Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Turizm bölgelerindeki gezi teknelerinin yüzde 95’i sigortasız

Son dönemde peş peşe fırtınaların yaşandığı, şiddetli yağış ve lodosun olduğu Türkiye'nin en önemli turizm bölgelerindeki gezi teknelerinin yüzde 95'inin sigortasız olduğu bildirildi.

Bu yıl 20 milyon turisti ağırlamaya hazırlanan 2 bin gezi teknesinin yüzde 95’inin ya sigortasız olduğu ya da uygun şekilde sigortalanmadığı belirtildi. Olası bir kazada yolcuların mağduriyetlerini giderebilmeleri mümkün değilken, işletmelerin de faaliyetlerini sürdürebilmelerinin imkansız hale gelmesi söz konusu.

BOLD- Türk bayraklı gemiler arasındaki pazarda yüzde 90 paya sahip olan Türk P&I Sigorta Genel Müdürü Ufuk Teker, Türkiye’nin turizm başkentleri sayılan Antalya, Bodrum, Marmaris gibi önemli merkezlerde 2 binin üzerinde gezi teknesi ve guletin yüzde 95’inin teminatsız dolaştığını söyledi.

Su araçlarının gövde ve sorumluluk sigortalarını tek bir çatıda toplayan Türk P&I öncülüğünde düzenlenen Türk Denizciliğine Bakış paneli öncesi açıklamalarda bulunan Teker, söz konusu sigortalı yüzde 5’lik dilimin ise Yunanistan’a sefer yapan tekneler olduğunu ve bunların da zorunluluktan sigorta yaptırdığını ifade etti.

“PEŞ PEŞE FIRTINALARIN, ŞİDDETLİ YAĞIŞ VE LODOSUN OLDUĞU BU BÖLGELERDE SİGORTA ÇOK ÖNEMLİ”

Teker, şöyle devam etti:

“Özellikle Bodrum gibi dünya turizminin ilgisini çeken lokasyonlarda gerek risklerin ortadan kaldırılması, gerekse güvenli denizcilik ve yolcu güvenliği uluslararası platformlarda ciddi bir öneme sahip. Özellikle bu yıl turizmin pik yapması bekleniyor.

Antalya bölgesinde peş peşe fırtınalar yaşandı. Bodrum’da geçtiğimiz aylarda şiddetli yağış ve lodos nedeniyle alabora olan yatlar, tekneler oldu. Sigorta teminatı amatör denizciler için de önemli. Denize yatırım yapmak, özel ve ticari amaçlı tekne almak isteyenlerin doğal afetlere karşı da sigorta teminatı altında hareket etmesi gerekiyor.”

Ekonomi

Z kuşağı para saymayı bilmiyor, para üstü hesaplayamıyor

Yeni bir araştırma, 2000 sonrası doğan çocukları kapsayan Z kuşağının nakit para ile ilişkisi olmadığından para üstü hesaplamayı bilmediğini ortaya koydu.

Yeni bir araştırmaya göre 2000 sonrası doğan çocukları kapsayan Z kuşağı, nakit para ile ilişkisi olmadığından para üstü hesaplamayı bilmiyor.

İngiltere’deki University College London’da yapılan bir araştırmaya göre ebeveynlerinin sürekli olarak kredi ya da banka kartı ile ödeme yaptığını gören 2000 sonrası doğan çocukları içine alan Z kuşağı, para üstü hesaplamada son derece başarısız durumda.

Araştırma sonuçlarına göre Z kuşağı, nakit paraya tamamen yabancı. Araştırmacılar, çocukların para hesapları konusunda bu kadar yetersiz olmalarının nedenini, cep harçlığı kültürünün bitmesine bağlıyor.

Bilim insansarı, çocukların nakit paradan uzaklaşmasının finansal okuryazarlığı da etkilediğini dile getiriyor.

Okumaya devam et

Ekonomi

Sahibinden az kullanılmış satılık köprü!

İtalyan inşaat şirketi Astaldi üçüncü köprüdeki payının satışı için görüşmelere tekrar başladı.
Astaldi, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde sahibi olduğu yüzde 33 hissenin satışı için 2018’in mart ayında Çinli şirketlerle masaya oturmuştu.

Şirket geçen yıl eylül ayındaysa Türkiye’de son dönemdeki siyasi ve ekonomik gelişmeler nedeniyle üçüncü köprüdeki payını satmak için yürüttüğü müzakerelerin geciktiğini açıklamıştı.

Kocaeli’deki Osman Gazi Köprüsü ve bağlantı yollarının işletmesinin de bir bölümüne sahip olan italyan şirketin geçtiğimiz ocak ayında bu payını da satışa çıkardığı açıklanmıştı.

Astaldi işlerine devam edebilmek için faaliyetlerini alacaklılardan korunma çerçevesi (konkordato) kapsamında yürütüyor.

Okumaya devam et

Ekonomi

Türkiye’deki en ucuz 10 otomobil

Geçtiğimiz hafta hurda araçlarda ÖTV indirimine ilişkin kanun teklifi, Meclis'e sunuldu. Teklif kabul edilirse 10 bin TL olan hurda indirimi 15 bin TL’ye çıkacak.

Geçen yılın ikinci yarısı itibarıyla büyük bir düşüş trendi içine giren Türkiye otomobil ve hafif ticari araç pazarı, bu yılın ilk 4 ayında da daralmaya devam etti.

2019 yılında otomobil ve hafif ticari araç pazarındaki daralma yüzde 50 seviyelerini bulmuş durumda. Mayıs ayı için tahminler 30 bin aracın satılacağı yönünde ki bu sayı son 15 yılın en düşük seviyesi.

Otomobil alımlarının düşmesindeki en önemli etken şüphesiz ki sürekli artış trendi içinde olan döviz kuru. ÖTV ve KDV oranlarının yüksekliğine kredi faizlerinin yüksekliği de eklendiğinde otomobil sahibi olmanın son derece zor bir şey olduğu gerçeği tüm çıplaklığıyla ortaya çıkıyor.

Pazarın hareketlenmesi için markalar çeşitli kampanyalar düzenlerken, devlet de ÖTV indirimleri ve hurda teşviği ile gerekli desteği sağlamaya çalışıyor.

WebTekno, geçen hafta Meclis’e sunulan hurda araçlarda ÖTV indirimine yönelik kanun teklifinin kabul edilmesi halinde Türkiye’deki en uygun fiyatlı otomobilleri derledi.

Teklifin kabul edilmesi halinde 10 bin TL olan hurda indirimi 15 bin TL’ye çıkarılmış olacak. 15 bin TL’lik indirime onay verilmesi durumunda Türkiye’deki en uygun fiyatlı otomobiller şu şekilde olacak:

Dacia Sandero 1.0 Ambiance – 60 bin 900 TL

Renault Symbol 1.0 dCi Joy – 60 bin 900 TL

Hyundai i10 1.0 – 65 bin 400 TL

Renault Clio Joy 1.2 – 65 bin 400 TL

Fiat Egea Sedan 1.4 – 68 bin 900 TL

Toyota Yaris 1.0 – 72 bin 100 TL

Fiat Panda 1.2 – 72 bin 900 TL

KIA Picanto 1.0 – 72 bin 900 TL

Dacia Logan MCV Ambiance – 73 bin 900 TL

Hyundai i20 1.2 – 75 bin 800 TL

Okumaya devam et

Öne çıkanlar