Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Televizyonlar HDP’nin reklamını yayınlama sözü vermiş ancak…

HDP Sözcüsü Saruhan Oluç, televizyon kanallarının kendilerine 9-10 Mart günü reklam filmlerinin yayınlanacağı yönünde bilgi verdiğini; ancak herhangi bir gerekçe sunulmadan reklam filmlerinin yayınlamadığını söyledi. İktidar baskısına işaret etti.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) yerel seçilerine dair hazırladığı seçim videosu hiçbir televizyon kanalı tarafından reklam olarak yayınlanmadı. HDP Basın Bürosu ise #EldenElePaylaşalım etiketiyle sosyal medya kampanyası başlatarak videoyu yayınladı.

REKLAM FİLMLERİMİZİ KANALLARA GÖNDERDİK

HDP olarak her seçim döneminde olduğu gibi önceden hazırladıkları filmleri televizyon kanallarına gönderdiklerini aktaran Oluç, “Her zaman yaptığımız şey kanallarla konuşarak ‘reklam filmimizi göndereceğiz’ deyip onların reklam tarifesini almaktır. Reklam filmlerimizi hazırlayınca da TV kanallarına göndeririz. Onlar, hukuki denetimden geçirirler. Filmlere bir itirazları varsa bize bildirirler biz de düzeltmeyi yaptıktan sonra tekrar kanallara göndeririz. Bu süreç de böyle işledi” dedi.

9-10 MART’ DA YAYINLANACAKLARDI

TV kanallarının reklam filmlerine ilişkin herhangi hukuki bir sorun olmadığını söyleyerek, 9-10 Mart günü videonun yayına gireceği yönünde kendilerine bilgi verdiğini belirten Oluç, “Söylenen tarihte reklam filmlerimiz yayınlanmayınca, Pazartesi günü sebebini öğrenmek için TV kanallarını aradık. Daha önce hukuki açıdan bir sorunun olmadığını söyleyen kanalların bir kısmı hiç gerekçe göstermeden hukuki denetimin devam ettiğini söylediler. Bir kısmı telefonlarımızı dahi açmadılar. Mahcubiyetten cevap dahi veremediler. Ortada yayınlamama gerekçesi yok” ifadelerini kullandı.

İKTİDAR BASKISININ OLDUĞUNU GÖSTERİYOR

Oluç, şunları söyledi: “Kanallar üzerinde büyük bir iktidar baskısının olduğu çok net olarak görülüyor. Çeşitli cezalardan korkuyorlar. Kimisi ticari olarak para cezası alacağından, kimisi işlerinin kesileceğinden, reklamlarının azaltılacağından yani iktidarla herhangi bir şekilde kötü olmak istemediklerinden partimizin reklam filmlerini yayınlamadılar. İktidarı eleştiren herhangi bir şeye yol vermek istemiyorlar. Bu durum iktidarın çok açık bir baskısının olduğunu gösteriyor.”

MEDYA ETİĞİ İLETİŞİM ETİĞİ DİYE BİR ŞEY VAR

Oluç, “İktidarın baskısı var ama nihayetinde medya etiği, iletişim etiği diye bir şey var. Dolayısıyla iktidarın baskısına karşı bir tutum almaları gerekiyordu. Çünkü hukuken sorun olan bir durum yoktu. Onlar da iktidarın baskısına boyun eğiyorlar. Her hangi bir şekilde evrensel olan medya etiğine uymuyorlar. Bizler de zaten kullanmakta olduğumuz sosyal medya aracılığıyla bu durumu duyurmaya devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

TV’lerden HDP’ye ambargo: Reklam filmi yayınlanmadı

 

Politika

Melih Gökçek arkadaşının boş arazisine ANFA üzerinden 778 bin lira kira ödetmiş

Ankara Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Melih Gökçek’in 40 yıllık arkadaşı Refah Partisi eski Milletvekili Hasan Hüseyin Ceylan’ın boş arazisini ‘depo yapacağım’ diyerek Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ANFA’ya kiralattığı, boş arsa kirası olarak Ceylan’a üç yıl için 778 bin 323 TL kira ödediği ortaya çıktı.

Olay; ANFA adına avukatların, Hasan Hüseyin Ceylan ile Melih Gökçek dönemindeki ANFA yöneticileri aleyhine verdiği suç duyurusu ile kamuoyuna yansıdı.

20 DÖNÜM BOŞ ARAZİ 10 YILLIĞINA KİRALANDI

Suç duyurusunda yer alan bilgilere göre, Hasan Hüseyin Ceylan, Ankara Altındağ Karacaören Mahallesi’ndeki 20 dönümlük boş arazisini Büyükşehir Belediyesi’nin ANFA Altınpark İşletmeleri Limited Şirketi’ne 10 yıllığına kiraladı.

FİDALIK YAPACAĞIM DEDİ AMA HİÇBİR İŞLEM YAPILMADI

Ancak ANFA Şirketi, “Fidanlık malzemelerinin deposu olarak kullanacağını” gerekçe gösterip kiraladığı 20 dönümlü arazide hiçbir işlem yapmadı. Melih Gökçek’in Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde, bağlı kuruluş ANFA Limited Şirketi Hasan Hüseyin Ceylan’a 2015 yılı için 240 bin lira, 2016 yılı için 249 bin 120 lira ve 2017 yılı içinde 289 bin 323 lira ödeme yaptı.

