Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Dolar/TL yeni haftaya yükselişle başladı

Geçen hafta seçim belirsizliği gibi etkenlerle volatil seyreden ve 5.80'in üzerine yükselen dolar/TL, yeni haftaya da yükselişle başladı.

Geçen hafta seçim belirsizliği gibi etkenlerle volatil seyreden ve 5.80’in üzerine yükselen dolar/TL, yeni haftaya da artışla başladı.

Dolar/TL, haftaya 5.80 sınırında başladı. Son dönemde seçimlere yönelik belirsizlikler, S-400 konusundaki gelişmeler ve ABD ile ilişkilere etkisi, TCMB’nin net rezervlerindeki gerileme gibi bir takım faktörler Türk lirasında baskıya neden olmuş, kur Cuma günü 5.82’ye kadar yükselmişti. Lira böylece haftalık bazda dolar karşısında yüzde 3’ün üzerinde değer kaybetmişti.

Bu sabah dolar/TL 5.79 – 5.81 bandında seyrederken, Euro/TL 6.57’ye, sepet kur 6.18’e yükseldi.

Gedik Yatırım’dan Üzeyir Doğan, Bloomberg HT’ye yaptığı açıklamada, İstanbul seçimlerindeki belirsizliğin piyasalar açısından önemli bir etken olduğunu, ABD ile S-400 nedeniyle ilişkilerin de etkili olduğunu belirterek, “Hala önemli riskler devam ediyor. Geçen hafta açıklanan reform paketinde de piyasalar ciddi bir sürprizle karşılaşmadı. Geçen hafta olduğu gibi TL varlıkların negatif fiyatlandığı haftaya başladık.

Kur bu sabah 5.81’in üzerini gördü. Geçen haftaki hareketler bu hafta da tekrarlanabilir. Biz iç siyasi gelişmelerin ve jeopolitik gelişmelerin etkisinde kalacağız. Buradan gelen açıklamalar paralelinde volatil bir haftaya girmiş gibi görünüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Geçen hafta BIST 100 Endeksi haftalık bazda yüzde 2.84 değer kaybederken, dolar yüzde 3 civarında değer kazanarak 2. haftada da yükseldi. Tahvil faizleri haftalık bazda yükselirken, 5 yıllık CDS 60 baz puan yükselerek haftayı 452 baz puandan tamamladı.

Ekonomi

Garanti Bankası’nın ismi değişecek

Garanti Bankası, bundan sonra bünyesinde bulunduğu İspanyol BBVA Grubu'nun adıyla anılacak.

Garanti Bankası’nın faaliyetlerini bundan sonra “Garanti BBVA” markasıyla sürdüreceği açıklandı.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, bünyesinde bulunduğu İspanyol BBVA Grubu’nun yürüttüğü dijital dönüşüm stratejisi doğrultusunda Garanti Bankası, gerekli yasal süreçlerin tamamlanmasından sonra faaliyetlerine “Garanti BBVA” markasıyla devam edecek.

Okumaya devam et

Ekonomi

İstanbul Havalimanı’na ikram tesisi yapmayı unutmuşlar

Yeni havalimanına ikram tesisi yapılması unutulduğu için, ikram malzemeleri 43 kilometre uzaklıktan TIR’larla taşınıyor.

AirportHaber yazarlarından Çetin Özbey’in köşesinde aktardığı bilgilere göre yeni havalimanında ikram tesisi yok ve ikram malzemeleri 43 kilometre uzaktan TIR’lar ile taşınıyor.

Özbey yazısında bu konuyla ilgili şu satırları kaleme aldı: “İnternetten baktım. Atatürk Havalimanı ile İstanbul Havalimanı arasının kaç kilometre olduğunu anlayamadım. Mesafeyi 24 kilometre olarak da veren var 43 kilometre olarak da veren mevcut. Başka biri ise 61 kilometre diyor. Hangisine rağbet edeceğimi şaşırdım. Ortalamalarını aldım ve 42.7 kilometre, 43 kilometre olduğunu varsaydım.

Anlayamadığım diğer bir husus daha var. O da İstanbul Havalimanında Türk Hava Yolları’nın ortağı Turkısh DO&CO’nın ikram tesislerinin yapılmamış olması ve de İstanbul Havalimanı çıkışlı yolculara uçuş esnasında sunulacak olan ikramın Atatürk Havalimanındaki tesislerden 10-12  TIR ile her gün İstanbul Havalimanına taşınması.”

MESCİTLE DE GÜNDEME GELDİ

Yeni Havalimanı Cuma namazında oluşan görüntülerle de gündemde. Koridorlarda kılınan cuma namazı görüntüleri, mescit alanının devasa havalimanı için çok küçük tutulduğunu ortaya çıkarmış, havalimanının farklı yerine yapılması gereken mescidin ise unutulduğu dile getirilmişti.

Okumaya devam et

Ekonomi

Her gün üzerine koyan dolar/TL’de hareket bugün de yukarı yönlü

Dün 5.89'u aşarak Ekim 2018'den beri en yüksek gün içi seviyeyi gören dolar/TL, yeni günün ilk saatlerinde 5.89 seviyesinin üzerinde seyrediyor.

Döviz kurları yeni günde de yükselişini sürdürüyor, radarda Merkez Bankası’nın faiz kararı var.

Dün 5.89’u aşarak Ekim 2018’den beri en yüksek gün içi seviyeyi gören dolar/TL, yeni güne 5.89 civarında başladı.

Euro/TL 6.58’de, sepet kur da 6.23’te seyrediyor.

ABD’nin Türkiye’nin de bulunduğu ülkelere İran’dan petrol ithalatı muafiyetini kaldırmasıyla petrol fiyatlarında yaşanan yükseliş, ABD ile yaşanan S-400 krizi, Merkez Bankası’nın rezervlerine dair endişeler, seçim belirsizliğinin henüz sona ermemesi ve dolar endeksinde yükseliş gibi faktörler TL’de baskıya neden olan ana unsurlar olarak öne çıkıyor.

Piyasalarda bugün Merkez Bankası’nın faiz kararı takip edilecek. Bloomberg HT anketine göre faizlerde bir değişiklik olması beklenmiyor. Merkez Bankası’nın vereceği mesajlar takip edilecek.

“DOLAR/TL’DE 5.85 KRİTİK EŞİKTİ. AŞILDI VE YUKARI YÖNLÜ HAREKET SÜRÜYOR”

QNB Finansinvest Yatırım Danışmanlığı Birim Yöneticisi Tolga Kudaloğlu TL’nin benzer para birimlerine kıyasla negatif ayrıştığına dikkati çekerek, “Özellikle 5.85 seviyesi kritikti. O seviyenin aşılmasıyla yukarı yönlü hareket sürüyor. ABD ile son dönemde artan gerilim ve YSK’nın hala seçimleri sonuçlandırmamasının yarattığı belirsizlik TL’de kan kaybına neden oluyor” yorumunu yaptı.

“GELİŞEN ÜLKE PARALARINDAN NEGATİF AYRIŞAN TL, YÜZDE 10 DEĞER KAYBETTİ”

Türk lirası şubat sonu itibariyle gelişen ülke para birimlerinden negatif ayrıştı. Yılbaşından bu yana gelişen ülke kurları dolar karşısında yatay seyrederken, TL yüzde 10 kadar değer kaybetti.

Dolar/TL’de yükseliş trendi devam ediyor: 5.87’nin üzerinde

Okumaya devam et

Öne çıkanlar