Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Ekonomideki tahribatı sonra göreceğiz

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, TÜİK’in açıkladığı verilerin şubat ayına ait olduğuna vurgu yaparak, seçimin iptal edilmesinin oluşturduğu tahribatın ağustos ayında görülebileceğini kaydetti.

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) tarafından açıklanan Şubat ayı işsizlik verilerini değerlendirdi. Budak, AKP’nin Türkiye’yi siyasi rant uğruna kutuplaştırarak, üretimden uzaklaştırdığını, bu politikalarının bir sonucu olarak her 5 kişiden 1’inin işsiz kaldığını ifade etti.

 

TÜİK VERİLERİNE MÜDAHALE EDİLİYOR

Geçen yıl yüzde 10.6 olan işsizlik oranının 4.1 puan artarak yüzde 14.7’ye yükseldiğinin altını çizen Budak, iş aramayıp çalışmaya hazır olan yüzde 8.2’lik kesimin eklenmesiyle işsizlik oranının yüzde 22.9’a, işsiz sayısının ise 7 milyon 105 bine çıktığını belirtti. Budak, şubat ayı işsizlik verileriyle ilgili şu değerlendirmede bulundu:

“Her ne kadar Hazine ve Maliye’nin başındaki Damat, ekonomide pozitif trendin devam ettiğini söylese de maalesef her işlemine müdahale ettikleri TÜİK’in verileri bize aynı şeyi söylemiyor. Verilen tüm teşviklere rağmen, başta hukukun ayaklar altına alınması olmak üzere bir dizi olumsuz politikalar sonucu ülkemizde üretim durma noktasına geldi. Yatırım ikliminde tam anlamıyla kış mevsiminin yaşandığı dönemde, yabancı yatırımcı da uğramaz oldu. Bütün bunları üst üste koyduğumuzda ise yüzde 16.9 gibi yüksek oranlı genç işsizliğe, yüzde 22.9 gibi yine yüksek oranlı genel işsizliğe ulaştık. Uluslararası arenada Türkiye’nin en önemli avantajı olarak gösterilen gençlerde durum böyle iken üniversite mezunlarımızdaki işsizlik oranı ise yaklaşık 3 puan artarak yüzde 14.1’e yükseldi.

 

TOPLUMU İKİYE BÖLDÜLER

Aslında; iktidarın kin ve nefret söylemleri, toplumu ‘bizden olanlar’ ve ‘bizden olmayanlar’ diyerek ikiye bölmesi, demokrasiyi ve hukuku yok etmesi, üçüncü dünya ülkelerinde bile görülmeyecek ölçüde yetkilerin tek bir kişide toplanmasının kaçınılmaz sonucu olarak Türkiye bu noktalara geldi.

Üstelik bu veriler şubat ayına ait. YSK’nın hukuku hiçe sayarak İstanbul seçimlerini iptal etmesinin piyasalarda yarattığı tahribatın reel sektöre ve işsizliğe yansımalarını ise ağustos ayında görebileceğiz.

AKP Genel Başkanı’nın 24 Haziran seçimlerinden birkaç gün önce ‘Ülkenin geleceğini TL ile belirleyeceğiz. Siz bu kardeşinize yetkiyi verin, faizle, şunla, bunla nasıl uğraşılacağını göreceksiniz’ şeklindeki sözleri ise ne kadar trajikomik bir noktada olduğumuzu gösteriyor. Tüm bunlar yetmezmiş gibi, görevlendirmelerde liyakat yerine ‘eş, dost, akraba, damat’ gibi kan bağı ve yakınlığın esas alınması ise zaten kırılgan olan ekonominin yatalak hale gelmesine yol açtı.

Bu noktada Türkiye’nin yeniden üretim ekonomisine dönmesi ve bunu da acilen gerçekleştirmesi gerekiyor. Üretimin yükünü çeken KOBİ’lere sadece, yeni eleman alımı için verilen teşvik kesinlikle yeterli değildir. KOBİ’lerin firmalarını ayakta tutabilmeleri için finansmana erişimlerini kolaylaştıracak önlemlerin derhal hayata geçirilmesi gereklidir.”

Ekonomi

Rusya Türkiye’den gönderilen meyveleri yine geri yolladı

Türkiye’den Moskova’ya giden 12.3 ton yaş çilek ve 7.5 ton kayısıda zararlı böceğin tespit edildiği bildirildi.

İncelemenin ardından, zararlı böceğin Rusya topraklarına yayılmasını önleme amacıyla meyvelerin Türkiye’ye geri gönderilmesi kararı alındı.

Dünyanın en tehlikeli zararlı böceklerden biri olan frankliniella occidentalis, aralarında meyve ağaçları, süs bitkileri, tarla bitkileri, sebzeler ve yabancı ot türleri dahil 224 bitki türüyle beslenir. Böcek, sera koşullarında yetiştirilen meyve ve sebzelere de zarar veriyor.

Rusya son 15 gün içerisinde 40 ton çileği geri iade etti

Okumaya devam et

Ekonomi

Üretici fiyatlarındaki düşüş marketlere yansımadı

Ramazan ayında fırsatçılık bu yıl da yaşandı. Markette 3 üründe fiyat değişmezken 19 ürünün fiyatı arttı. Üretici fiyatlarındaki düşüş marketlere yansımadı.

