Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Yabancı sayısı 10’a iniyor; Türk futbolcunun değeri artacak

TFF yabancı oyuncu kuralını değiştiriyor. Yeni uygulamanın 6+2+2 olması planlanıyor.

Türkiye Futbol Federasyonu(TFF) 2019-20 sezonundan itibaren yabancı sınırlamasında değişikliğe gitmeye hazırlanıyor.

Federasyonun üzerinde çalıştığı yeni yabancı oyuncu statüsünün daha öncede uygulanmış olan 6+2+2’lik sisteme yakın olduğu belirtiliyor. Bu sistem 2007-08 sezonunda uygulamaya konulmuştu. Sahada 6 yabancı bulunurken 5 yerli isminde ilk 11’de çıkması isteniyordu. Bu zorunluluk Türk oyuncuların bonservis değerini astronomik rakamlara çekmişti.

EN FAZLA 10 YABANCI

Şuanda uygulanan 14 yabancılı sistem değişecek. Yeni kurala göre kulüpler 10 yabancı futbolcuyla sözleşme imzalayabilecekler. Bu yabancılardan sadece 6’sı aynı anda ilk 11’de sahaya çıkabilecek. 2 futbolcu yedek kulübesinde oturacak. 2 futbolcu ise tribünde olacak yani maç kadrosuna dahil olmayacak.

Hali hazırda kulüpler kadrolarında 14 yabancı futbolcuyu bulundurabiliyor. Kulüpler, sahaya 11 yabancı futbolcuyla çıkabiliyorlar.

Galatasaray, bir maça 11 yabancı oyuncu ile çıkmış ve kamuoyundan ‘İstiklal marşını okuyacak kimse yok’ eleştirisi gelmişti. .

KULÜPLER 4 YABANCISINI GÖNDERECEK

Mecvut sistemde bütün kulüplerin 14 yabancı hakkı bulunsa da hepsi bu kontenjanı doldurmuş değil. Kontenjanı dolu olanlar ve yabancı sayısı 10’un üzerinde bulunan kulüpler önümüzdeki sezon için sayıyı maksimum 10’a indirmek zorunda.

Kulüpler Birliği yabancı sayısı için 21 Mart Perşembe günü İstanbul’da toplanacak. Ve kulüp başkanlarının düşünceleri alınacak. Yeni yabancı kuralının önümüzdeki sezon uygulanması planlanıyor. 1 Haziran’da yapılacak TFF Başkanlık seçiminden önce kuralın çıkıp çıkmayacağı şimdilik belirsiz.

DEMİRKOL: TÜRK FUTBOLUNA ZARARI OLUR

Yeni sezon için düşünülen yabancı kuralı için spor yazarı Mehmet Demirkol, 6+2+2 kuralının Türk futboluna zararı olacağını söyledi. Demirkol, yayıncı kuruluşa yaptığı açıklamada, “Bu tip değişiklikler iki yıldan evvel yapılamaz! Yeni TFF Başkanı seçilecek, bu karar seçimden önce mi alınacak sonra mı?” ifadelerini kullandı.

Demirkol, “Türk oyuncu eskiden yetişmiyordu, şimdi yetişiyor. Artık Türk oyuncular gelişiyor. Allah rızası için yapmayın, bu doğru değil. Faydası olmayacak, zararı olacak. Zararı olacağından hiçbir şüphem yok.” kararı eleştirdi.

Süper Lig’de oynanan Galatasaray-Trabzon maçında çekilen fotoğraf karesinde sadece hakemin Türk olması dikkatlerden kaçmadı.

TÜRKİYE’DE YABANCI KURALININ DEĞİŞİMİ

Türkiye ve Avrupa’da uygulanan yabancı kuralı ülkeye göre değişiklik gösterse de önde gelen futbol ülkelerinde yabancı oyuncu serbestliği bulunuyor.

