Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Trafik cezalarındaki çözüm seçime kadarmış: Binlerce araç sahibine ceza yağdı

31 Mart yerel seçimlerinin ardından özellikle İstanbul’da birçok vatandaş, haksız yere kesilen trafik cezalarından şikâyetçi oldu. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden geçen binlerce araç sahibi, kendilerine herhangi bir uyarı veya tebligat yapılmadan ceza kesildiğini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım yerel seçimler öncesi yanlış kesilen cezaları affetmiş ve sorunun kalıcı olarak çözüleceğini vadetmişti.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden geçişi yasak olan, hafif ticari araç sahipleri seçimlerin bitmesinin ardından sürpriz cezalarla karşılaşmaya başladı. Aks aralığı belli bir uzunluğun üstünde olan araç sahiplerine, köprüden her geçişleri için 1.132 lira ceza kesildi. 2019 yılı başında başlayan uygulamayla binlerce kişiye ceza yağdı.

Tebligatları yeni yeni alan araç sahipleri, herhangi bir uyarı yapılmadan yazılan yüksek cezalara tepkili. Köprü geçişlerinde ki trafik cezaları 31 Mart yerel seçimleri öncesinde de gündeme gelmiş ancak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım bu cezaların iptal edileceğini, ödeme yapanların paralarının da iade edileceğini söylemişti.

YASAK KARARINI BİLDİRMEK YERİNE TOPLU CEZA

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu yaptığı açıklamada, kesilen cezaların aks aralığı 3,2 metrenin üstünde ki hafif ticari araçları kapsadığını söyledi. Ancak burada ki en büyük problemin, bu araçların geçişinin yasak olduğuna dair bir bildirimin 31 Marta kadar yapılmamış olması olduğunu belirten Ağaoğlu “Bildirim yapsalardı vatandaş bir daha geçmezdi buradan. Gelen evraklar vatandaşa seçim sonrası toplu bir şekilde gönderilmiş. Mağdurların arasında trafik polisleri bile var. ” dedi.

Aydın Ağaoğlu twitter hesabından yaptığı açıklamada “Tuzak mı bu, 15 Temmuz Köprüsünü kullanan 1. Sınıf araçlara kesilen cezalar biriktirilip gönderilince, yılbaşından beri geçen 3 aylık sürede bazıları 200 bin liraya ulaşmış. Yasak kararını bildirmek yerine cezaları toplu halde gönderdiler. Biriktirilip fahiş meblağa ulaşan ve ocak söndüren bu cezalar silinmelidir.” diyerek tepki gösterdi.

BENZİNE SEÇİM SONRASI İKİ DEFA ZAM

31 Mart yerel seçimlerinin hemen ardından benzin fiyatlarına iki, motorin fiyatına ise bir defa zam yapıldı. Benzine ilk olarak 2 Nisan’da 19 kuruş zam geldi ve bununla benzinin litre fiyatı 7 lira sınırına geldi. Dün yapılan yeni zamla birlikte benzin litre fiyatı 7 liranın üzerine çıktı.

Hükümetin seçim rüşvetleri devam ediyor, köprü geçiş cezaları iptal edildi

Ekonomi

İstanbul Havalimanı’na ikram tesisi yapmayı unutmuşlar

Yeni havalimanına ikram tesisi yapılması unutulduğu için, ikram malzemeleri 43 kilometre uzaklıktan TIR’larla taşınıyor.

AirportHaber yazarlarından Çetin Özbey’in köşesinde aktardığı bilgilere göre yeni havalimanında ikram tesisi yok ve ikram malzemeleri 43 kilometre uzaktan TIR’lar ile taşınıyor.

Özbey yazısında bu konuyla ilgili şu satırları kaleme aldı: “İnternetten baktım. Atatürk Havalimanı ile İstanbul Havalimanı arasının kaç kilometre olduğunu anlayamadım. Mesafeyi 24 kilometre olarak da veren var 43 kilometre olarak da veren mevcut. Başka biri ise 61 kilometre diyor. Hangisine rağbet edeceğimi şaşırdım. Ortalamalarını aldım ve 42.7 kilometre, 43 kilometre olduğunu varsaydım.

Anlayamadığım diğer bir husus daha var. O da İstanbul Havalimanında Türk Hava Yolları’nın ortağı Turkısh DO&CO’nın ikram tesislerinin yapılmamış olması ve de İstanbul Havalimanı çıkışlı yolculara uçuş esnasında sunulacak olan ikramın Atatürk Havalimanındaki tesislerden 10-12  TIR ile her gün İstanbul Havalimanına taşınması.”

MESCİTLE DE GÜNDEME GELDİ

Yeni Havalimanı Cuma namazında oluşan görüntülerle de gündemde. Koridorlarda kılınan cuma namazı görüntüleri, mescit alanının devasa havalimanı için çok küçük tutulduğunu ortaya çıkarmış, havalimanının farklı yerine yapılması gereken mescidin ise unutulduğu dile getirilmişti.