 

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Ramazan öncesine göre markette 37 üründen 3’ünde fiyat değişmezken 19’unda fiyat artışı, 15’inde fiyat azalışı, üreticilerde ise 29 üründen 10’unda fiyat değişmezken 8’inde fiyat artışı, 11’inde ise fiyat azalışı olduğunu bildirdi. Bayraktar, fiyatı en fazla artan ürünün üretici ve marketlerde limon, fiyatı en fazla düşen ürünün ise üreticide domates, markette kuru soğan olduğunu belirtti.

 

Ramazan ortasında fiyatları aldıklarını vurgulayan Bayraktar, halkı daha çok ilgilendiren market fiyatlarına bakıldığında, kuru incir, zeytinyağı ve kuru fasulye fiyatında değişim görülmezken, fiyat düşüşünün yüzde 53,25 ile en fazla kuru soğanda meydana geldiğini bildirdi. Şemsi Bayraktar, şunları kaydetti:

“Kuru soğandaki fiyat düşüşünü yüzde 31,91 ile kabak, yüzde 27,48 ile domates, yüzde 23,33 ile sivri biber, yüzde 20,46 ile marul, yüzde 17,63 ile patates, yüzde 6,93 ile kırmızı mercimek, yüzde 6,43 ile yeşil mercimek, yüzde 5,19 ile salatalık, yüzde 4,65 ile yumurta, yüzde 4,15 ile maydanoz, yüzde 2,33 ile yeşil soğan, yüzde 2,26 ile kuru üzüm, yüzde 1,69 ile nohut, yüzde 1,46 ile kuru kayısı izledi.

ET-SÜT ÜRÜNLERİ FİYATI ARTTI

Markette en fazla fiyat artışı ise yüzde 21,62 ile limonda görüldü. Limondaki fiyat artışını yüzde 17,09 ile süt, yüzde 7,30 ile elma, yüzde 6,19 ile ayçiçeği yağı, yüzde 6,15 ile mısırözü yağı, yüzde 5,92 ile patlıcan, yüzde 5,44 ile tavuk eti, yüzde 5,12 ile pirinç, yüzde 4,37 ile yoğurt, yüzde 4,07 ile tereyağı, yüzde 2,69 ile beyaz peynir, yüzde 2,59 ile havuç, yüzde 2,19 ile kaşar peyniri, yüzde, 2,02 ile kuzu eti, yüzde 1,70 ile dana eti, yüzde 1,64 ile Antep fıstığı, yüzde 1,15 ile iç fındık, yüzde 0,32 ile ıspanak, yüzde 0,16 ile toz şeker takip etti.”

ÜRETİCİ-MARKET ARASINDAKİ FİYAT FARKI ARTTI

Ramazan ortasında üretici ve market arasındaki fiyat farkının en fazla, kuru kayısı, kuru incir, nohut, süt, yeşil mercimek ve kabakta yaşandığını belirten Bayraktar, “Üretici ve market arasındaki fiyat farkı kuru kayısıda yüzde 351,35’i, kuru incirde yüzde 299,78’i, nohutta yüzde 267,62’yi, sütte yüzde 259,78’i, yeşil mercimekte yüzde 257,64 ve kabakta yüzde 251,49’u buldu.

Kuru kayısı 4,5 kat, kuru incir 4 kat, nohut 3,7 kat, süt ve yeşil mercimek 3,6 kat, kabak 3,5 kat fazlaya tüketiciye satılmaktadır. Bugün üreticide 8 lira 50 kuruş olan kuru kayısı markette 38 lira 36 kuruşa,15 lira olan kuru incir 59 lira 97 kuruşa, 3 lira 16 kuruş olan nohut 11 lira 62 kuruşa, 1 lira 79 kuruş olan süt 6 lira 44 kuruşa, 2 lira 40 kuruş olan yeşil mercimek 8 lira 58 kuruşa, 97 kuruş olan kabak 3 lira 40 kuruşa satılmaktadır” dedi.

 

 

Okumaya devam et

Ekonomi

Bayram ikramiyeleri de güncellenmeli

Türkiye’de yaşanan ekonomik kriz sonucu iğneden ipliğe her şeyin fiyatı “güncelleniyor.” Yaklaşan bayram öncesi 1000 TL ikramiye alacak emeklilerin de ikramiyelerinin güncellenmesi isteniyor.

Konuyu Meclis gündemine taşıyan CHP Adana Milletvekili ve TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi Müzeyyen Şevkin, Türkiye’de 12 milyon emekliye ödenen bayram ikramiyelerinin erimiş olduğunu belirterek, bu ikramiyelerin günün şartlarına göre yeniden düzenlenmesi gerektiğini ifade etti. İki bayramda ikramiye olarak ödenen biner liranın enflasyona yenik düştüğünün altını çizen Şevkin, “Hayat pahalılığı, ekonomik kriz ve emekli maaşlarının düşüklüğü de göz önüne alındığında, yılda 2 bin lira olarak uygulanan bu rakamın gözden geçirilmesi gerektiği açıktır.” dedi.

 

İKRAMİYE KESİNTİYE UĞRAMAMALI

İkramiyelerin dul ve yetim maaşı alanlara kesintili verilmesinin büyük rahatsızlık oluşturduğunu hatırlatan Şevkin, “İkramiye kesintiye uğramaması gereken bir kalemdir. Yine emeklilerimize ödenecek bayram ikramiyelerinin banka kredi veya icra borçları nedeniyle kesintiye uğrayacağına yönelik endişe taşımaktadır vatandaşlarımız. Ayrıca, 300 bin özel banka emeklisine ikramiyesi neden ödenmemektedir? Kabinenin bu konuda açıklama yapmasını ve emeklilerin yüzünü güldürmesini bekliyoruz.” diye konuştu.

Okumaya devam et

Öne çıkanlar