2015-2019

Türkiye’de halen uygulanan kural 2015 yılında karara bağlandı. Kulüplerin belirleyeceği 28 kişilik kadrolarda 14 yerli oyuncu bulunmasını zorunluluk haline getirdi. 18 kişilik maç kadrolarında en az 7 yerli oyuncu bulundurulacaktı. Takımlar isterlerse kadrodaki 11 yabancının tamamını ilk 11’de oynatabilecekti.

2017-18 sezonu başında maç kadrosundaki oyuncu sayısı 18’den 21’e çıkarıldı. 21 kişilik kadrolarda 12 yabancı bulundurulabiliyor. Kadro 20 ve daha az sayıda oyuncudan oluşursa, listede maksimum 11 yabancı oyuncu yer alabiliyor.

2014 – 2015

 TFF önceden 5+0+3 şeklinde aldığını duyurduğu kararı sezon başında 5+3 olarak değiştirdi. Kulüpler 8 yabancı transfer edebilecek ve 5’i sahada 3’ü tribünde olacaktı. Artı 3 kısmındaki 3 yabancının da kulübede olmasına izin verildi.

2013 – 2014

6+0+4 olarak adlandırılan sistemde kulüpler en fazla 10 yabancı transfer edebilecekti. Maç kadrosunda ise en fazla 6 futbolcu bulundurabilecekti.

2011 – 2012

Kulüplerin transfer edebileceği yabancı oyuncudaki sınır kalkarken, maç kadrolarında 6+2 yabancı kuralı devam etti.

2010 – 2011

6+2+2 sistemi uygulanmaya başlandı. Yeni kurala göre, kulüpler 10 yabancı transfer etme hakkına sahip oldu. Ancak son eklenen artı 2’deki yabancılar maç kadrosuna giremiyordu.

2009 – 2010

6+2 sistemine geçildi. Takımlar, 6’sı ilk 11’de, 2’si yedek kulübesinde olmak üzere toplam 8 futbolcuyu maç kadrolarına alma hakkına sahip oldu.

2007 – 2008

Sezon başında yabancı kontenjanında “6 artı 1” sistemine geçilirken, devre arasında “6 artı 2” kuralı ve son olarak da “6+2+2” kabul edildi. Kurala göre en fazla 6 yabancı sahada, 2 yabancı yedek kulübesinde, diğer 2 si ise tribünde oturabilirdi. Yeni getirilmesi düşünülen sistem bu sezonki uygulamaya yakın olduğu belirtiliyor.

İspanya’da Avrupa Birliği dışından sadece 3 oyuncu transferi yapılabiliyor. Lionel Messi de o yabancılardan birisi.

AVRUPA’DA YABANCI UYGULAMASI

İingiltere: Premier Lig: İngiltere Premier Ligi’nde yabancı sınırlaması bulunmuyor. Kadroda bulunacak yabancı sayısında da bir sınırlama yok. Sadece kulüplerin transfer edeceği oyuncuların milli takımlarında oynama sayıları kriter olarak belirleniyor.

İspanya La Liga: İspanya’da Avrupa Birliğive aday ülkelerinden gelen oyuncular için bir sınırlama yok. Avrupa Birliği pasaportu bulunmayan futbolcular için ise 3 oyuncu ile sınırlandırılmış durumda. Bu oyuncular kadroda ve sahada bulunabiliyor.

ALMANYA ALTYAPIDAN OYUNCU İSTİYOR

Almanya Bundesliga: Almanya’da da yabancı oyuncu sınırlaması bulunmuyor. Kadroda bulunabilecek yabancı oyuncu sayısı: şartlı olarak sınırsız. Sahaya çıkabilecek yabancı oyuncu sayısısında da sınır yok. Kadroda aranan şart en az 12 Almanya pasaportlu, 8 altyapıdan yetişmiş oyuncu bulunması aranıyor.

İtalya Serie A: İtalya’da da Avrupa Birliği pasaportu olan oyuncular yabancı sayılmıyor. Onun dışındaki ülkelerden 5 futbolcuya izin veriliyor. Bu 5 oyuncu kadroda da yer alabiliyor sahada da oynayabiliyor.

