Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Yeni Zelanda saldırganı ilk mahkemeye çıkarıldı

Yeni Zelanda saldırganı Avustralyalı Brenton Harrison Tarrant ilk mahkemeye çıkarıldı. Elleri kelepçeli, yalın ayak ve beyaz bir önlükle giydirilen Tarrant, mahkemde beyaz ırkın üstünlüğünü simgeleyen White Power (WP) işareti yaptı.

BOLD- Yeni Zelanda’da 49 kişinin hayatını kaybettiği cami saldırılarının baş zanlısının gözaltı süresi cinayet suçlamasıyla uzatıldı.

Elleri kelepçeli, yalın ayak ve beyaz bir mahkum üniforması ile hakim karşına çıkan Avustralyalı Brenton Harrison Tarrant hakkında, 5 Nisan’da görülecek ikinci duruşmada diğer suçlamaların da yöneltilmesi bekleniyor.

Kefalet talebinde bulunmayan 28 yaşındaki zanlı Tarrant’ın duruşma boyunca sessizliğini koruduğu ve beyaz ırkın üstünlüğünü simgeleyen White Power (WP) işareti yaptığı gözlemlendi.

Güvenlik nedeniyle kamuya kapalı görülen duruşmaya yalnızca basın mensupları alındı.

GÜVENLİK TEHDİTİ EN ÜST SEVİYEDE

Cuma namazı sırasında, Christchurch kentindeki iki camiye düzenlenen silahlı saldırıda cemaat kurşun yağmuruna tutulmuş, olayda 49 kişi yaşamını yitiriken en az 40 kişi de yaralanmıştı.

Saldırılarla ilgili yakalanan iki kişi daha gözaltında tutuluyor.

İlk ihbardan 36 dakika sonra yakalanan Tarrant’ın aracında el yapımı bomba ile iki silah daha ele geçirildi. Başbakan Jacinda Ardern, zanlının saldırıları devam ettirmeyi planladığından emin olduklarını kaydetti. Ardern’in aktardıklarına göre silah ruhsatı bulunan Tarrant, ikisi yarı otomatik 5 silah sahibi.

Saldırıların, ülke tarihinin en kanlı terör eylemi olduğunu söyleyen Başbakan Ardern, ulusal güvenlik tehdit seviyesini en üst düzeye çıkardı.

Genel

Tunceli Belediyesi kayyumunun selamını almayan gençlere gözaltı

Tunceli Valisi ve Tunceli Belediyesi’nin kayyumu Tuncay Sonel’in, selamını almak ve elini sıkmak istemeyen iki genç gözaltına alındı. Korumalar tarafından tartaklanan gençler daha sonra serbest bırakıldı.

Tunceli’de dün yaşanan olay, hukuksuzluğu ve keyfiliği bir kez daha gözler önüne serdi. Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) tarafından Tunceli Belediyesi’ne kayyum olarak da atanan Tunceli Valisi Tuncay Sonel’in selamını almadıkları ve elini sıkmadıkları gerekçesiyle iki genç gözaltına alındı.

Seyit Rıza Meydanı’ndaki hediyelik eşya dükkanı önünde oturan beş gence, büronun önünden korumaları ve çok sayıda polis eşliğinde geçen Tuncay Sonel elini uzattı. Görgü tanıkları, her iki gencin Vali Sonel’in elini sıkmadığını, selamını almak istemediklerini, bunun üzerine tartaklandıkları belirtti.

Olaya tepki gösteren halkın gençleri korumaların elinden aldığı, ancak sonrasında GBT bahanesiyle gençlerin gözaltına alındığı açıklandı. Gözaltına alınan gençler sonrasında serbest bırakıldı.

CHP eski milletvekili ve hukukçu Hüseyin Aygün de yaşanan olayı Twitter hesabından duyurdu:

 

Okumaya devam et

Genel

Taksiciden Senagalli turiste: Sen terörist misin, cami bombalamaya mı geldin!

İstanbul’da  taksicilerin turistlere yaptıkları rahatsız edici tavırlara bir yenisi daha eklendi. İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan aracına aldığı Senegalli yolcuya hakaret eden taksi sürücüsü: Sen terörist misin, cami bombalamaya mı geldin buraya… Endonezya’da gördün camiyi taradılar. Sen geldin burada, camiyi mi tarayacan. Şerefsiz.. Bir de gülüyor. Sen terör müsün. Ben seni polise götürecem, bu terördür… Bu diyecem Sultanahmet Camii’ni tarayacakmış. Polise gidiyoruz mu.” dedi.

O anları cep telefonu kamerasıyla kaydeden Senegalli turist, polise giderek taksiciden şikayetçi oldu.

