Bizimle iletişime geçiniz

Teknoloji

Sony’den lüks otomobil fiyatına televizyon

Sony'nin haziran ayında piyasaya süreceği 98 inç ekrana ve 8K çözünürlüğe sahip akıllı televizyon, 70.000 dolara satılacak.

Sony, 2019 yılı yeni ürünlerini tanıttı. Haziran ayında piyasaya çıkacak ürünler arasında bulunan akıllı televizyon 98 inç ekrana ve 8K çözünürlüğe sahip. Televizyonun fiyatı ise 70.000 dolar olacak.

Sony’nin yeni ürünleri yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaya başladı. Teknoloji devinin en çok göze çarpan ürünü ise bir akıllı televizyon.

Alışılmadık boyutu ve fiyatıyla dikkatleri üzerine çeken akıllı televizyon, ZG9 model ismiyle piyasaya çıkacak. Televizyon, Sony’nin resmi internet sitesinde tanıtılmaya başlandı. Özellikleri ise fazlasıyla dikkat çekici.

98 inç (248,92 cm) ekran boyutuna sahip olan cihaz, 8K çözünürlük destekliyor. Akıllı televizyon, LED televizyonların bir üst modeli olarak nitelendirilebilecek Full Array LED olarak geçiyor. Full Array LED televizyonlar, normal LED televizyonlara oranla daha canlı renklere sahip. Hem koyu hem de açık renkleri daha keskin canlılıkla görmek mümkün.

Acoustic Multi-Audio isimli ve Sony’ye ait olan ses sistemi kullanılan televizyon, sinemaseverlerin evlerinde adeta salondalarmış hissi yaşamalarını sağlamak için dizayn edilmiş. X1 Ultimate işlemcisi bulunan televizyonda Netflix desteği mevcut.

Bunun yanı sıra Apple ürünlerine uyumlu olabilmesi için HomeKit desteği bulunuyor. Böylece evde bulunan Apple ürünlerini televizyon ile kolaylıkla kullanılabiliyor. Televizyonda Android işletim sistemi kullanılmış.

8K çözünürlüklü yayınların az olduğu genel bir kabul olsa bile Sony, ürettiği bu televizyondan fazlasıyla emin. Haziran ayında piyasaya çıkacak modelin 85 ve 98 inçlik iki farklı versiyonu olacak.

85 inçlik modelin fiyatı yurt dışı için 13.000 dolar (yaklaşık 76.000 TL) olacak. Ana model olan 98 inçlik modelin fiyatı ise 70.000 dolar (yaklaşık 410.000 TL) olarak belirlenmiş durumda.

Teknoloji

Altın madenciliğinde çığır açacak keşif: Altın kaplı mantar

Kısa adı ‘CSIRO’ olan İngiliz Milletler Topluluğu Bilimsel ve Endüstriyel Araştırmalar Kurumu’nda görevli biliminsanları, nano partikül formunda altın içeren bir mantar keşfetti. ‘Altın kaplı’ mantarın keşfinin, altın madenciliğinde çığır açabileceği belirtildi.

Daily Mail’deki habere göre dünyada altın üreticiliğinde ikinci sırada olan Avustralya’da, Boddington’da bulunan pembe mantarın altının çözünmesini ve yüzeyinde birikmesini sağlayan bir kimyasal içerdiğini saptayan araştırma ekibinden Dr. Tsing Bohu şunları söyledi: “Laboratuvarda yaptığımız inceleme ve görüntülemelerde mantarın minicik başka deyişle nano partikül formunda altın içerdiğini gözlemledik. Mantardaki süperoksit maddesi altının çözünmesini sağlıyor. Mantar altını bu haliye başka bir kimyasalla harmanlayarak katılaşmasını ve yüzeyinde toplanmasını sağlıyor.”

MANTAR, ALTIN DEDEKTÖRÜ GİBİ ÇALIŞIYOR

‘Fusarium oxysporum’ adı verilen mantarın, toprakta altının nerede olduğunun işareti olduğuna değinen Bohu, yaptıkları keşfin altın madencilerinin nereyi kazmaları gerektiği konusunda işini kolaylaştırabileceğini vurguladı.

