Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk: AKP 7 Haziran taktiğini uyguluyor

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yeniden yapılması yönündeki söylemleriyle ilgili konuşan Adalet eski Bakanı Hikmet Sami Türk, “İptal durumunda İstanbul’un 39 ilçesinde seçimin yenilenmesi gerekir” açıklaması yaptı.

AKP’nin 7 Haziran 2015’deki genel seçimlerde tek başına iktidar olacak oya sahip olamadığını anlatan Türk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın baskısı sonucu 45 gün içerisinde hükümet kurulamayınca seçimin yenilenediğini hatırlatarak “AKP İstanbul’da 7 Haziran taktiğini uyguluyor” açıklamsında bulundu.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi ile ilgili “Organize bir iş var” ifadeleri doğrultusunda seçimin yenilenmesi gündeme gelmişti.

Geçersiz oyların sayımının devam ettiği İstanbul seçimlerine ilişkin konuşan Hikmet Sami Türk, “Bu seçimde herkes oy pusulalarını tek zarfa koyup sandığa attı. İptal durumunda da tüm seçimin yenilenmesi gerekir” diye konuştu.

“SADECE BÜYÜKŞEHİRDE DEĞİL TÜM İLÇELERDE SEÇİMLER YENİLENİR”

Sözcü’de yer alan habere göre, “Seçimi iptal edince Büyükşehir’e atılan oyları geçersiz, ilçelere atılan oyları geçerli sayamazsınız.” diyen Hikmet Sami Türk, “Bu seçimde herkes oy pusulalarını tek zarfa koyup sandığa attı. İptal durumunda da tüm seçimin yenilenmesi gerekir. Kanunda da ‘Büyükşehir belediye başkanının seçiminde seçim çevresi büyükşehir belediye sınırlarından oluşur’ diyor. Bu hükme göre İstanbul’da seçimin iptali, hem büyükşehir belediye başkanının hem 39 ilçe başkanının hem de tüm belediye meclis üyeleri ile muhtarların da yeniden seçimini kapsar.” uyarısında bulundu.

İstanbul’da seçimin iptal edildiği durumda zorunlu sebepler haricinde siyasi partilerin aday değiştiremeyeceğini vurgulayan Türk, “Siyasi partiler aynı aday ile seçime gitmek durumda” ifadesini kullandı.

Seçimin iptali için Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) baskı altına alındığını savunan Türk, “Seçimin iptali olursa seçmenin oyuna ve milli iradeye saygısızlık olur.” dedi.

7 Haziran 2015 seçimlerinde de aynısı olduğunu belirten Hikmet Sami Türk  “AKP, TBMM’de çoğunluğu kaybetti. Anayasa’ya göre 45 gün içinde hükümet kurulamazsa yeniden seçim hükmü vardı. İktidar 45 günü doldurup yeniden seçim kararı alındı. 1 Kasım seçimlerinde ise AKP, TBMM’de çoğunluğu yakaladı. Şimdi İstanbul’da da aynısı yapılmak isteniyor, seçimi iptal ettirip 2. seçimde kazanmayı hedefliyorlar.” dedi.

Abdullah Gül’den Erdoğan’a açık çağrı: Türkiye’yi seçimleri tartışmalı bir ülke haline getirmeyin

Gündem

Çocuk istismarlarını protesto eden mahalleliye polis müdahalesi

Küçükçekmece’de yaşana çocuk istismarlarını protesto eden Kanarya mahallesi sakinlerine polis TOMA’larla müdahale etti

İlçede ardada yaşanan çocuk istismarları mahalle sakinlerini sokağa döktü. Failllerin biran önce yakalanıp cezalandırılmasını isteyen mahalle sakinleri akşam saatlerinde de eylemine devam etti. Mahalleliler, “Hak, hukuk, adalet”, “Susma haykır istismara hayır” sloganları ile sokaklarda yürüdü.

İlçede gerçekleşen olayların faillerinin bulunması için protesto yapan mahalleliye polis TOMA ile müdahale etti.

Okumaya devam et

Gündem

AKP’lilerin uyuşturucuyla mücadeleyi reddetmesini yandaş yorumcu böyle savundu

Kanal A Haber’in yorumcusu Prof.dr. Bünyamin Bezci ‘CHP uyuşturucu ile mücadele derken uyuşturucuyu teşvik ediyor’ dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi meclis toplantısında CHP’li üyelerin verdiği uyuşturucu ile mücadele komisyonu kurulması yönündeki tasarı AKP ve MHP’li üyelerin red oyu vermesiyle kabul edilmedi. Tasarının reddedilmesi sosyal medyada dün gecenin en çok konuşulan gündemlerinden oldu. Televizyon programlarında da tartışılan konuyla ilgili en enterasan yorum yandaş haber kanalı A Haber’de yorumcu Prof.Dr. Bünyamin Bezci’den geldi. Bezci CHP’nin aslında uyuşturucu ile mücadele diyerek uyuşturucuyu teşvik ettiğini söyledi.

Okumaya devam et

Gündem

Ensar Vakfı, Süleyman Soylu’ya sahip çıktı: Her zamankinden daha fazla arkasındayız

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara Çubuk’taki şehit cenazesinde linç girişiminde, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun CHP’lilerin şehit cenazelerine alınmaması yönündeki açıklamalarının neden olduğu iddia edilmişti.

Kılıçdaroğlu’nun linç girişimi esnasında sığındığı evin ve makam aracının taşlanmasında Süleyman Soylu’nun toplum üzerinde oluşturduğu algının neden olduğu gerekçesiyle CHP’liler İçişleri Bakanı Soylu’yu istifaya davet etmişti.

Süleyman Soylu’ya yönelik istifa açıklamalarının ardından yurtlarında çocuk istismarı ile anılan Ensar Vakfı, Soylu’ya destek mesajı geldi. Ensar Vakfı Trabzon Şube Başkanı Ömer Topaloğlu, “Sayın Bakanımız Süleyman Soylu aleyhine bir algı oluşturulması, hem çirkin bir yakıştırma hem de anlamsız bir tutumdur.” dedi.

Süleyman Soylu hakkında ülke için verdiği ölümcül mücadele verdiğini anlatan Topaloğlu, “CHP mensupları için sarf ettiği sözlerinin, bugünkü saldırının dayanağı olarak gösterilmesi ve Sayın Bakanımızın istifasının istenilmesi kabul edilemez bir durumdur. Vatandaşın cenaze anındaki doğal tepkisini siyasi kazanıma dönüştürme gayretleri geçmişte olduğu gibi yine sonuçsuz kalacaktır.” ifadelerini kullandı.

Her zamankinden daha fazla birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyulan bir dönemde, Bakan Süleyman Soylu’nun istifasını istemenin yanlışların en büyüğü olduğunu belirten Topaloğlu, “Trabzon’daki sivil toplum kuruluşları ve dernekler olarak, Sayın Bakanımız Süleyman Soylu’nun her zamankinden daha fazla arkasında olduğumuzun bilinmesini istiyor ve bunu tüm Türkiye’ye ilan ediyoruz.” dedi.

İstanbul halkının parası yıllarca Bilal’in vakıflarına aktarılmış

Okumaya devam et

Öne çıkanlar