Taksicinin Senagalli yolcuyu sözleriyle sürekli itham ettiği, hatta vurduğu videodaki diyaloglar şöyle:

Taksici: “Buraya niye geldin. Sen terörist misin nesin. Sen terörist misin. Sen nereye bombalayacan. Hıı… Endonezya’da gördün camiyi taradılar. Sen geldin burada, camiyi mi tarayacan. Şerefsiz.. Bir de gülüyor. Sen terör müsün. Ben seni polise götürecem, bu terördür… Bu diyecem Sultanahmet Camii’ni tarayacakmış. Polise gidiyoruz mu…”

Yolcu: “Git… öyle yapma, abi öyle yapma.

– Abi mabi deme

– Abi öyle yapma bana, abi bana vurma, abi niye bana böyle yapıyorsun ki!

– Konuşmuyorsun, konuşasın diye…

– Niye konuşayım, konuşmuyorum, mecbur muyum konuşmaya.

– Mecbursun evet.

– Lailahe İllallah…

– Niye bindim bu taksiye, vallahi billayı niye bindim, ben anlamadım ya..

– Sen bindin, sen bana kavga yapıyorsun

– Ben sana bir şey dedim mi, sen bana terörist diyorsun, hem bana küfrediyorsun, hem de bana vuruyorsun…

Okumaya devam et

Genel

Mustafa Ünal’dan mektup: İddianamemi hazırlayan savcı suç örgütü üyesi çıktı

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP)’nin önce kayyım marifetiyle el koyduğu, sonra da KHK ile kapattığı Zaman Gazetesi’nin Ankara Temsilcisi Mustafa Ünal’dan mektup var.
Silivri’de iki yılı aşkın süredir tutsak olan Mustafa Ünal’ın mektubunu oğlu Enes Ünal sosyal medya hesabından duyurdu. Savcının hazırladığı 62 sayfalık iddianamenin savunmalar esnasında çöktüğünü hatırlatan usta gazeteci Mustafa Ünal, “İddianamesi düşen bir dava ayakta kalabilir mi?” diye sordu.

Mustafa Ünal, mektubunda şunları yazdı:

İddianamesi düşen bir dava ayakta kalabilir mi?

62 sayfalık perişan evrakı savunmalar çökertmişti. Buna rağmen yargıçlar bu çöken, çürük iddianame üzerine hüküm inşa etmekten çekinmediler.

İddianameyi hazırlayan altına ‘Savcı’ diye imza koyan şahıs, haklarında ‘suç örgütü kurmak ve dolandırıcılıktan’ dava açılan bir çeteyle bağlantılı olduğu gerekçesiyle açığa alındı.

Ne olacak şimdi?

Yargı hiçbir şey olmamış gibi davranabilir mi?

Bırakın hukuk davasını siyasi bir dava bile değildi. Haddizatında dava değil Kerbelaydı. Savcının ilişkiler ağı bu gerçeği ortaya çıkardı.

Suç örgütü kurmak ve dolandırıcılık gibi yüz kızartıcı bir çeteyle bağlantılı olduğu bizzat HSK tarafından tespit edilen bir Savcının yazdığı iddianame ciddiye alınabilir mi?

Ciddiye alana hukukçu denir mi?

Dava temelsizdi. Çökmüştü. Şimdi düştü.

İddianamesiz bir hukuk davası düşünülemeyeceğine göre, muhakeme ve sonuçları yok hükmündedir. Derhal özgürlüğümün iadesi gerekir.

Çökmüş ve düşmüş bir davanın mahpusu olur mu?

Mazlumun ahından korkmak lazımmış. Olmayan suçun, olmayan davanın mahpusu olarak Hukuk Kerbelası’nda bir damla adalet istiyorum.

İlla Adalet, illa Adalet…

20.03.2019

Mustafa Ünal

Zaman Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Ünal 2,5 yıldır Silivri Cezaevi’nde bulunuyor.Kamuoyunun Suudi Arabistan Konsolosluğu’nda öldürülen Cemal Kaşıkçı ve Barış Akademisyenleri soruşturmalarından tanıdığı Savcı İsmet Bozkurt, 17 Mart’ta Cumhuriyet’te yer alan habere göre açığa alındı. Habere göre savcı Bozkurt, bazı kişileri cemaat soruşturmaları kapsamında tutuklanan bazı kişileri para karşılığı serbest bırakmak için pazarlık yaptığı, kurulan bir borsa çetesiyle işbirliği içinde olduğu belirtiliyor.

İsmet Bozkurt’un hazırladığı iddianameye göre ise Zaman gazetesi eski yazarları Mümtaz’er Türköne ve Mustafa Ünal’a 10 yıl 6’şar ay, Şahin Alpay, Ali Bulaç , Ahmet Turan Alkan “silahlı terör örgütünü üye olmak” gerekçesiyle 8 yıl 9 ay, gece sorumlusu İbrahim Karayeğen de 6 Temmuz 2018’de 9 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Okumaya devam et

Öne çıkanlar