Fransa Ligue 1: Fransa ise Avrupa Birliği pasaportu bulunmayan 4 futbolcuya izin veriyor. Kadroda yer alacak ve sahaya çıkacak oyuncu sayısında bir değişiklik yok. 4 oyuncu kadroda da sahada da yer alabiliyor.

Hollanda Eredıvıse: Hollanda da yabancı oyuncu sınırlaması bulunmuyor. Kadroda bulunabilecek yabancı oyuncu sayısına ise şartlı şekilde sınır koymuyor. Sahaya çıkacak11 oyuncuda yabancı olabiliyor. Getirilen şart ise 18,19 ve 20 yaşındaki futbolcular için asgari maaş ödemesi.

Belçika 1. Lig: Belçika’da yabancıya sınır koymuyor. Kadroda’da sınırsız yabancı bulunabiliyor. Ancak alt yapıdan en az 6 oyuncunun kadroda yer alması isteniyor. Sahaya çıkacak oyuncuda da sınır aranmıyor.

Portekiz Premier Lig: Yabancı sınırlaması uygulamayan ülkelerden bir diğeri de Portekiz. Kadroda da sahada da yabancıya sınır bulunmuyor.

 

Genel

Parklar uyuşturucu merkezlerine dönüştü

Türkiye’de uyuşturucu yaşı her geçen gün düşüyor. Uyuşturucu batağına saplanan gençlerin sayısı ise hızla artıyor. Parklar ise bu süreçte uyuşturucu bataklıklarına dönüştü. Yetkililer ise parklarda sürekli denetim yaparak bu soruna çözüm bulmaya çalışıyor.

Ankara’nın sorunlu bölgelerinden birisi de Mamak. Mamak’ta parklarda denetim ve kontroller aralıksız devam ediyor. Gündüz denetimlerinin yanı sıra geceleri olabilecek olumsuzlukların önüne geçmek için parklarda sıkı denetimler yapılıyor. Bu şekilde çocuk, genç ve ailelerin her türlü tehlikeden korunması amaçlanıyor.

GENÇLERİ KÖTÜ ALIŞKANLIKLARDAN KORUMAK İSTİYORUZ

Uygulama ve denetimlerin nihai amaçlarından birinin gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tutmak olduğunun altını çizen Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, “Yapılan tüm parklar Mamaklı vatandaşlarımızın ortak kullanımı için yapılıyor. Denetlemek ve güvenliği sağlamak ne kadar bizim görevimizse, vatandaşımızın da bu güzel alanlara zarar vermeden koruması, sahip çıkması görevidir. Mamak hepimizin, bu bilinçle ilçemize sahip çıkmalıyız” dedi.

Okumaya devam et

Genel

İşlenmiş gıdalardan uzak durun, kuru meyve tüketin

Ünlü kalp doktoru Mehmet Öz, sağlıklı bir yaşam için işlenmiş gıdalardan uzak durulması ve kuru meyve tüketilmesi tavsiyesinde bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenen Dünya Kuru ve Kabuklu Meyveler Kongresi’nde konuşan Öz, sağlıklı bir yaşam için insanın kendisi sevmesi ve kendine iyi bakması, egzersiz yapması, yeterli uyuması ve işlenmiş gıdalardan uzak durması gerektiğini ifade etti. Dr. Öz, katılımcılara sağlıklı kuru meyveler tüketmeleri tavsiyesinde bulundu.

KURU MEYVELERİN FAYDALARI ÇOK

Ünlü Doktor Mehmet Öz, 21. yüzyıl insanının yaşlanmayı geciktirmek istediğini ve 100 yaşın üzerinde yaşamak istediğini, gıda tüketiminde tercihini buna göre yaptığını dile getirdi. Kuru meyvelerin faydalarını anlatan Öz, “Kuru meyve şeker muhteviyatını dengeliyor, kuru yemiş diyetleri obeziteyi minimize edebiliyor, kolestorole iyi geliyor, kemik gelişimlerinde çok faydalı, kuru meyveyi doğru zaman planlayıp tüketirsen zayıflarsın, kalori değeri tatmin duygusu daha az yiyerek zayıflamış oluyorsun. Ben yaşlı değilim ve de yaşlanmak istemiyorum diyor bu yüzyılın tüketicileri daha uzun yaşamak için neler yiyoruz diye bakıyor insanlar. Kayası, kuru üzüm, incir burada öne çıkıyor. Kuru meyveler ve Tabiki sürdürülebilirlik çok önemli” şeklinde konuştu.

