Bizimle iletişime geçiniz
Tesla, yeni amiral gemisi Model Y'yi tanıttı

Teknoloji

Tek şarjla 480 kilometre gidebilen Tesla Model Y tanıtıldı

Elektrikli otomobil sektörünün en çok merak edilenlerinden biri olan Tesla Model Y, resmi olarak tanıtıldı.

ABD merkezli elektrikli otomobil üreticisi Tesla, şirketin en yeni kompakt SUV otomobili Model Y’yi tanıttı.

Model 3’ten daha geniş bir otomobil olan Model Y, buna karşın Model X’ten daha az hantal olmayı başarıyor. Tesla tarafından açıklanan bilgiye göre Model Y’nin sürücülerle buluşması 2020 sonbaharını bulacak.

Tesla Model Y, tek şarj ile 300 mil (~480 kilometre) yol gidebilecek ve 47 bin dolar (~260 bin TL) fiyat etiketine sahip olacak. Ayrıca otomobilin ‘Performance’ adlı bir gelişmiş versiyonu da satışa sunulacak ve bu versiyonun fiyatı da 60 bin dolardan (~330 bin TL) başlayacak. Performance versiyonun 0’dan 100 km/s hıza ulaşması yalnızca 3.5 saniye sürecek.

Şirketin CEO’s Elon Musk, “Model Y, bir SUV işlevselliğine sahip ama bir spor otomobil sürüşüne sahip olacak” dedi.

Tesla Model Y, bir dört çekişli versiyona da sahip olacak ve bu versiyonun fiyatı 51 bin dolardan (~280 bin TL) başlayacak.

Ayrıca 2021 yılında 370 kilometre menzilli bir standart model de satışa sunulacak ve bu modelin fiyatı 39 bin dolar (~210 bin TL) olacak.

Model Y’nin güvenlik testlerinden 5 yıldız almasını beklediğini belirten Elon Musk, aracın sağlamlığı ile ilgili olarak, “Şu ana kadarki en güvenli orta segment SUV” şeklinde konuştu.

Genel anlamda Model 3’e fazlasıyla benziyor olsa da aracın ondan çok daha fazla özelliğe ve konfora sahip olduğu belirtiliyor.

Model Y, 1.86 metreküp bagaj hacmine sahip. Ayrıca 2021 yılından sonra 7 kişinin araca sığmasına izin verecek üçüncü bir oturma sırası da sunulacak.

Elon Musk, Model Y’nin yalnızca birkaç yazılım yükseltmesi ile gelecekte otonom sürüş yeteneklerinden bazılarına sahip olabileceğini dile getirdi.

Dünya

Mars’a bilet alanlar, NASA’dan çok yüksek miktarlarda uçuş puanı kazanıyor

2020 Mars görevi için yeni bir tanıtım kampanyası başlatan NASA, yolcu biletleri düzenliyor ve kampanyaya dahil olanlara uçuş puanı hediye ediyor.

NASA, 2020 Mars görevi için yeni bir tanıtım kampanyası başlattı. Kampanya kapsamında yolcu biletleri düzenleyen NASA, kampanyaya dahil olan kişilere de NASA uçuşlarında kullanabileceği uçuş puanı hediye ediyor.

2020 Mars görevi için çalışmalarını hız kesmeden sürdüren NASA, bilimsel çalışmaların yanında Mars görevinin de tanıtımını yapmaktan geri kalmıyor. NASA tarafından başlatılan yeni tanıtım kampanyasına isteyen herkes katılabiliyor ve dijital bir ‘biniş kartı’na sahip oluyor. 30 Eylül 2019’a kadar dileyen herkes bu kampanyaya katılabilir.

NASA’nın Mars projesiyle birlikte gezegene gönderilecek olan insanlar, Mars üzerinde araştırmalar yapıp bu gezegende yaşam belirtisi arayacak. İnsanlığın başka bir gezegene gidişinin ilk kez yaşanacağı bu tarihi olaya tüm insanların bir şekilde dahil olmasını isteyen NASA, böyle bir kampanya düzenlemiş durumda.