“Madenciler yerin kilometrelerce altında sıcakta altın arıyorlar. Gözle görülmesi zor olduğu için mantarı saptayacak bir yöntem bulursak madenciler keşfimizden büyük ölçüde yarar sağlar” diyen Bohu, şimdi sıranın çalışmaları bu yönde yoğunlaştırmaya geldiğini söyledi.

 

Okumaya devam et

Teknoloji

Hidrojen yakıtlı Toyota Mirai, 10 yıl içinde hibritle aynı fiyata satılacak

Toyota, hidrojen kullanan araçların fiyatlarını 10 yıllık süreçte hibrit otomobillerle aynı noktaya çekmeyi planlıyor.

Dünyanın sayılı otomobil üreticileri arasında yer alan Toyota, hidrojen kullanan araçların fiyatlarını 10 yıllık süreçte hibrit otomobillerle aynı noktaya çekmeyi planlıyor. Peki Toyota Mirai nasıl daha makul fiyatlı hale gelecek?

Temiz otomobiller konusunda en büyük alternatiflerden biri, hidrojen yakıt kullanan otomobiller. Bu araçların önündeki en büyük engel ise yüksek üretim maliyetleri. Öte yandan Toyota, hidrojen yakıt hücreli araçlardan vazgeçmiş değil.

Toyota’nın Avrupa Satış ve Pazarlama Müdürü Matt Harrison, Automative News Europe konferansında, 2030 yılına kadar hidrojenli araçların hibrit araçlarla fiyat açısından rekabet edebileceğini söyledi.

Toyota, Mirai’nin ikinci neslini piyasaya sürmeyi planlıyor. 10 yıl içinde gelecek olan üçüncü nesil Mirai ise çok bilinen hibrit modellerle fiyat açısından rekabetçi olacak. Mirai şu anda sadece Almanya, ABD ve Japonya’da satılıyor. Fiyatı ise 60 bin dolar.

Toyota’nın masrafları kısmak konusundaki ilk adımı, yakıt hücrelerinin üretilmesi için gereken platin miktarını azaltmak. Toyota’nın amacı, araçlarda kullandığı platinyum miktarını 30 gramdan 10 grama indirmek. Platini bulması, üretmesi ve işlemesi zor. Ekonomik bir kaynak değil zira bir şey ne kadar nadir olursa o kadar pahalı hale geliyor.

Toyota, 1997 yılında Toyota Prius’larda yaptığı çalışmalarla aracın üretim maliyetlerini düşürmeyi başarmıştı. Benzer bir süreç bu otomobillerde de görülebilir. Platinin gramı şu anda piyasalarda 800 dolardan işlem görüyor. Yani sırf yapacakları pil çalışması bile firmanın üretim maliyetlerinin 16 bin dolar kadar azalmasına imkan verecek.

Okumaya devam et

Teknoloji

3 ayda 2.2 milyar sahte Facebook hesabı silindi

Sosyal medya platformu Facebook'un bu yılın ilk 3 ayında yaklaşık 2.2 milyar sahte hesabı silerek rekor kırdığı bildirildi.

Sosyal medya platformu Facebook, 2019’un ilk üç ayında yaklaşık 2.2 milyar sahte hesabı silerek rekorunu kırdı.

Facebook’tan yapılan yazılı açıklamada, 2019 yılının ilk çeyreğinde platformdaki yaklaşık 2.2 milyar sahte hesabın silindiği bildirildi.

Son 6 ayda platform üzerinde rahatsız edici sahte hesaplarda ciddi artış yaşandığı ve bunun nedeninin otomatik saldırılar olduğu belirtilen açıklamada, 2018’in ilk çeyreğinde 1.2 milyar hesabın silindiği ve bu yılki rakamın geçen yılı neredeyse ikiye katladığına işaret edildi.

Amerikan basını, söz konusu rakamın, Facebook’un tek çeyrekte en fazla hesap silme rekoru olduğunu yazdı.

Okumaya devam et

Öne çıkanlar