Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Atilla Yeşilada: Türkiye’de her 4 gençten 1’i işsiz, rakamlar her türlü olumsuz beklentinin de üzerinde

Ekonomist Atilla Yeşilada, her 4 gençten birinin işsiz olduğunu ve yüzde 13,5'e yükselen genel işsizlik oranının her türlü olumsuz beklentinin de üzerinde olduğunu vurguladı.

Ekonomist Atilla Yeşilada, bugün açıklanan verilere göre 1 milyon yeni işsizle birlikte işsizlik oranının yüzde 13,5’e yükseldiğini hatırlatarak, sonucun her türlü olumsuz beklentinin de üstünde olduğuna vurgu yaptı.

paraanaliz.com’daki yazısında Yeşilada, bu artışın genç işsizlerde daha da korkutucu olduğuna dikkati çekerek, özellikle erkek genç işsizlerin oranında müthiş bir artış olduğunu, yaklaşık 6 puanlık bir sıçramayla yüzde 16,5’ten yüzde 22,3’e tırmandığını ifade etti.

Yeşilada, yüzde 13.5’lik işsizlik oranının şubat 2010’dan beri en yüksek seviye olarak kayda geçtiğini ve beklentinin yüzde 12,8 seviyesinde olduğunu anımsattı.

İşsizlik oranlarında genel işsizlik rakamının önemli olmakla birlikte tarım dışı işsizliğin bir çok ülkede en önemli ve toplumsal olarak en olumsuz etkileyen işsizlik oranlarından sayıldığını bildiren Yeşilada, şöyle devam etti:

“HER 4 GENÇTEN 1’İ İŞSİZ”

“İşte bu tarım dışı işsizlik Aralık 2018’de 3,3 puan artarak yüzde 15,6’yı vurdu. Daha da tehlikelisi genç işsizlik 5,3 puan artmış. Üstelik bu artış oranı genç erkeklerde yüzde 6’ya yaklaşmış. Genç işsiz oranı ortalamada (erkek ve kadın ortalamasında) yüzde 24,5’e erişti. Yani her 4 gençten biri işsiz.”

Ekonomi

Z kuşağı para saymayı bilmiyor, para üstü hesaplayamıyor

Yeni bir araştırma, 2000 sonrası doğan çocukları kapsayan Z kuşağının nakit para ile ilişkisi olmadığından para üstü hesaplamayı bilmediğini ortaya koydu.

Yeni bir araştırmaya göre 2000 sonrası doğan çocukları kapsayan Z kuşağı, nakit para ile ilişkisi olmadığından para üstü hesaplamayı bilmiyor.

İngiltere’deki University College London’da yapılan bir araştırmaya göre ebeveynlerinin sürekli olarak kredi ya da banka kartı ile ödeme yaptığını gören 2000 sonrası doğan çocukları içine alan Z kuşağı, para üstü hesaplamada son derece başarısız durumda.

Araştırma sonuçlarına göre Z kuşağı, nakit paraya tamamen yabancı. Araştırmacılar, çocukların para hesapları konusunda bu kadar yetersiz olmalarının nedenini, cep harçlığı kültürünün bitmesine bağlıyor.

Bilim insansarı, çocukların nakit paradan uzaklaşmasının finansal okuryazarlığı da etkilediğini dile getiriyor.

Okumaya devam et

Ekonomi

Sahibinden az kullanılmış satılık köprü!

İtalyan inşaat şirketi Astaldi üçüncü köprüdeki payının satışı için görüşmelere tekrar başladı.
Astaldi, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde sahibi olduğu yüzde 33 hissenin satışı için 2018’in mart ayında Çinli şirketlerle masaya oturmuştu.

Şirket geçen yıl eylül ayındaysa Türkiye’de son dönemdeki siyasi ve ekonomik gelişmeler nedeniyle üçüncü köprüdeki payını satmak için yürüttüğü müzakerelerin geciktiğini açıklamıştı.

Kocaeli’deki Osman Gazi Köprüsü ve bağlantı yollarının işletmesinin de bir bölümüne sahip olan italyan şirketin geçtiğimiz ocak ayında bu payını da satışa çıkardığı açıklanmıştı.

Astaldi işlerine devam edebilmek için faaliyetlerini alacaklılardan korunma çerçevesi (konkordato) kapsamında yürütüyor.

Okumaya devam et

Ekonomi

Türkiye’deki en ucuz 10 otomobil

Geçtiğimiz hafta hurda araçlarda ÖTV indirimine ilişkin kanun teklifi, Meclis'e sunuldu. Teklif kabul edilirse 10 bin TL olan hurda indirimi 15 bin TL’ye çıkacak.

Geçen yılın ikinci yarısı itibarıyla büyük bir düşüş trendi içine giren Türkiye otomobil ve hafif ticari araç pazarı, bu yılın ilk 4 ayında da daralmaya devam etti.

2019 yılında otomobil ve hafif ticari araç pazarındaki daralma yüzde 50 seviyelerini bulmuş durumda. Mayıs ayı için tahminler 30 bin aracın satılacağı yönünde ki bu sayı son 15 yılın en düşük seviyesi.

Otomobil alımlarının düşmesindeki en önemli etken şüphesiz ki sürekli artış trendi içinde olan döviz kuru. ÖTV ve KDV oranlarının yüksekliğine kredi faizlerinin yüksekliği de eklendiğinde otomobil sahibi olmanın son derece zor bir şey olduğu gerçeği tüm çıplaklığıyla ortaya çıkıyor.

Pazarın hareketlenmesi için markalar çeşitli kampanyalar düzenlerken, devlet de ÖTV indirimleri ve hurda teşviği ile gerekli desteği sağlamaya çalışıyor.

WebTekno, geçen hafta Meclis’e sunulan hurda araçlarda ÖTV indirimine yönelik kanun teklifinin kabul edilmesi halinde Türkiye’deki en uygun fiyatlı otomobilleri derledi.

Teklifin kabul edilmesi halinde 10 bin TL olan hurda indirimi 15 bin TL’ye çıkarılmış olacak. 15 bin TL’lik indirime onay verilmesi durumunda Türkiye’deki en uygun fiyatlı otomobiller şu şekilde olacak:

Dacia Sandero 1.0 Ambiance – 60 bin 900 TL

Renault Symbol 1.0 dCi Joy – 60 bin 900 TL

Hyundai i10 1.0 – 65 bin 400 TL

Renault Clio Joy 1.2 – 65 bin 400 TL

Fiat Egea Sedan 1.4 – 68 bin 900 TL

Toyota Yaris 1.0 – 72 bin 100 TL

Fiat Panda 1.2 – 72 bin 900 TL

KIA Picanto 1.0 – 72 bin 900 TL

Dacia Logan MCV Ambiance – 73 bin 900 TL

Hyundai i20 1.2 – 75 bin 800 TL

Okumaya devam et

Öne çıkanlar