Bizimle iletişime geçiniz

Teknoloji

Hangi ülkede en çok hangi otomobiller tutuluyor?

Türkiye'de en çok tercih edilen otomobil Fiat Egea. Diğer ülkelerin genelinde ise Nissan, Ford ve Volkswagen en çok tutulan otomobillerin markaları olarak sıralanıyor.

Otomotiv dünyası yüzlerce farklı markayı ve modeli içinde barındırıyor. Durum böyle olunca her ülkenin tercih ettiği marka ve model değişiklik gösteriyor.

Türkiye’deki vergi sisteminden dolayı otomobil almak bir dert haline gelmiş olsa da her ülkenin çokça tercih ettiği bir marka ve o markanın bir modeli bulunuyor.

Webtekno, JATO Dynamics’in araştırması sonucu elde edilen veriler ışığında 20 ülkenin en çok hangi markayı ve modeli tercih ettiğini listeledi.

20. Macaristan:
Marka/Model: Suzuki Vitara
Satış adedi: 11.123

19. Norveç:
Marka/Model: Nissan Leaf
Satış adedi: 12.303

18. Hollanda:
Marka/Model: Volkswagen Polo
Satış adedi: 14.757

17. Romanya:
Marka/Model: Dacia Logan
Satış adedi: 24.955

16. Çek Cumhuriyeti:
Marka/Model: Skoda Octavia
Satış adedi: 25.834

15. İspanya:
Marka/Model: Seat Leon
Satış adedi: 34.764

14. Türkiye:
Marka/Model: Fiat Egea
Satış adedi: 36.649

13. Avustralya:
Marka/Model: Toyota Hilux
Satış adedi: 51.705

12. Meksika:
Marka/Model: Nissan Versa
Satış adedi: 91.320

11. İngiltere:
Marka/Model: Ford Fiesta
Satış adedi: 95.996

10. Rusya:
Marka/Model: Lada Vesta
Satış adedi: 108.363

9. Güney Kore:
Marka/Model: Hyundai Grandeur
Satış adedi: 113.101

8. İtalya:
Marka/Model: Fiat Panda
Satış adedi: 130.206

7. Fransa:
Marka/Model: Renault Clio
Satış adedi: 151.434

6. Almanya:
Marka/Model: Volkswagen Golf
Satış adedi: 172.434

5. Brezilya:
Marka/Model: Chevrolet Onix
Satış adedi: 210.451

4. Hindistan:
Marka/Model: Suzuki Alto
Satış adedi: 234.471

3. Japonya:
Marka/Model: Honda N-Box
Satış adedi: 241.870

2. Çin:
Marka/Model: Nissan Sylphy
Satış adedi: 481.216

1. ABD:
Marka/Model: Ford F serisi
Satış adedi: 909.330

JATO Dynamics’in verilerine göre Türkiye’de en çok tercih edilen otomobil Fiat Egea iken, diğer ülkelerin genelinde en çok adını gördüğümüz marka Nissan oluyor. Nissan’ın ardından ise otomotiv dünyasının devlerinden olan Ford ve Volkswagen geliyor.

Teknoloji

Altın madenciliğinde çığır açacak keşif: Altın kaplı mantar

Kısa adı ‘CSIRO’ olan İngiliz Milletler Topluluğu Bilimsel ve Endüstriyel Araştırmalar Kurumu’nda görevli biliminsanları, nano partikül formunda altın içeren bir mantar keşfetti. ‘Altın kaplı’ mantarın keşfinin, altın madenciliğinde çığır açabileceği belirtildi.

Daily Mail’deki habere göre dünyada altın üreticiliğinde ikinci sırada olan Avustralya’da, Boddington’da bulunan pembe mantarın altının çözünmesini ve yüzeyinde birikmesini sağlayan bir kimyasal içerdiğini saptayan araştırma ekibinden Dr. Tsing Bohu şunları söyledi: “Laboratuvarda yaptığımız inceleme ve görüntülemelerde mantarın minicik başka deyişle nano partikül formunda altın içerdiğini gözlemledik. Mantardaki süperoksit maddesi altının çözünmesini sağlıyor. Mantar altını bu haliye başka bir kimyasalla harmanlayarak katılaşmasını ve yüzeyinde toplanmasını sağlıyor.”

