Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

“Duvarları Delen Çizgiler” sergisi İzmir’de

Görülmüştür İnisiyatifi’nin hazırladığı 20 mahpus karikatüristin eserlerinden oluşan sergi Mersin’den sonra şimdi de İzmir’de açılıyor. Tutuklularla dayanışmak için hazırlanan sergi 13-16 Nisan tarihleri arasında Kültür Park Pakistan Pavyonu Sergi Salonu’nda ziyaretçilere açık olacak.

TUTUKLU VE HÜKÜMLÜ KARİKATÜRİSTLER
Gazete Duvar’dan Nuray Pehlivan’ın haberine göre, hapishanelerde yaşanan hak ihlallerine dikkat çekmek ve tecrit edilen mahpusların sesini duyurmak amacıyla düzenlenen sergide; cezaevlerindeki mahpusların zor koşullarda yarattığı eserlerden oluşan 70 karikatür yer alıyor.

“Duvarları Aşan Çizgiler” adını verdikleri proje doğrultusunda onlarca hapishaneye girerek, halen tutuklu veya hükümlü olan ressam ve karikatüristlere ulaştıklarını söyleyen Görülmüştür İnisiyatifi kurucularından Adil Oktay, bu süreçte taahhütlü mektuplarının ve fakslarının cezaevlerinde kaybolduğunu; kimilerinin de “Kurumda yoktur” mührüyle geri döndüğünü aktardı.

OHAL’İN YARATTIĞI ZORLUKLAR
OHAL’den sonra hapishanelerde sürgün ve sevkler hız kesmediğinden bazı karikatüristlere ulaşmada zorlandık. Kimi zaman da hapishanelerde sık uygulanan “iletişim cezaları” nedeniyle sahibine verilmedi. Uzun uğraşlardan sonra ulaşabildiğimiz mahpuslardan 20’si üç ayı aşan zor koşullarda yarattıkları özgün karikatürlerini yolladı. Örneğin gazeteci ve ressam Zehra Doğan tahliye olmadan önce Tarsus Hapishanesi’nden sadece bu sergi için 3 karikatür yapıp yolladı. Karikatürlerinde hapisteki kadınları işledi. Yine sergimizde yer alan 20 karikatüristten birisi olan tutsak karikatür Özlem Özdemir’in açlık grevi 120 günü geçti. Özlem Özdemir açlık grevinin 30. gününde bize mektup yazarak şimdi halsiz olduğunu ancak sergiye katılmaktan onur duyacağını bildirdi. Biz de elimizdeki karikatürlerden sergiye aldık. ‘’Sonuç olarak; tüm engellere rağmen elimizde sergi açacak bütünlükte, 70 adet karikatür birikti. Ancak daha ulaşamadığımız yüzlerce mahpus çizerin olduğunu, hapishanede o zor koşullarda üretenlerin sayısının bu sergide yer alanlardan fazla olduğunu belirtmek isterim.’’

Gündem

Çocuk istismarlarını protesto eden mahalleliye polis müdahalesi

Küçükçekmece’de yaşana çocuk istismarlarını protesto eden Kanarya mahallesi sakinlerine polis TOMA’larla müdahale etti

İlçede ardada yaşanan çocuk istismarları mahalle sakinlerini sokağa döktü. Failllerin biran önce yakalanıp cezalandırılmasını isteyen mahalle sakinleri akşam saatlerinde de eylemine devam etti. Mahalleliler, “Hak, hukuk, adalet”, “Susma haykır istismara hayır” sloganları ile sokaklarda yürüdü.

İlçede gerçekleşen olayların faillerinin bulunması için protesto yapan mahalleliye polis TOMA ile müdahale etti.

Okumaya devam et

Gündem

AKP’lilerin uyuşturucuyla mücadeleyi reddetmesini yandaş yorumcu böyle savundu

Kanal A Haber’in yorumcusu Prof.dr. Bünyamin Bezci ‘CHP uyuşturucu ile mücadele derken uyuşturucuyu teşvik ediyor’ dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi meclis toplantısında CHP’li üyelerin verdiği uyuşturucu ile mücadele komisyonu kurulması yönündeki tasarı AKP ve MHP’li üyelerin red oyu vermesiyle kabul edilmedi. Tasarının reddedilmesi sosyal medyada dün gecenin en çok konuşulan gündemlerinden oldu. Televizyon programlarında da tartışılan konuyla ilgili en enterasan yorum yandaş haber kanalı A Haber’de yorumcu Prof.Dr. Bünyamin Bezci’den geldi. Bezci CHP’nin aslında uyuşturucu ile mücadele diyerek uyuşturucuyu teşvik ettiğini söyledi.

Okumaya devam et

Gündem

Ensar Vakfı, Süleyman Soylu’ya sahip çıktı: Her zamankinden daha fazla arkasındayız

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara Çubuk’taki şehit cenazesinde linç girişiminde, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun CHP’lilerin şehit cenazelerine alınmaması yönündeki açıklamalarının neden olduğu iddia edilmişti.

Kılıçdaroğlu’nun linç girişimi esnasında sığındığı evin ve makam aracının taşlanmasında Süleyman Soylu’nun toplum üzerinde oluşturduğu algının neden olduğu gerekçesiyle CHP’liler İçişleri Bakanı Soylu’yu istifaya davet etmişti.

Süleyman Soylu’ya yönelik istifa açıklamalarının ardından yurtlarında çocuk istismarı ile anılan Ensar Vakfı, Soylu’ya destek mesajı geldi. Ensar Vakfı Trabzon Şube Başkanı Ömer Topaloğlu, “Sayın Bakanımız Süleyman Soylu aleyhine bir algı oluşturulması, hem çirkin bir yakıştırma hem de anlamsız bir tutumdur.” dedi.

Süleyman Soylu hakkında ülke için verdiği ölümcül mücadele verdiğini anlatan Topaloğlu, “CHP mensupları için sarf ettiği sözlerinin, bugünkü saldırının dayanağı olarak gösterilmesi ve Sayın Bakanımızın istifasının istenilmesi kabul edilemez bir durumdur. Vatandaşın cenaze anındaki doğal tepkisini siyasi kazanıma dönüştürme gayretleri geçmişte olduğu gibi yine sonuçsuz kalacaktır.” ifadelerini kullandı.

Her zamankinden daha fazla birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyulan bir dönemde, Bakan Süleyman Soylu’nun istifasını istemenin yanlışların en büyüğü olduğunu belirten Topaloğlu, “Trabzon’daki sivil toplum kuruluşları ve dernekler olarak, Sayın Bakanımız Süleyman Soylu’nun her zamankinden daha fazla arkasında olduğumuzun bilinmesini istiyor ve bunu tüm Türkiye’ye ilan ediyoruz.” dedi.

İstanbul halkının parası yıllarca Bilal’in vakıflarına aktarılmış

Okumaya devam et

Öne çıkanlar