Bizimle iletişime geçiniz

Politika

İmamoğlu’ndan HDP’li vatandaşa: Hemşeriyiz, dostuz, komşuyuz

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) başkan adayı Ekrem İmamoğlu, HDP’li olduğunu söyleyen bir vatandaşın, “Oyum size ama HDP’yi dışlamayın” sitemi üzerine ise Ekrem İmamoğlu, “Gel sarılalım. Ne dışlaması. Hemşeriyiz, dostuz, komşuyuz” diye konuştu.

BOLD-31 Mart yere seçimlerinin en çok tartışılan partisi HDP ve HDP seçmeninin aday çıkarılmayan büyükşehirlerde nasıl bir eğilim göstereceği. HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, İstanbul ve Ankara’da CHP adaylarının ancak HDP oyları ile kazanabileceğini ifade ediyor. Cumhur ittifakı ise terörle suçladığı HDP’yi şeytanlaştırarak millet ittifakına yaklaşmasına engel olmaya çalışıyor.

HDP SEÇMENİ CHP ADAYINA OY VERMEKTE KARARLI

Buna rağmen HDP yönetimi de HDP seçmeni de seçim stratejisini Cumhur ittifakına kaybettirme üzerine kurguladı. Dolayısıyla İstanbul ve Ankara’da CHP adayının profiline bakmadan ona vermekte kararlı. Son örneği Ekrem İmamoğlu yaşadı. İmamoğlu, HDP’li olduğunu söyleyen bir kadının, “Oyum size ama HDP’yi dışlamayın” sitemine “Gel sarılalım. Ne dışlaması. Hemşeriyiz, dostuz, komşuyuz” diye cevap verdi.

31 MARTTA KÖTÜ DİL KULLANAN KAYBEDECEK

31 Mart’ta kötü dili olanın kaybedeceğini belirten İmamoğlu, “Güzel dualarınızla, kimseyi kötülemeden, kimsenin hakkında kötü bir cümle kullanmadan 31 Marta kadar çalışacağız. 31 Mart’ta sandıkta görev alacağız. 1 Nisan’da da güzel derin bir nefes alıp, güzel bir İstanbul’a uyanacağız, hep beraber” dedi.

YOLLADIĞIMIZ OKULLAR İŞE YARAMADI

İmamoğlu, seçim çalışmaları kapsamında Beykoz ve Şile’de vatandaşlarla bir araya geldi. Beykoz Yenimahalle’de yurttaşlarla buluşan İmamoğlu’na, çocuğu engelli olan Nükhet Uluırmak isimli bir kadın “21 yaşında down sendromlu bir oğlum var. Bu yaşına kadar bir meslek edindiremedik. Yolladığımız okullar işe yaramadı. Hepsi para tuzağı” dedi.

ENGELLİLER İÇİN GÜNDÜZ BAKIMEVLERİ AÇACAĞIZ

İmamoğlu da “İşini iyi yapanları tenzih ederim ama genel olarak böyle bir sorun var. Biz, Beylikdüzü’nde engellilere ve ailelerine yönelik gündüz bakımevleri açtık. Bunu, tüm kente yayacağız” diye konuştu. CHP Yenimahalle Seçim İrtibat Bürosu’nun açılışını kurdele keserek gerçekleştiren İmamoğlu, kadınları etrafına toplayarak, “Kadınların ruhuyla, güzelliğiyle, katkılarıyla bu mahallede çok güzel bir oy alacağız” dedi. İmamoğlu, konuşmasının ardından Çavuşbaşı Mahallesi’ndeki yurttaşlarla buluştu.

CNN Türk’te Ekrem İmamoğlu’nun konuşması kesildi, yayın Beştepe’ye bağladı

Politika

Melih Gökçek arkadaşının boş arazisine ANFA üzerinden 778 bin lira kira ödetmiş

Ankara Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Melih Gökçek’in 40 yıllık arkadaşı Refah Partisi eski Milletvekili Hasan Hüseyin Ceylan’ın boş arazisini ‘depo yapacağım’ diyerek Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ANFA’ya kiralattığı, boş arsa kirası olarak Ceylan’a üç yıl için 778 bin 323 TL kira ödediği ortaya çıktı.

Olay; ANFA adına avukatların, Hasan Hüseyin Ceylan ile Melih Gökçek dönemindeki ANFA yöneticileri aleyhine verdiği suç duyurusu ile kamuoyuna yansıdı.

20 DÖNÜM BOŞ ARAZİ 10 YILLIĞINA KİRALANDI

Suç duyurusunda yer alan bilgilere göre, Hasan Hüseyin Ceylan, Ankara Altındağ Karacaören Mahallesi’ndeki 20 dönümlük boş arazisini Büyükşehir Belediyesi’nin ANFA Altınpark İşletmeleri Limited Şirketi’ne 10 yıllığına kiraladı.

FİDALIK YAPACAĞIM DEDİ AMA HİÇBİR İŞLEM YAPILMADI

Ancak ANFA Şirketi, “Fidanlık malzemelerinin deposu olarak kullanacağını” gerekçe gösterip kiraladığı 20 dönümlü arazide hiçbir işlem yapmadı. Melih Gökçek’in Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde, bağlı kuruluş ANFA Limited Şirketi Hasan Hüseyin Ceylan’a 2015 yılı için 240 bin lira, 2016 yılı için 249 bin 120 lira ve 2017 yılı içinde 289 bin 323 lira ödeme yaptı.