Okumaya devam et

Ekonomi

Her gün üzerine koyan dolar/TL’de hareket bugün de yukarı yönlü

Dün 5.89'u aşarak Ekim 2018'den beri en yüksek gün içi seviyeyi gören dolar/TL, yeni günün ilk saatlerinde 5.89 seviyesinin üzerinde seyrediyor.

Döviz kurları yeni günde de yükselişini sürdürüyor, radarda Merkez Bankası’nın faiz kararı var.

Dün 5.89’u aşarak Ekim 2018’den beri en yüksek gün içi seviyeyi gören dolar/TL, yeni güne 5.89 civarında başladı.

Euro/TL 6.58’de, sepet kur da 6.23’te seyrediyor.

ABD’nin Türkiye’nin de bulunduğu ülkelere İran’dan petrol ithalatı muafiyetini kaldırmasıyla petrol fiyatlarında yaşanan yükseliş, ABD ile yaşanan S-400 krizi, Merkez Bankası’nın rezervlerine dair endişeler, seçim belirsizliğinin henüz sona ermemesi ve dolar endeksinde yükseliş gibi faktörler TL’de baskıya neden olan ana unsurlar olarak öne çıkıyor.

Piyasalarda bugün Merkez Bankası’nın faiz kararı takip edilecek. Bloomberg HT anketine göre faizlerde bir değişiklik olması beklenmiyor. Merkez Bankası’nın vereceği mesajlar takip edilecek.

“DOLAR/TL’DE 5.85 KRİTİK EŞİKTİ. AŞILDI VE YUKARI YÖNLÜ HAREKET SÜRÜYOR”

QNB Finansinvest Yatırım Danışmanlığı Birim Yöneticisi Tolga Kudaloğlu TL’nin benzer para birimlerine kıyasla negatif ayrıştığına dikkati çekerek, “Özellikle 5.85 seviyesi kritikti. O seviyenin aşılmasıyla yukarı yönlü hareket sürüyor. ABD ile son dönemde artan gerilim ve YSK’nın hala seçimleri sonuçlandırmamasının yarattığı belirsizlik TL’de kan kaybına neden oluyor” yorumunu yaptı.

“GELİŞEN ÜLKE PARALARINDAN NEGATİF AYRIŞAN TL, YÜZDE 10 DEĞER KAYBETTİ”

Türk lirası şubat sonu itibariyle gelişen ülke para birimlerinden negatif ayrıştı. Yılbaşından bu yana gelişen ülke kurları dolar karşısında yatay seyrederken, TL yüzde 10 kadar değer kaybetti.

Dolar/TL’de yükseliş trendi devam ediyor: 5.87’nin üzerinde

Okumaya devam et

Ekonomi

Dünyaca ünlü gıda üreticisi Nutella tehdit ediliyor: Ürünlere ‘zehirli madde’ katarız

Dünyaca ünlü gıda üreticisi firmalar, son günlerde aldıkları tehdit mektupları ile başları dertte. Aralarında Nutella’nın üreticisi Ferrero’nun da bulunduğu İtalyan ve Danimarkalı köklü gıda şirketlerinin, bir süredir kimliği belirlenemeyen kişilerden tehdit mektupları aldığı açıklandı.

Bu kişilerin firmalardan para istediği, eğer göndermezlerse ürünlerine “zehirli madde katacaklarını” söyledikleri belirtildi.

Sputnik’te yer alan habere göre, Danimarka ve İtalyan medyasında yer alan haberlere göre, gelen mektuplarda şirketlerden 30 bin Euro isteniyor ve firmalar gıdalarına zehir katılmasıyla tehdit ediliyor.

Danimarka polisi, konuyla ilgili yaptığı açıklamada mektupların Belçika’dan gönderildiğini açıkladı. Danimarka’da yer alan ve Avrupa’nın en büyük et üreticilerinden olan Danish Crown, tehdit mektubu aldıklarını teyit ederken, müşterilerin risk altında olmadığını açıkladı.

Danish Crown’un ardından İtalya’daki ünlü kahve firması Lavazza, Caffe Vergnano ve Nutella’nın üreticisi Ferrero da benzer mektuplar aldıklarını duyurdu.

Danimarka haber kanalı DR’nin haberine göre, mektuplar Belçika, Almanya, Avusturya ve İngiltere’deki firmalara da gönderildi. İsveç haber kanalı SVT ise ülkedeki dondurulmuş gıda üreticisi Findus’un benzer tehditler aldığını belirtti.

Ünlü kahveciler Lavazza ve Caffe Vergnano’nun Türkiye’de de mağazaları bulunuyor. Nutella da Türkiye’de sık tüketilen gıdalar arasında bulunuyor.

Yetkililer, mektupların birbirleriyle bağlantılı olduğunun kesinleştiğini açıkladı. Konuyla ilgili soruşturmalar devam ediyor.

Trafikte çok hata yapan daha fazla prim ödeyecek

Okumaya devam et

Öne çıkanlar