GÖKÇEK GİDİNCE SÖZLEŞMEYİ FESHETTİ

Suç duyurusunda; Melih Gökçek’in Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığından istifa etmesinin ardından Hasan Hüseyin Ceylan’ın da sözleşme gereği daha 7 yıllık bir süresi varken ANFA’ya başvuruda bulunarak sözleşmeyi karşılıklı olarak feshetmeyi önerdiği ve sözleşmenin karşılıklı mutabakatla feshedildiği ifade edildi.

ANFA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Müfettişlerin söz konusu kiralama işlemi hakkındaki başlatılan soruşturmanın raporlarını tamamlamalarının ardından, ANFA’nın avukatları, dönemin ANFA Genel Müdürü Ramazan Arslan, Genel Müdür Yardımcısı Mesut Yaman, İşletmeler Müdürü Muhammed Akgün ve Hasan Hüseyin Ceylan ile birlikte Ceylan’ın ANFA’da Tesisler Müdürü olarak görev yapan yeğeni Enes Erçoban hakkında dolandırıcılık, TCK’ya göre iki ayrı maddeden görevi kötüye kullanma, ihaleye fesat karıştırma , nüfuz ticareti ve azmettirme suçlarından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına başvurarak ismi geçenlerin cezalandırılmasını istedi.

Mansur Yavaş, Melih Gökçek’ten 25 yıllık enkaz devraldı

Okumaya devam et

Politika

‘Temel Reis’ten ‘geçenlere de geçmeyenlere de geçmiş olsun’ paylaşımı

Sosyal medyada hükümeti eleştirdiği videolar gündem olan Temel Reis lakaplı Saadet Partisi Lideri Temel Karamollaoğlu bu sefer de araç geçiş garantisi verilen köprülerin kamuya maliyetlerini paylaştı. Yaklaşık 6 milyar liralık maliyetin köprüden geçende de geçmeyenden de alındığına dikkat çekti. Karamollaoğlu bu paylaşımla yine gündem oldu.

Sosyal medyanın en etkin kullanan liderlerden olan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu hükümetin icraatlerine ilişkin eleştirilerini bu mecralarda sık sık gündeme taşıyor. SP lideri bu sefer de araç geçiş garantisi verilen köprülerin kamuya 2 buçuk yıllık maliyetini hazırlanan videoyla takipçileriye paylaştı. Araç geçiş garantisi yüzünden Osmangazi Köprüsü ve Yavuz Sultan Selim köprüsünün kamuya maliyetinin 6 milyar lira olduğunun anlatıldığı videoda köprüden geçenden de geçmeyenden de bu paranın alındığı vurgulandı.

Okumaya devam et

Politika

Temelli: Yeni çözüm süreci başlayacak ama AKP’yle değil

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, çözüm sürecinin başlayabileceği yönündeki iddiaları değerlendirdi. “Yeni bir süreç başlayacak ama AKP ile başlamayacak.” dedi.

Temelli, Abdullah Öcalan’ın avukat yasağının kalkmasından HDP’nin 23 Haziran seçimlerindeki tutumuna kadar birçok soruya yanıt verdi.

ÇOK GEÇ KALINMIŞ BİR KARAR

Abdullah Öcalan’a yönelik ziyareti değerlendiren Temelli, iktidara çok sayıda çağrıda bulunduklarını belirterek “Bu siyasete malzeme edilecek bir konu değil.” dedi. Temelli, Öcalan’ın da tüm hükümlülerin sahip olduğu haklardan yararlanması gerektiğini savundu. Temelli, “Çok geç kalınmış bir karar, sekiz yıl boyunca avukatlarının görüşmemesi ciddi bir hak ihlaliydi” değerlendirmesini yaptı.

BARIŞ İSTEYEN TOPLUM ÇÖZÜM SÜRECİ BAŞLATACAK

Öcalan’ın avukat yasağının kaldırılmasının ardından yeni bir çözüm sürecinin başlayabileceği yönündeki iddiaları da değerlendiren Temelli, “Türkiye’de yeni bir süreç başlayacak ama AKP ile başlamayacak. Gerçekten barış isteyen toplum bir süreç başlatacak. Bunu da demokrasi zeminini genişleterek başlatacak” dedi.

DEMİRTAŞ’LA BERABER 5 BİN HDP’Lİ HAPİSTE

DW Türkçe’nin sorularını yanıtlayan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Eski Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş’ın da aralarında olduğu 5 bin HDP’linin hapiste olduğuna dikkat çekti. Temelli, “Bu beş bin HDP’liyi içeride tutan şey savcıların ve yargıçların yorumu, bir yasa değil” diye konuştu.

HDP SEÇMENİ İMAMOĞLU’NU DESTEKLİYOR

Seçimde Ekrem İmamoğlu’nun mağdur edildiğini ifade eden Temelli, “İmamoğlu’na desteğimiz bir demokrasi ittifakı anlayışıyla var ettiğimiz bir destektir. Yoksa herhangi bir sandık sonucuna endeksli bir destekli değildir” dedi. Temelli, İmamoğlu’ya olan desteğinin biraz daha artmasını beklediklerini söyledi. HDP seçmeninin stratejik olarak İmamoğlu’ya oy verdiğini belirten Temelli, “HDP seçmeni İmamoğlu ile yeni tanıştı. İmamoğlu da bu oyların hakkını umarım verecektir” diye konuştu.

Avukatlar Öcalan’la ikinci görüşme için İmralı’ya hareket etti

Okumaya devam et

Öne çıkanlar