GÖKÇEK GİDİNCE SÖZLEŞMEYİ FESHETTİ

Suç duyurusunda; Melih Gökçek’in Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığından istifa etmesinin ardından Hasan Hüseyin Ceylan’ın da sözleşme gereği daha 7 yıllık bir süresi varken ANFA’ya başvuruda bulunarak sözleşmeyi karşılıklı olarak feshetmeyi önerdiği ve sözleşmenin karşılıklı mutabakatla feshedildiği ifade edildi.

ANFA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Müfettişlerin söz konusu kiralama işlemi hakkındaki başlatılan soruşturmanın raporlarını tamamlamalarının ardından, ANFA’nın avukatları, dönemin ANFA Genel Müdürü Ramazan Arslan, Genel Müdür Yardımcısı Mesut Yaman, İşletmeler Müdürü Muhammed Akgün ve Hasan Hüseyin Ceylan ile birlikte Ceylan’ın ANFA’da Tesisler Müdürü olarak görev yapan yeğeni Enes Erçoban hakkında dolandırıcılık, TCK’ya göre iki ayrı maddeden görevi kötüye kullanma, ihaleye fesat karıştırma , nüfuz ticareti ve azmettirme suçlarından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına başvurarak ismi geçenlerin cezalandırılmasını istedi.

Mansur Yavaş, Melih Gökçek’ten 25 yıllık enkaz devraldı

Okumaya devam et

Politika

‘Temel Reis’ten ‘geçenlere de geçmeyenlere de geçmiş olsun’ paylaşımı

Sosyal medyada hükümeti eleştirdiği videolar gündem olan Temel Reis lakaplı Saadet Partisi Lideri Temel Karamollaoğlu bu sefer de araç geçiş garantisi verilen köprülerin kamuya maliyetlerini paylaştı. Yaklaşık 6 milyar liralık maliyetin köprüden geçende de geçmeyenden de alındığına dikkat çekti. Karamollaoğlu bu paylaşımla yine gündem oldu.

Sosyal medyanın en etkin kullanan liderlerden olan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu hükümetin icraatlerine ilişkin eleştirilerini bu mecralarda sık sık gündeme taşıyor. SP lideri bu sefer de araç geçiş garantisi verilen köprülerin kamuya 2 buçuk yıllık maliyetini hazırlanan videoyla takipçileriye paylaştı. Araç geçiş garantisi yüzünden Osmangazi Köprüsü ve Yavuz Sultan Selim köprüsünün kamuya maliyetinin 6 milyar lira olduğunun anlatıldığı videoda köprüden geçenden de geçmeyenden de bu paranın alındığı vurgulandı.

Okumaya devam et

Politika

Temelli: Yeni çözüm süreci başlayacak ama AKP’yle değil

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, çözüm sürecinin başlayabileceği yönündeki iddiaları değerlendirdi. “Yeni bir süreç başlayacak ama AKP ile başlamayacak.” dedi.

Temelli, Abdullah Öcalan’ın avukat yasağının kalkmasından HDP’nin 23 Haziran seçimlerindeki tutumuna kadar birçok soruya yanıt verdi.

ÇOK GEÇ KALINMIŞ BİR KARAR

Abdullah Öcalan’a yönelik ziyareti değerlendiren Temelli, iktidara çok sayıda çağrıda bulunduklarını belirterek “Bu siyasete malzeme edilecek bir konu değil.” dedi. Temelli, Öcalan’ın da tüm hükümlülerin sahip olduğu haklardan yararlanması gerektiğini savundu. Temelli, “Çok geç kalınmış bir karar, sekiz yıl boyunca avukatlarının görüşmemesi ciddi bir hak ihlaliydi” değerlendirmesini yaptı.

BARIŞ İSTEYEN TOPLUM ÇÖZÜM SÜRECİ BAŞLATACAK

Öcalan’ın avukat yasağının kaldırılmasının ardından yeni bir çözüm sürecinin başlayabileceği yönündeki iddiaları da değerlendiren Temelli, “Türkiye’de yeni bir süreç başlayacak ama AKP ile başlamayacak. Gerçekten barış isteyen toplum bir süreç başlatacak. Bunu da demokrasi zeminini genişleterek başlatacak” dedi.

DEMİRTAŞ’LA BERABER 5 BİN HDP’Lİ HAPİSTE

DW Türkçe’nin sorularını yanıtlayan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Eski Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş’ın da aralarında olduğu 5 bin HDP’linin hapiste olduğuna dikkat çekti. Temelli, “Bu beş bin HDP’liyi içeride tutan şey savcıların ve yargıçların yorumu, bir yasa değil” diye konuştu.

HDP SEÇMENİ İMAMOĞLU’NU DESTEKLİYOR

Seçimde Ekrem İmamoğlu’nun mağdur edildiğini ifade eden Temelli, “İmamoğlu’na desteğimiz bir demokrasi ittifakı anlayışıyla var ettiğimiz bir destektir. Yoksa herhangi bir sandık sonucuna endeksli bir destekli değildir” dedi. Temelli, İmamoğlu’ya olan desteğinin biraz daha artmasını beklediklerini söyledi. HDP seçmeninin stratejik olarak İmamoğlu’ya oy verdiğini belirten Temelli, “HDP seçmeni İmamoğlu ile yeni tanıştı. İmamoğlu da bu oyların hakkını umarım verecektir” diye konuştu.

Avukatlar Öcalan’la ikinci görüşme için İmralı’ya hareket etti

Okumaya devam et

Öne çıkanlar