MANTAR, ALTIN DEDEKTÖRÜ GİBİ ÇALIŞIYOR

‘Fusarium oxysporum’ adı verilen mantarın, toprakta altının nerede olduğunun işareti olduğuna değinen Bohu, yaptıkları keşfin altın madencilerinin nereyi kazmaları gerektiği konusunda işini kolaylaştırabileceğini vurguladı.

“Madenciler yerin kilometrelerce altında sıcakta altın arıyorlar. Gözle görülmesi zor olduğu için mantarı saptayacak bir yöntem bulursak madenciler keşfimizden büyük ölçüde yarar sağlar” diyen Bohu, şimdi sıranın çalışmaları bu yönde yoğunlaştırmaya geldiğini söyledi.

 

Okumaya devam et

Teknoloji

Hidrojen yakıtlı Toyota Mirai, 10 yıl içinde hibritle aynı fiyata satılacak

Toyota, hidrojen kullanan araçların fiyatlarını 10 yıllık süreçte hibrit otomobillerle aynı noktaya çekmeyi planlıyor.

Dünyanın sayılı otomobil üreticileri arasında yer alan Toyota, hidrojen kullanan araçların fiyatlarını 10 yıllık süreçte hibrit otomobillerle aynı noktaya çekmeyi planlıyor. Peki Toyota Mirai nasıl daha makul fiyatlı hale gelecek?

Temiz otomobiller konusunda en büyük alternatiflerden biri, hidrojen yakıt kullanan otomobiller. Bu araçların önündeki en büyük engel ise yüksek üretim maliyetleri. Öte yandan Toyota, hidrojen yakıt hücreli araçlardan vazgeçmiş değil.

Toyota’nın Avrupa Satış ve Pazarlama Müdürü Matt Harrison, Automative News Europe konferansında, 2030 yılına kadar hidrojenli araçların hibrit araçlarla fiyat açısından rekabet edebileceğini söyledi.

Toyota, Mirai’nin ikinci neslini piyasaya sürmeyi planlıyor. 10 yıl içinde gelecek olan üçüncü nesil Mirai ise çok bilinen hibrit modellerle fiyat açısından rekabetçi olacak. Mirai şu anda sadece Almanya, ABD ve Japonya’da satılıyor. Fiyatı ise 60 bin dolar.

Toyota’nın masrafları kısmak konusundaki ilk adımı, yakıt hücrelerinin üretilmesi için gereken platin miktarını azaltmak. Toyota’nın amacı, araçlarda kullandığı platinyum miktarını 30 gramdan 10 grama indirmek. Platini bulması, üretmesi ve işlemesi zor. Ekonomik bir kaynak değil zira bir şey ne kadar nadir olursa o kadar pahalı hale geliyor.

Toyota, 1997 yılında Toyota Prius’larda yaptığı çalışmalarla aracın üretim maliyetlerini düşürmeyi başarmıştı. Benzer bir süreç bu otomobillerde de görülebilir. Platinin gramı şu anda piyasalarda 800 dolardan işlem görüyor. Yani sırf yapacakları pil çalışması bile firmanın üretim maliyetlerinin 16 bin dolar kadar azalmasına imkan verecek.

Okumaya devam et

Teknoloji

3 ayda 2.2 milyar sahte Facebook hesabı silindi

Sosyal medya platformu Facebook'un bu yılın ilk 3 ayında yaklaşık 2.2 milyar sahte hesabı silerek rekor kırdığı bildirildi.

Sosyal medya platformu Facebook, 2019’un ilk üç ayında yaklaşık 2.2 milyar sahte hesabı silerek rekorunu kırdı.

Facebook’tan yapılan yazılı açıklamada, 2019 yılının ilk çeyreğinde platformdaki yaklaşık 2.2 milyar sahte hesabın silindiği bildirildi.

Son 6 ayda platform üzerinde rahatsız edici sahte hesaplarda ciddi artış yaşandığı ve bunun nedeninin otomatik saldırılar olduğu belirtilen açıklamada, 2018’in ilk çeyreğinde 1.2 milyar hesabın silindiği ve bu yılki rakamın geçen yılı neredeyse ikiye katladığına işaret edildi.

Amerikan basını, söz konusu rakamın, Facebook’un tek çeyrekte en fazla hesap silme rekoru olduğunu yazdı.

Okumaya devam et

Öne çıkanlar