İNSANLAR TEMİZ ÜRÜNLER YEMEK İSTİYOR

Kuru meyve üreticilerine ve ihracatçılarına da tavsiyelerde bulunan Doktor Öz, “Kuru meyve tanıtımlarımızı duygularımızı da katarak anlatıp tanıtmak tüketimi arttırmalıyız. İnsanlar insan sağlığına uygun, ilaç kalıntısız temiz ürünler yemek istiyorlar ve etiketlerine bakıyorlar. Sosyal medya ile insanları tüketim toplumu haline getirmeliyiz. Üretim yaparken, yaşadığımız dünyayı da temiz tutmamız gerektiğini unutmamalıyız” diye konuştu.

Okumaya devam et

Genel

138 yıllık köklü bir gelenek rant uğruna yokedildi

Ankara’da 138 yıldır faaliyet gösteren Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi, yeni açılan dev şehir hastanesine verilen hasta garantisinin karşılanabilmesi kapatıldı. Hastalar apar topar taburcu edildi.

Ankara’nın şehir merkezinde yer alan ulaşımı kolay ve köklü Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Bilkent Şehir Hastanesi’nin devreye girmesi nedeniyle kapatıldı. 1881 yılında Gureba Hastanesi ismiyle hizmete başlayan Numune Hastanesi’nin hastaları, kilometrelerce uzaktaki Bilkent Şehir Hastanesi’ne taşınmaya başlandı.

13 KÖKLÜ DEVLET HASTANESİ KAPATILDI

Bilkent Şehir Hastanesi için şehir merkezindeki 13 köklü devlet hastanesi feda edildi. Ankara’nın mimarisi ve tarihiyle kent belleğine işlemiş hastaneler arasında yer alan Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi de dün resmen “çalışmalarını sonlandırdığını” duyurdu.

Şehir hastanesi uğruna birçok tarihi hastanenin faaliyetlere son vermesinin, “yanlış sağlık politikası” olduğunu vurgulayan CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, konuyu Meclis gündemine taşıdı. Tedavi gören hastaların “Kendi isteğimle hastaneden ayrılıyorum” yazılı kağıtlara imza atmak zorunda bırakıldığı iddialarını gündeme getiren Emir, “Hastalara bir şey olursa, sorumlusu kim olacak?” diye sordu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na önerge sunan Emir, Numune Hastanesi’nin bazı bölümlerinin, 7 Şubat’ta “erkenden” açılışı yapılan Bilkent Şehir Hastanesi’ne taşındığını ve orada hizmet vermeye başladığını hatırlattı. Emir, “Bazı hastaların aynı bölüm Bilkent Şehir Hastanesi’nde olmadığı için Numune Hastanesi’nden tedavileri sürerken apar topar çıkarıldığı iddia edilmektedir. Bu iddia doğru mudur? Hangi bölümlerdeki hastalar, hastaneden çıkarılmıştır? Bu bölümlerde toplam kaç hasta tedavi görmektedir?” diye sordu.

ZARAR BÜYÜK

Şehir hastanelerine verilen hasta garantisi nedeniyle kamu her yıl açığı hazineden kapatıyor. Şehir hastanelerinin çok büyük olmaları nedeniyle işletme giderleri de çok yüksek.

Öte yandan şehir hastaneleri nedeniyle kapatılan köklü hastanelerin arsaları da yeni bir rant kapısı oldu. Şehir mimarisine işlemiş binaların yıkılarak yerlerine AVM tarzı binalar yapılması planlanıyor.

Okumaya devam et

Öne çıkanlar