIDAN OYUNCU İSTİYOR

Almanya Bundesliga: Almanya’da da yabancı oyuncu sınırlaması bulunmuyor. Kadroda bulunabilecek yabancı oyuncu sayısı: şartlı olarak sınırsız. Sahaya çıkabilecek yabancı oyuncu sayısısında da sınır yok. Kadroda aranan şart en az 12 Almanya pasaportlu, 8 altyapıdan yetişmiş oyuncu bulunması aranıyor.

İtalya Serie A: İtalya’da da Avrupa Birliği pasaportu olan oyuncular yabancı sayılmıyor. Onun dışındaki ülkelerden 5 futbolcuya izin veriliyor. Bu 5 oyuncu kadroda da yer alabiliyor sahada da oynayabiliyor.

Fransa Ligue 1: Fransa ise Avrupa Birliği pasaportu bulunmayan 4 futbolcuya izin veriyor. Kadroda yer alacak ve sahaya çıkacak oyuncu sayısında bir değişiklik yok. 4 oyuncu kadroda da sahada da yer alabiliyor.

Hollanda Eredıvıse: Hollanda da yabancı oyuncu sınırlaması bulunmuyor. Kadroda bulunabilecek yabancı oyuncu sayısına ise şartlı şekilde sınır koymuyor. Sahaya çıkacak11 oyuncuda yabancı olabiliyor. Getirilen şart ise 18,19 ve 20 yaşındaki futbolcular için asgari maaş ödemesi.

Belçika 1. Lig: Belçika’da yabancıya sınır koymuyor. Kadroda’da sınırsız yabancı bulunabiliyor. Ancak alt yapıdan en az 6 oyuncunun kadroda yer alması isteniyor. Sahaya çıkacak oyuncuda da sınır aranmıyor.

Portekiz Premier Lig: Yabancı sınırlaması uygulamayan ülkelerden bir diğeri de Portekiz. Kadroda da sahada da yabancıya sınır bulunmuyor.

 

Genel

AKP’li Kenan Sofuoğlu’ndan ilginç paylaşım, “560 bin liralık saatim çalındı, yardım edin”

Lüks yaşantısı ile sürekli gündemde olan Dünya Super Sport Şampiyonu ve AKP Milletvekili Kenan Sofuoğlu, 560 bin liralık saatini çaldırdığı için bugünlerde çok dertli.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu, tatil amacıyla gittiği Bangkok’ta 560 bin lira değerindeki HUBLOT marka saatini havaalanında çaldırdığını Instagram sayfasından duyurdu.

HUBLOT’un özel üretimi olan 100 saatten biri olduğunu vurgulayan Sofuoğlu, sosyal medya hesabından değerli saatinin bulunması amacıyla yardım istedi.

Çalınan saatinin fotoğrafını paylaşan AKP’li Kenan Sofuoğlu, “ÇALINDI!Bu Hublot özel üretim ve dünyada sadece 100 tane var bu da 1. HUBLOT Turkey benim için özel üretmişti ama geçen hafta Bangkok Havalimanı’nda çalındı!!! Umarım Hublot bulmam için bana yardım eder” diye yazdı.

AKP’li seçmenin oyları ile milletvekili olan Kenan Sofuoğlu’nun, vatandaşın ekonomik kriz ile mücadele ettiği dönemde lüks Lamborghini marka otomobili ve yaşam tarzı gündemde olmasına sosyal medyada tepki geldi.

Lüks saati için yardım isteyen Kenan Sofuoğlu, gelen tepkiler üzerine Instagram sayfasındaki yorum kısmını kapattı.

Sofuoğlu’nun “senatör” gafında hesap yine “personele” kaldı

Okumaya devam et

Genel

Ekrem İmamoğlu’ndan Hürriyet’e “Kraldan çok kralcılık yapmayın”

Demirören Grubu’na bağlı Hürriyet gazetesinin başını çektiği bazı yayın organlarında, muhalefet partilerini hedef alan “PKK ile bağlantılı adaylar” haberi yer aldı. Bu haberlere tepki gösteren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, “Kraldan çok kralcılık yapmayın. Herkes haddini bilecek” dedi.

CHP’nin İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu, CHP Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş Beyoğlu Piyalepaşa’daki Ağaçlaraltı ortak miting düzenledi.

Adalet ve Kalkınma Partisi’ne (AKP) yakınlığı ile bilinen başta Hürriyet gazetesi olmak üzere havuz medyası, 31 Mart seçimlerine günler kala CHP, İyi Parti ve Saadet Partisi belediye meclis üyeleri hakkında fişleme bilgilerine yer verdi.