Bu tanıtım kampanyasında NASA, bazı bilgiler istiyor. Bu bilgiler isim, soyisim, posta kodu ve mail adresi gibi basit bilgiler. Hemen ardından da özel olarak kodlanmış bir biniş kartı oluşturuyor. Bu biniş kartı, tıpkı uçaklardakine benzer bir şekilde tasarlanıyor.

Olaya espri de katmak isteyen NASA, biniş kartı oluşturan yolculara özel ‘puan’ veriyor. Bu puanlar tıpkı havayolu şirketlerinin uçuş başına verdiği mil puanlar gibi tasarlanmış. Ancak gidilen mesafe çok uzak olduğu için gündelik yaşamda kazanılan puanlara oranla ciddi anlamda yüksek.

Bu kampanyanın sadece tanıtım amaçlı yapılıyor. Verilen biniş kartının ve puanın bir geçerliliği yok.

Okumaya devam et

Gündem

İstanbul Havalimanı’nda uçak aydınlatma direğine çarptı: Direğin orada ne işi var?

İstanbul Havalimanı'nda Türk Hava Yolları'na ait bir yolcu uçağı, İstanbul-Ankara seferi için kalkış yapacağı piste doğru taksi yaparken sağ kanadını bir aydınlatma direğine çarptı.

İstanbul- Ankara uçuşunu yapmakta olan TK2108 sefer sayılı Boeing 777-300 uçağı, pist başı için taksi yaparken elektrik direğine çarptı. Uçağın sağ kanadı hasar alıp sefer dışı kalırken, faciadan dönüldü. Çarpmanın etkisiyle elektrik direği iki büklüm oldu.

Yolcular çarpma anına ilişkin görüntüleri uçaktan paylaşırken, uçağın kullanım dışı kalması nedeniyle başka bir uçak yolcuları taşımak için getirildi.

İstanbul Havalimanı açıldığı günden beri farklı skandallarla gündeme geliyor. Hafta başında da rüzgar nedeniyle havalimanına uçaklar inememişti. Uzmanlar havalimanının proje aşamasında bölgenin hava, iklim ve kuşların göç güzergahı nedeniyle uygun olmadığını belirtmişlerdi.

Yaşanan kazadan sonra başka bir uçağa alınmak için uçaktan indirilen yolcular, başka bir Boeing 777-300 ER uçağına transfer edildi. 2.5 saatlik gecikmenin ardından gerçekleşen uçuş ile ilgili THY’den yapılan resmi açıklamada yaşanan kaza doğrulanırken, kazanın neden kaynaklandığı ile ilgili herhangi bir bilgi verilmedi.

64 metre kanat uzunluğuna sahip Boeing 777-300 ER uçağının kullanmakta olduğu taksi yolunda böyle bir direğin bulunması havacılık kuralları gereği mümkün değil. Yaşanan bu kazanın pilot hatasından mı yoksa İstanbul Havalimanı’nın yer hizmetleri kulesinden mi kaynaklandığı henüz bilinmiyor.

Okumaya devam et

Ekonomi

Z kuşağı para saymayı bilmiyor, para üstü hesaplayamıyor

Yeni bir araştırma, 2000 sonrası doğan çocukları kapsayan Z kuşağının nakit para ile ilişkisi olmadığından para üstü hesaplamayı bilmediğini ortaya koydu.

Yeni bir araştırmaya göre 2000 sonrası doğan çocukları kapsayan Z kuşağı, nakit para ile ilişkisi olmadığından para üstü hesaplamayı bilmiyor.

İngiltere’deki University College London’da yapılan bir araştırmaya göre ebeveynlerinin sürekli olarak kredi ya da banka kartı ile ödeme yaptığını gören 2000 sonrası doğan çocukları içine alan Z kuşağı, para üstü hesaplamada son derece başarısız durumda.

Araştırma sonuçlarına göre Z kuşağı, nakit paraya tamamen yabancı. Araştırmacılar, çocukların para hesapları konusunda bu kadar yetersiz olmalarının nedenini, cep harçlığı kültürünün bitmesine bağlıyor.

Bilim insansarı, çocukların nakit paradan uzaklaşmasının finansal okuryazarlığı da etkilediğini dile getiriyor.

Okumaya devam et

Öne çıkanlar