Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Özgür medyanın boynuna geçirilen “İlmik” belgeseli Avrupa’da

Belgeselde 15 Temmuz darbe girişiminden önce kapatılmaya başlanan onlarca medya organının susturulması ile gazetecilerin korkutularak sürgüne gitmek zorunda bırakılmaları gerçekleştirilen röportajlar eşliğinde anlatılıyor.

Belgeselin senaryosunu yazan ve yöneten Thomas Sideris

KELEPÇE YA DA SÜRGÜNLE ÖRÜLEN İLMİK
Kronos’tan Ufuk Yardımcı’nın haberine göre, Türkiye’de insan hakları ihlalleri ile basın özgürlüğü önündeki engelleri anlatan “İLMİK-THE NOOSE”, Yunanistan ve Almanya’nın ardından Amerika’nın Broklyn, Washington DC, Cleveland ve Chicago’da eyaletlerinde gösterildi. İlmik, bugün akşam Brüksel’de belgeselseverlerin beğenisine sunuldu.

Yunan devlet televizyonu ERT çalışanı gazeteci ve belgeselci Thomas Sideris’in senaryosunu yazarak yönettiği İlmik adlı uzun metrajlı belgesel, dünya turunu sürdürüyor. Türkiye’de etnik, ideolojik, cinsiyet ve dini kimlik temelinde eden hız kesmeden devam eden insan hakları ihlallerine mercek tutan belgesel, 6 ve 7 Mart 2018 tarihlerinde ‘20. Uluslararası Selanik Belgesel Festivali ve 12-14 Mart 2019 tarihlerinde ise sırasıyla Almanya’nın Berlin ve Leipzig şehirlerinde gösterildi. Ardından 16-24 Mart tarihleri arasında ise Amerika’nın 4 farklı eyaletinde izleyiciyle buluştu. Gösterimlere katılan gazeteci Sideris, izleyenlerin sorularını cevaplandırdı.

Belgeselde 15 Temmuz darbe girişiminden önce kapatılmaya başlanan onlarca medya organının susturulması ile gazetecilerin korkutularak sürgüne gitmek zorunda bırakılmaları gerçekleştirilen röportajlar eşliğinde anlatılıyor.

26 aydır Edirne Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş da son röportajını İlmik için vermişti

ÇOĞU ŞİMDİ HAPİSTE

15 Temmuz’dan yaklaşık 1 ay önce 8 Haziran 2016’da İstanbul ve Ankara’da çekimlerine başlanan belgesele konuşan gazetecilerin tamamına yakını, bugün için ya cezaevinde, ya haklarında onlarca yıl hapis cezası isteniyor yada yurtdışında sürgünde bulunuyor. Filmin görüntü yönetmenlerinden eski Osman Geniş, 2 yıldan bu yana Kırklareli cezaevinde tutuluyor.

Nazlı Ilıcak gibi gazeteciler son röportajlarını İlmik için verdi. Hapse konulmadan önce HDP eski eşbaşkanı Selahattin Demirtaş da son röportajını İlmik için vermişti.

Kültür

Arthur H İstanbullu dinleyiciler için geliyor

Ünlü Fransız müzisyen, onuncu stüdyo albümü, “Amour chien fou”nun dünya turnesi kapsamında İstanbul’da da bir konser verecek.

Fransa’daki canlı performanslarıyla tanınan piyanist, söz yazarı ve şarkıcı Arthur H, “Amour chien fou!” başlıklı aşk albümünün dünya turnesi kapsamında 8 Mayıs’ta Dada Salon Kabarett’de olacak.

Okumaya devam et

Kültür

Oscar akademisi Netflix’le ilgili kararını verdi

Online platformlarda yayınlanan filmlerin Oscar yarışmasına dahil edilmemesi gerektiği yönünde Steven Spielberg’in ortaya attığı tartışma sonrası Oscar Akademisi kararını açıkladı.

KURALLAR DEĞİŞMEDİ
Ünlü yönetmen Steven Spielberg’in fitilini ateşlediği, “Netflix filmleri Oscar’a aday gösterilmesin” talebi Akademi’nin kararıyla reddedildi. Akademi Kurulu, Oscar yarışına kabul edilecek filmler hakkındaki kuralların değiştirilmeyeceğini açıkladı. Mevcut kurallar, herhangi bir uzun metrajlı filmin en az yedi gün boyunca vizyonda kalmasının ve Los Angeles’ta günde en az üç gösteriminin yapılmış olmasının ardından Oscar komitesine başvuru yapabilmesini içeriyor. Ayrıca filmlerin Oscar öncesi ya da sonrasında Netflix, Amazon, Hulu gibi alternatif platformlarda gösterime girebileceği de Akademi Kurulu’nun değiştirmediği kararlar arasında.

Alfonso Cuaron Netflix yapımı Roma ile Oscar’a uzanmıştı

Akademi Başkanı John Bailey, yaptığı açıklamada, “Sinema deneyiminin sinema sanatından ayrılmaz bir parça olmasını destekliyoruz ve tartışmamız genellikle bu yönde oldu. Kurallarımız sinema gösterimlerinin olmasını talep ediyor ve Oscar değerlendirmesi için geniş bir yelpazeyi içeren film seçkisinin gönderilmesine izin veriyor” dedi.

Okumaya devam et

Kültür

Cannes’da görücüye çıkacak Maradona belgeselinden ilk klip

Senna ve Amy belgeselleriyle dikkat çeken Oscar ödüllü Asif Kapadia’nın yönetmenliğini üstlendiği, efsanevi futbolcu Diego Maradona’nın hayatını konu alan Maradona belgeselinden ilk klip yayınlandı.

NAPOLİ YILLARINA ODAKLANACAK
Maradona isimli bu belgesel, dünyaca ünlü futbolcunun özel yaşamını ve 1980’li yıllarda Napoli takımında profesyonel kariyerinin zirvesine ulaştığı dönemleri gözler önüne serecek. Napoli’de kısa sürede taraftarların sevgisini kazanan Maradona, zamanla futbol tarihinin unutulmaz figürlerinden biri hâline geldi.

İzleyiciyi daha önce hiç görülmemiş arşiv görüntüleriyle buluşturacak olan belgesel, bu yıl 14-25 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan 72. Cannes Film Festivali’nin Yarışma Dışı bölümünde dünya prömiyerini yapacak ve belgeselin Cannes’daki gösterimine Maradona da katılacak.

Okumaya devam et

Öne çıkanlar