340 kişi hakkında yapılan fişleme bilgileri, açık bir şekilde gazetelerde “PKK ile bağlantılı adaylar” başlığı ile yayımlandı.

Provokasyon içeren haberlere yönelik sert eleştirilerde bulunan Ekrem İmamoğlu, haberi yapan gazetelere “Yarın başkan seçilince çayımızı kahvemizi içmeye geleceksiniz. Boynunuz bükük, yüzünüz kızarmış olmasın.” dedi.

“Kraldan çok kralcılık yapmayın. Herkes haddini bilecek.” diyerek tepki gösteren İmamoğlu, “Hâlbuki gazetecilik asil bir meslek. Gazeteci yalan yazmaz. Bu işler de bizim üzerimizde kalmaz. Güneş balçıkla sıvanmaz. Biz kim olduğumuzu biliyoruz. Tek dertleri biz seçimi kazanacağız.” ifadelerini kullandı.

O FİŞLEMELERİ, SÜLEYMAN SOYLU GÜNDEME GETİRMİŞTİ

Ankara’nın Güdül ilçesinde 3 gün önce AKP’nin düzenlediği seçim mitinginde konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “”31 Mart’ta bu gidişimizi zafiyete uğratmayalım. Uğratırsak kaseti başa sararlar.” sözleri ile terörün tekrar canlanacağını ifade ederek seçmeni tehdit etmişti.

Soylu sözlerinin devamında muhalefette yer alan partilerin 31 Mart seçimlerinde belediye meclis üyesi olarak gösterdiği adaylar arasında PKK ile bağlantılı 325 kişinin olduğunu iddia etmişti.

Mini Süleyman Soylu Belgeseli: “Ben döneğim öyle mi?”

Okumaya devam et

Genel

‘Yumurta Çocuk’ konuştu: O yumurta insanları birleştirdi

Yeni Zelanda’daki cami saldırılarının nedeninin “Müslümanların ülkeye göçü” olduğunu söyleyen Senatör Fraser Anning’in kafasında yumurta kırarak ırkçılığa karşı mücadelenin sembolü haline gelen ‘yumurta çocuk’ lakaplı Will Connolly Avustralya’da yayın yapan Channel 10’a konuştu. Connolly, “Anladım ki yaptığım doğru değildi. Ama o yumurta insanları bir araya getirdi” ifadelerini kullandı. Connolly, şiddetin doğru yanıt olmadığını savundu.

Sputnik’teki habere göre, sözleri nedeniyle Anning’i affedebileceğini düşünerek o gün senatörün programına gittiğini anlatan Connolly, yumurta kırmadan önce yaklaşık bir saat dinlediğini söyledi.

Ancak Connolly, Anning’in konuşmasının fikrini değiştirmek yerine yumurta atmasına cesaret verecek kadar ileri gittiğini söyledi.

SENATÖRÜN KURBANLARI DESTEKLEYECEĞİNİ DÜŞÜNDÜM AMA NEFRET DOLUYDU

Connolly, “Dünyanın, kurbanları destekleyeceğini, onlara sevgi göstereceğini düşündüm. Senatörse saldırı nedeniyle kurbanları suçlayan oldukça ayrıştırıcı ve nefret dolu bir konuşma yaptı. Tamamen iğrendim” dedi.

YUMURTA FONU İLE 56 BİN DOLAR TOPLANDI

Kendisine verilen para cezasını ödemenin yanı sıra ‘daha fazla yumurta alabilmesini’ sağlamak için kurulan fonu hatırlatan Will Connolly, bu sayede saldırılarda yaşamını yitiren insanların yakınları için on binlerce dolar topladıklarını söyledi.

Connolly, bu parayı yardım için kullanacağını daha önce açıklamıştı. Bir hukuk firması da ücret almadan Connolly’yi temsil edeceğini duyurmuştu. Bugün itibariyle fonda yaklaşık 56 bin ABD doları toplandığı kaydediliyor.

ESKİ LAKABI DA YUMURTA ÇOCUK

Yumurta olayının haddinden fazla ilgi çektiğini, bu nedenle de asıl odakta olması gereken saldırı kurbanlarının geri planda kalabileceğini savunan Will Connolly, yumurtadan uzak duracağını da dile getirdi.

Connolly, “Bu olay olmadan önce de ‘Yumurta Çocuk’ diye çağrılıyordum, çünkü öğle yemeklerinde haşlanmış yumurta yerdim ve kızlar hep ‘benden uzak dur, leş gibi kokuyorsun’ derlerdi. Artık yumurta yok” dedi.

Okumaya devam et

Öne çıkanlar